Prosba o radu od odbornika

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
petr.kalida

Prosba o radu od odborníka

Příspěvek od petr.kalida » 11 říj 2005 08:26

Prosím o radu odborníka, který by mi sdělil odpověď na následující dotaz. Někdo (můj strýc) odcestuje do zahraničí v roce 1999 a má zbrojní průkaz i průkaz zbraně platný. Tím tedy oba doklady pozbývají platnosti, protože ten dotyčný i ukončil trvalý pobyt v ČR. Ale nesplnil povinnost odevzdat doklady i zbraň Policii ČR. Zbraň je již 6 let uschována v trezoru a PČR se o skutečnost, že je tu vlastně neregistrovaná pistole ,vůbec nezajímala. Já jsem vlastníkem zbrojního průkazu. Existuje nějaká zákonná možnost, že bych donesl zbraň a neplatné doklady na PČR a požádal o změnu registrace zbraně (i když tedy registrována není) a tím i vydání průkazu zbraně na mojí osobu? Díky za odpověď. Petr Kalida


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Prosba o radu od odborníka

Příspěvek od Andy » 11 říj 2005 09:24

Opravdu zajimavy pripad. Osobne se domnivam, ze prevod mozny neni bez souhlasu (podpisu "sedivaku") predchoziho majitele. Tedy jeden fakt je, ze tyto zbrane by ve tvem (ci cizim) trezoru nemely co delat. Druha vec je, ze jakmile je odevzdas... a tvuj stryc ti zbrane neumozni prevest... prijdes o ne.

Dal moje povedomi soucasne legislativy nesaha.

PS: Nicmene policie by tyto "propadle zbrane" mela evidovat. Zrejme nejak nestiha :?
petr.kalida

Re: Prosba o radu od odborníka

Příspěvek od petr.kalida » 11 říj 2005 09:36

No jo, jenže on tedy k dnešnímu dni nemá ZP ani průkaz zbraně (zanikla platnost), takže by v jeho případě šlo o nelegální ozbrojování. Problém je v tom, že strýc je v podstatě nezvěstný a nepodařilo se ho najít ani zastupitelskému úřadu, když jsme potřebovali vyřešit dědictví po jeho otci (soud musel stanovit opatrovníka). Jde mi o to, jestli by policajti, kdybych jim pistoli donesl, zabavili, že by teda propadla státu. A nebo řekli: Hele, ty neplatný papíry si tady necháme a pistoli si teda nech a vystavíme ti průkaz zbraně protože nejseš žádnej šmejd a i my si vykrejeme svůj průser. P.S.: Tu pistoli já nemám ve svém trezoru. Něco takového bych si nedovolil. Celkem mě to štve, co si někdo dovolí. Dozvěděl jsem se to minulý týden a chci to urychleně řešit. Kdoví co by se třeba mohlo stát.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Prosba o radu od odborníka

Příspěvek od Andy » 11 říj 2005 10:12

Kazda rada draha. Muze to dopadnout tak i tak. Kazdopadne byt tebou... sel bych se na mistni odd. PCR zeptat, jak by se situace dala vyresit.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 11 říj 2005 10:51

Pokud vim, tak dokud neni vyreseno nejake dedictvi nebo jiny narok na majetek ..tedy na tu zbran .. tak je ta zbran, i kdyz nelegalne, ve vlastnictvi stryce a kdokoli jiny to nemusi resit .. je to vylozene na policii CR.

Jsou dve moznosti:

1.) pujdete to resit na PCR, oni zbran zabavi a vydaji ji pouze majiteli (pokud na ni znovu ziska narok) a nebo novemu majiteli (dedictvi). Pokud zbran jako majetek ziska nekdo, kdo na ni nema narok (ZP + povoleni) pak ji PCR nevyda .. maximalne muze zprostredkovat jeji prodej a majitel dostane finance.

2.) nejdrive si zaridite pravo na majetek .. tedy treba dedictvi. Jakmile bude toto vyreseno, zbran bude Vase, mate povinost toto ohlasit na PCR do 20dnu (myslim) od nabyti vlastnictvi. Tedy zaridite si otevreni trezoru a prinesete zbran i doklady na PCR a oni Vam ji prevedou, pokud mate opravneni ji drzet. Pokud nemate opravneni, mohou Vam opet pouze zprostredkovat jeji prodej.

Nerad bych se pletl, radeji volte moznost c.1 a optejte se primo na PCR, jak postupovat. :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 11 říj 2005 10:56

Tak nejak to je.
petr.kalida

Příspěvek od petr.kalida » 11 říj 2005 11:49

Díky. Myslel jsem, že to tak nějak bude. Zítra jdu toho šmejda prásknout. :lol: Ale radši jí nebudu brát s sebou, ať si pro ní raději PČR přijde. Ještě by to nedovolený ozbrojování hodili na mě.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o radu od odborníka

Příspěvek od cmk » 11 říj 2005 13:25

No, legalne to asi nejde, ale je tu jedna pololegalni cesta, kterou proto, ze je pololegalni nemuzu doporucit, takze na ni jen upozornuju.
Coz takhle zazadat o nakupni povoleni na tu zbran, zaslat pak na PCR jmenem stryce hlaseni o prodeji zbrane (a s tim klidne i zbrojak a prukaz zbrane s omluvou, ze byl dlouho pryc a ze je u jen na skok), o tyden pozdeji tam zajit se zbrani a nakupnim povolenim a zbran zaregistrovat na sebe?
petr.kalida

Re: Prosba o radu od odborníka

Příspěvek od petr.kalida » 11 říj 2005 13:43

Díky za možný návod. Ale pokud by se vrátil, nechtěl bych být obviněn za podvodníka a zloděje, já to chtěl naprosto legálně. Svojí zbraň už mám. Jen jsem chtěl, aby to s touto bylo tak, jak to má být. P.S.: Můj průser to není. Už mám sepsanou i stížnost pro jejich nadřízeného úseku zbraní a střeliva i pro inspekci MVČR na nečinnost PČR (to jako, že tam mají bordel). A to bude fičák. :lol:
Odpovědět