Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 dub 2022 17:17

Pro p. Taviče.
Nebudete se jistě zlobit pane kolego, když nebudu s Vámi souhlasit. Když jsem před třinácti lety začínal, nezajímaly mě zadovky historické ani ty současné. Vždycky jsem toužil po předovce, od dětství. A věřím, že nejsem sám. Pro mě je předovka vždy na prvním místě, žádná z nouze cnost.
A druhá věc - zbroják jako síto. Mám syna se dvěma akademickými tituly. A není to žádný vědecký suchar, ale vazba chlap od geologického průzkumu. Bohužel zbroják neudělal. Dvakrát a pak už to nechal být. Proč to neudělal? Protože měl z předepsaných pěti ran čtyři v černým a jednu těsně mimo černý kruh. Střílet umí, dokonce s luntovkou. Mrzelo mě to, protože to není levná věc a zbroják nechodí dělat lidi s praxí...


skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 03 dub 2022 13:48

blecha.z píše:
01 dub 2022 17:17
Bohužel zbroják neudělal. Dvakrát a pak už to nechal být. Proč to neudělal? Protože měl z předepsaných pěti ran čtyři v černým a jednu těsně mimo černý kruh.
Pardon ale tohle musi byt blbost nebo pochybeni komisare(nepredpokladam)
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Re: Předovky

Příspěvek od bufallo » 07 dub 2022 17:57

myslim si ze hranica 1890 vydrzi, s tym by nemal byt problem, len my na SK uz mame novy problem, a to vsetky predovky okrem samozrejme originalov uz maju ohlasovaciu povinnost, teda kto ich vlastni pred 1.2.2022 musi ich ohlasit do 31.1.23 a kto chce novu, pekne k policii po povolenie k nakupu a nasledne naspat do 7 dni na zaevidovanie a vydanie preukazu zbrane. Dalsia brutalna zbytocna byrokracia pre beznych obcanov... ktomu samozrejme to ze perkus zapalky a ani cierny prach uz bez preukazu zbrane nikto nekupi... to iste spravili aj s plynovkami, no a vsetky expanzy vyrobene z ostrych zbrani su uz normalne na zbrojak...
takze drzte si palce aby to nedopadlo u vas ako tu na SK... :cry:
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 07 dub 2022 21:19

pro buffalo:
Jsem rád, že jsi optimista ohledně roku 1890. :D
K Tvému příspěvku několik dotazů:
- mám tomu rozumět tak, že repliky předovek jsou na ohlášení a historické zbraně vč. zadovek jsou volně?
- na pořízení repliky předovky je třeba nákupní povolení? Nebo si ji pořídíš a pak ji jdeš v zákonné lhůtě přihlásit.?
V ČR je kategorie zbraní C (jednoranné zadovky, opakovačky , pumpy a pod.), které si pořídím bez nákupního povolení a pak je jdu přihlásit na Policii.
Víc se již nebudu ptát, abych nedostal od správce flastr.

Předem díky za vyjádření, chci v tom mít jasno.
Šakal
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 08 dub 2022 09:20

@@Pavelsakal1955

Dival jsem se na slovenky presdpis jen v rychlosti na pul oka (venuji se ceskym) a opravdu se asi zada o povoleni I na nektere zbrane co jdou bez zbrojaku. To teda posunuli bratia tu nasi registraci u C-I jeste o uroven dal...
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 08 dub 2022 16:42

V této souvislosti se nabízí otázka, která souvisí s předovkami. Pokud by zákonodárce implementoval předovky do procesu žádosti o zbrojní průkaz, jak potom proběhnou praktické zkoušky na střelnici. Všichni tu víme, že předovka (luntovka, křesadlovka, perkuska) je mnohem náročnější na nabíjení a výsledek v terči. Naštěstí u nás je tahle otázka jen hypotetická. Ale stejně - majitel střelnice poskytne žadateli svou mušketu, stáhne terč na cca pět metrů aby se uchazeč o ZP vůbec trefil? A větráky pojedou na 120%.
To je už lepší nechat volně křesadlové, perkusní a doutnákové zbraně volně (rok cca 1865) a zbytek na zbroják.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 09 dub 2022 12:43

Nevím jestli tu úvahu chápu správně, a návody pro "omezovače" tu rozebírat nechci,

ale pokud by prostě všechny předovky byly na ZP, tak to bude stejné jak když na ZP byly perkusní revolvery - kdo chce předovku si udělá ZP podle aktuálně
účinných předpisů. I dneska se můžeme bavit o tom, že děláš zkoušku s CZ75 a brokovou kozlicí, ale pak si koupíš AR15, Glocka a pumpovací brokovnici, a zmíněný perkusní revolver.
(leda že by byl "speciální ZP na předovky" ale to raději nezmiňujme ne ?)
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Re: Předovky

Příspěvek od bufallo » 12 dub 2022 13:56

aby som to trochu upravil na zrozumitelnu mieru... je toho viacej, ale podme sa venovat len predovkam, o tie tu teraz ide... vsetky predovky, teda repliky, (originaly spadaju do 1890), su na ohlasovaciu povinnost, teda stale spadaju pod kategoriu D, teda bez zbrojneho preukazu, len maju ohlasovaciu povinnost, to znamena ze ked si chcem kupit predovku v obchode, najprv idem do predajne, vyberiem si model, idem na policiu, budem si pytat nakupne povolenie na konkretnu predovku, potom co sa bude diat, to neviem ako to teraz funguje, ale podla zakona by to malo byt tak, ze policia si ta preveri ci splnas ich ktiteria, tiez nikto nevie ake, ak splnas, vyda ti nakupne povolenie na zbran kat.D a kokretny model (vyr.cislo??), (co som cital pytaju vraj poplatok 20 evri), ak je to pravda tak grc, potom sa vratim do predajne, kupim si uvedenu predovku, a do siedmich dni s nou musim znovu na policiu, zaevidovat a vydaju mi preukaz zbrane za 5 evri, odchadzam domov spokojny ako nikto.. :mrgreen:
a mam predovku, huraaa... buzercia ako svina... to iste plati aj pre plynovky a poplasne zbrane, flobertky...
no a ty co uz maju predovky nadobnute, maju si ich prist zaevidovat na policiu do 31.1.2023.
asi tak...
kto si che doslednejsie a pre vystrahu! prestudovat tento paskvyl, prosim link tu:
https://www.minv.sk/?najcastejsie-otazk ... 01-02-2022
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Re: Předovky

Příspěvek od tomcat » 12 dub 2022 19:30

troska dost si to pleties
Ohlasovacia povinnost znamena ze kupis zbran a nasledne ides na policiu ju ohlasit/prihasit a bude ti vystaveny preukaz zbrane, vdaka ktoremu budes moct nakupovat prach a zapalky. Cize kupis ju bez potreby dopredu vybavovat nakupne povolenie (zbrane kategorie C a niektore D).
Zbran na nakupne povolenie kupis iba na nakupne povolenie ktore ti policia vystavi na zaklade tvojej ziadosti pred nakupom (zbrane kategorie A a B).

Ludia prosim vas, precitajte si novelizovany zakon a premyslajte nad tym co citate... :wink:
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Re: Předovky

Příspěvek od bufallo » 13 dub 2022 09:47

"trosku dost si to pleties" ale nie ja.. :mrgreen:
nieco som zabudol doplnit aby to bolo vsetkym jasne, aj tym menej chapavym... ked ide do obchodu clovek co vlastni zbrojak, a chce si kupit zbran, nepotrebuje nakupne povolenie pre kategoriu D (samozrejme aj kat.C) ktora spada pod ohlasovaciu povinnost, teda predovky, plynovky, flobertky... ALE ked ide clovek ktory nevlastni zbrojak, v predajni ti nepredaju ziadnu zbran ktora spada pod ohlasovaciu povinnost, musis ist k policajtom si pytat nakupne povolenie ale pred tym este musis samozrejme vypisat ziadost... pozri si vzory tlaciv na mivsr alebo v zakone...
teda aby som to skratil, zbran kat.D ktora spada pod ohlasovaciu povinnost ma rovnake podmienky ako ked ides nadobudnut zbran kat.C, s tym rozdielom ze kto nema zbrojak, zbran. kat.C mu nepredaju, ale kat.D mu predaju, ale az po predlozeni nakupneho povolenia od policie... nastuduj si poriadne zakon az potom argumentuj...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 13 dub 2022 10:14

Já osobně vidím hlavní problém v tom, jak jsou zákony o zbraních a střelivu v ČR a SR složité, obsáhlé a mnohdy těžko pochopitelné. Ne každej je právník. Paradox je ten, že i Policie v ČR si v různých okresech znění zákona vysvětluje různě.
Další paradox - mám originální předovku, kterou můžu držet volně, ale většina prodejců chce při nákupu zápalek a černého prachu předložit ZP. Nemáš - neprodám.
Český zákon jasně umožňuje majiteli zbraně kategorie D, tedy i historické zadovky, aby BEZ zbrojáku nakupoval a držel střelivo pro tyto zbraně, komponenty střeliva a aby si mohl sám přebíjet. Realita u prodejců je ale úplně jiná, NIC bez ZP neprodají. Takže už tento problém jasně ukazuje na skutečnost, že něco není v pořádku.
Šakal
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 13 dub 2022 10:27

Pavelsakal1955 píše:
13 dub 2022 10:14
.....Paradox je ten, že i Policie v ČR si v různých okresech znění zákona vysvětluje různě...
Potvrzuji - je to velmi casty jev.

S temi prodejci - prodat mohou, i crz s tim zjevne pocita ( jako strelivo pro "D" i prodej bezdym. prachu a zapalek "modernich" a nekt. naboju)
Z druhe strany je asi nelze nutit, ze musi prodat. Jejich nechut muze mit pricinu v tom, ze sami se v tom neviznaji nebo nestoji o popotahovani kvuli tomu ze nekdo "nahore" ma nazor a neco si vylozi jinak...
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Re: Předovky

Příspěvek od bufallo » 13 dub 2022 10:57

u nas to iste... perkusne zapalky a ani prach ti nechcu predat.. este ze mam tu spravnu "bumašku".. ale bez nej, su ludia nahrani... to iste plati pre zbrane do 1890, ak chces strielat, potrebujes nabojnice, zapalky, prach, strely...

ohladne policie, viem o pripade ze policajti napisali chlapovi perkusny revolver na sk.A, teda na nosenie... :mrgreen:
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 26 čer 2022 21:57

Zdravím všechny čmouďáky!
Protože mi administrátor vymazal v minulosti příspěvek, rozhodl jsem se už zde nepsat. A protože na fóru "Střelectví", kam mně není z neznámých důvodů povolen vstup, se píšou strašný hovadiny a neprávem se kritizuje firma Explosia, se kterou od roku 1994 spolupracuji, rozhodl jsem se pro jednu akci. Účelem bylo zavřít ústa některým rádoby machrům a "mistrům zeměkoule", kteří na různých fórech Vesuvit a Explosii jako takovou pořád kritizují.
Jedna perlička: jeden machr tam píše, že neví o případu, že by některý střelec získal s Vesuvitem nějaké přední umístění na nějakém Mistrovství. Pouze tak nějaké přebory v Horní-Dolní. Já jsem s Vesuvitem získal (zatím) 64x mistra republiky, 81x mistra České střelecké ligy, 2x mistra Evropy, 2x vícemistra světa, 2x bronz na Mistrovství světa, cca 40x medaili na Evropských pohárech (většina zlatých).
Několikrát jsem tady uváděl výsledky testů nového Vesuvit LC2, prováděné s perkusní puškou. Tentokrát jsem udělal test s mojí originální křesadlovkou a scan terče přikládám.
Debaty na téma "co na pánvičku" mě nechávají chladným. Já jsem s tím laboroval opravdu hodně dlouho, než jsem zjistil, že selský rozum a jednoduchost jsou nejlepší řešení. Ať se každej snaží sám. Není nad radost z výsledku, ke kterýmu jsem se musel dopracovat jenom a jenom sám a kterej opravdu funguje.
Přeji všem pěkné léto !
Šakal
img406.jpg
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 27 čer 2022 18:46

Čekali jsme, kdy zareagujete, protože víme, že střílíte Vesuvitem. Tento prach je znevažován neprávem. Swiss je silnější, a pokud ho člověk vůbec sežene, tak s ním velmi šetří. Ale s Vesuvitem se mně povedl můj životní rozptyl. A můj kolega střílí Vesuvitem a jeho loňský terč byl excelentní.
Oblekovice 14 června 2012 001.JPG
Příloha Oblekovice 14 června 2012 001.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Odpovědět