Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 27 led 2022 09:13

Článek o pistoli Hege-Sieber vyšel ve Střelecké revui číslo 6/99, strana 48. Mám tu dvoustránku uloženou a žádný příspěvek od p. Baláka jsem nečetl tolikrát, jako tohle. Znám to nazpaměť zepředu, dozadu i napříč. Zámek pistole je jedinečný.


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 27 led 2022 12:50

Děkuji za poklonu !
Na základě tohoto článku ( a dalšího) jsem byl i s mojí paní kdysi pozván osobně pane Fridrichem Hebsackerem do sídla jeho firmy v Überlingenu na břehu Bodamského jezera. Měl tam i svoje soukromé muzeum zbraní - byl to výborný puškař. Ani nevím, zda ještě žije. Později firmu HEGE (HEbsacker GEweher) koupil Polák Waldemar Gorzawski, který mě tam také pozval. Bydlel v Kostnici a já s manželkou týden u něj.
Rád na to vzpomínám !
Šakal :D
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 27 led 2022 22:23

Ano, článok "vod Šakala" je v SR 6/1999, dá sa v elektronickej podobe zakúpiť za jedno ojro napr. na Alze.
Článok by si mal prečítať každý začínajúci (alebo i pokračilý) predovkár. Mňa najviac zaujal test, či je lepšia kombinácia väčšia gulička+tenší flaster, alebo naopak :)
No ano ten Poliak kúpil Hege-ho, ale tuším to nejak "prasí" nie? Proste využíva meno výrobcu, ale jeho produkcia má oveľa nižšiu kvalitu ako pôvodná od pána Hebsackera....
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 5
Registrován: 15 lis 2020 16:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od ok1in » 28 led 2022 19:01

Jako vše od Poláků... :cry:
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 28 led 2022 19:25

Gorzawski koupil zavedenou firmu, ale jeho zaměření nejsou předovky. Jeho tématem jsou westernové zbraně (spolupracuje, snad ještě, s Uberti ) a obchod se zbraněmi z 2. války. Každý má jiný zaměření a já mu to nevyčítám.
Subjektivně - střelců z předovek tak jaksi ubejvá, m.j. pro náročnost obsluhy. Lidi postupně jdou do kytek a navíc je tady hrozba, že i předovky půjdou tak nějak do evidence. Což bude pro mnoho lidí další motiv na to hodit bobek. Další hrozba olovo a jeho používání. Takže já se Gorzawskému moc nedivím.
Navíc - on je především obchodník - a sakra dobrej. A něco jinýho je vyrábět a prodávat. On raději kupuje a prodává.
Šakal
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 03 úno 2022 15:31

Zdravím milovníky BP
Pane Baláku, máte naprostou pravdu. Nějak nás předovkářů ubývá, stárnem a kamarádi nám odcházejí do věčných lovišť. Je to velká škoda. Když jdu k nám na střelnici, tak se nás tam sejdou tak dva, nejvýš tři. Já si Vás ještě pamatuji, jezdil jste občas k nám do Železnice u Jičína. Střelnice je to moc hezká, ale spíš tam teď potkáte střelce, co střílejí modernu. A přitom ty předovky jsou tak krásná disciplína. Já se teď už dva roky snažím rozchodit Patriota, aby chodil jednou dírou a pořád mě to ohromně baví. Škoda, že je nás čím dál míň a míň. Přeju hezký den a stále dobré trefy.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 úno 2022 16:36

Taky zdravím a děkuji za uznání.
Jo jo, bejvávalo. Na střelnici u Železnice moc rád vzpomínám já, můj syn i moje manželka. Dobrá parta, ohníček, bublající potok za zadkem. Občas auto od bahna. Jeden borec měl dlohou lorenzku, po střelbě vyhodil hlaveň z pažby, rukou a kleštěma povolil dnovej šroub, hlaven ponořil do potoka ve směru proudu vody a za hodinu prohlásil, že má flintu vypucovanou a připravenou na další akci!!!! Stříleli jsme tam vždy 3x ročně, v prosinci často ve sněhu a v krutém mrazu. Pamatuji i mráz minus 15°C. Klubovna praskala ve švech, ale bylo nám dobře. :D
Na tuto střelnici mám zvlášť dobrou vzpomínku: 2x se mně podařilo v létě, při "Letním křesadle", vyhrát všech sedum dyšciplín (5x perkus, 2x křesadlo). Nebyly tam stupně vítězů, tak jsme si jednou dali různě vysoký špalky dřeva od ohniště. Ale jenom jednou, protože než skončilo vyhlašování, tak jsme z těch špalků několikrát popadali. Samozřejmě, k obrovské radosti ostatních. Pamatuju na Béďu Vavrouška z Lysé, když byl třetí ve střelbě z křesadlové pistole a přitom vystřelil jednu jedinou ránu. Ze špalku spadnul ale asi 3x a protože měl něco s nohou, tak jsem ho vždycky tahal za límec zpátky. :lol: Praktický ceny - rum, víno a pod.
Dobrá kuchyně, vždy krabice výbornejch zákusků, ještě staří pardi (Sofilkanič, Kapitán, Matyšek, Miláček, Pastrňák a další), od kterejch jsem se učil.
No, bejvávalo a už to nikdy nebude takový. Jsem opravdu rád, že jsem tu dobu zažil a i s mojí rodinou byl jejím aktivním účastníkem.
Šakal
Myslivec7000
Příspěvky: 36
Registrován: 14 srp 2021 11:07

Re: Předovky

Příspěvek od Myslivec7000 » 11 úno 2022 14:30

Zajímavé video o tom, jak a čím nenabíjet předovky.

Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 18 úno 2022 16:22

Prro info: pan Fridrich Hebsacker, zakladatel firmy HEGE v německém Überlingenu, zemřel loni 18. března ve věku
84 roků.
Šakal
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 08 bře 2022 21:46

Pred nejakým časom sme sa tu bavili, ako čo najlepšie impregnovať knôt pre streľbu z knôtovky (bohužiaľ nestihol som miestne "recepty" doteraz vyskúšať pre koronu) a pán, ktorého väčšina určite pozná, prišiel s dobovým návodom na namáčanie knôtu a urobil o tom video (nižšie) :)
Pre neanglištinárov - robí tam výťažok z popola (v podstate by malo ísť o lúh, ktorý sa kedysi používal napr. pri praní), v ktorom neskôr varí "doutnáky"
Takže vypnite aspoň na deň (ruský) plyn a zakúrte si v peci ideálne tvrdým drevom a získajte potrebnú dôležitú komoditu - popol :twisted:
Dúfam, že už konečne príde nejaké oteplenie, lebo začínam mať silný strelecký absťák :D
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 30 bře 2022 21:56

Zdravím všechny čmoudily s konstatováním, že nám to naše fórum nějak umřelo. Proč asi? Každej si musí odpovědět sám.
Po nějaký době jsem si opět vzpomněl na heslo, že střelba z předovek nemá logiku. Tak jsem začal vymejšlet krávoviny a trošku experimentoval. Možná i proto, že jsem byl vždy propagátorem českýho prachu Vesuvit LC. Výsledek je na fotce.
Podotýkám, že se jedná o střelbu s otevřenejma miřidlama a bude mně letos 67 roků. Takže nikdo, ani Šakal, není dokonalej.
Šakal
2022 03 24 - kopie.jpg
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 31 bře 2022 07:09

Trochu z jiného soudku, asi jste zaregistrovali zvýšený zájem o zbraně včetně předovek. Před pár dny jsem byl na střelnici, kde bylo i nadstandardně předovkářů. Samý začátečník a "datel". Svého kolegu začátečníka jsem celkem poučil a fungoval nakonec samostatně a mohl bych ho pochválit (snad jen ne za výber zbraně, ale to sem nepatří).

Vedle nás stál "datel", bušil do nabijáku jak do kovadliny, výsledky v terči mizérie. Bezpečnou manipulaci jsem nemohl sledovat bo tolik jsem neviděl a musel se věnovat svému kolegovi. Domnívám se, že nyní se spousta lidí vrhla na předovky jako jedinné dostupné zbraně bez ZP, ale nemá ani "ánung" co činí. Pan "datel" jen jaksi nepoužíval mazání (!). Ale v obecném duchu je jen otázka času než nějaký úplný začátečník udělá nějaký průser. Tak bych tento příspěvěk považoval za jakýsi apel na nás staré praktiky, ať víc sledujeme nové kolegy a víc jsme jim nápomocni. Oni to ocení, a dost možná předejdeme nějakému průšvihu, který pak zohlední náš milý stát v dalším legislativním zázraku (již se chystá).
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 31 bře 2022 09:23

pro tavic:
Neny to tak dlouho, co jsem byl pozván jako host na jednu nejmenovanou střelnici v blízkosti Hradce Králové. Na střelišti byl, m.j.n také jeden takový datel (to pojmenování se mně MOC líbí!). Věk asi 25, černý policejní montérky, předváděl se před nějakou svojí sexy kopretinkou. Měl nějakou pušku od Ardesy, nabíjel kule přes flastr, který měl suchý. Nevím, zda měl i správnou velikost kule, ale než ji dostal na dno hlavně, tak musel gumovou paličkou na nabíják!!!!!!!! asi 15x zadatlovat. Po cca 15 minutách, kdy vystřelil 2 (slovy dvě) rány jsem oba pozdravil a chtěl jsem mu pár věcí poradit. Když nic, tak aby aspoň flastr naslinil. Datel si mě změřil vražedným pohledem a řekl mně, ať si svý rady nechám pro sebe a přestanu machrovat. Tak jsem si z toho udělal závěr, šel jsem si dát kafe. Asi po půl hodině ten datel přišel za správcem střelnice, jestli nemá něco na vytažení střely z hlavně, protože ASI zapomněl nasypat prach a má ještě jednu hodinu předplacenou. V autě jsem sice měl střelecký kufr s vercajkem, ale hleděl jsem si svýho. S potěšením jsem se díval, jak se svojí sexy společnicí nasranej opouští areál střelnice.
Takže ono to s tou pomocí není vždy jednoduchý, víte? Ale kamarádům vždy rád poradím, je-li to třeba.
Šakal
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 31 bře 2022 18:19

Komu není rady, tomu není pomoci. Snad ale každý začátečník není namyšlený ignorant, to by byla úplná katastrofa. Pravda ale také je, že zkoušky na ZP jsou síto. Síto kterým neprojde úplný blb nebo člověk bez alespoň základní sebekázně (anebo osoba přímo duševně nemocná!), a tedy trvá-li takový exot na vlastnění zbraně jsou mu předovky poslední volbou, do které jdou navíc bez “vztahu k černému prachu” - hlavně že má qweher!. A jisté firmy těmto lidem šly výrobky typu Gladiátor dost na ruku, což prozatím vedlo k vytvoření skupiny C1.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 31 bře 2022 19:12

No, upřímně řečeno, jsem zvědavý, jak dlouho vydrží hranice roku 1890 pro "déčka".

Šakal
Odpovědět