Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 13 kvě 2021 21:35

Díky. Pro začátky s černým prachem určitě přínosné.
Jenom jsem nějak nemohl najít jak Franta stavěl v garsonce Pensylvánku. Chtěl jsem se podívat jak si alternativně poradil s výrobou jedné součástky. Nevadí,nakonec jsem ji na dva pokusy vyklepal z mosazného plechu podle jedné z původních metod.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 25 čer 2021 18:41


Video v čase 16:12. Archeolog mluví o tom, že se u nás používaly kompozitní střely - olověná koule se železným jádrem. Debatovali jsme k kolegy, ale nikdo si neumí představit, jak to dělali. Železo v olovu plave. Lisovali to? Měli dvě polokoule a vlisovali železo?
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Předovky

Příspěvek od jiri.k » 26 čer 2021 20:19

vzal bych dva olověné plechy a mezi to dal kus železného drátu . Pak rána palicí a přes něco, co by se podobalo lochajzně nebo hlavičkáři na nýty ránu do toho sendviče. Kovář by to zvládnul rovnou do kulata.. olovo zvenčí do hlavně pásne, železné jádro ušetří materiál. Na přesnost to sice má vliv, leč v té době byly na přesnost střelby jiné požadavky.. jinak si to představit nedovedu..
noth
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2020 22:04

Re: Předovky

Příspěvek od noth » 27 čer 2021 08:34

Na tom videu je vidět, že kromě koulí používali i válcové střely, u těch by asi nebyl problém s železem na povrchu střely (pokud by to bylo ve dnech válce), ale u kulí by mělo být olovo po celém obvodu a tudíž kule v kuli. Takže buď nějaké lisování z polotovarů, nebo zalití kule "visící" ve formě na tenkém drátku, nebo nějaké dvoufázové odlévání...
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 27 čer 2021 11:07

Drátek - to by mohlo být řešení pro koule v kouli. Viděl jsem dobové kokily, ale bylo to pro menší ráži. Dělali to kováři trnem do železné placky. Koule s drátky na obě strany, vlít olovo, jo, to by šlo snadno. Člověk objevuje stále nové věci, když se zabývá předovkou. A pak zjistí, že znalosti o té době jsou jen kusé, pak to dohání, tedy je to prospěšné na všechny strany.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 12 črc 2021 23:14

Mám dosť veľký problém. Neodolal som a kúpil som kresadlovku od jedného nemenovaného talianskeho výrobcu. Nepodaril sa mi ani jeden výstrel. Bud je to tým, že som lopata a veľmi mi to s kresadlovou pištoľou nejde, alebo je pružina krytu panvičky(ocieľka) veľmi tvrdá a než sa stihne odklopiť, tak iskry po nej "stečú" a prach nemá už čo zapáliť. Prach na panvičke som nakoniec odpálil "ručne" zapálenou zápalkou, ale ejha všetok tlak plynov nevytlačil guľu von, ale vyfučal cez zátravku. Guľa ostala v hlavni. Skúšal som ju navrtať vyťahovákom ale držala ako sviňa, kamoš držal pištoľ, ja vyťahovák ale ani sme si neprdli. Myslel som si, že guľu "rozvrtam" vyťahovákom a vytiahnem ju "po kúskoch", ale je to somarina. Čo teraz? :evil: Už asi ostava odkrutiť len dnový šroub, alebo je ešte nejaká iná možnosť?
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 13 črc 2021 01:07

Kolik tam bylo prachu ?
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 13 črc 2021 15:03

Vyšroubuj zátravku a znovu podsyp prachem. Pokud jsi ovšem střelu už neprovrtal durch. Určitě tam bylo málo prachu.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 14 črc 2021 09:07

Je velmi pravděpodobné, jak již bylo uvedeno, že bylo málo prachu a střela byla zasunuta na úroveň zátravky.
Další problém může být geometrie zámku, která je mnohem složitější, než si hodně lidí uvědomuje. Síla pera ocílky taky hraje obrovskou roli, někdy pomůže povysunout kámen v čelistech, aby dopadl na ocílku výše.Taky je důležité, aby jsi použil jemný prach. Tedy CH-1, Vesuvit LC1, maximálně Vesuvit LC
Mám ale jedno pravidlo: je lepší problémům předcházet, než je potom řešit. V tomto případě platí jedno: italský zbraně, zvláště pak od DP, ani náhodou. :D :lol: :roll:
Šakal
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 15 črc 2021 10:55

Nevím jestli jde u křesadlové pistole nejmenovaného výrobce (DP) zasunout střela až po zátravku. Italské repliky co jsem viděl měly všechny komoru menšího průměru než vývrt. Ale nebyly to křesadlovky, takže je to možné.
Určitě bych zkusil nejdříve podsypat jak radí Jim. Pokud mi do SZ pošleš mailovou adresu, mám někde (od Zdeňka) podrobné plány křesadlových zámků se znázorněním správné geometrie. Možná stačí opravdu jen jinak uchytit kámen nebo zvolit jinou velikost.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 15 črc 2021 21:47

Kocúr – jak psal Pavel, je dobré křesadlovou vyladit, než nastanou potíže. Ale problémy jsou užitečné, protože si je člověk snadno zapamatuje.
Dnový šroub nevyndávat, pokud člověk nezbytně nemusí. A když už se k tomu odhodlá, je potřeba vzít ostré dlátko a naseknout dnový šroub a hlaveň tak, aby ryska vedla přes obě součásti. Později se dotáhne dnový šroub tak, aby se rysky shodovaly.
Další věc je zjistit, jestli „nos“ ocílky není příliš dlouhý a nebrání správnému odklopení ocílky. Samozřejmě je potřeba nejdříve správně osadit pazourek v kohoutu, jsou na to nastavení číselné hodnoty. Pokud se ani po správném nastavení ocílka neodklápí správně, trošku nosík upilovat. Někteří výrobci nemají zámky vyladěné, jsou to odlitky.
Podsypání – tento výborný prostředek u perkusního zámku nemusí fungovat u křesadlovky. Uvědomme si, že do prostoru mezi zátravkou a kouli se vleze nepatrné množství prachu. U perkusky je dírka v pistonu cca 0,8 mm, ale u křesadlovky klidně i 2 mm. A tlak plynů unikne dřív, než stačí vytlačit kouli ven z hlavně.
Přílohy
kámen.jpg
kámen.jpg (36.77 KiB) Zobrazeno 1401 x
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 15 črc 2021 22:23

Nedávno jsem viděl u jednoho kolegy vytahovák na tyčce ve tvaru T. Na delší části je navlečený provrtaný váleček, ale může být jiné provrtané závaží, kterým jde volně po tyči pohybovat. Červ se zavrtá do koule a závažím se tluče do téčka. Místo kupovaného červa může být na konci navařen ostrý vrut. Dobrý je samovrtný šroub tx. Jen musí být vhodným mezikusem nebo podložkou v hlavni vystředěn tak aby se nedostal mezi kouli a stěnu vývrtu.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 16 črc 2021 00:23

Už se tady o tom možná psalo. Pro vytahování střely z vývrtu doporučuji:
- nástavec na vytěrák o průměru o 0,1 mm menší, než je vývrt v polích,opatřený vrtákem o průměru cca 2 mm
-tímto vrtákem nejprve vyvrtám díru do střely
- nástavec o shodném průměru, opatřený vrutem do sádrokartonu
- tento vrut se bezvadně zavrtá do předvrtaného otvoru ve střele a nedochází k natemování střely do vývrtu.
Praxe mi to potvrdila, ale nikomu svůj názor nevnucuju. Každej má svůj rozum a způsoby , jak svoje problémy řešit. Já používám rozum tzv. selskej.
Šakal
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 16 črc 2021 08:37

Naprostý souhlas. Jen bych doplnil - průměr nástavce nepodceňujte, opravdu musí být v průměru polí. Jinak vrut uhne a zajede mezi drážky. A madlo "červa" musí být těch cca 20 cm, z festovního dřeva a zajištěný skrz mosaznou tyčku nějakým hřebíkem.
Osobně, po neblahé zkušenosti s prvním seznámením s křesadlovkou, jsem červa udělal hned druhý den z mosazné tyčky 10 mm, vrut zaletoval a bukové madlo 20 čísel zajištěné skrz mosaz 3 mm tyčinkou. Než se přetahovat o flintu, je bezpečnější zaklesnout madlo červa o nějakou konstrukci střelnice, nebo mezi dva stromky. Je to pevnější a uvědomme si, že puška je nabitá. A nakonec auto to uveze. Dobré je brát s sebou flašku pitné vody pro případné "utopení" hlavně. Vypucování hlavně je pak otázkou minut.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 16 črc 2021 09:07

K tomu průměru zátravky.
Německý střelec Hans-George Haizmann, držitel světového rekordu ve střelbě z originální křesadlové pušky na 100 metrů, výkonem 98 bodů ze sta, střílí originálem, který má průměr zátravky 3,5 mm !!!!!!! a po každé ráně ho ucpává kartáčkem na fajfky. Má to tu výhodu, že prach se z hlavně během nabíjení nevysype a vzduch může mezi štětinama jít ven. :D A flintička střílí excelentně. Navážka 8 gramů švýcaráku CH-1, ráže cca .50.
Já osobně mám na originálu průměr zátravky 1,22 mm, používám Vesuvit LC. Ale křesadlo se musí nakrmit!!!!!!!
Šakal
Odpovědět