Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 bře 2021 17:46

Hnědý filc jsem zkoušel už v minulém století, kdy byly repliky perkusních revolverů ještě bez registrace. Je nepoužitelný. Jsou to snad lisované psí chlupy nebo co. Vyseknutá kolečka se rozpadají, je to tvrdé a drsné. I když vypadá jako plst používaná kdysi do brokových nábojů je to jiný materiál. Od těch dob používám pouze bílý vlněný. Zásoby po jednom čalouníkovi už došly tak teď je pro mě nejdostupnější právě ten náhradní bílý na hladítka. Má 10 mm a po vyseknutí nabyde na cca 12 mm. Pak se dá podle potřeby nařezat na kratší.


daverxxx
Příspěvky: 1
Registrován: 03 bře 2021 09:01

Re: Předovky

Příspěvek od daverxxx » 03 bře 2021 09:12

Dobrý den všem. Omlouvám se že píši sem. Ale mám dotaz. Asi jako každému mi učarovala střelba předovkami. Finance našetřené. Křesadlo jsem pro začátek zavrhl a neboť nemám zkušenosti ale naopak mám slabost pro dlouhé americké pušky je volba jasná. Kentucky v perkusu. Pro začátek nemyslím špatná volba. Ale jakou Ardesa nebo Pedersoli? Každý na to ma asi jiný názor...ale o Ardese se moc nikdo dobře nevyjadřuje. Máte někdo osobní zkušenost? Líbí se mi pedersoli frontier v ráži 45. Dle fotek vypadá nádherně. Omlouvám se jsem tu nováček.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 04 bře 2021 07:37

Každý jednou začíná a to se týká jakékoliv činnosti. Perkuska je spolehlivá, odpadají starosti se zážehem. A klasická předovka potěší srdce každého chlapa. Na You Tube je spousta videí, člověk si snadno vybere tu pravou. Nejsem si jist, jestli ty úplně dlouhé k nám dovážejí.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 5
Registrován: 15 lis 2020 16:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od ok1in » 04 bře 2021 08:48

Mám od Pedersoliho Hawkena, je sice o něco kratší, ale jsem spokojen jak s provedením, tak funkcí. Za mě OK.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 04 bře 2021 09:37

Už jsem to zde psal několikrát. Od Pedersoliho bych si nekoupil ani šroubek, natož celou pušku. A určitě NE něco, co bylo dovezeno z Itálie na český trh.
Vím, že řada lidí se mnou nebude souhlasit, ale moje zkušenosti s jeho zbraněmi jsou dost bohaté. A měl jsem možnost vidět a posoudit řadu zbraní, které dodal Pedersoli do Rajchu. Co se týká zpracování zámků a hlavní . veliký rozdíl.
Musím uznat, že jediné, co snad P dělá všeobecně dobře, je dřevo.
Na Mistrovství Evropy v Itálii mi osobně pan Pedersoli nabízel možnost dělat prodejce jeho zbraní v ČR. Samozřejmě vše předem zaplatit. Se smíchem jsem mu to odmítnul. Ale nějak to asi nepochopil. :lol:
Šakal
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 04 bře 2021 09:53

Daverex> Zkuste na střelnici až bude otevřeno okouknout flintičky kolegů, ono až na vyjímky se každý rád pochlubí a někdo nechá nováčka i vystřelit. Ono, ne každá flinta co se Vám bude líbit nutně musí "sednout" - rozumějte dobře se držet, do začátku stačí i ta Ardesa, já mám teď například dvě flinty od Investarmu (Hawken, křesadlo i perkus), a ne že by jim nebylo ve zpracování co vytknout, ale rozptyl je danný mými chybami, a ne "železem", a při té ceně cca 10.000 Kč/ks to není špatná volba.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 04 bře 2021 12:38

K tomi Investarmu:
Jeden člověk (skopčák) si loni přes jednoho puškaře v Rajchu objednal od uvedené firmy Hawkena se stoupáním v hlavni 22". Byl jsem požádán o nastřelení tohoto kusu. Provedení standart, za ty peníze HODNĚ málo muziky. Po mnoha pokusech, když byl rozptyl zbraně na 50 metrů pořád veliký jsem zjistil, že stoupání v hlavni je
ne 22", ale 48". Tak čemu má člověk dneska už věřit. :(
Nákup nové předovky na českém, ale i evropském trhu, myslím tím normální tovární produkci, je bohužel veliké riziko. Samozřejmě vše je odvislé od toho, jestli chci jenom střílet, nebo i trefovat.
Šakal
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 04 bře 2021 13:36

Potvrzuji, že pokud střelec chce hlaveň na stoupání pro konkrétní střelu, spoléhat na údaje na hlavni nelze na 100%. Mám hlaveň (ne Inwestarm) označenou 1:28, skutečné stoupání je 1:22. Jiná hlaveň má vypálené stoupání 1:66, skutečné 1:60. Já vím, není to na závadu. Ale za ty peníze...
Hawken IWA mívá 12 drážek a nastřelení může být o nervy. Zatímco Kentucky Ardesa se zvládla za jednu návštěvu střelnice, s Hawkenou jsem měl starost pořád. Nic jí nebylo recht. Přesto tahle firma dává víc, než jiné.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 04 bře 2021 13:39

Stoupání 48" je u nich standart, 22" je na zvláštní objednávku. V Německu se prodávají i výměnné hlavně. Bohužel za cenu více než poloviny flinty.
Mi spíše vadí ta jejich mířidla. Stavitelná hledí se viklají jak bolavý zub, mušky jsou buď s perličkou, která zakryje černé na terči, nebo jsou sice plátkové, ale široké přes 3 mm, takže je to ještě horší. Navíc tím neodpovídají pravidlům. Loni jsem s tím bojoval celou sezónu až jsem nakonec koupil hledí od Pedersoliho a mušku vyrobil plátkovou z jednoho kusu.
Ty dvanáctidrážkové jsou jen v ráži .45 a mohu potvrdit, že vychytat co tomu chutná je o nervy.
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 04 bře 2021 16:52

Víte, ono máte pravdu, a zdá se, že skutečně na náš trh jde II. kategorie kvality. Jenže ne každý chce nebo může investovat do vyladěné flinty (třeba od dobrého puškaře), a přitom je v situaci kdy čerstvý absolvent autoškoly kupuje auto a vlastně neví jestli chce jezdit závody F1 nebo bude sváteční jezdec. Takže moje rada je stále ta samá, osahat si (lze třeba i na prodejne), kouknout k sousedovi jak mu co chodí, když to půjde tak si půjčit a tak nějak se rozkoukat, naučit. Z prvu to bude začátečníkovi chodit divoce, tam sebelepší značka nepomůže, s pokorou tu flintu začít střílet na 25 m (lze i s omlácenou Ardesou za 5000,-) a mít z toho zlepšování radost, a pak jednou přijde moment, kdy : a) přestane to bavit. b) baví furt, ale flintčka stačí. c) chci závodit, mám na to = pořídím si co potřebuji, a za ta léta už vím co to bude.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 05 bře 2021 10:44

Hezky napsáno. Slušná Kentucky je taky od Chiappa Armi (dříve Armi Sport).
cernunos
Příspěvky: 453
Registrován: 05 lis 2008 12:58

Re: Předovky

Příspěvek od cernunos » 05 bře 2021 11:59

Koukám je to pěkný oříšek udělat si radost koupí kvalitní předovky.Jakožto nesoutěžní střelec bych si chtěl pořídit perkusní pistoli.Před 20 lety jsem měl kentucky .45 od Pedersoli a byl jsem spokojen,ale to jsem byl ůplný začátečník a věděl prd o celé problematice ohledně černoprachu.Prodávající pán mi tenkrát vstřícně dal základní instrukce ohledně nabíjení,dokonce mi z 9mm patrony a kousku drátu vyrobil odměrku.Koupil jsem kule,ucpávky,prach a zápalky a ono to fungovalo,víc jsem nepotřeboval,šlo o střelbu pro zábavu :D Pistole byla krásná a kvalitně zpracovaná.Pak jsem ji pustil po pár letech do světa,ted už zase delší dobu sním o tom,že bych si jí opět pořídil v ráži .50 ,ještě bych rozmýšlel mezi ní a pistolí Charles Moore,pro její lepší spoušt a krásný design,no ale chtěl bych prostě něco spíš v té .50 ráži.No ale když třeba zde si čtu názory na výrobce Pedersoli,tak se té koupě obávám.je to začarovaný kruh,protože na trhu je fakt jen pár těch výrobců a po pravdě jsem vždy věřil tomu,že právě Pedersoli je ten nejlepší.Ono už jen porovnání toho vzhledu předovek,kde ty od Ardesy vypadají jako kus nevzhledného polena,oproti té Ardesácké Kentucky pistoli vypadá ta od pedersoli jako elegantní královna krásy :P no a pak co čtu o tom materiálu,že Ardesa je z "bláta" apod.Stále mi vychází jako favorit ten Ital,ale když píšete o dvojí-trojí kvalitě a nulové výstupní kontrole a překaleným dílům,tak už neívm čemu věřit.A navíc není kam jinam sáhnout,je tu jen Ardesa ,Pedersoli ,Investarms ( který teda taky zde chválou neoplívá)a víc asi nevím.To člověku žene úvahy až do krajnosti,kdy je lepší si rozmyslet,zda vůbec nějakou perkusku kupovat.Nechci střílet závodně ale rozhodně si potrpím na funkční a kvalitní výrobky,u zbraní obzvlášt .Asi nezbývá než si pak zbran jedině důkladně prohlédnout na prodejně,vybrat z vícero kusů a navíc se modlit, aby mi tam něco při první střelbě neprasklo,takže radost z nákupu zároven utopená v obavách,zda jsem nekoupil zmetka.Jestli je ten trh opravdu takto nastaven,tak je to šílené a smutné,pro českého spotřebitele těžko uspokojující. :evil:
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 05 bře 2021 16:46

Zas tak černě bych to neviděl, pořád máme 2 letou záruční lhůtu na nové zboží a pokud se rozhodnete pro zbraně z druhé ruky obvykle se důvod prodeje dá také zjistit (někomu nevadí nefunkční zámek a flintu chce jen na dekoraci, jiný prodává protože chce něco jiného - obvykle funkční bez omezení a jiný protože má problém s tím či oním a zde je zase na zvážení zde opravu zvládneme a pak patrně dost ušetříme.). V obou případech je výhoda mít k opravě (nebo DoDo, Dodělat Doma) něco na způsob kutilského koutku a šikovných rukou, stejně časem nastane potřeba různých oprav a štelování (od škrábanců po vyjmutí např. prasklého pistonu, poladění/vyčištění zámku) nehledě na Fakt že i čistící procedury v koupelně u manželky pochopení příliš nenajdou.
Třeba jen to vaklavé hledí stačí zakápnout černým silikonem, na pažbě sem tam něco zatmelit, škrabanec na brynýru zakápnout BLACK LINEm atd...
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Předovky

Příspěvek od kersanti » 05 bře 2021 19:46

Padla zde zmínka o "jedině správném" způsobu nabíjení kule pouhým zatlačením palcem ruky.
Čirou náhodou jsem narazil na YT na pár videí o tom od Mikea Beliveau
První je jak zhotovit kónické ústí hlavně a druhé,jak se láduje a střílí:
https://www.youtube.com/watch?v=N6Q5hjVprug
https://www.youtube.com/watch?v=mVF2JFHA4SU
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 06 bře 2021 14:30

Duelist je klasik. Vůbec se s tím nes.... nemazlí. Pravděpodobně stejný hadr používá na všechny flinty různých ráži, americké dávky prachu (4g+) sype od oka, neřeší blbosti jako my a litá mu to slušně. Na YouTube dělá předovkám a nejklasičtější střelbě z nich hodně velkou reklamu.
Odpovědět