Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Předovky

Příspěvek od navip » 18 úno 2021 13:34

Mám dojem, že už úderem nabijáku dojde k deformaci kulaté střely a jak to odlišit od deformace výstřelem - těžko říct :wink:


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 18 úno 2021 19:40

Děkuju za odpověď a ochotu, ale tohle není ten případ. Nepatřím ke střelcům co zasunou kouli, nabijákem třikrát udeří na kouli až tento vyskakuje. Doposud jsem žil s přesvědčením, že kule vzhledem ke své geometrii, po výstřelu nemění tvar. Ale byl tu příspěvek, který o tom píše. Nejde v konečném důsledku o tu kouli, ale o flastr.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 18 úno 2021 22:24

Dovolím si malou poznámku, i když mám svůj názor na účel tohoto tématu.
Pokud se bavíme o olověné střele, což zdůrazňuji, tak každá střela se při výstřelu, ještě než se začne v hlavni pohybovat, tzv. naklínuje. Tzn., že díky zákonu o setrvačnosti se deformuje kolmo na osu výstřelu, zkrátí se a roztáhne se do stran. Pokud to vývrt nedovolí (koule je bez flastru a natěsno), tak se z koule stane soudek. Záleží na navážce prachu, čistotě olova (rozuměj tvrdosti) a průměru střely, jak se změna rozměru projeví. /Po výstřelu střela během letu tvar nemění, to trvá až do dopadu na cíl.
Neny problém nabít předovku a střelit kolmo do vody. Ale proč? U každé zbraně, u každé ráže, u každé navážky prachu bude deformace střely po nárazu na hladinu jiná. Pokud střelíte šikmo, tzv. na plocho, zaděláte si na možný velký problém. Dříve se takto dokonce sportovně střílelo.
Šakal
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 19 úno 2021 11:21

Kurňa tož člověk se smoli s válcováním a ono se to v laufu splaskne,😀.
Už nějaký čas uvažuju, že tuto operaci vypustím a budu nabíjet jako někteří kolegové ploškou po odstřihnutí nahoru.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 19 úno 2021 12:09

Jasně, nechat plošku po odstřihu je pro přesnost střelby asi lepší. Lze nabíjet pořád stejně orientovanou kulí, lze si na plošce udělat znamínko, případně kuli pootočit vůči mušce. Záleží na tom, jak dobrá je kokila, jestli pak není koule trochu zploštělá. Ale oválené lépe vypadají.
Celá ta debata je kvůli tomu, že jsem pročítal uložené články z fóra a narazil jsem na to zkrácení kule. Autoru samozřejmě věřím, říkal jsem si, že i jiní mají s tím zkušenost. Autor tam také uvádí vliv na flastr - šířka pole+nějaká ta desetina navíc v důsledku komprese koule. Protože mě baví vnitřní balistika předovky víc, než samotné střílení, začal jsem se v tom nimrat.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 19 úno 2021 19:16

Když jsme u vnitřní balistiky, koupil jsem nedávno za nekřesťanských 34,90 sítko na čaj. Velikost oka se zdála být okolo 0,5 mm, nebo méně. Nemám to jak změřit. Tak mě napadlo pomocí něj trošku vylepšit Vesuvit LC. Vyšel z toho hrubý prach do pušky a jemný do pistole nebo na pánvičku v poměru cca 3/2. Doufám, že bude příležitost ho letos vyzkoušet byť třeba se dvěma respirátory na hubě.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 19 úno 2021 22:57

pro Taylor:
Tím sítkem jste získal dvě frakce, které se prodávají jako nový Vesuvit.
Vesuvit LC1 - zrno 0,28 až 0,5 mm
Vesuvit LC2 - zrno 0,5 až 0,72 mm
Šakal
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 19 úno 2021 23:25

No právě o to mi šlo :wink:
Původně jsem k tomu účelu sháněl nerezovou tkaninu s okem 0,4 mm, ale prodává se minimálně 1m čtvereční za celkem dost peněz. Pak jsem na bazoši objevil borca, co jí měl zásobu a prodával i menší množství. Bohužel mi odepsal, že je hospitalizovaný v psychiatrické léčebně :(
Tož jsem zkusil to sítko (věřím, že je z antistatického plastu :D ) a výsledek vypadá dost dobře. Jde to sice po troškách, ale pokud to bude jako LC2 tak není co řešit. Tu jemnější frakci vystřílím z pistole.
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Předovky

Příspěvek od navip » 28 úno 2021 22:18

blecha.z - do kuličky z čistého olova není třeba mlátit 3x ocelovým nabijákem, i po standardním usazení střely na prach jedním pohybem dojde k napěchování vnějšího průměru kuličky tím, že přední část pokračuje v pohybu po nárazu zadní části na prachovou náplň a také setrvačností hmoty nabijáku. K dalšímu napěchování dojde během startu po zažehnutí prachu - to je prostá fyzika, přední část střely se pohne později než zadní na kterou působí tlak.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 01 bře 2021 09:29

Správné nabíjení kulaté střely přes flastr, myslím tím opravdu správné, probíhá tak, že se kule zatlačí do ústí hlavně tlakem palce (samozřejmě ruky!!). Nabíják slouží už jen k přemístění střely od ústí na prachovou náplň. Takže se domnívám, že nějaká deformace střely, byť z toho nejměkčího olova, je v tomto případě nulová. Nebo alespoň nezměřitelná.
Ale nikomu svůj názor nevnucuji, mám jenom střední školu a 35 roků zkušeností.
Šakal
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 bře 2021 11:20

Navip - já jsem v tom mém příspěvku nemluvil o sobě. Na YouTube předvádí jeden střelec střelbu z černoprachých zbraní a má takový rituál, zasune kouli a třikrát mrští nabijákem na kouli, až to zazvoní. (střílí mu to celkem dobře) Tak to jsem měl na mysli, když jsem to psal.
Mně šlo výslovně o to, jestli skutečně koule z čistého olova mění svou geometrii v okamžiku výstřelu. Což má za následek natlačení látky flastru přes hrany polí, namáhání a potrhání látky. Kdybych používal koule 11,20 mm, nebo 11,30 mm, tak by mě ta otázka byla celkem lhostejná. Ale u koule 11,45 mm to už jedno není. (hlaveń má 11,80/11,50mm) Pevnost a odolnost flastru je klíčová a sehnat tenký a pevný flastr z bavlny je obtížné.
Nabíjení - Pavel to napsal rozumně a je to jediný správný způsob nabíjení koule do předovky.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 bře 2021 08:27

Zdeňku a to ti ta koule 11,45 ve flastru ze sýpkoviny jde nabít tímto jediným správným způsobem? Myslím tím zatlačení pouze palcem ruky bez použití startéru.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 bře 2021 14:08

Hehehe, ne, nejde. Já taky netvrdím o sobě, že to dělám správně. Jen cítím, že tlakem palce by MĚLA jít koule ve flastru nabít do ústí, pak zasunout starterem a na jeden šťouch dotlačit na prach bez dalšího bouchání.
Já jsem taky převzal filosofii mnoho let nazpět, že koule by měla mít diametr blízký rozměrům hlavně v polích a zbytek prostoru ve vývrtu doplnit flastrem. A to je zaplaceno naklepnutím gumovou paličkou a následné zasunutí nabijákem. A protože je materiál hlavní Ardesa poměrně měkký, po čase se ožvejkají pole v ústí. Už jsem to opravoval. Že mosaz starteru i nabijáku ničí pole, to už jsem zjistil taky. Jsou tři možnosti - zvolit menší kouli, nebo falešné ústí, nebo se s tím smířit a čas od času upravit ústí. Falešné ústí nemám, zbývá ta menší koule. Letos to zkusím, ale jen zkusím. Příliš jsem si zvykl na větší kouli a tenký flastr.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 bře 2021 14:46

No už jsem se lekl. Osobně jsem ale pro menší kouli a silnější flastr pořádně nasáklý mazáním. Používám střelu .490 a silnější pevný flanel. V podstatě se to dá nabít i bez toho startéru. Ale pak ten palec bolí ☹️. Až mě strana a vláda pustí na střelnici, chci vyzkoušet kouli .495. K ní mám připraveny tři tloušťky flastru a ten prosívaný Vesuvit. Na podzim jsem ještě přidával různě silné filcové ucpávky. Při použití 10 mm filcu ze zednického hladítka jsem ale našel flastry až na hranici 25 m. Takže pak s koulí cestují asi o kus dál než bez ucpávky. Výsledky v terči těžko hodnotit, protože to bylo s tím rozviklaným hledím na kterém se povoloval šroubek.
Na vercajku už nemám žádné mosazné koncovky, jen tvrdé dřevo s rádiusem podle koule. Zbyl mi kousek kravského rohu, tak zkusím udělat dobovou rohovinovou koncovku🙂.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 02 bře 2021 16:34

pro Taylor:
Pokud jste použil HNĚDÝ filc ze zednického hladítka, zaděláváte si na problém, Tento filc je hrubý a hlavně velmi ostrý. Takže při větším používání dochází v prvním kole k obrušování hran polí a potom postupně k degradaci vývrtu. Podle zásady, že 100x nic i vola umoří.
Kdysi jsem testoval použití ucpávky pod kouli s flastrem, ale NIKDY jsem neměl lepší rozptyl. Když vezmu moji milpovanou origo flintičku křesačku, ráže okolo .53, koule s flastrem, navážka 5 gramů Vesuvitu LC, tak bavlněný flastr můžu sbírat v rozmezí 8 až 10 metrů před ústím.
Šakal
Odpovědět