Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 28 led 2021 21:30

Zaujímavé video, zaujalo ma to delo na "jednotný náboj" 9:14 :)
Predbehlo dobu o 500 rokov.


TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
Martaskatap
Příspěvky: 153
Registrován: 15 črc 2008 15:30
Bydliště: Otrokovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Martaskatap » 28 led 2021 21:38

Ano Pražská rychlice - komorová puška je opravdu super. Sám ji mám v modelu http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=248&t=4647
Přílohy
komorová puška polovina 15.století.jpg
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 03 úno 2021 18:27

Takže ide to od 10 k 5 :evil:
Dnes Eu predstavila návrh zákazu OLOVA pre strelcov, poľovníkov aj rybárov :evil:
Všetci vieme, že za olovo v predovkách neexistuje náhrada....
Viac sa dá dočítať tu:
https://legistelum.sk/echa-odkryva-zakaz-olova/
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 úno 2021 21:48

No, nějak nám to tady umřelo ! :(
Jenom pro info. V poslední době se na mě obrátila řada známých s dotazem, co se rozumí v novele zákona o zbraních pod pojmem " jednoranové a dvouranové zbraně na dělené střelivo". Pro jistotu jsem to ještě konzultoval s odborníky a závěr je ten, že se jedná o:
- předovky moderní konstrukce, které nemají historickou předlohu. Např. perkusní zbraně in line
- nastřelovací přístroje, kde je zvlášť nábojka a zvlášť hřeb co by střela

Napatří tam jateční pistole, protože tam neny samostatná střela, ale zaintegrovaný průrazník, který je pohyblivě spojen s přístrojem.
Šakal
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 09 úno 2021 23:39

Len aby to tu celkom neskapalo. Dlho som hľadal lacnejší lievik oproti originálom
pre predovky. Nedarilo sa. Už som sa chystal na pokus vyrobiť si ho sám.
Na Ali som našiel toto :

https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 2e0eZP0fpY

Trochu veľké, ale šlo by to či nie ? Titan by mal byť bezpečný. Má niekto s tým skúsenosť ?
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 10 úno 2021 09:26

V prodejně Orion jsem koupil malinký nerezový trychtýřek, ale nakonec jsem použil uříznutou 12g CO2 bombičku a mosaznou trubku 8x0,5 z OBI. Náklady cca 50 Kč. Nicméně už to rok leží v koutě. Na střelnici jsem tento instrument ještě nevzal😀.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 10 úno 2021 13:41

Nerezový lievik na plnenie ploskačiek bol prvý v poradí / najlacnejší,najdostupnejší/.
Zastrašili ma príspevky na rôznych fórach pojednávajúce o schopnosti dať iskru
zo statickej elektriny a tak som zvesil chvost a hľadal som mosadzný lievik.
To mi rozum zastával, čo sú " obchodníci" schopní pýtať za pár gramov plechu.
Tá bombička je z akého materiálu ? Uvítam každý príspevok na racionálne riešenie.
Strieľal som doteraz bez lievika, ale mám rád " nádobička veškerého druhu" :wink: .
Uživatelský avatar
Black Powder
Administrator
Příspěvky: 475
Registrován: 08 led 2008 14:50
Bydliště: Velká Morava

Re: Předovky

Příspěvek od Black Powder » 10 úno 2021 14:41

Takže podľa tvojej logiky, ak nerez môže dať iskru, mám mať obavy manipulovať s príborom, lebo mi zhorí kuchyňa a už vôbec netankovať benzín do nerezovej nádrže a bandasky.
:lol:
Statická elektrina nemôže vzniknúť trením kovov a nieje tam ani taký rýchly pohyb, že by vznikali iskry ako pri brúsení :!:
Riziko môže predstavovať maximálne plast, ktorý je schopný nabiť sa statickou elektrinou a to nie každý, ale ani to nezapálí čierny prach :!:
Boli robené rôzne pokusy, že ani indukovaný elektrický výboj prach nezapálí. Takže šírením týchto bludov sa každý taký zaradí medzi hlúpe ovce a takýto by sa tejto oblasti, druhu záľuby a športu fakt nemali venovať a ani len približovať.

Celú svoju streleckú kariéru som mal lievik hliníkový a plastovú trubičku, prešiel som tým všetky domáce, zahraničné súťaže po celej Európe a žiadna statická elektrina sa nekonala.
Asi viacerým pacientom udrel Covid na mozog, ak ho ešte majú a nie na pľúca.
To sa doma asi už veľmi nudíte, keď tu neriešite takéto a podobné hovadiny.

PS: sorry, ale musel som sa už po dlhej dobe zapojiť, lebo niektoré príspevky a bačovské názory sa fakt nedajú čítať
Přílohy
Resizer_16129668242200.jpg
Ataman, Caiman, Red Wolf, Huben, LCS SK19, Brokock ... Servis, opravy, úpravy všetkých PCP, programování Daystate, prerábky Anschütz na 16J.
Dobré veci robím dokonalými.
Člen Mensa.
steasy1
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2015 13:47

Re: Předovky

Příspěvek od steasy1 » 10 úno 2021 17:19

Zdravím, neviem čo riešite. Ako už povedal Black Powder statická iskra prach nezapáli.Okolo toho som urobil veľa pokusov. :mrgreen: Ja som si orezal plastový lievik a predĺžil ho hliníkovou trubkou. Používam ho už asi 10 rokov.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 10 úno 2021 17:29

Psal se rok 2008 a já jsem začínal s předovkou. Nálevku (násypku) jsem si udělal z měděného plechu, věčně to odpadávalo od trubky. Tak jsem si objednal nálevku. Stála 400,- Kč. Dal jsem ty peníze, protože jsem to chtěl. Do dneška je mně stydno, používá se to jednou za čas, nebo vůbec. Kdybych to dělal dnes, koupil bych si v "Domácích potřebách" plastový trychtýřek, nasadil hliníkovou trubku desítku a bylo by.
Nálevka (násypka) má své opodstatnění, zejména když střelec používá na prach zkumavky. Já mám prach v mosazných nábojnicích 7x57R, což nálevku nahradilo.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 10 úno 2021 17:45

Kdo honí výsledky potřebuje suchou cestu prachu až do komory. Pro nás hobby střelce je to jen další fidlátko navíc.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 10 úno 2021 18:21

Jo, jo! Taková ptákovina je ten trychtýřek a toliko humbuku okolo něj.
Až půjdete k ušařovi, tak ho poproste o jeden trychtýřek na čučení do uší, :lol: přidejte trubici (plast, Ms, Al) a máte vystaráno. :D
Šakal
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 10 úno 2021 22:35

Chodím na viacero fór, ale ani na jednom admini nezhadzujú členov prirovnávaním k ovciam.
A tykajú len známym a priateľom. Pokiaľ mi pamäť slúži BP vo vzťahu ku mne nepatrí ani do jednej kategórie.
Zopakoval som len, to čo som čítal a ani ma nenapadlo robiť pokusy a vyvolávať iskry kresaním
náradia, či trieť kúsky umelej hmoty a obsypávať to BP. Mám za to,že pri mabipulácii s vybušninami, trhavinami ….. je lepšie zachovávať viac opatrnosti než menej. Ovcou by som bol v opačnom prípade. V intenciách tu uvedených názorov mi pripadajú iní fachmani naozaj ovcami, keď napríklad doporučujú PHM i BP skladovať len v nádobách zo špec.umelých hmôt garantujúcich odolnosť voči produkcii stat. el.energie . Keď sa predovky používali ako hlavné zbrane všetko pomocné náradie prichádzajúce do styku s BP sa robilo z nemagnetických kovov a materiálov. To musela byť ale črieda oviec a obetí vtedy neexistujúceho covidu. Neexistoval covid, ale breviár slušného právania sa bral oveľa vážnejšie.
Pokiaľ ctihodný admin hodlá reagovať / či niekto iný v podobnom duchu / tak mu dávam na vedomie, že už zbohdarma míňa energiou. Nie som urazený, už dávno som sa naučil, že je to len zbytočné míňanie energie. Je lepšie ustúpiť bokom a nechať nevychovanosť prejsť okolo a nechať ju, nech si papuľu nabije sama.
Ďakujem za dobre mienené rady všetkým členom fóra, hoci som možno niekedy mal iný názor , či iný prístup ako konfekčný.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 11 úno 2021 10:41

Ukázalo se, že statická elektřina sice black powder nezapálí, ale může způsobit, že Black Powder je přiveden k výbuchu,😀.
To nářadí se kdysi dělalo z mosazi a jiných nemagnetických kovů kvůli jejich odolnosti vůči korozi. Nerez a plast prostě neznali.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 17 úno 2021 15:49

Ahoj pánové. Mám dotaz. Nezkoušeli jste někdo střelit kouli z předovky do vody, aby se zjistilo, co to s koulí udělá? Jestli skutečně dojde ke zkrácení ve směru kolmém na osu hlavně a rozšíření směrem ke stěnám hlavně. Pokud ano, a jste ochotni se podělit o informace, tak jaké zkrácení bylo. Zda bylo měřitelné.
Maxibal se zkrátí, to vím, mám fotografie, v mazacích drážkách zůstal ještě tuk.
Odpovědět