Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: GunShop.cz, Moderátoři

Odpovědět
blecha.z

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 17 kvě 2020 16:13

Už rok tohle mazivo používám. Psal jsem o tom několik stran zpět. Roztavil jsem včelí vosk a přidával olej (slunečnicový nebo řepkový, co je doma). Obě složky se skvěle spojí. Konsistence - přiměřená. Nabere se a kápne na papír. Když je to tuhé, přidá se olej. Nahradí to hovězí lůj a vosk 3:1, což je pro ty, kdo se nedostanou k hovězímu loji. Vepřové sádlo je "krátké". Tohle mazivo je především na mazání flastrů.
Ještě jedna možnost:
220 včelího vosku, 88 g olivovýho oleje, 66 g lanolínu, 22 g lékařského parafínu, 44 g loje dá směs 1:1(já jsem tam flákl o 100 g víc = 144g, zdálo se mně to málo mastný) Do tohoto maziva jsem namáčel maxibally. Lanolín tam funguje jako lepidlo maziva k olovu. Parafín, pokud se použije, tak lékařský. NIKDY vosk ze svíčky.

Pavelsakal1955

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 kvě 2020 16:20

S olivovým olejem mám zkušenosti jenom v gastronomii.
Alejak jsem zde již napsal: je to o zkoušení a zkoušení a zkoušení. A když se nedaří a nejde to, tak zase zkoušet a experimentovat. A vše si zapisovat. To je "kouzlo" předovek, že každá flinta je něco jiného a existuje 777 možností, co naládovat. A teprve, když člověk přijde na to, co tam nacpat, má z předovky radost. :D
Ale vazeliny LMX bych se nebál. Jsou mnohem horší sračky :lol:
igorek

Příspěvek od igorek » 18 kvě 2020 07:32

Cheche, to je vždy vývar na tomto vlákně, vždy se na to těším. Když jsem onehdy nastínil oživení atraktivnosti biatlonu nahražením malorážky předovkou, setkalo se to s velkým ohlasem. A diskuze o mazání mi toto zatraktivnění závodu jen potvrzuje.
Mám dvě takové zkušenosti z mazáním. Jedna je z vojny z mazlavým mýdlem. Na umyté chodbě se pohyboval voják v podstatě bez tření. A druhá zkušenost je z dnešní doby . Koupil jsem tekuté mýdlo na umyvadlo. Je zelené barvy. Po aplikaci na ruce ho nelze umýt, ruce po sobě kloužou ve studené vodě stále a až horká voda za vzývání všech svatých ho odstraní. A na vodoměru přibude 20 L. A tak mě napadlo, jestli by se tyto mazadla taky neměly vyzkoušet v hlavni předovky. Jednak by mazaly a zároveň hlaveň čistily. A dávkovač tekutého mýdla je na aplikaci na láhvi je na to jak stvořený.
blecha.z

Příspěvek od blecha.z » 18 kvě 2020 09:13

Pan Igorek - začínám se na Vaše příspěvky těšit.
Biatlon s předovkou - skvělý nápad. Vždyť to tak celou historii černoprachých zbraní bylo, vystřelit, utíkat, vystřelit, utíkat. Ale s pětikilovou ručnicí na zádech, prachovnicí, olovem a smrtí na jazyku. Nevím, jestli jste měl v ruce rifli někdy z roku 1790, ale není to žádné koťátko typu kentacká puška, ale kvér sahající chlapovi po bradu a kule 17 mm v průměru.
A to mýdlo a mazání - v jednom receptu na US stránkách je složení mazání včelí vosk+ricinový olej+Murphy soap. Mazivo pro malorážkové střely bych moc rád vyzkoušel v předovce a ještě raději bych znal složení. Ale funkce mazání není jen mazat hlaveň. Po výstřelu se mazivo částečně promění v plyny a pokryjí vnitřek hlavně. Změkčí tvrdé usazeniny a umožní nabíjet znovu a znovu, brání usazování olova na stěnách hlavně a podobně. Proto někteří střelci složení maziva tají. Může to trvat celé roky, něž si střelec "vyšolíchá" to pravé mazivo.
Termit

Příspěvek od Termit » 19 kvě 2020 20:57

Teda já jako hodně ,hodně ,hodně sváteční předovkář se nestačím divit. Jako hovězí mi zežluklo, tak používám zelenou SHELL. Svých 35 ,s pul litry kafe bez čištění v pohodě dám. Takže jak tak teď čtu : pokud seberu manželce lubrikant nemusím ani po čistit.....ps: biatlon je dobrej, jen se nesmi u toho běhat. :oops:
Odpovědět