Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 11 dub 2020 10:25

U perkusky záblesk zápalky nevidím, ale u křesadla ho vnímám jasně. Že se ruka střelci nezachvěla - to je dáno tou kamerou. Ale co mě pokaždé překvapilo je, rychlost zášlehu ohně z laufu současně s gejzírem ohně ze zátravky. Je tam krásně vidět, že nejdřív vyjde oblak kouře a pak oheň, flastr, kule. Videa jsou dokonale profesionálně udělaná, je to požitek. Chybí mně detail záběru na vnitřek zámku u těch originálů, taky detaily nabíjení, navážky prachu, materiál flastrů, váhy střel, mazivo a nějaký komentář. Záběr na výbavu střelců, v čem nosí vybavení.Při troše dobré vůle...


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 11 dub 2020 20:40

pro pan Blecha:
osobně se domnívám, že cílem natočení těchto videí je zcela jiný cíl, než by jste požadoval. A autorům se to povedlo naprosto profesionálně na 100% :) Na věci, které by jste požadoval navíc není potřeba superrychlá videokamera.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 11 dub 2020 22:51

Já jsem spokojenej s tím, co chlapi natočili. Dalo to hodně práce a asi i financí.
Z obou filmů se mně víc líbil díl o pistolích. Snad proto, že pistole jsou menší, dá se pořídit lepší detail, nebo tím, že jsem si to video pouštěl pořád dokola. Překvapilo mě, že jedna z křesadlovek byla o poznání pomalejší. Ta druhá měla asi zřejmě rychlejší zámek. A vysoká rychlost perkusní pistole Kuchenreuter.
A to, co mně chybělo - zámek, nabíjení, složení náboje - to se mně nedivte. Sám jste tyhle věci demonstroval v článku SR 6/99 o pistoli Hege-Sieber. Četl jsem ho snad stokrát zezadu a dopředu. Fotka zámku té pistole ukazovala dokonalost zpracování a jen jsem si vzdychal. Puškaři uměli tyhle věci udělat pořádně.
Tyhle věci ale nejsou vidět nikde, v žádné publikaci. Ať vezmete encyklopedii, odbornou knihu zaměřenou na úzký výběr o zbraních, nikde to nenajdete. Je to škoda. Z auta vás zajímá taky motor, brzdy a převodovka. Vyšla překrásná kniha o pistolích a revolverech. Mám ji. Vždy na dvou straně je dokonalá fotografie a text. Autor si dal strašnou práci sehnat materiál. Moc mně chyběly fotky zámků, nabijáku, ústí hlavně, kování.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 dub 2020 00:17

pro pan Blecha:
Abych trošku ukojil Vaši touhu po fotu kvalitního zámku, dovoluji si poslat foto zámku křesadlové brokovnice, vyrobené v roce 1791 dvorním puškařem krále Jiřího III. Tato puška byla určena pro prince regenta, tedy následníka trůnu. Zámek pracuje naprosto excelentmě, vše je původní, kromě kamene.
Problém je ten, že když jsem demontoval uvedený zámek, tak zámky ostatních replik se mi zhnusily.
Přílohy
EGG1.JPG
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 dub 2020 00:19

Další foto zámku:
Přílohy
EGG3.JPG
EGG2.JPG
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 dub 2020 00:25

A ještě detail hlavně brokovnice:
Přílohy
EGG4.JPG
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 dub 2020 00:52

A ještě jedna fotka:
Uvedenou brokovnici vyrobil dvorní puškař anglického krále Jiřího III, švýcarský emigrant Durst EGG. Existuje od něj mnoho špičkových zbraní, pistolí i pušek, včetně zadovky, kterou si nechal patentovat v 2. polovině 18. století a byla určena také pro prince regenta.
Puška je zhotovena pro prince regenta v roce 1791, má brokovou ráži 12, celá souprava je stříbrná od výrobce Mossese Brenta. Všechny části soupravy jsou doslova "obouchané" značkami. Veškerá výzdoba železa je ve zlatě. Kometa, znázorněná na hřbetu držáku háku má symbolizovat kometu, která letěla nad Anglií v roce výroby zbraně.
Vícero detailů bohužel nemohu poskytnout, protože zbraň je t.č. mimo republiku. :(
No ale to jsme trochu odbočili od vlákna. omlouvám se !! :roll: Snad jsem aspoň někomu pohladil oko.
Přílohy
EGG5.JPG
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 12 dub 2020 08:19

Pavelsakal1955: Tohle vlákno je o předovkách, to znamená nejen o nabíjení předovek a střílení. Ale zejména o kráse řemesla.
Děkuji za tyhle fotografie. Koukal jsem na zámek a hlaveň mlčky a jen jsem pokyvoval hlavou. Nedivím se Vám, že se zámky současné rychlo-produkce zprotivily. Stolička je provedená do rozvilin. A jak to řemeslník udělal. Dneska se to seká na lisu. Tohle je vypilované s velkou trpělivostí a elegancí. Jak tam dostali do pánvičky zlatou (mosaznou) výstelku. Zámková deska je asi odlitek, neumím si představit, jak by nástrojem udělal ten rantl kolem dokola s takovou čistotou provedení. Hák na konci hlavně má dost ostrý úhel. Dnešní se dělají víc roztáhlé. Ona to není sranda spasovat hák a uložení tak, aby to zaklaplo a sedělo. Musí se to umět udělat, jinak to kenklá a nedrží. Že by protideska byla tenší, ani bych se nedivil, protože tude pak prochází šroub upevňující desku zámku k pažbě.
No, děkujeme za tuhle řemeslnou krásu.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 12 dub 2020 08:28

Plně chápu vaše nadšení pane Pavle a zápal pro předovky. V době kdy metalurgie byla v plenkách a strojírenství vzdálenou budoucností byla každá zbraň mistrovské dílo puškaře-kováře a úroveň jeho možností, zručností. Byl jsem kdysi na výstavě zbraní Antonína Lebedy a jako strojař jsem byl unešen dokonalým zpracováním kovu a součástek na kterých nebyla a ni stopa po opracování, provedení detailů a strávil jsem očumováním půl dne až to bylo správci podezřelé. Občas si taky udělám radost a po 14 dnech pilování pod lupou něco vyrobím ale jen pro to, abych si ověřil že ještě umím. Dá se takhle vyrobit téměř všechno ale ta cena je nepřijatelná. A to právě na těch puškařích obdivuji, že měli v té době takovou trpělivost a při té trpělivosti jim ještě zbyl i kousek smyslu pro krásu protože i tehdy šlo přece o peníze. Viděl jsem předovky, mistrovská díla ale i také které prostě střílely. A výsledkem práce obou těchto protipólů je stejný, řekněme zastřelený srnec.
ferdo
Příspěvky: 44
Registrován: 11 čer 2010 14:44

Re: Předovky

Příspěvek od ferdo » 12 dub 2020 08:46

Od určitého bodu už nejde o peniaze. Ani rentabilitu alebo výkon (v súčasnom ponímaní) Ale to nepochopíš, svoje názory tu prezentuješ dostatočne "jasne".
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 12 dub 2020 09:12

Igorek: V.Lebeda - nedivím se Vám, že jste půl dne koukal na jeho předovky. Na webech je jen několik málo fotografií jeho díla. Něco pak je v literatuře, zejména ty dva zámky, které dělal ke zkouškám. Zvětšil jsem na monitoru spasování železa a dřeva. To mozek nebere, jak to tehdy udělali. Není tam znát žádná škvírka, nic. Rybina provedená bez chybičky. Zpracování kovu - jak tehdy dosáhli opracování bez stopy po nástroji. Dnes máme smirek zrnitosti 2500, ale tehdy ? Historie řemesel by neměla zapadnout!
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 12 dub 2020 10:09

Pane blecha, že to nějak uměli to vidíme na tom, co po nich zůstalo. Jak to dělali - přez rameno jim už koukat nemůžeme a ruce - no ty asi měli stejné. Lišili se ale trpělivostí, ono nic jiného jim nezbývalo. I atipický šroub s maticí se dá takhle vyrobit, to jsem si ověřil. Ale všechno jen jednou, originálně. O nějaké sériovosti a záměně součástek nemůže být řeči. A také jestli se to povede na poprvé nebo až třeba na potřetí nebo ještě hůř. A to je právě to, co na těch starých puškařích obdivuji. Že u toho vydrželi ve své době a za tehdejších podmínek.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 12 dub 2020 11:26

Souhlasím. A dodám - někde někdo už před lety napsal, že k dokonalé práci puškaře přispěla ještě jedna věc. Starý pán, majitel dílny, zemřel a zůstala vdova. Tovaryš, ještě při síle, si ji vzal a dílnu zdědil. A pak po večerech, místo skotačení, seděl v dílně a piloval a piloval.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 dub 2020 12:07

Pravidelně dostávám z júesej aukční katalog RIA - jedna z největších aukčních síní na zbraně v USA. Dovolil jem si naskenovat titulní stránku posledního katalogu. Bohužel můžu vložit fotku v malém rozlišení. :x Tu fotku si prohlížím každý den a několikrát.
Přílohy
RIA.jpg
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 dub 2020 12:53

Ještě k problematice kvality Vesuvitu LC:
Loni v únoru byl v časopisu Explosie zveřejněn článek, jehož jsem spoluautor.

Střelba z historických zbraní a jejich replik v moderní době
Černý prach a sportovní střelba
Naše černé prachy řady Vesuvit LC a střelba z historických zbraní a jejich replik
Do širokého sortimentu našich černých prachů, vyráběných pod obchodní značkou Vesuvit patří černý prach lovecký, označený jako Vesuvit LC. Tento černý prach prochází v dnešní době svojí renesancí. Po roce 1989 se v České republice rozšířily Kluby vojenské historie a řady sportovních střelců, kteří se aktivně zabývají střelbou z historických zbraní a jejich originálů, všeobecně nazvané předovky. Jedná se o palné zbraně, kde prach a střela jsou oddělené a nabíjejí se ústím, tedy předem. Od toho název předovky. Tyto zbraně se dělí systémově dle typu používaného zámku na:
Perkusní zbraně - název odvozen od takzvaného perkusního (nárazového) zámku, čili mechaniky, která po zmáčknutí spouště úderem kohoutu na třaskavou látku zažehne primární výmetnou náplň, tedy černý prach.. Jsou to buďto pušky, pistole, revolvery nebo brokovnice . Perkusní systém byl používán cca od 30. do 60. Let 19. století, kdy končila éra předovek a začaly se používat zbraně zadovky na jednotný náboj.
Křesadlové zbraně – předchůdci zbraní perkusních, čili mechaniky, která po zmáčknutí spouště zajistí úder křesacího kamene na tzv. ocílku a vzniklým gejzírem jisker je zažehnuta primární prachová slož, umístěná na pánvičce. Vzniklé horké plyny proniknou kanálkem (zátravkou) do hlavně a zažehnou í výmetnou náplň, tedy černý prach. Jako primární slož na pánvičku se používá také černý prach, ale jemnější granulace. Křesadlové zbraně byly pušky, pistole a naprosto výjimečně i revolvery
Doutnákové zbraně – předchůdci zbraní křesadlových, kdy se jedná o obdobný princip, ale místo křesacího kamene je v mechanice zámku uchycen hořící doutnák. Po zmáčknutí spouště dojde k uvolnění držáku doutnáku a k zaboření hořícího konce doutnáku do primární prachové slože na pánvičce. Je zajímavé, že při správné konstrukci mechaniky a použití všech správných elementů byl doutnákový systém spolehlivější, než systém křesadlový. Doutnákové zbraně byly pušky a pistole, tehdy ještě s hladkým vývrtem.
Černý prach Vesuvit LC byl dříve vyráběn stejnou technologií jako ostatní černé prachy a jeho kvalita a pověst mezi střelci z historických zbraní postupně upadala. Střelci se sháněli po tzv. švýcarském černém prachu Swiss Caviar Ball Black Powder, po drahém, ale kvalitním americkém černém prachu značky BLACKHORN nebo GOEX a po francouzském VECTANu. Jedním z důvodů bylo m.j. i to, že úroveň výsledků při sportovních soutěžích šla strmě nahoru a čeští střelci se začali zúčastňovat i mezinárodních akcí, včetně ME a MS, a to jako oficiální reprezentanti ČR. V poslední době se objevil polský černý prach, vyráběný ve městě Zlaty Stok soukromou firmou, který je kupodivu kvalitní. Při testech, prováděných na balistické zkušebně Explosie se tento polský prach ukázal jako podobný našemu Vesuvitu LC . V měřených parametrech byl o něco horší, než Vesuvit. Pro střelce je tento prach nazván ZS 1 – 5 dle granulometrie.
Protože Explosia podporuje sportovní střelce a některé sponzoruje z reklamních důvodů černým prachem, bylo před časem rozhodnuto, že této kategorii prachů bude věnována patřičná pozornost a bude učiněno vše pro zlepšení jejich kvality. Hlavní požadavek byl kladen na zvýšení výkonu a snížení zbytků zplodin hoření prachu po výstřelu, které se usazují na stěně vývrtu hlavně. Pečlivým výběrem kvalitních surovin, zejména dřevěným uhlím a rozdělením vyrobeného prachu podle granulometrie (zrnitosti) do tříd bylo dosaženo požadované zvýšené kvality. Vyrobený černý prach byl označen dle zrnitosti jako Vesuvit LC 1 , Vesuvit LC a Vesuvit LC 2.
Vyrobený černý prach byl podroben zkouškám u vybraných střelců a pro ilustraci uvádím jejich komentáře v nezkrácené originální verzi .
Nejprve vyjádření pana Pavla Baláka , dvojnásobného vícemistra světa a dvojnásobného mistra Evropy, 59 násobného vítěze mistrovství republiky , 74 násobného vítěze České střelecké ligy z předovek a držitele 10 národních rekordů ve sportovní střelbě z předovek :
„Testovaný vzorek černého prachu, označený VESUVIT LC 2 , dosáhl při testu mnohem menšího, tedy výrazně lepšího soustřelu, než původní prach VESUVIT LC, serie 3/2008.. Podle stupně znečištění hlavně lze konstatovat, že testovaný vzorek nového prachu, označený VESUVIT LC 2 , zanechává v hlavni mnohem menší množství nespálených zbytků, než původní prach VESUVIT LC serie 3/2008 .“
Subjektivní poznámka pana P. Baláka k praktickému testu všech 3 předložených vzorků prachu:
„Při střelbě s Vesuvitem LC 1 byly rány zvukově nejostřejší a zpětný ráz zbraně do ramene střelce byl nejsilnější.
Při střelbě s prachem Vesuvit LC 1 a Vesuvit LC 2 bylo docíleno nejlepších soustřelů, výrazně lepších, než při použití původního prachu VESUVIT LC serie 3/2008.“
Hodnocení prachu panem inženýrem Josefem Formanem, trojnásobným mistrem Evropy a několikanásobným mistrem ČR ve střelbě z perkusní pistole: a panem Evženem Mertlíkem, výborným střelcem z krátkých perkusních zbraní
„Černý prach Vesuvit LC1 je špičkový výrobek splňující parametry pro výkonnostní sportovní střelbu z historických zbraní a snese srovnání s mezinárodně nejpoužívanějším černým prachem Schwarzpulver #2 (výrobce Poudrerie D ´Aubone, Švýcarsko).“
Hodnocení prachu mistry puškaři pány Zdeňkem Vošoustem, Jaroslavem Vošoustem a Robertem Pekárkem po zkušební střelbě z křesadlové brokovnice Mortimer :

„Mortimer po 30 výstřelech : Hlaveň čistá, prach plně srovnatelný se švýcarským prachem číslo 2.
Perkusní originální zbraně - srovnatelné výsledky. Skvělá, velmi nízká kouřivost. Plně nahradí švýcarský prach číslo 2.“

Vyrobené prachy Vesuvit LC 1 a LC 2 byly společně s prachem Vesuvit LC uvedeny na trh a vývojáři očekávají další skvělá ocenění. Nový prach bude také představen na mezinárodní odborné výstavě IWA 2019 v německém Norimberku.
Odpovědět