Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 bře 2020 10:40

Je to už pěkná řádka let, aspoň sedm let, kdy jsem sháněl prach. Nebyl k mání. Na dotaz proč tomu tak je, prodejce řekl, že dopravce nesmí vézt naráz víc, jak určitý množství černýho prachu. Předovkářů tolik není, takže raději dopravce vezme něco jinýho z objednávky. Možná prodejce kecal, možná ne.
Cena švýcaráku je vysoká, kdyby ovšem taky byl k dostání. A za cenu půl kilovky švajcu má našinec dvě kila Vesuvitu.
Otázka navýšení dávky prachu o jednu třetinu. No to je otázka. Takže v první řadě je potřeba OPATRNĚ pixlu prachu občas otočit, aby se promíchaly frakce. Když dochází obsah pixličky, tak dole je prach už trochu jiný, jak nahoře.
Měl jsem odladěnou dávku prachu na 2,15 gramů Vesuvitu LC. Při tom množství šly maxibaly dírou v díře. A najednou to nešlo. Zvyšoval jsem dávku prachu až na 3,1 gramu, než se to zlepšilo. Dál jsem nešel. Nikdy jsem nepřišel na to, čím to bylo. Použil jsem pak jinej prach a vrátil se na dávku 2,15 gramu.


igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 28 bře 2020 11:18

Já s tímto vláknem o předovkách nemám nic společného, pro mě je to historie která byla nahrazena vynálezem jednotného náboje pro zbraně nabíjené zezadu. Nicméně se každý den těším na toto vlákno a jednotlivé příspěvky i když se mi z některých ježí hrůzou vlasy nejenom na hlavě a uvažuji jestli mi při otevření vlákna nevletí do oka kus roztržené hlavně. Jste to vy předovkáři skutečně odvážní lidé a pro svoji zálibu která se dá srovnat jen s hrdinstvím těch nejudatnějších reků historie, jste odhodlaní snad položit jak to tady mnohdy čtu i život. A tak to má být, tak je to správné. A jak se říká proti gustu žádný dišputát a kdo s čím zachází, tím i schází. A i já se chci zařadit alespoň tady mezi ty hrdiny, kteří nedbajíce nebezpečí pokládají při obsluze svých zbraní své životy, zdraví a statky na oltář své záliby a vlasti a budu navštěvovat toto vlákno protože jinde to stojí za ......
Apropo nechcete někdo koupit 3Kg cihlu cínové kompozice?
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 28 bře 2020 12:37

Ďakujem za odpovede týkajúce sa môjho dopytu. Ponúka sa ešte jedno vysvetlenie a síce, že správne mala byť diera prevŕtaná skrz a teda ide o nepodarok.
Ch_Moore-2.jpg
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 bře 2020 13:15

Igorek - to jsme rádi, že Vám přináší čtení o předovkách pocit uspokojení i lehkého mražení v zádech. Ono to přináší i kus sebevzdělání. Možná by i tvůrci filmů měli víc studovat a číst fóra o předovkách. Jinak by se nevyskytly scény - pirát v 17. století má za pasem perkusní pistoli, nebo míří na zlosyna křesadlovou pistolí a ocílku má odklopenou. Vzápětí zaduní rána a zlosyn padá. Korunou je Santer ve filmu Vinnetou - tasí Colt 1861, střílí moderním revolverem Smith a Wesson, do holstru zasouvá opět Colt 1861. Ale divák to stejně nepozná, aspoň my jsme to svého času sledovali se zatajeným dechem.
Teď se uskromníme všichni - nikam nemůžeme. Hlavně zdraví, snad to ustojíme.
KB - tenhle šroub je tam vždycky, ale nemusí to být zrovna zde a v této podobě. Perkusní pistole, například Pionner, ho má na druhé straně, z opačné strany. Nemá piston zašroubovaný ve válečku (drumu), ale v mušli. Cesta pro zášleh plamínku zápalky musí být vyvrtána, což je provedeno z levé strany mušle. A je vyříznutý závit pro šroubek. Pažba pistole přesahuje šroubek, který tím pádem není vidět. Vždycky tam musí nějaká díra být. Pokud se demontuje dnový šroub u hlavně s drumem, lze místo pistonu nasadit tyčku s odpovídajícím závitem a váleček vyšroubovat.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 28 bře 2020 15:07

blecha.z píše:
28 bře 2020 13:15
KB - ... Pokud se demontuje dnový šroub u hlavně s drumem, lze místo pistonu nasadit tyčku s odpovídajícím závitem a váleček vyšroubovat.
Pre demontáž drumu je potrebné najprv vymontovať dnový "šroub"?
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 28 bře 2020 15:51

Čítaj s porozumením, v našich zemiach obvykle zľava doprava... :wink:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 bře 2020 15:52

Ale kdepak.
dnový šroub 008.jpg
Hlavně Ardesa to mají dělané tak, že dnový šroub se zašroubuje do hlavně. Pak se vyvrtá díra, aby procházela stěnou hlavně a komorou dnového šroubu. A vyřízne se závit skrz. Ten prochází jak stěnou hlavně, tak dnovým šroubem. Viz nákres. A drum se zašroubuje tak, aby otvor pro piston korespondoval s rovinou kohoutu. Musí to sedět přesně. Staří (i současní) puškaři si označili zásekem polohu dnového šroubu oproti hlavni, aby znali správnou polohu.
Demontáž drumu nebývá nutná v běžném provozu, není k tomu zpravidla důvod při šetrném zacházení s předovkou.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 bře 2020 16:53

Lepší nákres drumu (válečku pro piston)
Přílohy
drum.png
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 28 bře 2020 18:29

Strieľam oboje, hilzňové flinty aj predovky. Kusisko vyše štvrť storočia. Predovky sú zábavnejšie a poskytujú viac satisfakcie než hilzňové flinty. Nehodu som zatiaľ mal len s hilzňovou pištoľou (vydutá hlaveň, CZ85, totálne kaput - oprava v Uherskom Brode). Takže (opäť) ťažko s vami súhlasiť, pán kolega Igorek. Cínová kompozícia je predovkárovi na dve veci. Prvú viete uhádnuť, druhá je na nič.
Pekne ste tie filmové nezmysly popísali, pán kolega blecha.cz - úplne najviac ma zabáva, keď taký ostrý chlapík s kolťákom v ruke pri výstrele (bez mierenia) poriadne mykne rukou smerom vpred, hádam aby dodal guli silu. A pravdaže, trafí.
Max 16 kilogramov prachu, pane Vejr? Hm, to naša stodola na hrázi u rybníka je trochu overloaded, bodaj to :D
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 28 bře 2020 19:28

Byla tady zmínka o změně navážky při otevření nové láhve. Nikomu moje zkušenosti nevnucuji, ale:
používám švýcarák CH4 (1a1/2 Fg), Vesuvit LC a Vesuvit LC2. Před každým odběrem (navažováním) vezmu láhev a cca minutu ji obracím ve všech 3 rovinách. Potom teprve odsypu do misky pro navažování. NIKDY jsem nemusel měnit navážku, natož pak o 1/3!! :lol:
Byl tady dotaz na střelbu z doutnákovky. Asi takto:
Měl jsem doutnákovou pušku, repliku z Německa, nejvyšší kvality. Mám s ní mistra Evropy ve střelbě na 50 metrů a terč 50/20 (disciplína Sugava) a vícemistra světa ve střelbě v kleče na 50 metrů na mušketový terč. Pušku jsem před několika roky prodal do střeleckého ráje, rozuměj do Švajcu. Proč? Tady jsem měl nejvyšší nabídku 18 tisíc, prodal jsem ji do Švajcu v přepočtu za 70 tisíc. Střílí se tady moc málo závodů, na některých závodech jsme byli trpěni jako vložená disciplína, terče jsme si vozili svoje. V současnosti to tady střílí pár lidí, více pistoli než pušku. Někteří na excelentní úrovni.
U doutnákové pušky (hladký vývrt) je životně důležité míst naprosto stejný průměr vývrtu po celé délce. Bavíme se o tisícinách. Pokud tomu tak není, střela má při průchodu hlavní proměnlivý odpor, což se projevuje na přesnosti. A hodně!!!! Hodně záleží na nastavení zámku, jeho rychlosti, kvalitě luntu a způsobu jeho impregnace, aby neprskal.
Dobře fungující doutnákovka je spolehlivější, než křesadlová puška. Je ale nejnáročnější na vybavení, přípravu a na dodržování bezpečnostních pravidel !!!!!! Pokud vše funguje tak jak má, je to ale nádherná disciplína :D
Určitě se zde najdou tací, kteří moje zkušenosti rozcupují. Ale já uvádím jenom a jenom svoje vlastní zkušenosti a nikomu nic nevnucuji!
Jdu bojovat s koronavirem - rozuměj jdu si dát panáka :D
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 28 bře 2020 19:48

Pane Pavelsakal1955, dali by ste k dobrému nejakú netovú adresu s dutnákovkami? Snažil som sa niekam preklikať, no vyhadzovalo mi to možno ste mysleli dutnák, možno ste mysleli tlejivka, možno ste mysleli... trúba google netuší čo chcem.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 28 bře 2020 20:11

blecha.z, ďakujem za nákresy. U mňa to vyzerá takto :
Ch_Moore-drum.jpg
Súdruhovia z Talianska asi niekde urobili chybu
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 28 bře 2020 20:44

Rolf, zálesák píše:
28 bře 2020 19:48
Pane Pavelsakal1955, dali by ste k dobrému nejakú netovú adresu s dutnákovkami? Snažil som sa niekam preklikať, no vyhadzovalo mi to možno ste mysleli dutnák, možno ste mysleli tlejivka, možno ste mysleli... trúba google netuší čo chcem.
Myslíš nejakého výrobcu? Alebo nejaké články o nich?
V súčasnej dobe knôtové zbrane vyrábajú len puškári (niekedy dávnejšie robil Pedersoli alebo Artax, ale tie sú nezohnateľné), skús dať do googla napr. "Puškařství Miloš Skrbek", ale tí vyrábajú vojenské repliky v kalibroch 18 a 20mm, čo si myslím sa na terčovú streľbu až tak nehodí, kto by sa "ťahal" s takým delom? :lol:
Ak niekto vie - existuje nejaký "odporúčaný" kaliber pre terčové muškety? Terčové pištole viem že sa vyrábajú v kal .40 alebo .41 najčastejšie...
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 28 bře 2020 20:51

Pavelsakal ja som videl (na internete) repliky z muškiet Nemecka model "Europa" alebo "Europeo" s hlavňami Lothar Walter, tie by mali byť dobré nie?

A u nás na Slovensku to máme s doutnákovkami naopak ako Vás :D disciplíny v stoji a v kľaku býva vypisované pravidelne takmer na každých pretekoch, len problém je so strelcami - pravidelne to strieľa len 1 strelec (dá aj nad 90b), občas sa k nemu pridá druhý... prípadne sa z času na čas pridá nejaký strelec z Čr, napr. pan Maluš, ten má riadnu výbavu čo som mohol vidieť:-)
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 bře 2020 20:54

drum.JPG
Posílám fotku dvou válečků (drum). Strčil jsem tam papírky, aby bylo jasně vidět, že díra je skrz. Váleček vlevo je náhradní díl. Uživatel si musí otvor pro piston vyvrtat sám, nebo nechat udělat, vyříznout závit pro piston. A vpředu nějak upravit váleček pro výšleh plamínku zápalky. Vypadá to, že tam výrobci vyvrtali dírku o průměru 5 mm.
Odpovědět