Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 úno 2020 14:59

Nemá delší plamínek jak klasická perkusní?


Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 03 úno 2020 18:21

No, mne sa zdá celkove silnejšia. Len som nechcel niečo podsunúť v úvode. Ale asi je to ako hovoríte, pán kolega blecha.cz, ten zášľah je podľa mňa razantnejší. Páči sa mi používať ich, no na Sk a myslím aj v Cz hrozí, že sa nebudú dať voľne kupovať. Tu u nás to myslím nehrozí :D
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 03 úno 2020 18:49

pro blecha - děda mi kdysi když jsem byl malý kluk říkal že stryk Halamík - revírník namáčel potajnu kule v kostele do svěcené vody. Tvrdil, že na nesvěcené kuli sedí ďábel který ji vychyluje z dráhy a když ji vysvětí tak se ji ďábel štítí. A prý nikdy neminul. Možná by nebylo od věci to dnes zkusit. Nemuselo by se to dnes určitě dělat tak potajnu pod hrozbou hříchu. Dnešní faráři jdou s dobou a jsem přesvědčen, že měli by pro to pochopení a odlili trochu do láhve.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 úno 2020 19:19

Já se nedivím, že je pan Halamík máčel v posvěcené vodě. Chtěl si to pojistit, věděl a věřil. Ono to není k smíchu, lidská psyché má svá zákoutí. Docela by mě zajímalo, jak to vzniklo, co strýka Halamíka vedlo k tomu,když to udělal poprvé. Ono se říká: "zaseješ čin, sklidíš zvyk, zasadíš zvyk, sklidíš charakter". A každá podpora střelce z předovky je dobrá.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 03 úno 2020 19:37

pro blecha - stryk Halamík žil v 19 století a děda byl tehdy kluk. Ale asi to nebyl jeho nápad, od někoho to měl kdo s tím posvěcením kule měl dobré zkušenosti a víc k tomu nemám.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 úno 2020 22:47

Kdysi hodně dávno mně originální puška Lorenz přestala ze dne na den trefovat. Nikdy jsem nezjistil proč. :( A to jsem s ní jednou na treninku udělal i stovku a mám s ní i 4 tituly mistr ČSFR. Pak jsem jednou odléval střely až po půlnoci, protože vypnuli proud. A ejhle, puška zase začala trefovat. Takže dokud jsem střílel s lorenzkou, odléval jsem střely vždy až po půlnoci. A to jsem zarputilej ateista. Dnes už to nedělám, protože mám jiné zbraně. Ale nikdy na to nezapomenu a nikdy jsem nezjistil, proč tomu tak bylo. Prostě, jak říká klasik: "střelba z předovek nemá logiku"! :shock:
Ve staré literatuře jsem mnohokrát četl, že přesná koule musí být odlévána pouze a jenom za úplňku.
Mám na to svůj názor a nevěřím tomu. Ale aspoň když netrefím, mám se na co vymlouvat :roll:
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 03 úno 2020 23:40

Nosím sebou na streľbu malý vreckový vetromer. Ak ho zabudnem, dôvod mizerných výsledkov je v jeho neprítomnosti. Ak ho mám a ide to zle, vinný je vietor. A v jednej knižke som čítal, že ktosi odlieval gule zo striebra. Vraj to funguje na nie-ľudské bytosti...no, ako upíri a tak. Zas muselo by to do hrubého flastru, striebro je predsa len tvrdé :D
Smazaný uživatel 26679

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 26679 » 04 úno 2020 00:50

Rolf, zálesák píše:
03 úno 2020 18:21
No, mne sa zdá celkove silnejšia. Len som nechcel niečo podsunúť v úvode. Ale asi je to ako hovoríte, pán kolega blecha.cz, ten zášľah je podľa mňa razantnejší. Páči sa mi používať ich, no na Sk a myslím aj v Cz hrozí, že sa nebudú dať voľne kupovať. Tu u nás to myslím nehrozí :D
Ano, je o dost silnější. Taky se s ní lépe manipuluje. A to, že v Americe to nehrozí, není tak úplně pravda, pokud vím, tak v některých státech zápalka .209 povolená pro předovky není.
Konkrétně Idaho, New Mexico a Oregon. Proto třeba Ardesa vyváží do USA různé varianty svých předovek.
Jinak ještě k té energii, tato zápalka má jistě přes 20J.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 04 úno 2020 01:08

Máte pravdu, pán ifin. Je to tu štát od štátu naozaj rôzne. No 209 kúpite legálne v každom zo štátov, pretože sú určené do brokovnice a tá sa bežne prebíja. Možno okrem Kalifornie - prinajmenšom vás upozornia, že z toho hrozí cancer, birth defects and other reproductive harm. Tam vám to hrozí prakticky zo všetkého a je to nekončiaci zdroj vtipkovania. Čo sa sily 209tiek týka, sú fakt zábavné - istý známy má predovku na spôsob salónnej streľby, teda bez akejkoľvek ďalšej navážky, ako sa už zmienilo, a sú to pecky ako fras :D
Manipulácia s nimi je fajn, zvlášť pre hrubé prsty starých chlapov omnoho lepšia než povedzme s maličkými desiatkami. Iba keď sa po mnoho výstreloch za*erie dnový plug, idú zle von a treba vyberátko (alebo vyčistiť flintu).
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 07 úno 2020 08:42

Ghentlemani,
Možno hlúpa otázka. Sabot je určený do strmých gwintov.
Skúšal to už niekto napchať do gwintu 48 alebo 60 ?
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 07 úno 2020 09:01

Normálna zvedavosť, pán kolega Traper. Áno skúšali, mnohí zaiste. Osobne tiež. Do twistu 48 to ešte je normálne, je to hraničná hodnota, kde sa stretajú možnosti všetkých druhov striel. Šesťdesiat je už stúpanie pre gule. Z twistu 66 však lietal sabot na 50 yardov veľmi uspokojivo. Bolo to skôr len čudné, strkať do nádhernej repliky moderný projektil lead-brass-hollow point v plaste. Ako keby do Jawy Kývačky niekto namontoval ledkový reflektor. Nevkusnejšie sa nám zdalo už len táranie odborníka na YT, že s predovkami môže strieľať vidličky (fakt to povedal :shock: ) a vzápätí vystrelil svoj nabiják.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 úno 2020 09:56

Traper: V oblasti předovek není ŽÁDNÁ otázka hloupá. Sto lidí, sto názorů, nápadů i myšlenek.
Sabot na stoupání 1:60 použít jde, proč ne. Ale s dlouhou střelou poletí projektil jako klacek, to je škoda nákladů na zakoupení těchto plastů. Zkusit se to dá, když se člověk zklame, tak se už k věci nevrátí.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 07 úno 2020 11:05

Nebola to otázka z nudy. Až nám zakážu olovo, bude to jedna z možností ako si zastrieľať. Do sabotu vopchať strelu
vytvarovanú z ekonomicky najvýhodnejšieho ťažkého kovu. Cín ??? Meď ???? Zliatina striebra ???? Zlato by už bolo vari
pridrahé. :wink:
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 07 úno 2020 13:05

Jo, v terči to vysekáva obdélnikové otvory - pri pomalom twiste má zadok strely tendenciu predbehnúť svoj predok.
Vyskúšal sa aj ogivál vo flastri, no z rýchleho twistu, a najmä sa vyskúšala káblová meď, vyžíhaná plameňom do mäkka a usadená do flastru. No opäť z rýchleho twistu, tak nie je to celkom rešením a odpoveďou na vašu otázku, pane Trapere, a iba z malého kalibru .36, tak zatiaľ sa experiment neuzavrel. Hádam na jar. No predpoklad zákazu olova, ten je ... možný, skoro by sa dal čakať.
Cín jer relatívne dosť tvrdý, a najmä nemožne ľahký v porovnaní s olovom. Schádza mi na myseľ doktor Clawbony - nechal zmrznúť ortuť a takto získaným projektilom ulovil ľadového medveďa. Problém s teplom strelného deja v komore a hlavni, ani použitý flaster, pán Verne neobjasnil :D
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 07 úno 2020 14:36

No ak má niekto záujem olovo zakázať, mal by mať k dispozicii aj náhradné riešenie.Bo ináč hrozí odstavenie poľov-
níkov , tak ako sú po roky rokúce zabehnutí.To znamená premnoženú zver a nedozierne škody na poľnohospodárskych plodinách.
Návrat k lukom a kušiam ? To si viem živo predstaviť tu u nás. Alebo už sa to rieši napr. morom ošípaných naočkovaným z Afriky ??? :roll: Bo neverím, žeby sa mudrcom v Bruseli podaril kameň mudrcov.
Alebo klasika mudrcov z Bruselu - rovné uhorky, krivé banány, klasické žiarovky = super debilné nariadenia, ktoré potichu zapadli prachom zabudnutia / lebo od začiatku na nich každý s**l/. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Naše náhradné riešenia budú skôr zábavkou a potešením ducha, nie elimináciou problému.
Howg
Odpovědět