Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 25 led 2020 10:28

Příslušenství k předovce si musí střelec vyrobit sám, nebo u kamaráda, který má vybavení - soustruh. Rozhodně střelba z malorážky vyjde nepoměrně levněji. Ale jsou střelci jako je "napoleonika", nebo "30-ti letá válka", kde vše musí odpovídat dané době nejen vzhledem, ale i materiálem. A nedá se to koupit v běžném obchodě. To je už jiná liga. Ale stojí to za to a přispívá to k znalostem doby i lidí. A v tom je krása předovky, pokaždé jiná a hezčí.


Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 26 led 2020 22:52

myslíte, že originál môže mať takú pôvodnú povrchovku, alebo je to nanovo načernené?
Přílohy
orig.jpg
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 26 led 2020 23:58

Kompletne novovýroba!!! :lol:
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 27 led 2020 17:12

V posledních letech střílím kuličkami s flastrem. Při kontrolách vystřelených flastrů jsem zjistil, že zatím co některé jsou pár metrů před ústím flinty, některé jsou o hodně dál. Všechny nepoškozené. Zajímalo by mě, jestli flastr v takovém případě ovlivní dráhu střely. Další věc je mazání flastrů. Někde jsem se dočetl, že flastry ne nemají mazat dlouho dopředu, že dochází k destrukci tkaniny od tuku a tím i výsledky v terči jsou horší. Byl bych rád, kdyby někdo ze zkušenosti potvrdil, nebo vyvrátil tuto informaci. Ideální by bylo, kdyby se vyjádřil také odborník na slovo vzatý Pavelsakal1955. Určitě o obou dotazech ví svoje.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 27 led 2020 20:04

Pro Jim:
1Protože flastry mají být z čisté bavlny, tedy přírodního materiálu, je tento náchylný ke změnám. Na rozdíl od syntetiky. Čím déle je látka něčím napuštěná, tím více se mění její charakter, jako např. pevnost vláken, tuhost a pod. Já mažu jenom flastry do křesačky a to takto: den předem vezmu stejný počet flastrů a naleju na ně stejné množství maziva (mléko Stifter 55). Odměřuju ho nasátím do injekční stříkačky. Flastry dám do krabičky a na horní flastr dám plastový kroužek. Krabičku uzavřu. Flastry jsou stlačené a do druhého dne se homogenně napustí mazacím mlékem.
2. Píšeš, že vystřelené flastry jsou nepoškozené. Správně musí být "prodřené" na místech, kde se opírají o pole. Když se podíváš tímto vystřeleným flastrem proti světlu, tak krásně vidíš profil vývrtu. Pokud tomu tak NENY, tak sestava koule a flastr je v hlavni moc volná (zvětšit kouli, dát silněnjší flastr, přidat cigaretový papír).
Pokud má flastr optimální průměr (cca 2,5 násobek průměru koule), tak by neměl ovlivnit dráhu střely po jejím opuštění hlavně.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 27 led 2020 22:25

Pavelsakal1955:
Díky za vysvětlení, ještě ke kontrole vystřelených flastrů, jsou z čisté bavlny a je na nich otisk polí, ale nejsou prodřené. Vývrt má rozměry 14,15/13,75. Kulička je z dvojkokily .535 a flastr má tl. 0,44 a je to hrubá látka něco jako celtovina. Takže v podstatě by ani k prodření dojít nemělo.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 27 led 2020 23:30

pro Jim:
Je třeba si uvědomit, že koule se při výstřelu tzv. naklínuje do vývrtu a zvětší svůj průměr kolmo na osu vývrtu. Střela se tedy zkrátí. Pole se při tom přes flastr zatlačí do střely (pozor na špatný výraz "střela se zařízne do drážek") a materiál flastru, resp. jeho struktura se tím naruší. Místo styku flastru s každým polem má rozměr šířka pole x cca 2 až 3 mm se v reálu jeví jako hodně prořidlé. Pokud použijeme tvrdší olovo, dojde až k úplnému prodření flastru. Totéž nastane, pokud je flastr tenčí a střela dost velká - nabíjení jde ztuha po celé délce hlavně a k prodření flastru dochází už při nabíjení, střela se deformuje.
Úzká pole až vlasová - nabíjet střelu jde lehce
Široká pole - nabíjení jde obtížněji
Pokud je polí více a jsou vlasová, tak se "faldy" flastru lépe a pravidelněji ve vývrtu srovnají
Střelu vede a zatáčí vždy jenom aktivní hrana pole. Čím více polí, tím více hran - viz. historické originály zejména terčových pístolí. Díky tomu se může použít pro kouli hlaveň s rychlejším stoupáním, protože koule se nestrhne a je víc stabilizovaná. Tzn.: střela může mít větší rychlost, tím pádem větší dopadovou energii. Vše souvisí se vším.
Ale nikomu moje názory nevnucuji. Jen tak jsem se v noci rozepsal. Jdu spát. Dobrou noc !
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 28 led 2020 06:46

Niekde som tu raz čítal, že pre lepšiu presnosť niekto používa kombináciu tenký flaster mazaný + tenký flaster suchý + guľa. Vraj sa guľa skôr oddelí od suchého flastra a presnosť tak nieje ovplyvňovaná. Tak som to tu niekde čítal..
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 28 led 2020 10:42

Martin1976 - Ono stačí vložit mezi kouli a namazaný flastr suchý cigaretový papírek. Ono se to nezdá, ale tenhle papírek má velkou výdrž. Kule se snadno oddělí od mastného flastru.

Pavelsakal1955 - každá informace je velmi důležitá, ty detaily a chování střel v hlavni jsou podstatné. Samozřejmě si to ukládám do svého archívu. Já osobně si flastry připravuju v rozmezí 3 - 5 dnů před střelbou. Mám flastry poskládané po 30-ti kusech a na okraji v jednom bodě protažené tenkou nití k sobě. Mazivo rozpustím jen aby se právě dostalo do tekutého stavu. A za konec niti svazek ponořím do maziva, vyráchám, vyndám a ve vrstvě ubrousků zmáčknu. mazivo vyteče do hrnce zpět. Celý svazeček vložím do mikro sáčku a zavážu. Namazane jsou stejně, ale ne suché. Nit na střelnici jen vytáhnu, slouží jen k "utopení" svazku flastrů. Staré flastry vyhazuju, už jsem se jednou spálil.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 29 led 2020 18:55

No, tak takéto niečo som usilovne hľadal, až sa nakoniec zadarilo:
https://nimrodderringer.hu/termek/inves ... lto-puska/ VInvestarm Hawken 180

Investarm Hawken 180

Odporúčané navážky:
Kaliber 0,45: 0,440 g guľa a prach 80 g FFg alebo 55 g FFFg
Kaliber 0,45: Maxi 220 g a prach 75 g FFg alebo 50 g FFFg
Kaliber 0,45: Minie 265 g a prach 60 g FFg alebo 50 g FFFg
Odporúčané navážky:
Kaliber .54: 0,530 g guľa a prach 100 g FFg alebo 80g FFFg
Kaliber .54: Maxi 405 g a prach 90 g FFg alebo 70 g FFFg
Aspoň orientačne sa dá odvodiť, koľko je možné naládovať do pušky
Vesuvitu LC, keď sú navážky pre danú zbraň deklarované pre prach FFg.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 29 led 2020 19:31

Jo, to je ona. Parádní a elegantní kulovnice. Dávky prachu jsou dost vysoký. Jestli mají 12 drážek, dá práci hledání vhodného materiálu na flastr, pokud se bude střílet koulí.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 30 led 2020 11:47

traper: z té tabulky jsem jelen, můžeš prosím sdělit, co znamená "g" u jednotlivých položek?
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 30 led 2020 13:09

Já si to "g" vysvětluji jako grainy. Jinak by se jednalo o střední kanon. :lol: Správně má být "grs". Je to tak ? :roll:
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 30 led 2020 14:06

Ospravedlňujem sa, máte recht. Text z maďarskej stránky som vložil do prekladača google
a ten si z grs urobil g.Údaje sú teda v grain - och.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 01 úno 2020 19:03

Dobrý podvečer,
pokúsim sa vložiť obrázok. Na pištoli je krytka pistonu s kapsľou.
Kto to pozná, kde sa to dá kúpiť, prípadne ako sa to volá v angličtine ?
Vďaka
Obrázok mi akosi neide, tak aspoń odkaz
https://www.bazos.sk/img/1/240/106590240.jpg
Odpovědět