Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 19 led 2020 22:31

Podobne som uvažoval, pane blecho.cz, len nechcel by som to vŕtať sám - dám to urobiť do dielne. Hladká strela bez prsteňov pre lubrikant naprosto vyhovuje, samozrejme, pretože mazaný je flaster. Sľubujem si od toho jednak vysokú ranivosť s relatívne nižšou penetráciou, a jednak možnosť nezávislej výroby, čo pri sabotoch nejde, pokiaľ niekto nemá doma vstrekovací lis na plast.


Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 19 led 2020 23:27

jan 2020 013.jpg
Takýto desný flaster to potrebuje (ogivál 475 Linebaugh - dia. 476)
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 20 led 2020 15:10

Teraz ma napadá jedna vec, keď už spomíname túto kombináciu.. Ako by sa správala strela vo flastri z mäkkého verzus tvrdého olova?.. pri výstrele..
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 20 led 2020 19:33

Mě by spíš zajímalo, jestli se dá sehnat kokila pro kouli 11,50 mm s neměřitelnou ovalitou. Měl jsem za těch 11 let střílení z předovky celou řadu kokil a všechny ovalitu měly. Našel jsem na You Tube jak se dělají ložiskové koule. Hrubé výlisky se dostanou do žlábků. Jeden je pevný, druhý se pohybuje a formuje koule. Sehnal jsem si veliké ložislo s vodorovnými žlaby. Koule jsem oválel, povrch je perfektní. Ovalita nezmizela ani s lehkým zatížením formovaního kusu, ani se závažím. Tak si řeknu: "Co se dá dělat.Nic."
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 20 led 2020 20:24

Neexistuje dokonalá koule!!!!!!! Takovou ještě nikdo nevyrobil, vždy se dá změřit nějaká ovalita.
Pokud má střela ovalitu do 0,15 mm, je ve flastru a střílím drážkovanou hlavní, je vždy chyba na terči způsobena faktorem SB, tedy mezi spouští a botama. Z mojí křesadlovky jsem střílel kuli, která měla ovalitu 0,32 mm na šířku a na výšku dokonce cca 0,5 mm. Prostě šišoid. Kleště jsou made in czech hand., od pohledu děs běs. Ale fungovalo to. Důležité je dávat střelu vždy stejným způsobem na ústí. I za cenu, že si na ní udělám fixem značku. Nejlepší je dávat střelu ploškou od osekávače nahoru a podle značky na střele ji orientuji vůči mušce.
Musí se taky rozlišovat schopnost zbraně udělat nějaký soustřel a střelecké umění střelce. Přiložený obrázek je terč, dosažený v říjnu 2019 křesadlovou puškou originál, 50 metrů, opora, 6 gramů Vesuvit LC, polojano, 20°C
Ale nikomu nechci radit, ať si každý zkouší a experimentuje sám!!
attachment=0]DSC_9190.JPG[/attachment]a[/b][/b]
Přílohy
DSC_9190.JPG
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 21 led 2020 06:49

Pane Martine1976, vyskúšal som to v minulosti opakovane, tvrdé olovo, aj meď. Ide o to, aký je twist hlavne. Pri pomalých twistoch to lietalo dobre a nebol podstatný rozdiel medzi mäkkým a tvrdým olovom. Bolo to dané tým, že pomalý twist flaster neroztrhá a strelu roztočí. Rýchly twist - tam nefunguje dobre ani guľa, ani ogivál vo flastri, ale len ogivál bez flastru a sabot. Niežeby to bolo úplne nanič, iba sa povedzme na desať striel nedosiahne taký výsledok ako so strelami, ktoré do rýchleho twistu patria. Pri tvrdom olove aj medi som dbal, aby diameter strely bol menší o desatinu a viac, než je vŕtanie hlavne v poliach. Dôvod je zrejmý - tvrdý materiál do predovkových hlavní nepatrí.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 21 led 2020 11:54

Dovoluji si doplnit další, dosud necitovanou metodu.
Zbraň s rychlým stoupáním, ogivální střela z měkkého olova a papírový flastr ve tvaru kříže. Tvar flastru zajišťuje to, že střela je po celém obvodu obalena pouze jednou vstrvou papíru. Flastry se dají vysekávat buď speciálním vysekávačem, nebo vystřižením. Paradox je ten, že papír je pevnější než látka.
Může se používat i střela bez drážek, protože se maže papírový flastr.
Tato metoda je velmi hojně používána při střelbě na dlouhé vzdálenosti, kdy je velká navážka prachu. Flastr zamezuje stržení střely v drážkách a současně také zanášení vývrtu olovem.
Platí: průměr střely = průměr vývrtu v polích mínus jedna síla papíru
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 21 led 2020 17:04

Dobrý den přeji,
pane Pavelsakale, možná vám moje otázka přijde směšná, ale co si představit pod pojmem rychlé a naopak pomalé stoupání. Rád bych, aby odborník vašeho formátu mi vnesl do toho jasno. Daleko logičtější by alespoň pro mě byly pojmy velké a malé stoupání, jak je tomu třeba u závitů.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 21 led 2020 18:07

Než budete probírat vážná témata, tak tady je něco o rychlosti nabíjení a nabíjení jako takovému:


Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Předovky

Příspěvek od Wdog » 21 led 2020 22:58

Rolf, zálesák píše:
19 led 2020 21:21

... A nájsť kliešte na ogivál 490 sa mi nepodarilo.

Zkus to tady: https://www.mountainmolds.com/

Vhodnou volbou parametrů můžeš zadat i výrobu kleští na ogivál bez drážek, i ve .490 - viz. přiložený příklad designu. Akorát musíš zadat vhodné parametry - cca dle obrázku. Počet drážek: 1, a Plan base equal lenght bands. Pak průměr a váhu, a typ střely Tangential.

MM_490.jpg
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 22 led 2020 02:07

Ďakujem, pane Wdog. Hneď sa dám do skúmania :)
Pane Jime. Osmelím sa poznamenať niečo k vašej otázke, byť nesmerovala na mňa. Rýchle stúpanie značí, že strela sa otočí okolo pozdĺžnej osi na vzdialenosti menšej ako 48 palcov (je to dohodnutá stredná hodnota, samozrejme hodnoty okolo sú ...mačkopes, je možné vyfúknuť s úspechom sférickú i ogiválnu strelu; zároveň aj opačne, nemusí sa dariť ani jedno). Pomalé stúpanie značí, že strela na jednu otáčku potrebuje viac ako oných 48 palcov. V zásade platí, že sférické strely sa strieľajú z pomalého stúpania, ogivály a saboty z rýchleho. Nie nie je to zákon a výsledky sú odvislé aj od ďalších premenných. Zbrane, prinajmenšom tie slušnejšie, by mali mať mieru stúpania uvedenú aspoň v letáku. Inak, zistí si to aj strelec sám, a nie je to nič komplikované. Má význam vedieť to, ak povedzme strieľate gule vo flastri a nelietajú ktovieako. Možno je stúpanie vhodné skôr na ogivál alebo sabot, a výsledky budú razom lepšie.
Znamenití džentlmeni ma iste doplnia.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 led 2020 08:47

Je to tak, jak píšete. Angličané to překládají jako že je střela "líná se hýbat" kolem podélné osy. Správné a logické by bylo - čím delší dráhu střela urazí za jednu otáčku kolem vlastní osy, tím je rychlejší. (1:66, předovka, koule) A naopak. Ale mezi střelci se vžila rychlost otáčení střely kolem vlastní osy - vysoká (1:16, malorážka)
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 22 led 2020 18:25

pro Jim:
Už mě sice někdo v odpovědi předběhl, ale potvrzuji: Pokud je stoupání drážek ve vývrtu do 40 až 48 palců, tedy do cca 100 až 120 cm, tak se hovoří o rychlém stoupání. Nad tuto vzdálenost se už hovoří o stoupání pomalém. Údaj o stoupání udává, jakou vzdálenost střela urazí, než se otočí okolo podélné osy o 360°. Měření stoupání se provádí pomocí vytěráku, metru a fixu
Např. moje perkusní puška na 100 metrů, hlaveň od firmy HEYM, má ráži .45, 7 úzkých polí ve tvaru půlkruhu a stoupání 16 palců, což mi nikdo nechce věřit. Tedy stoupání na předovku až superrychlé. Střela ogivál LYMAN 457121 se 7 mazacími drážkami. S puškou mám rekord ČR 97 bodů.
Líná střela - vystřelená z hlavně s pomalým stoupáním
Živá střela - vystřelená z hlavně s rychlým stoupáním
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 22 led 2020 19:16

Pánové Rolf zálesák, Zdeněk a Pavelsakal1955: děkuji za detailní vysvětlení, už mám jasno.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 25 led 2020 01:06

Potreboval som ucpávky do perkusného revolveru. Možnosť kúpiť, tak ako doteraz. Sto kusov, desať babiek. No keď si tak človek preberie v hlave, koľko stojí výstrel, a ako sa kupovaním všetkého streľba predražuje...objednal som si vysekávač na .44 aj na .50, to stálo dvanásť babiek. K tomu filc, osem plátov, z každého vyjde 88 ks ucpáviek, to je 700 ucpáviek. Trochu roboty - jednu ucpávku mám za tri centy, nie za desať. A cena bude stále klesať, lebo vysekávače sú večné. Tak hľa, ako nás šúpu.
Odpovědět