Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 19 led 2020 09:54

Nápad by to bol určite zaujímavý, ale nesúhlasil by som s ním, pretože takéto strieľanie by bolo na úkor bezpečnosti - každý by sa ponáhľal a ľahko by došlo k pruseru...


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 19 led 2020 10:19

Odpověď Igorkovi a jeho biathlonové střelbě: Tentokrát jsem se pořádně zařehtal zase já. :lol: Ranní rozcvička na hrudní svaly. Už vidím biathlonistu (nistku), jak valí po trati, na zádech předovku a na opasku v brašničkách všechny potřebné propriety. Pro transport zápalek bych doporučoval samostatný protinárazový zodolněný antišokový box. Co kdyby sebou na trati švihnul, že!
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 19 led 2020 10:26

Tak zápalky by fasovali na mieste strelby a behať s lorenzkou na chrbte by malo svoje čaro :) Ale dosť, predovkový biatlon nápad zaujímavý, ale ťažko realizovateľný...
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 19 led 2020 10:45

Nedalo mi to, Američia predovkový biatlon majú, aj keď z popisu je zrejmé, že ide viac-menej sranda-mač :D
https://www.steamboatpilot.com/explore- ... tradition/
Majú tam aj dobovú kategoriu (okrem modernej), kde sú povolená len drevené lyže a dobové oblečenie :D Proste keď predovku, tak som všetkým, čo k tomu patrí :lol: :twisted:
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 19 led 2020 12:41

Ja len k tej presnej strelbe z predoviek - Prusky ostrelec musel standardne trafit na 300 krokov 6colovy terc OPAKOVANE v stoji. Viac o tom bude na konkurencnom fore :-) Střelba z perkusních a křesadlových pušek - extrémy (Snad ma za to admini neextrahuju) :-) Z o nieco dokonalejsich pusiek typu sharps z konca 19teho storocia sa dodnes striela na vzdialenost jednej mile.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 19 led 2020 12:53

Biatlon v dobovým oblečení a zbraněmi mě rozveselil, to jsem neznal. Je to pěkný.
Střelba na dlouhé vzdálenosti i rychlost:
Na tom videu je všechno.
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Re: Předovky

Příspěvek od Zipíno » 19 led 2020 12:54

Ještě k tomu biatlonu: líbí se mi taky to, že dobové musí být i všechno další vybavení střelce! V takových podmínkách by asi pohořel i mnohý český černoprachý rekordman :D :lol:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 19 led 2020 13:18

Ale nepohořel. Tu výbavu v dobovém duchu si vyrobí za týden - trochu kůže, mosazi, papírové nábojky v kapsách. Problém jsou jen zápalky, nebo prachovnička s prachem na pánvičku, protože se třesou ruce. Jinak paráda.

Mrkněte se na to video. Ten hoch poté, co zabalil střely do flastru, ovázal to špagátem a namočil v mazivu, tak na ústí položil zdá se netknutý flastr. Proč tu střelu balil a pak ovazoval špagátkem, když by tam nabíjel netknutý flastr. Je to asi ve třetině videa.
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Re: Předovky

Příspěvek od Zipíno » 19 led 2020 16:11

Nejde o to, tu výbavu získat! Jde o to, že mnoho střelců by se bez moderního střeleckého kabátu, rukavic a brýlí nebylo schopno ani postavit na start. A to nemluvím o v Čechách pořádaných závodech v trapperském stylu, kdy nemají ani stolek a mohou používat pouze to, co mají na opasku nebo v brašně u sebe!!!
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 19 led 2020 16:45

Kožený kabátec a vyšantané kožené rukavice jsou dobová záležitost. A kůže chlapa zpevní taky a možná líp, jak moderní krámy. Brýle - tak ty mít střelec musí na ochranu před úlomkem kamínku, ale mohou to být nějaké "lenonky"
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 19 led 2020 18:32

Na tom videu je dobre vidieť nabíjanie kombinácie flaster a ogiválna strela. Niečo podobné som tento rok v lete skúšal. Po nejakých pokusoch som to nechal tak. Veľa informácií o tejto kombinácii som na nete nenašiel. Má s tým niekto skúsenosť? Skúšal už niekto takto nabíjať?
nabíjanie.JPG
nabíjanie.JPG (10.53 KiB) Zobrazeno 915 x
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 19 led 2020 20:50

No proto jsem se na to, o tři příspěvky výše, zmínil. Papírový žaket se ve střelbě ogiválem používal i v zakovkách. Ale použít flastr na ogivál? No nakonec proč ne, že. Použít bavlněný sýpek, ten má 0,17 mm. Slabší, ale pevnější, látku jsem ještě nepotkal. Cigaretový papírek jsem na ogivál lepil a pak namazal běžným mazivem. Ale zázraky se nekonaly, samozřejmě. Myslím si osobně, že pokud se tomu někdo vydrží věnovat, tak přesnost vyladí dávkou prachu.
Dalo by se to používat na rychlou práskačku, kde moc nezáleží na přesnosti.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 19 led 2020 21:21

Pár razy som dal do flastru odlievanú strelu 480 Ruger / 475 Linebaugh. Má to diameter 476, váhu 400 grainov. Flaster musí byť hrubý, pochopiteľne, vzhľadom na diameter. Je to príliš veľa pod potrebných 490. Strieľa to síce, ale nič to nerieši. Išlo mi o to získať ťažkú strelu na poľovku. No je to asi na tej úrovni ako keď sa z twistu 28" strieľa sférická strela. V zásade škuľavé, pretože to ten flaster zrejme roztrhá a strelu neroztočí požadovane. Stále som to však celkom nezavrhol, lebo tak ťažký projektil sa na niektoré veci hodí. Len strafiť sa s ním na normálnu vzdialenosť, aby sa pán XY neřehtal, to zatiaľ nie. A nájsť kliešte na ogivál 490 sa mi nepodarilo.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 19 led 2020 21:37

Keď som flaster a ogivál vtedy skúšal, myslel som, že to bude dobrá náhrada za sabot. Ale nejako som to nedoladil, iba skúšal. Asi sa k tejto kombinácii ešte vrátim a budem experimentovať. Bola to strela .459cal/405 grain a hrubší flaster. Samozrejme strelu a flaster určite zmením. Ideálne by bolo skúsiť ogivál .490cal, ako spomína Rolf, zálesák.
strela+flaster+vazelína.jpg
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 19 led 2020 22:04

Tak si kleště na ogivál .490 udělejte. Na zkoušku to bude stačit, než seženete kokilu v diametru .490. Kus duralu, vrták 5 mm a pak 12,45 mm, osekávač. Kamarád mně kdysi vyrobil na soustruhu kokilu podobnou střele Makarov pro orádlování. Střela nemá žádné prstýnky pro mazivo, je hladká. Právě pro rádlovačku. Lítá slušně.
Odpovědět