Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 26 pro 2019 08:15

Dobrý den.
V dávných dobách vybaven pouze informacemi z brožury p. Morávka a článků ve Střelecké revui, jsem začal na doporučované navážce 1/10 váhy střely. Pak jsem postupně zvyšoval a snižoval až jsem skončil na těch 23 gr pro Colt i Remington. Pár let jsem si dal pauzu a letos se k Černému prachu vracím. Začal jsem revolverem a včera zahájil stavbu Hawken Woodsman rifle kit co přinesl Ježíšek. U nás se střílí mířenka z PeRe na 25 m jednoruč a na tu mi připadá 1,5 g akorát. Jak jsem napsal, někdo používá menší navážky , zbytek komory vyplňuje krupicí a má kolem sebe plno udělátek a plastových bazmeků. Nic proti, výsledky mají lepší, ale připadá mi to příliš ,,svazarmovské". Mám to radši alespoň trochu ,,jako kdysi".
Tak přeju hodně štěstí a zábavy na střelnici.


Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 26 pro 2019 21:34

Pane al.taylore. Možná mi pripadá 1,5 gramu Vezuvitu málo, lebo strieľam ten desaťpalec na 100 yardov a ládujem tam 40 grainov (ospravedlňujem sa za odlišné jednotky, som zvyknutý na tunajšie a všetko by som musel prevádzať pomocou príslušnej stránky). Používam filcové upchávky a tiež zamazávam ústie komôr. Mám k tomu zakúpenú mazaciu zmes. Zdá sa mi dobrá, i keď po každom jednom výstrele sú zvyšné komory viac a viac rozbombardované - k prešľahu neprišlo nikdy. Totiž prišlo, keď som to neurobil. Vystrelil som vtedy štyri komory a mám to na poučenie, Kvéru (bol to Colt .45) sa kupodivu nič nestalo. Bolo to už dávno, r. 93, keď ešte BP revolvery boli navoľno, bez registrácie, a človek si mohol zastrieľať aj v kameňolome. Dnes by z toho ku*vitelia slobody zbraní v Bruseli asi skolabovali. To som ale OT.
Prevážill som mierku, ktorú na ládovanie používam. Hodne klame, pretože je podstatný rozdiel v objemovej hmotnosti LLC a LLLC (u vás FF a FFF). Klamú vlastne obidve, aj maličká na PeRe, aj veľká na BP pušky. Obe sú ciachované evidentne na LLLC (FFF).
Streľbu z ruky na dvadsaťpäť metrov obdivujem, asi by som mojim mizerným zrakom netrafil ani vráta od stodoly. A krásnu Hawken Woodsman vám v dobrom závidím. Je to nádherný kúsok. Keď ju poskladáte, dali by ste fotku? A ešte - tu sú bežné v dvoch kalibroch, .50 aj .45, a v kresadle i v perkusii. Ktorú máte vy?
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 26 pro 2019 23:21

Dobrý večer.
Ta navážka má ještě jeden důvod. Mám prostě tento nástavec na prachovnici pro revolver a už jsem líný experimentovat :) .
S tím zrakem to už mám taky všelijak, ale střílím pro zábavu, výsledky v terči moc neřeším.
Hawken je .45 s perkusním zámkem. Původně to měl být Investarm Hawken 160 (u vás Lyman great plains rifle), ale Ježíšek neměl dostatek kapitálu a podmínkou byla stavebnice. Hotovou levnou pušku už nechci. Polyuretanový lak a strojně broušená ocel povařená v Brunigalu mi nedělají dobře.
Dnes jsem dolícoval kovové prvky s pažbou. Před finálním dobroušenim a napuštěním lněným olejem stojím před rozhodnutím zda použít moření dusičnanem (železo rozpuštěné v kyselině dusičné), nebo jenom vetřít lněný olej a fermež. Buková pažba má totiž lehce tmavší nádech a vim, že po napuštění pěkně žlutavě ztmavne. Jenže výsledek je předem nejistý. Nebude to první pažba co dělám, ale jediná, kterou jsem pod lněné deriváty nemořil byla na vzduchovce vz 47. Tam to udělalo opravdu pěkný odstín, jenže nevím jak hluboko jsem vybrousil původní napuštění.
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Předovky

Příspěvek od kersanti » 29 pro 2019 08:48

Před finálním dobroušenim a napuštěním lněným olejem stojím před rozhodnutím zda použít moření dusičnanem (železo rozpuštěné v kyselině dusičné), nebo jenom vetřít lněný olej a fermež. Buková pažba má totiž lehce tmavší nádech a vim, že po napuštění pěkně žlutavě ztmavne. Jenže výsledek je předem nejistý.
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit samotnou naředěnou HNO3 a pak ohřát horkovzduškou(nebo fénem).Namoření rovnoměrné bez fleků.
Tím rozpuštěným Fe se to dá akorát pohnojit,protože když se to lehce přežene a pak ohřeje ,tak i velmi světlá lípa získá odstín hořké čokolády.
Naolejování pouze čistý lněný olej.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 29 pro 2019 21:01

Tak teď můžu z vlastní zkušenosti říct, že kersanti má pravdu. Odstín jsem trefil, ale dost nerovnoměrně asi stejně jako lihovým mořidlem. Možná jsem blbě nahříval, ale ani kresba dřeva není nic moc. Prostě z bukového poloradiálu nejde udělat ořech nebo americký javor.
Napouštím jen lehce zahuštěným lněným olejem a dohlazuji kouskem dřívka.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 30 pro 2019 13:18

Díky za zaujímavé info o výrobe a finišovaní pažby. Sám stojím pred úlohou vyrobiť nové pažbenie na BP pušku Traditions cal.50, ktorá je vybavená - ako som už skorej spomínal - plastovou pažbou mizernej ergonometrie. Mám k tomu nachystaný orechový klátik. Chce sa mi veriť, že na konci snaženia bude pekná puška, tak som vďačný za každý poznatok. Zatiaľ pozerám na YouTube všetko čo sa dá na túto tému nájsť, no nie je toho veľa. Skôr strojové postupy.
Vyhľadal som si toho Lymana, pane al.taylore. Tak moc pekné, ale čertovsky drahé všetko, čo majú v ponuke. Ešte aj lejacie kliešte sú dva razy drahšie než iné značky. A ponúkajú jednu flintu Lyman - Pedersoli Sharps v kalibri 45-70 gov. Stojí dvaapol tisíc tunajších. Skoro by som sa stavil, že členovia cirkve antipedersolistickej by mali príležitosť k väčšej zdržanlivosti v odsudkoch - tá puška je napohľad bohovská, a za tú cenu bude aj nielen napohľad, dá sa predpokladať. Už som cez známych vypátral jedného pána, čo ju vlastní. Žije síce v inom štáte, ale je naklonený stretku niekedy na jar. Tak zacestujem, vystrelím pár patrón a podelím sa s dojmami. I keď ide o nábojnicové strelivo, ale aspoň reload čiernym prachom, tak to nebude natoľko OT, dúfam.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 30 pro 2019 16:30

Skoro by som sa stavil, že členovia cirkve antipedersolistickej by mali príležitosť k väčšej zdržanlivosti v odsudkoch - tá puška je napohľad bohovská, a za tú cenu bude aj nielen napohľad, dá sa predpokladať.

No, co k tomuto říct? V případě nákupu čehokoliv od DP má našinec štěstí nebo smůlu. Třeba já. Pořídil jsem si v Německu perkusní vojnu "Mauser" v ráži 54. Bylo to po zemřelém střelci, který z ní nestačil ani vystřelit. Proto jsem ji koupil, cena byla poloviční. Vzhledově byla puška super, nádhera. Opravdu. Mechanismus zámku plný otřepů, jeden závit stržený. Jeden ze dvou šroubů, který drží základnu hledí neměl závit, musel jsem hledí o několik cm posunout. A největší průser byl v hlavni. Dvě pole v ústí hlavně defacto nejsou vidět. Nechal jsem si u "Mistra" Kuny vyrobit hlaveň novou. Stálo mě to 5 tisíc, zmetek nové hlavně mám postavený v koutě. :evil: Trvalo mi to několik roků a stálo mě to několik kilo Vesuvitu a švýcaráku, než jsem našel "fígle", jak s takovou hlavní od DP střílet. Kdysi jsem na Mistrovství ČR vyhrál perkusní pistoli od DP. Pole byla potrhaná, ústí cca 1,5 mm mimo osu. 25 roků mám repliku perkusní pušky Enfield, výrobce Neumann/Pedersoli. Přičemž Neumann dodal hlaveň, zbytek DP. Zámek byl naprosto K.O., zachránil mě německý kamarád střelec H.G. Heizmann, který mi daroval zámek jiný. Zakoupil jsem sikdysi kleště na kuličku do křesadlovky. Výrobce kleští DP. Ovalita střely byla 0,36 mm!!!!! Takže - od DP už ani šroubek.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 30 pro 2019 20:35

Lyman je drahý i v Česku, ale jak už jsem napsal, jeho Great plains rifle je Hawken 160 od Investarm, který se u nás jako kit prodává ve vánoční akci za cca 500 $.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 30 pro 2019 22:40

Pane Pavelsakal1955. To sú fakt hrozné skúsenosti a určite zavdávajú dôvod k antipedersolizmu. Na druhej strane, nech je mi dovolené poznamenať, vlastním DP pušky dve - Kodiaka s dlhou dvojrúrou, a dvojku brokovú 12tku. Obe sú celkom bezchybné. Možno som mal iba šťastie. Kodiak je presný, nenesie vypozorovateľné nedostatky, reaguje na ladenie množstvom navážky, typom strely, mazivom. Brokovka je...brokovka. Správa sa ako každá slušná BP brokovka. Opotrebenie ani výrobnú nekvalitu nevykazuje. Som s oboma absolútne spokojný. Keď to porovnám napr. s Kolarms Doblo Frontier .36, tak iná planéta. Pripúšťam, že môj pohľad nemusí byť celkom odborný, asi je skôr užívateľský. No určite si ešte DP kúpim. Ak niekto má vaše skúsenosti, samozrejme chápem, že nie.
Uvediem ešte skúsenosť s Thompson Center Impact .50: Po vystrieľaní jedného funtu prachu pri laborovaní 90 grainov sa na povrchu vnútornej - komorovej - plochy plugu (komorového šraubu - neviem aké je názvoslovie Cz a Sk) zjavili nie celkom bezvýznamné povrchové kavity; vyzeralo to ako vypadané mini čiastočky povrchu. Jeden funt?! Pár striel?! A skoro na výmenu. Tak sa myslím tí páni tiež neblysli, hocako sa vychvaľujú. Asi je ťažké nájsť skutočnú kvalitu.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 31 pro 2019 10:50

Z toho, co píšete, je smutno. Když uvážím, že za novou malorážku zaplatím cca 16 tisíc, pažba v ořechu, náboj za 3,- Kč. A srovnám to s předovkou za dvojnásobnou cenu, dodělej doma, cena výstřelu nějakých 8,50 Kč...
Je pravda, že kráse výstřelu z předovky se malorážka nikdy nevyrovná.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 31 pro 2019 18:19

Ako tu spomína "Rolf, zálesák" vypadané čiastočky povrchu vývrtu, niečo podobné mám aj ja na svojej pištoli. Je to vidieť po odšróbovaní dnového šróbu. Teraz neviem, či je to vypadané vplyvom výstrelov, alebo je to spôsobené koróziou. Či tam náhodou predchádzajúci majiteľ nenechal dlhšiu dobu prach, ktorý navlhol. Takže neviem..
Hlaveň.jpg
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 01 led 2020 14:35

Tak to je pěkně vyhlodaný, ale jak píšeš, je to kousek z druhý ruky a je pravděpodobný, že je to koroze. Osobně pochybuji, že je to způsobený jiným důvodem, nenapadá mě ani jakým. Kdo ví, jak se ke zbrani původní majitel choval, jak ji čistil a jak konzervoval. Nabízí se vysvětlení, co zmiňuješ, že nechal zbraň nabitou delší dobu, ledek natáhl vlhkost a chytlo to lišku.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 01 led 2020 16:02

Je to celkem ostře ohraničené, takže byla určitě delší dobu nabitá. Otázka jak dlouho. Sám jsem chtěl jednou na Silvestra vystřílet do země delší dobu nabitý perkusní revolver. Zapoměl jsem na to a o dalším Silvestru jsem pod vlivem nechtěl brát zbraň do ruky. Nakonec jsem jej vyprázdnil na jaře na střelnici. Všechny rány (5) vyšly bez problému a po vyčištění byly komory bez sebemenší stopy po korozi.
I ta nejlevnější čínská malorážka může být lépe zpracovaná než některé černoprachové skvosty. Ale není to ono.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 01 led 2020 17:08

Pekný šťastný Nový rok všetkým.
Nechal som dvojrúru .36 nabitú štyri dni - nevystrelila ani jednu hlaveň. Napred som bol nesvoj že teda čo, lebo nemám vyťahovač gulí na takto malý kaliber...i keď vlastne nie je problém ho vyrobiť. Napred som v dielni iba prešpáral pistonky. Pomohlo, obe hlavne strelili. Vlhkosť spôsobila v krátkom čase zalepenie kanálikov v pistonoch. Prach v komore, aj keď po štyroch dňoch nie v dobrej kondícii, buchol a ušetril mi oštaru s vyťahovaním gulí cez ústie. Chcem tým povedať, netreba veľa a atmosférická vlhkosť začne svoje dielo. A dosť vie človeka oklamať wédéčko (WD40). Síce čistí a čiastočne aj maže, no nekonzervuje. Tak vie zbraň v plechovej skrini dostať korozku aj cez nástrek zmieneným mazadlom.
Prišiel mi BP revolver. Na okraj, kuriér ho nechal v krabici pred dverami z ulice a šiel si po svojom. Našli sme ho o piatej po príchode domov, ležal tam od jednej (podľa mailu čo zaslali). Tu je to tak. Je to štaridsaťštvorka Remington, replika samozrejme, r.1873, osempalcová hlaveň. Zatiaľ sa zdá byť...pekný. Čo viac človek zistí na prvý pohľad. Všetko sa uvidí. Pane al.taylore, s tou navážkou 23 grainov ste bližšie optimu než aká bola moja predstava. Uvádzajú pre prach FFFL (LLLC) 26 grainov optimum pre guľu, doporučené maximum je 30, maximum výrobcu 35. Pyrodex ešte o 7 menej. Pre bežnú terčovú streľbu 12-15 grainov FFF. Ak teda dávam 40 grainov do podobného kvéru, hoci na streľbu na väčšie vzdialenosti, ide o 5 grainov cez maximum. Je jasné, že to nie je nebezpečné, ale zrejme zbytočné a časť prachu ide bez úžitku z rúry von. Popravde neviem, kde som k tej laborácii došiel.
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Předovky

Příspěvek od derringer » 02 led 2020 09:05

Na Slovensku jsou stále perkusní revolvery volně prodejné?
Odpovědět