Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 05 zář 2019 20:50

Slíbil jsem napsat pár řádků o mazání včelí vosk+řepkový olej jako alternativě místo hovězího loje s včelím voskem. Mazivo se osvědčilo, nabíjení stejné, hlaveň čistá, jen zašedlá. Testováno Hawken-Woodsmann, koule s flastrem .45, křesadlo, prach švýcarák, krupice.


kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Předovky

Příspěvek od kersanti » 06 zář 2019 12:23

Objevila se tu zmínka o "mazání" flastrů slinami.
Mám s tím zkušenost.V podstatě nejde o mazání ,ale o aplikaci rozpouštědla usazenin ve vývrtu.
Prakticky jsem střílel s flastry slina,voda,sádlo a ztužený tuk.
Relativně nejlépe šly nabíjet mazané sádlem,pak vodou,nasliněné a prakticky vůbec nešly se stopro tukem(hned jsem je hodil po psovi).
Nejčistší lauf byl s vodovkama.Ještě jsem chtěl oprubovat tekutý mejdlo,ale k tomu jsem se nedostal.Od doby co mi došla stará sepraná modrákovina ta nová stojí za starou belu.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 06 zář 2019 12:40

Modrákovina se musí aspoň 2 x prohnat pračkou. Látka je nasycená apreturou, aby se to švadlenám dobře šilo. Ale je fakt, že seprané modráky dávají nejlepší výsledky. Zkoušel jsem všechny tři stavy modrákoviny - nová, vypraná a obnošená. Ta poslední jednoznačně vedla.
Několikrát se tu uvádělo, že spálené mazivo utvoří po výstřelu na ústí "hvězdičku". Na zpomaleném záběru videa (Krása výstřelu z předovky) je to vidět, jak plyny předcházejí samotnému výstřelu. Tak jsem si to nafotil, asi nejde o výtrysk plynů, ale vyprsknuté mazivo z flastru. Pouhýma očima to není vidět, ale na monitoru už jo.
stopy maziva po výstřelu.JPG
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 06 zář 2019 13:46

Ako som povyše spomínal, používam motorový olej na flastre do jednej zo zbraní. A vypozoroval som nižšie špinenie hlavne, než pri použití môjho zvyčajného mazadla (loj + vosk). Nie je to dramatický rozdiel, ale je to tam. Spôsobuje to s najväčšou pravdepodobnosťou prítomnosť detergentného činidla v motorovom oleji. Dokonca som kvôli tomu prešiel na dieselový olej :)
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 23 říj 2019 17:55

Ešte lepší bude olej 2T. Mám to odskúšané na flastroch. Aj keď najlepšie mi je flastre mazať vazelínou Castrol LMX. Na zahraničných fórach som dokonca viackrát zazrel mazivo na strely v zložení včelí vosk + olej 2T.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 01 lis 2019 07:14

Tí, ktorí strieľate hladké laufy bez drážok (kresačky, knôtovky), čo funguje všeobecne lepšie? Väčšia gulička+tenký flaster alebo menšia gulička+hrubší flaster?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 lis 2019 08:24

Svým dotazem jsi píchl do vosího hnízda...
Za sebe bych řekl, že větší koule (mluvíme pouze o kouli) a tenký, pevný flastr je pro přesnost zásahu lepší. U předovky je ale nepřeberně možností. Silnější flastr pojme víc maziva, snadněji se nabíjí, látka má silnější nitě a tedy se neprotrhne tak snadno. Je to o zvyku a odladěné dávce prachu a čisté hlavni.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Předovky

Příspěvek od Albert 22 » 01 lis 2019 09:30

Jen pro zajímavost, jak to funguje i bez flastru u flobertky Atak Zoraki R1 cal-4mm také s hladkým vývrtem. Hlaveň má vývrt o průměru Ø 4,20mm, ale poměděný olověný brok č.11, který náš výrobce střeliva Sellier & Bellot již dlouhá léta láduje do patronů, jsem naměřil Ø 4,50mm.

Odhaduji, že nejméně 45% energie se tak spotřebuje na překlalibrování kuličky na takovýto váleček...

Obrázek

Naměřená průměrná úsťová energie střely E=4,1Joule je pochopitelně značně vzdálená zákonem povolenému limitu 7,5J. Snad by pomohla změna střeliva, nebo vystružit hlaveň na větší průměr a vyleštit!  
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 lis 2019 17:32

Kocůr: Kdyby se ti dostalo do ruky Střelecká revue, číslo 6/ rok 1999, strana 49. Název článku "Perkusní pistole". Je tam docela vyčerpávajícím způsobem popsána problematika koule a flastru. I dalšího kolem předovek.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 02 lis 2019 13:51

Tiež mám lepšiu skúsenosť s tenším flastrom (ovšem hlaveň je drážkovaná). Výrobca odporúča kombináciu .354 + flaster 0,18 mm. Nabíjanie však ide dosť ťažko. Preto som skúsil tenší flaster 0,12 mm. Nielenže nabíjanie ide úplne ľahko, ale sa zlepšil aj sústrel. Pre porovnanie aj kombinácia .347 + flast. 0,25 mm.
DSC_6868w.jpg
DSC_6870w.jpg
DSC_6872w.jpg
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
CrocodilusCZ
Příspěvky: 2
Registrován: 13 čer 2013 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od CrocodilusCZ » 19 lis 2019 14:15

Od včerejška jsem tu přečetl prakticky všechno s tím, že jsem vynechával obecné informace k in-line systémům, přiznám se, že docela mazec:)

Velmi mne mrzí, že už nejsou v provozu stránky fr.sagitarius. Nevíte zda se dochovali alespoň zálohované u někoho na disku? Myslím, že to byla velká studnice informací a krásných nápadů a je škoda, kdyby to mělo jen tak zmizet z povrchu zemského... :roll:
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 21 lis 2019 13:28

Zdravím. Rozoberal som Thompson Center Impact cal.50 na pažbu a železo. Pri manipulovaní osamostatneným železom mi odniekiaľ vypadla strunka a kolík. Nemáte niekto skúsenosť o čo by mohlo ísť a skadiaľ dočerta to vylítlo? Alebo pomohol by aj obrázok úplnej rozborky tejto pušky. Ďakujem, Rolf
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 21 lis 2019 20:01

Tu je návod k tejto peknej puške. Na strane 38 je veľmi jednoduchý rozkres a dokonca zobrazená aj nejaká strunka s kolíkom.

https://tcarms.com/pdfs/uploads/manuals ... -15-16.pdf
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 22 lis 2019 09:08

Ďakujem, Martin1976.
Už som aj oboje identifikoval, ide o súčasti číslo 4 a 5. Mám podobný leták (v papierovej forme), ale kratší a ten nákres tam nie je. Zaujímavé mi však prišli tabuľky výkonu v súvislosti s laboráciou a použitými strelami. Tie výkony, teda dosiahnutá energia strely, sú veľmi pekné. Nevedel som, že pri tomto kalibri sa bežne pohybujeme v tak vysokých hodnotách - a to mám päťdesiatky dve ja a jednu syn (Pedersoli, Ardessa, Thompson). Pri streľbe z revolveru Remington 1858 cal.44 som pocit dákeho značnejšieho výkonu nikdy nemal. Pravda, laboráciu nie je možné porovnávať.
Inak je tá Thompsonka docela zábavná, so sabotmi primerane presná...a veľmi americká. Čiže príšerný plast, pokladaný obecne za niečo rovnocenné, ale modernejšie. Našincovi však to drevo chýba. Na trhu sú tu samozrejme spústy pekných predoviek s drevom, no cena začína na dvojnásobku a viac (a viac a viac :( )
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 01 pro 2019 00:59

Nechal som sa zlákať priaznivou cenou a kúpil som Traditions Buckstalker cal.50. Plastové pažbenie, samozrejme...a ešte horšie ako na Thompsonke, pretože predpažbie je úzke ako na flobertke Spielberg a zle sa drží; pažba je krátka a z toho vyplýva celkom nešikovná pozícia očí ku mieridlám a príliš pokrčené ruky. Tak nič moc, plánujem však custom drevené pažbenie vlastnej výroby, tak uvidíme. Hlaveň 24 palcov má twist 1:28. Celkom pekne sa dá strieľať guľami s tenkým flastrom - na cca 70 merov obstojné výsledky, lepšie než by človek od gule pri takom twiste čakal a prakticky rovnaké ako s lacnými sabotmi (sú mizerné; asi jeden z pätnástich až dvadsiatich človek nenabije - je priveľký). V balíku bolo aj mazadlo na flastre. Vonia ako kardamom. Zloženie netuším, no povedal by som osvedčilo sa. Pridali aj vyťahovač gulí, čistidlo, flastre a dvadsať dobrých sabotov (nie tie šmejdy, tie som kúpil zvlášť a celkom dobre som mohol hodiť dvadsať dolárov do kasičky Santovi pred obchoďákom).
Celkove: za tie prachy dá sa. Až na tú hroznú pažbu.
Odpovědět