Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 21 srp 2019 15:52

spitamen píše:
20 srp 2019 21:36
Kocúr, môžeš sem hodiť odkaz odkiaľ to máš?
https://www.slov-lex.sk/legislativne-pr ... CcWLlUATUE
stiahni deviaty dokument od vrchu "Vlastný materiál - neštruktúrovaný"
a pozri bod 20:
"20. V § 6 ods. 1 písmeno f) znie:
„f) palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému,“.
(paragraf 6 v súčasnom zákone definuje zbrane kat "C" na ktoré je potrebný ZP a momentálne ods 1 písmeno F znie "opakovacia palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného zámkového systému." - čiže sa momentálne vzťahuje len na perkusné revolvery)

analýza ceého návrhu sa dá stiahnuť tu:
http://legistelum.sk/analyza-novely-zak ... XUYTuJzxyE


Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 21 srp 2019 16:08

al.taylore. Keď si predvídavý chlap urobí zásobu desať alebo pätnásť kilo prachu, tritisíc zápaliek a k tomu ďalšie nevyhnutnosti, tak má pre svoju potrebu do konca života a asi aj pre jeho deti vystane. K tomu dvadsaťpäť kilový pytel liadku, adekvátne množstvo síry, a nemusí sa obávať, že by tak skoro dostrieľal. Dávam ti zapravdu, kresadlovky sú z tohto hľadiska lepšie.
Skageraku. Ťažko, ľahko, ktovie. Pozri, čo sa zomlelo v slávnej matke demokracie sveta po hurikáne Katrina. Štát naprosto stratil kontrolu nad časťou svojho územia, rabovalo sa, vraždilo a znásilňovalo. A to po jedinom drobnom uprdnutí prírody. Vieme, že sa nezomelie niečo tisícnásobné? Osobne dúfam, že nie. No krk by som na to nevsadil.
Takže predovky ešte podľa mňa môžu byť aj iným než len športovým náradím.
Ano, ak je reč o Doblo Frontier, je to hnus.
Ospravedlňujem sa za mierne tematické odbočenie, už som skončil.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 21 srp 2019 19:18

Kocúr.videl som, čítal som.
Tak toto je smrť napalmom.
Tak takýto návrh určite vyrieši aj problém mnohých ľudí navštevujúcich kadejaké PA fóra, toto odvetvie zbraní odpadne.
Tie úpravy nepísali preto aby to potom zahodili,ale preto aby to prijali.kedze na ľudí kaslali vždy,nevidím jeden dôvod prečo by sa nemalo stať tak aj teraz.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 21 srp 2019 21:37

Byla to nadsázka Rolfe. Nicméně něco o tom vím. Svou první perkusní předovku jsem vyrobil v roce 1983 ve svých patnácti letech. Dusičnan draselný se nedal sehnat, tak jsme jej vyrobili vařením ledku amonného s chloridem draselným. Při chladnutí krystalizoval ledek dříve než zbytkové soli, ale musel se ještě vyčistit proplachováním ledovou vodou, lihem a opakovaným rozpouštěním a krystalizací. Líh stál tehdy 5,- Kč/litr stejně jako kilo mleté síry používané k postřikům. Uhlí jsem pálil z olše ve velké plechovce od barvy postavené v ohni. Nahoře byla dírka a když skrz ni unikající dřevoplyn vyhořel bylo hotovo. Pak se vyrobil prach, zvlhčil lihem a protlačováním přes síto vznikl granulát, který se průmyslově vyráběným prachům sice nemohl rovnat, ale byl použitelný.
U první zbraně byl zážeh startovací nabojkou, potom dětskou kapslí, ale byla i doutnákovka.
Stříleli jsme na smetišti nebo v lese. Vlastně jsem vděčen spoluobčanům za to, že nás nikdo neudal. A soudruhům za to, že díky všemožným zákazům a nesehnatelnosti továrních replik (svazarmovci stříleli z originálů) jsme mohli takto na černo rozvíjet tvůrčí úsilí 😁.
Nicméně i v dnešní době mám kromě Vesuvitu v zásobě dvě kila dusičnanu, nějakou tu síru a olovo.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 srp 2019 13:31

Pánové. Pořád diskutujeme o předovkách. Na některé v životě nedosáhneme. Ale chtělo by to podebatovat o tom hlavním - o nábojích. O prachu - Pavelsakal dosahuje vynikající výsledky s Vesuvitem, mně se nejlepší soustřel taky povedl s LC-čkem. Jeden kamarád vzal kilovku Vesuvitu a věnoval to kolegovi na nějaké plinkání, jak ho to znechutilo. Kde koupit pořádnou látku na flastry, která se nepropálí, neprotrhne. Co olovo, kokily. Ucpávka - ano/ne, co krupice.. A co videa - krásný počin byl ty dva díly "Krása výstřelu z předovky". Bohužel se autor neukázal to hlavní - nabíjení, kolik, jak a jaké materiály. Aby nám ty předovky neusnuly.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 22 srp 2019 15:50

kolego blecha.z. Dávam ti zapravdu, že to čo uvádzaš sú veci hodné diskusie a vymieňania skúseností. To, čo by ma zaujímalo najviac, sú skúsenosti so streľbou perkusnými brokovnicami. Je tu niekto taký, kto strieľa brokovnicu? Rád by som poznal rôzne spôsoby ukladania brokov, rôzne spôsoby a materiály upchávky, atď.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 srp 2019 17:02

Kolem brokovnice je toho hodně. Něco je v knize "Zbraně střelné, lovecké, terčovní a obranné" od pana Bedřicha Brandejse. Ale ne předovka. Dobré video je "krása výstřelu z předovky" druhý díl, je to určitě na You Tube. A konečně taky přebíjení nábojů do brokovnice, taky sice nábojovka, ale to je stejné. A střelba z brokovnice
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 22 srp 2019 18:03

Ďakujem. Znám tohoto pána, urobil veľa videí. Pozerávam najmä toho maďarského kluka čo má kanál "Capandball". Je dobrý znalec, výborný strelec, má široký záber. Naviac veľmi zrozumiteľnú angličtinu. Tajomstvom pre mňa je, prečo flastre maže tak, že si ich vloží do úst a pocmúľa. Dokonca tak aj čistí. Čistenie by som chápal, sliny osahujú enzýmy a sú silným rozpúšťadlom. No mazanie...?
Ostatne, do jednej z pušiek mažem flastre motorovým olejom. Skúšali ste to niekto?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 srp 2019 18:35

Mazat flastr ožmouláním v puse taky nechápu. V krátké hlavni bych to přijal. Musí tam být něco, o čem nevíme a co maže a čistí. Když brousíš nůž, je lepší na brousek plivnout. Když se pracuje s Duvilaxem v malém množství, na maličkých a drobných součátkách, dává si člověk trochu lepidla do vršku od minerálky. Po nějaké půlhodině lepidlo začne tuhnout. Můžeš to ředit vodou, ale lepidlo ztratí lepící schopnost. Sliny lepidlo naředí, ale lepidlo neztratí lepící vlastnosti.
Motorový olej pro dvoutakty jsem zkoušel do směsi lůj+včelí vosk, když jsem chtěl to mít řidší. Nebyl problém ani s nabíjením, ani s čištěním. Ale nedělám to, není to potřeba.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 22 srp 2019 19:15

Neslini jen Maďar. Jestli chcete, mrkněte na video ,,Colonial gunsmith". Tam je to hned ze startu a kdo vydrží koukat necelou hodinu, nebude myslím litovat.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 22 srp 2019 19:20

Rolfe,sa ti nedivím ,ze si to tu dal.ta zbraň je krásna už na pohľad.nebyt tých pripravovaných hajzlovskych zákonov,tak mi sliny tento tečú po brade,takto mrznú už v hube. ..:(
Navzdory všemožným teóriám o posune druhej naloze v hlavní po prvom výstrele akosi všetko funguje.a fungovalo aj pred 150 rokmi.mozes strieľať hromadnou aj jednotnou strelou.urcite kopa inšpirácie a možností.strelba sa určite o niečo predraží,ten filc nieje zrovna lacná položka.myslim, že by som si ju bol v blízkej budúcnosti kúpil, nebyť tých pripravovaných špinavosti okolo toho
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 22 srp 2019 20:54

blecha.z píše:
22 srp 2019 18:35
Mazat flastr ožmouláním v puse taky nechápu. ...
Severoamerický indián s "trade gun" - na opasku dlhý tenký prúžok látky. Už pri mierení má koniec prúžku v ústach. Po výstrele z prachovnice prevesenej cez plece nasype do hlavne "odborným a skúseným odhadom" dávku prachu, položí naslinený koniec prúžku na ústie, z kapsičky vytiahne guľku a zatlačí ju do hlavne spolu s látkou (palcom - ústie hlavne týchto zbraní bolo "nadkalibrovo" rozšírené pre ľahké nabíjanie), na to určeným nožom "patch knife" oreže prečnievajúci textil (vznikne perfektný "patch" - fľajster - namazaný slinami) a nabijákom dotlačí guľku na prach. Ešte natiahnúť kohút, trochu prachu na panvičku, priklapne ocieľku a strieľa druhú ranu...
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 srp 2019 21:43

Jasné, skvělé a výživné informace. Sliny obsahují taky hlen možná potřebný pro kluzkost. Jen jedna poznámka - sliny dokázaly tomu Indiánovi hlaveň vyčistit hlaveň pro opakování střelby?
Kdysi mně aplikovali lék proti bolesti a upozornili mě, že nebudu moci mluvit z důvodu vyschnutí slin. Nepřeji vám tu zkušenost. Dneska už jsou umělé sliny...
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 23 srp 2019 07:20

Filcové upchávky sú drahé, pravdaže. Vysekávam si sám. Zatiaľ som vyskúšal filc aj korok. Obstálo oboje, no filc lepší. Experimentujem príležitostne aj s papierovými košíčkami na broky - rád by som docielil stav, že budem mať strelu nachystanú viac v pohotovosti a teda zrýchlim nabíjanie. Pravdou je, že kvôli zamedzeniu pohybu v susednej hlavni pri kopnutí je potreba nabíjať natesno, čo najtesnejšie. Zdržiava to a je to vlastne aj dosť namáhavé. Ale to platí na všetky dvojky. Tomu pohybu sa proste zabrániť musí.
Flastre mažem motorovým olejom práve do tej spomínanej Doblo Frontier; zdá sa mi, že výsledky sú ešte najmenej zlé. A podobne ako indián z tvojho príbehu, blecho.z, mám pás látky (v kabičke, nakvapkaný olejom). Na ústí odtrhnem; pás je ponarezávaný.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 23 srp 2019 22:53

Osobně si myslím, že sliny nahradí spolehlivě u trapera 1-2 rány, víc nepotřebuje, tak na co tahat sebou namazanej flastr. Takto to je jednodušší. Nedovedu si ovšem představit, že bych na střelnici slintal všech cca 20-30 flastrů.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Odpovědět