Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 06 srp 2019 21:25

Díky za info.
Mazání ať má tedy každý svoje. O tom už se toho naplkalo dost 😀.
Jasně, že je to požehnání když se zapojí borec, který nastřílí stovku i s Vesuvitem a samodomo vercajkem.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 srp 2019 09:18

Kolem maziva je ještě hodně nezodpovězených otázek. Jasně, každý používá své vyzkoušené pro jednu, nebo několik předovek. Je mazivo pro ogivál a dlouhou hlaveň. Jiné pro dlouhou střelu a rychlé stoupání. A další pro kouli s flastrem.
V případě minie, kde se musí "sukýnka" roztáhnout na mazivu dost záleží. Příklad - máte směs loje, včelího vosku a třeba lanolínu. Přidáte trochu tekutého parafínu a máte soustřel jinde. Jiné vlastnosti má lůj+včelí vosk a trochu ALOX. Domnívám se, že u minié moc kluzká hlaveň nebude tak moc ku prospěchu věci. Ale mohu se mýlit, minii nestřílím už hodně dlouho.
Já jsem šel po vyzkoušení různých receptur radikálně. Na webech je mazivo US ARMY 1861 - hovězí lůj + včelí vosk. Domníval jsem se, že co bylo dobré pro vojáky, bude dobré i pro mě. A nebylo co řešit. Lze přidat trochu lanolínu pro lepší lepivost v drážkách ogiválu, nebo slunečnicového oleje pro flastry.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 07 srp 2019 11:30

Tak to jsem nevěděl, že používám USARMY 1861 :D .
Posledně jsem za 12 Kč (lůj) + 20 Kč (kostka vosku) vyrobil 1/2 kila a ještě zbylo pro psa :D .
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 srp 2019 11:57

Hhehehe, tak to je dobrý.Půl kila maziva stačí na dlouhou dobu.
https://translate.google.com/translate? ... rev=search
Tady jsou vysvětlivky co je k čemu
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 07 srp 2019 20:29

Fajn ale než to přečtu tak mám toho 1861 dalšího půl kila :D .
Navíc do perkusního Colta je to vyhovující, na novou flintu se teprve začíná šetřit a až někdy bude, tak jak se znám skončím stejně u kuličky a loje s voskem.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 srp 2019 20:57

Koule s flastrem, namazaný směsí loje a včelího vosku, možná s nějakou ucpávkou z krupice, nebo podle tradice vosím hnízdem, je sama podstata předovky.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 08 srp 2019 07:19

Vždyť jo.
Na tu Minnii jsem se ptal, protože je ve hře ještě PePuV, ale to se uvidí. Raději mám Hawken.
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 11 srp 2019 13:47

Dotaz na prebijece..Jaký bezymak je vlastnostma nejbližší černému prachu? Prohlédnul jsem tabulky na stránkách Expolzie a našel jsem tam slabší pistolove laborace..řídil jsem se tlakem působícím nv nábojnici..Nejnižší jsou kolem 1300 psi, samozřejmě v závislosti na ráži a délce patrnony, váze střely atd..Nehodlám experimentovat, jen mě to zajímá..Je fakt, že už jsem párkrát vyslechl debatu, že někdo nastavuje černý prach nitrem..U BP nábojovych pušek si to ještě dovedu představit, ale sypat takovou směsku např do deringeru GG se mi nějak nezdá..i když ty tlaky nejsou nijak velký v malých navazkach v kombinaci s BP..teoreticky vidím problém v tlaku na piston..Díky za názory a pokud máte, tak zkušenosti..
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 11 srp 2019 18:56

Greywolfe. Laborácii 5 gramov LC Vezuvit približne zodpovedá laborácia 1.68 gramu Nc prachu. Ide však len o absolútnu hodnotu dosiahnutého tlaku. Úsťová rýchlosť bude v tom prípade približne zodpovedať. No neodporúča sa robiť to, pretože do hry vstupujú ďalšie premenné, a tie sa líšia. A pravdaže je potreba brať do úvahy konkrétny N prach- uvádzam Nc, no i ten je možné ďalej špecifikovať. Vychádzal som z rýchlosti horenia a jednotkového množstva plynu porovnávaných druhov prachu. Je to však dosť zložitá fyzika. Osobne by som zostal pri poctivom a zdĺhavom čistení flinty po streľbe :)
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 11 srp 2019 19:33

Ahoj Rolfe: Díky za postřehy, v těch tabulkách pro konkrétní druh pistoloveho náboje a střely jsem našel asi tři druhy Lovexu, který dosahovaly tlaků kolem 13-15 tisíc psi..Ústova rychlost něco přes 200 m/s..gramáž střely už přesně nevím..Ale gramáž nitro prachu se pohybovala kolem 0, 10 gramu, což je téměř nic proti laboracim s BP..takže by mě čistě teoreticky zajímalo, co by se stalo..ad příklad 1: deringer GG, délka hlavní 3" ráže .45, střela REAL 250gr..navážka 1g Vesuvit jako první na dno, pak vhodné? nitro popsané výše, max 0,1 gramu a střela.
ad příklad 2. In line puška Ardesa. 50, střela 350gr..opět jako první Vesuvit 2,5 gramu , navrch 0,15 vhodný? bezdymny a střela..

Tak páni, kdo z vás je nejlepší fyzik a asi i chemik, no a zkusí popsat průběh výstřelu u obou příkladů..Nebo je zde někdo, kdo se vydal cestou neproslapanou a riskoval prsty a úsměv? ..Tu inlajnku jsem tam dal především z důvodu uložení kanálku pistonu v ose z hlavní, kde budou tlaky na zapalku a závěr nejspíš větší, než u GG deringeru, i když si myslím že kohout u GG se možná vrátí do pohotovostní polohy..
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 11 srp 2019 20:05

Greywolfe, uviedol som príklad možnej zámeny bez rizikového zvýšenia tlaku. Vypočítať tvoje zadanie sa s určitou miernou toleranciou dá. Pravdupovediac mi však zastáva skrytý racionálny dôvod, prečo by to malo význam robiť. Chceš zväčšiť výkon strely na ústí? Alebo si od toho sľubuješ menej spalín?
Ako mlaďas som experimentoval so zvyšovaním navážky náboja 22LR, do pôvodnej laborácie som prisýpal po stotinkách gramu Vezuvit. Išlo to a išlo, presnosť klesala a výkon strely sa zvyšoval. potom som dospel k hranici - roztrhalo lem dna nábojnice. Ten polmilimetrík, ktorý nie je ničím priľahnutý - teleso nábojnice obklopuje komora, čiže vydrží veľa. Dno je pritlačené čelom záveru. Ostáva lem - a ten roztrhalo asi na dvoch tretinách obvodu. Tak som zistil, kde je hranica. Bolo mi to na nič, pretože flinta nestrieľala lepšie, len hlučnejšie; špinila sa a bolo ťažké na sto metrov trafiť stodolu.
Vzhľadom na vysokú rýchlosť horenia N prachu sa nazdávam, že z trojpalcovej hlavne to časť BP prachu vyfúkne nezhorený bez úžitku.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 11 srp 2019 20:36

Je vidět, že stále jsou jedinci, kteří jsou schopni riskovat rozbití vlastní huby a k tomu ještě udělat, za rádoby přispění médií, průser ostatním. Ne nadarmo je na předovkách v drtivé většině případů vyraženo BLACK POWDER ONLY. Asi by to chtělo nápis vypálit i do pažby.
Kdo je blbej a neví, o čem je řeč, ať si to vygugluje v překladači.
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 11 srp 2019 21:11

Rolf: Jasně, i já jsem jako mladej přisypaval prach do flobertovejch patronek, akorát to víc čmoudilo a dávalo to větší pecku a o to tenkrát šlo..Teď mě to zajímá čistě teoreticky z hlediska fyziky..kde nitro prach je vedena jako neznámá proměnná..Určitě si vystačím s černým prachem....No a co s tebou PavelSakal,číst nejspíš neumiš, pravděpodobně ti je fyzika i zvídavost cizí, tak se nevměšuj do debaty, když k ní nemáš čím přispět..Čekal jsem, kdy se ozve nějakej předposranej moralista..Jsme na fóru o zbraních, možná jsem měl dotaz směřovat do vlákna o prebijeni, ale stalo se je to v BP..Takže pro tebe ještě jednou Sakale..Jde o čistou TEORII ,FYZIKU a mou zvídavost ..,nu..google znáš, tak se dojdi přebalit a můžeš se jít dovzdělat..
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 11 srp 2019 21:31

Ještě Rolf, zalesak:..Neodpověděl jsem úplně na tvůj dotaz..Ano, zajímá mě, čistě TEORETICKY ,jak by se chovala střela, jak by se pravděpodobně choval závěr, nebo v případě GG kohout..Průběh výstřelu..vyšší počáteční energie? Plošší balisticka křivka? Nebo příliš energie a stržené střela z drážek, absence patrony, ale tlak unikající přes piston zpět..atd.Podle tabulek Explosie by ta energie o mnoho větší být neměla..Co jsem nenašel, tak to je tlak v hlavni při použití daného množství černého prachu..Kdo ví a nebojí se, ať odpoví..Jsem přesvědčenej, že 99% členů fóra ví, že do BP zbraní nitro prach nepatří!..Kdo by přeci jen váhal, obraťte se na PavelSakal..no, nebo na google 😉
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 11 srp 2019 23:13

pro greywolf

Pitomečku, nevidíš si ani na konec svýho nosu a nestojíš mně za víc, než za těchto pár slov. A už na mě nereaguj!!!
Odpovědět