Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 03 srp 2019 19:58

Byl by dobrý spíše nějaký test. V poslední době slýchame, že bez Švýcaraku desítku netrefíme 😀.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 srp 2019 20:11

Pavelsakal1955 - myslím, že Vám rozumím. Pro příklad - v příloze je terč z roku 2012. Hlaveň se stoupáním 1:22, úzká pole, široké drážky. Prach Vesuvit LC 2,16 gramu. Střela maxiball 21 gramu, mazivo směs hovězího loje a včelího vosku v poměru 3:1, lanolín kvůli přilnavosti maziva, tekutý parafín, trochu Aloxu. Střely byly perfektně odlité, zkontrolované základny a všechny stejné váhy. Nejprve byl odstřílený terč vlevo, pak ten napravo. V sedě a opřená zbraň, průhledítko. O týden později stejná zbraň i komponenty. Výsledky jako z brokovnice. Přece jen se ty střelby lišily. V tom druhém termínu jsem byl pyšnej a namistrovanej. A já jsem koukal a koukal. Připravuju se vždycky velmi pečlivě, byl jsem si jistej, že mám všechno stejné, jak v prvním případě. Pýcha...
Kdyby se dostal běžně na trh negrafitovaný Vesuvit s granulací FFG pro pušku byl by to výborný počin.
Naposledy upravil(a) blecha.z dne 03 srp 2019 20:20, celkem upraveno 2 x.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 srp 2019 20:18

Všechny tři druhy nového Vesuvitu byly testovány nezávisle na sobě vícero střelci. Zvlášť pistoláři, zvlášť puškaři a zvlášť brokaři.Jejich resumé je, že se jedná o švýcarák v českém kabátě. :D
Já sám střílím vícero disciplín, jak na 50 tak i na 100 metrů. Kromě disciplíny Whitvorth používám výhradně Vesuvit. A jak mi švýcarák dojde, jdi i tady do Vesuvitu. Jednak mi kvalitou plně vyhovuje, jednak i z ekonomickýh důvodů. Např. dnes jsem na závodech s křeadlovkou udělal 95 bodů, historický originál, navážka 6 gramů Vesuvit LC ještě z roku 2017. Cena Vesuvitu cca 500 Kč/kg, švýcarák stojí hodně přes dva tisíce. :roll: Takže já na trefování desítek švýcarák moc nepotřebuji. :lol:
Vesuvit LC 1 - granulace 0,28 až 0,5 mm
Vesuvit LC - granulace 0,28 až 0,71 mm
Vesuvit LC 2 - granulace 0,5 až 0,71 mm
Zde je informační leták v české a anglické versi. Ten ksicht s doutnákovkou jsem já.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 srp 2019 20:35

Nemohu tam dostat fotku terče, i když jsem snižoval velikost až na 130 kilo.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 srp 2019 22:04

A já sem :( nemůžu dostat leták na Vesuvit
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 04 srp 2019 12:22

Nechcem nikomu kaziť radosť, ale tie "nové lepšie" Vezuvity určite nejdú za 500Kč :wink:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 04 srp 2019 13:48

Fotky terčů jsem sem dostal, bylo to zase a opět mezi mozkem a prstem - soubory byly .png místo .jpg.
Terč ze 14.6.2012 byl střílený jak jsem psal o několik políček výše. A já, celý natěšený a opilý úspěchem jsem si to zopakoval 17.6.2012. Pýcha předcházela pád jednak. A potom - maxibaly jsem toho sedmnáctého namazal až na střelnici, prstem do drážek. Z toho je vidět, jak i taková drobnost a odchylka od pravidla "dělat vše stejně" se projeví. Už mám zkušenost, že když se maxibal namaže cca měsíc před střelbou, střílí to jinak.

Pokud by náš střelný prach stál i o čtyři stovky výš a rovnal by se kvalitou švýcaráku, pořád by to bylo skvělé. Letos jsem několikrát šel koupit švýcarák, pokaždý jsem se ulakotil a ty peníze nedal. Koupil jsem si LC-čko.
Přílohy
střelby 17 06 2012 001.JPG
střelby 14 06 2012.jpg
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 04 srp 2019 15:49

Nový příspěvek od kocúr » 04 srp 2019 12:22
Nechcem nikomu kaziť radosť, ale tie "nové lepšie" Vezuvity určite nejdú za 500Kč

Do křesadlové pušky dávám ještě starý Vesuvit z roku 2017 do vyčerpání zásoby. Cena byla 495 Kč.
No, pokud chtěl někdo kvalitní prach a byl zde kromě Vesuvitu jenom švýcarák, tak se koupil švýcarák za cenu, kolik stál. Nevidím jediný důvod, proč by úplně nový a mnohem kvalitnější Vesuvit měl stát tolik, co starý, méně kvalitní. Vývoj nového trval asi 5 roků a stálo to několik milionů. :| Na rozdíl od spousty jiných produktů, které jsou stejné nebo horší kvality, v menším balení a přitom několikanásobně dražší. Holt, zvykli jsme si, a rádi, že se tady Vesuvit prodával za hubičku. Perkusní zápalka stojí cca 1,50 Kč a kupujeme ji. Přitom za stejnou cenu kupujeme celý náboj ráže .22 LR.
Pokud neberu v úvahu ujeté ceny v DAVE Praha, kde nový Vesuvit stojí 1490 Kč, tak by se jeho cena měla pohybovat do cca 1000 Kč. Vzhledem na jeho kvalitu cena naprosto přijatelná.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 05 srp 2019 12:26

Pavelsakal1955 - měl bych otázku, nad kterou přemýšlím hodně dlouho. Má smysl snažit se střílet koulí s dokonalou ovalitou? Nebo ta otázka dostává smysl až na střelbu 100 metrů a dál? Znám Vaše články ve Střelecké revui skoro nazpaměť a tak vím, že jste se zabýval myšlenkou, opatřit kouli důlky, jako je to u golfu.
Střílel jsem koulí z vyjiskřované kokily. Střílel jsem koulí z kokily tvarované lisováním do bloku hliníku. Střílel jsem koulí oklepané do kulata kladívkem, protože kokila plodila jen ovoidy. A nakonec jsem střílel koulí orádlované, v diametru vývrtu v drážce, namazané a nabité natvrdo. Rozdíly nebyly nijak jednoznačné.
Kupodivu výsledky střelby koulí 17 mm a oklepané kladívkem nebyly vůbec špatné. Tvarem to byl bramboroid.
Je to jen akademická debata, každý si stejně bude dělat to své. A já budu i nadále koule válcovat a třídit podle váhy na setiny gramu. Ale moc rád bych znal Váš názor.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 05 srp 2019 16:04

Zde odkaz na leták na nový Vesuvit:
file:///C:/Users/Pavel/Desktop/Explosia_let%C3%A1k%20A5_lovex_2019_cz-en.pdf

Co se týká dotazu p. Blechy na střelbu kuličkou:
Kuličku střílím jenom v křesadlové pušce ráže 15,5 mm. Mám kleště, samodomo, ovalita je 0,3 mm. Lítá to přesně jak na 50 metrů, tak i na 100 metrů. Mám bronz z MS na 100 m, stříbro ze střelby na 50 m. Kdysi jsem si koupil kokilu od Pedersoliho, ovalita 5 stovek. Výsledek: soustřel na 50 metrů byl 15 cm!!!!!!! Kokilu jsem rychle prodal a s pokorou se vrátil ke staré, samodomo. :roll:
Když jsem měl doutnákovou pušku ráže .50, tak jsem kuličku ráže .495 tzv. ježil. Kupil jsem dvě rašple, každou rozřízl na 3 díly a zhotovil dvě destičky 9 x 10 cm, mezi kterými jsem kuličku ježil. Blížilo se to efektu golfového míčku. Mám mistra Evropy a stříbro a bronz z MS ve střelbě s doutnákovkou.
Mám kvalitní válcovačku made in česká hlava. Zkoušel jsem střely válcovat, ale nikdy nebyl efekt uspokojující.
Pokud lze střílet z pušky na 100m ogivál, rozhodně upřednostňuji před kuličkou.
Nikdy jsem nestřílel kuličku bez flastru a střelu vždy narážím přes starter. Ideální je průměr kuličky rovná se ráže zbraně v polích, flastr tlustý jako je hloubka drážek. Flastr mazat. Pod střelu nic nedávat, střelu jenom zasunout, nenarážet.Pouze měkké olovo.
Čím menší ráže, tím větší citlivost na jakékoliv nepřesnosti střely a nabíjení.
Tohleto téma je zrádné: 10 lidí a 15 názorů
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 05 srp 2019 17:48

Noooo, moc děkuji. Protože koule a flastr je mému srdci nejblíž, Vaše odpověď mě potěšila. Míval jsem látek na flastry půl metru na výšku, mohl jsem si vybrat. Ale to je na celou knihu.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 05 srp 2019 19:50

Když už jste mistra zapojili do debaty rád bych znal jeho názor na střely Minnie. Jaké je ideální stoupání vývrtu a průměr střely (jestli ráže hlavně v polích nebo trochu větší)? Navážku prachu si asi musí vyzkoušet každý sám.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 05 srp 2019 20:08

ježatá koule.JPG
Příspěvek jsem si uložil, poskytl mně dost námětů i upřesnění.
Válcovačku mám z velikého ložiska průměru tak 30 cm, funguje dokonale. Píšete, že po oválení nebyly výsledky jednoznačné. Docela bych se k tomu přiklonil. Oválením zmizí ten nálitek a koule se pak nabije jakkoliv. Pak se klíďo může projevit ovalita. Kdežto posazením kule nálitkem vždy nahoru je koule vždy stejně nabitá. Ale mně se to přesné posazení nálitkem nikdy pořádně nedaří, i po těch letech střílení, oválení budu praktikovat po zbytek střeleckého života.
Ježkovatá kule - používám rádlovačku, kterou mně vyrobil kamarád, tři válečky, klička, zatočit a je to. Je u toho taková zajímavost. Orádlováním koule 11,30 mm se vykulí kule 11,50 mm. A orádlováním koule 11,50 mm se dostane koule asi 11,80 mm. Což mně umožnilo vyzkoušet střílení "natvrdo". Ježatice pojmula dost maziva, nemusel jsem dávat blemtanec maziva pod kuli.
Materiál flastrů - k tomu mám příběh, který mě moc potěšil. Kdysi jsem si koupil Hawken od I.W.A. několik metrů výborné látky na flastry, měkká a fakt hustě tkaná. Zbraň jsem dal synovi a látka neměla využití. Kupodivu našla své místo u kamaráda v jeho křesadlovce. Ukázalo se, že tahle látka a dávka prachu dávaly parádní soustřel. Obrat v soustřelu byl překvapující a potěšující.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 05 srp 2019 20:30

To není snaha "vycucat" tak vynikajícího střelce ze zištných důvodů. To je požehnání pro předovkáře. Vdyť se podívejte, co se stalo s oběma fóry za poslední tři roky v oblasti předovek.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 05 srp 2019 21:10

pro al.taylor:
Střela Minie: z vlastní zkušenosti doporučuji pro ráži .54 a .58 (jinde jsem Minie nepoužíval):
-stoupání 1000 až 1200 (40 až 48")
.střela namazaná do drážek, průměr střely volit tak, aby šla s minimálním přesahem zasunout do ústí tlakem palce
-zasunout na dno, nenarážet. Před zasunutím střely doporučuji nasypat prach!! :lol:
-mazání si nechám pro sebe :roll:
Odpovědět