Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 29 črc 2019 20:32

Rolf, zálesák - moc pěkně napsáno. Je výhoda, když budoucí předovkář umí střílet. Když zná zamířit a trefit, že má návyky jako je prst mimo spoušť, bezpečnost manipulace se zbraní. Ale pro předovku je to málo. Předovka je nepochopitelně náladová, jestli se to tak dá říct o zbrani. Jeden den je všechno v desítce, nebo v černým, a soustřel 5 cm. O týden později je všechno jinak. A pak je střelec naprdnutej a špekuluje co je špatně. Vždyť měl všechno stejně jako před týdnem. A to pak svádí ke zkoušení nových střel, maziv, kupují se nové předovky, staré se prodávají... A skutečně dokonalé soustřely "díra v díře" v desítce jsou tak jednou za deset let, aspoň u mně.


Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 31 črc 2019 13:33

blecha.z - úplný súhlas, pán kolega. Možno zmienená náladovosť predoviek je súčasťou kúzla príťažlivosti tohoto spôsobu strelectva. Keď tak uvažujem, z mojich je vrtošivá každá jedna, a každá má svoj spôsob , na čo reaguje veľmi a na čo podstatne menej. Hodno spomenúť aj perspektívny význam predoviek pre časy, keď bude mať civilizácia po sezóne, a po sezóne už budú mať aj ostrostrelci s nábojnicovými zbraňami, lebo streliva nebude. Čo sa týka toho, že skúsenosti s hilzňovými zbraňami majú význam - pravdaže. Zaobchádzanie so zbraňou, cielenie, i spomenutý prst na spúšti. To je čosi, z čoho je mi šoufl vždy nanovo, keď to vidím. Napokon, je pár poučných videí na YT, kde si policajský lúmen strelí do nohy, iný odborník si prestrelí šilt čiapky na hlave a pod. Aj sám som ako mladý chlap pred vyše štvrťstoročím urobil botu s malorážkou - strelila mi v izbe, trafila na stene visiaci lovecký nôž a roztrieskala ho. Bezpečnosť pri predovkách je náročnejšia, začiatočník určite potrebuje lektúru skúseného strelca. A každému držím palce a želám, aby ho tento druh streľby naozaj správne chytil.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 31 črc 2019 18:14

Rolf, zálesák. Člověče, já mám ty pocity naprosto stejný, co se týče prstu na lučíku. Samozřejmě je to nařízené, dodržujeme to. Ale tenhle vnitřní pocit mírného znechucení při pohledu na video YT jsme si vypěstovali z předovek. Dokud se kohout nenapne z rastu do zadní polohy, můžeš mačkat spoušť jak chceš. A ve vlastním zájmu kohout natáhne střelec až hlaveň směřuje k cíli. Kdybychom žili v době, kdy se s předovkami válčilo, měli bychom prst na lučíku vždycky, protože kohout by byl napnutý.
Souhlasím, že bezpečnost u střelby z předovky je mnohem náročnější na soustředění v každém kroku nabíjení a spouštění. Zapomeneš nasypat prach, zamíříš, zmáčkneš a ono nic. Následuje otázka, co se děje. Většinou si každý dá na piston novou zápalku. Připravený střelec má na nabijáku rysku, takže zjistí příčinu selhání hned. Kouli vytáhneš "červem" celkem snadno, maxibal vytáhnout už tak snadné není. Střelba z luntovky se zapáleným knotem už je vysoká škola předovky. Zkusil jsem to jednou a honem jsem toho nechal. Chce to cvik. A první střelba z křesadlovky skončila taky špatně - nervozita, nenasypaný prach, zlomený červ...
U té hlavně se stoupáním 1:28 si to přeměř. Možná to bude jinak. Taky mám vyražené na hlavni stoupání 1:28, ve skutečnosti je 1:22.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 01 srp 2019 12:35

blecha.cz - na kresadlovku mám plány, fakt sa mi to páči. A luntovka s dutnákom...nádhera. Ale neviem s tým, ešte som to naživo ani nevidel inak než v múzeu (pre záujemcov, strelcov a fandov: Múzeum remesiel a hodín, Dom dobrého pastiera, Bratislava. Krásna expozícia)
S tým stúpaním, tak to určite premeriam. No neskôr, teraz som na cestách (s Thompson Center .50 na ramene, tam kde sa s ňou smie loviť, čiže ďaleko:)
Pán kolega, máš nejaké skúsenosti s Doblo Frontier od Kolarms?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 srp 2019 14:09

Doblo Frontier od Kolarms - žádné zkušenosti. Ani jsem netušil, že něco takového existuje. Já se držím při zemi - Kentucky od Ardesy, Hawken rifle a podobné. Ale já spíš už dožívám, jednak jsem starej a pak střelnice jsou dost daleko.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 01 srp 2019 15:26

Vítaj v klube, starý som už aj ja. Ale flinty ma stále bavia. A od istej doby uprednostňujem už aj v streľbe spoločnosť starších džentlmenov. Vieme svoje. Mladí vedia všetko lepšie, treba byť bokom, než zmúdrejú a zmĺknu :))
Čo sa týka Kolarms výrobku Doblo Frontier cal.36 - mám ju, preto som bol zvedavý na cudzie skúsenosti. Keď hovoríš, kolega, že sa držíš pri zemi, tak môžeš mi veriť, kúpiť túto flintu, nedá sa ísť nižšie. Usporiadanie: dve hlavne nad sebou, na spôsob kozlice, pistony in-line na typ 1075. Mieridlá: brokovnicová perličková muška (kristepane!) Prvý dojem: lacná plecharina bez vyšších ambícií, evidentne zameraná na spotrebiťeľov začiatočníkov, ktorí ešte skoro nič nevedia, a tak na svoju škodu kúpia. Ok, kúpil som s tým, že predsa len je to zaujímavé usporiadanie a chýbajúce mieridlá dám nainštalovať dobrému puškárovi. Doma som ako prvé zistil, že neodpaľuje dolnú hlaveň. Zbraň mi vymenili, buhužiaľ, s tmavou pažbou už nemali, a tak mám svetlý odtieň, aký som nechcel. Dolná hlaveň na tejto druhej odpaľovala dve z troch. Kašlem na nich, zbraň išla k puškárovi. Opravil, problém odstránil. Zároveň vyfrézoval drážky, osadil mieridlá, zastrieľal na 50 metrov. Presnosť nízka, síce idú do terča, ale sústrel biedny. K tomu kúsky roztieskaných zápaliek sústavne padajú do mechanizmu a treba ich vytriasať. Dané naprosto zlým tvarom kladiviek. V snahe zvýšiť presnosť experimentujem s množstvom prachu, typom strely, flastrami. Stála ma dohromady sedemsto päťdesiat euro a zatiaľ je výborná na hlučné rachotanie.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 srp 2019 19:02

Předovka musí chytit za srdce. Těžko říct, z čeho to pramení. Udělat si zbrojní průkaz není zas tak složitý, pokud není člověk v problémech se zdravím a zákonem. Další věci jsou pak snadný - zbraň, náboje a střelnice. U předovky je to zajímavější. Jako kdyby člověk tíhnul k určitýmu období dějin - luntovka, křesadlovka, perkusní, nábojovky typu jehlovka.
A z toho se odvíjí další. Kvérům s plastovou pažbou, tritiovými mířidly a plastovým nabijákem se snad nedá říkat předovka, i když proti chuti není nařízení. Jak psal kdysi Kentan - předovka je z oceli, dřeva, mosazi a voní olejem. Pro mě musí mít historický vzor, proto.
Střílet z luntovky asi chce nejdřív doma natrénovat spouštění bez zapáleného knotu a pak někde na dvoře se zapáleným knotem. Samozřejmě bez prachu. Bravurně to zvládají účastníci historických bitev. Měl jsem možnost si střelit, a jak jsem si věřil po těch létech s předovkou, tak jsem pohořel. Chyběly mně ruce. Křesadlo je skvělý vynález, nejen na střílení. A perkuska je úplně snadná a spolehlivá. Jen maličkost - dostat kouli do centrální desítky v deseti případech z dvanácti vypálených ran.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 01 srp 2019 22:12

Dovolím si vstoupit do tohoto fóra. Pokud je zbraň konstrukčně zhotovená tak, jak se patří, tak vždy je spolehlivější a jednodušší pro terčovou soutěžní střelbu doutnákovka, než křesadllovka. Křesadlový zámek a jeho geometrie je mnohem složitější, než je zámek dotnákový. A pokud je vše, jak má být, tak prodleva od zmáčknutí spouště je u obou zbraní střelcem naprosto nerozeznatelná. Handicepem pro doutnákovky je pouze nutnost hladkého vývrtu, kdežto u křesadlové pušky může být drážkovaný. Vše výše uvedené se týká pušek.
Pavel Balák, vícemistr světa ve střelbě z doutnákové pušky a křesadlové pušky. :roll:
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 srp 2019 03:31

Majstre, je rozhodne najlepšie, že ste sa pridali. Začínal som mať trocha dojem, že toto fórum je v stave hybernácie, ač je leto, a diškurujeme si tu len pán kolega blecha.z a ja. Poprosím vás o radu, akú by ste mi odporučili kresadlovú pušku z toho, čo je bežne v obchodoch, v kalibri .50 (nechcem doma zvyšovať počet kalibrov a tým nároky na odlievacie kokily - držím sa .50tky a .36tky, k tomu jedna .44 a jedna 12tka). Fandím dlhým hlavniam a naozaj retro vzhľadu, čiže skutočným replikám.A ešte - nepriložili by ste obrázok peknej dutnákovky?
Ďakujem, Rolf.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 02 srp 2019 12:34

No, já používám na střelbu křesadlovou pušku originál, vyrobený někdy okolo roku 1750.
Co se týká trhu, tak v každém případě zapomenout na výrobky od Pedersoliho. Já bych od něj nekoupil ani piston a vím dobře, o čem hovořím. :lol:
Těžko doporučovat něco, s čím nemám praktické zkušenosti. Dneska je nákup jakékoliv konfekční předovky, určené pro terčovou střelbu, velká loterie. Ale pokud bych něco sháněl, tak jedině z USA produkce, obchodníci pro Evropu jsou bratři Stifterové z Německa. Jeden z Trimbsu, druhý z Mayenu.
Protože závodů z doutnákové pušky je v ČR minimum a už kašlu na závody v zahraničí, skončila moje doutnáková puška ve střeleckém ráji, tedy ve Švýcarsku. Měl jsem jeden ze 4 existujících kusů, německá ruční výroba, všechny 4 pušky se honosí mistrem světa. Jen pro zajímavost, hlavně těchto pušek, ráže .50, byly z USA kosmického programu, lapované s přesností na 1/1000 milimetru. Protože nebylo vícero trubek, nebylo vícero pušek. :shock:
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 srp 2019 14:29

Asi je to otázka nárokov - nemám namierené na súťaže s inou ambíciou než zúčastniť sa. Nevidím dobre. Takže je pre mňa najpodstatnejším parametrom to, či sa mi puška páči. Jednoduché sedliacke páči - nepáči. No a musím povedať, že Pedersoli mám dve, obe sa mi páčia bohovsky, a o obidvoch je mi jasné, že lepší odborník než som ja by voči nim mal spústu výhrad. Teraz sa mi páči Pedersoliho kresadlovka Frontier. Pre mňa technicky naprosto vyhovujúca, moje potreby - zastrieľať si s dobrý pocitom - úplne vyhovuje. Náročnému odborníkovi s vysoko nastavenou laťkou iste nie. No ja si ju možno kúpim. Možno, lebo v užšom výbere mám zatiaľ asi štyri kresadlovky s parametrom "páči" a zároveň s cenou pre chudobného našinca únosnou.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 02 srp 2019 17:07

prijateľné kresadlovky v pomere cena/výkon má momentálne Investarm, pušky 170 Great Plain alebo Hawken 130B
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 02 srp 2019 18:22

Zkusit se taky podívat na stránky ARTAXu. Je to hlavně obchodní firma, ale sortiment má slušný.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 srp 2019 13:32

Pavelsakal1955 - v čem byste viděl nekonsistenci zásahů předovky. Předpokládejme, že na 50 metrů a s opřenou zbraní, případně s průhledítkem - by měly být výsledky v terči velikosti cca čtyři centimetry. I když má střelec konfekční zbraň. Jde o maximální přesnost, jedna roztřepená díra.
Jaké byly Vaše pocity, když jste si pořídil tu krásnou křesadlovku.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 srp 2019 19:25

pro pana Blechu:
Na otázku o pocitech neodpovídám. Tento dotaz bytostně nesnáším.
Co se týká soustřelu pušky předovky na 50 metrů, vsedě, opora. Je třeba vycházet z toho, že střelba z předovek nemá logiku. Co funguje tady, nefunguje jinde. :(
Soustřel zbraně ovlivňuje velké, až moc velké množství faktorů a sladit je k sobě je právě podstata kouzla střelby z předovek.
Kvalita zbraně a vývrtu hlavně, tvar polí a drážek, stoupání vývrtu, druh střely, průměr střely, flastr a jeho materiál a tloušťka, druh prachu, navážka, mazání flastrů, mazání střely, způsob nabíjení střely, čištění či nečištění vývrtu mezi ránami, umění střelce a další...... Je toho opravdu moc a každý bod může ovlivnit ( a ovlivňuje) soustřel. V neposlední míře pokora. Střílím předovky od roku 1987, mám mnoho mezinárodních úspěchů, 61 titulů mistr republiky, 74 titulů mistr České střelecké ligy, jsem držitelem nebo spoludržitelem řady národních rekordů. Ale i přesto přistupuji ke všem zkouškám a testům s velkou pokorou vůči zbrani a materiálu, který používám. Vždy řadím na první místo zbraň, teprve potom je subjekt mezi spouští a botama. :roll:
Ještě jedna info: Explosia velmi pokročila ve vývoji a začala vyrábět a dodávat na trh 3 nové druhy Vesuvitu. Liší se granulací (pro Pi, universál, pro Pu ). Pokud se mi to podaří, zkusím zde umístit informační plakát. :D
Odpovědět