Predovky Chiappa-Armi sport

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od kentan » 08 lis 2013 19:08

Hele s dobrým mazáním nabiju v klidu i nadkaliberní střelu. Jedině, kdy bude klást odpor bude při ústí, kdy se ořezává. Pak už jede v trubce konstantního průměru. Pokud je ovšem lauf napečenej, bo blbý mazání, tak nenabije nic.


http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od greywolf » 08 lis 2013 20:01

Jasně...já ti rozumím,ale pokud má problém s miniema hned při prvním ládování,tak bude chyba pravděpodobně v rozměru střely...Rozhodně se nechci přít o kvalitě mazání,rad je na fóru víc než dost..jen vyzkoušet,co komu vyhovuje...Já třeba fakt zkusím ten Castrol..
S tím oříznutím souhlasím u ogiválů,nadkaliberních kulí a třeba maxíků,nebo realů...,ale minie by měla bejt akurátová,takže by měla fičet dolů hladce a pak vahou nabijáku(např.mosazného) jen lehce nadrcnout na prach,aby si pěkně kecla.....,ale je to jen můj názor a nepokláddám se za odborníka na předovky,natož vojnové...
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
artu72
Příspěvky: 16
Registrován: 20 črc 2014 13:01

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od artu72 » 25 lis 2014 14:11

Ahoj
Chtěl by jsem si opatřit pušku Kentucky 45 v křesadle od Armi sportu.
Proto prosím o recenzi této pušky + jestli nemáte nějaké podrobnější obrázky
děkuji za odpovědi
Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 69
Registrován: 05 dub 2013 23:32

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od molegabet » 25 lis 2014 21:53

Letos jsem si ji kupoval, ale v padesátce.

Puška samozřejmě nádherná, i když i to je otázka vkusu. :wink:

Možné obtíže, o kterých vím a na které je třeba si dát pozor:

1. Samozřejmě řemeslné zpracování. Dneska jsou výstupní kontroly jen formalita pro úředníky.
Ovšem pušku na hřebíček Tě v málokterém krámě nechají před koupí rozebrat. Čili usuzovat musíš ve většině případů jen z vnějšího dojmu. :(

2. Armisport vyrábí tak všelijak, jdou i fámy, že výroba modelu Kentucky už končí. Rozhodně dodávky do ČR váznou, takže "nová" rifle bude podle všeho spíš dosti dlouho na skladě ležící kousek. Což znamená, pokud prodejce jednou za kvartál pušku kompletně nečistí ... podle všeho v laufu nějaká ta koroze. Jde o to, jak moc.

3. Kámen úrazu jsou zámky. U té mé jsem vybíral ze dvou kousků a už v krámě šly blbě oba. Doma pak zámek úplně začal stávkovat - neudržel se v natažené poloze a kohoutek stále padal. Takže jsem začal svoji střeleckou dráhu s touto puškou tím, že jsem zbrousil ozub na výraznější schod. Zatím to funguje bezvadně... 8) Je otázka, jak dlouho... :?:
Takže počítej zkrátka s tím, že zámek budeš muset upravovat, aby byl k Tvé plné spokojenosti.

Ale jinak to stojí za to. Puška střílí jistě mnohem lépe, než jak jsem schopen jí umožnit. Hodně záleží na přesném rozměru křesacího kamene, s tím jsem si vyhrál. Určitě také dost záleží na tom, co s ní chceš vlastně střílet. Já ji beru jako vysloveně loveckou zálesáckou pušku, čili kule a flastr namazaný vlastním mazáním. Pokud budeš chtít nabíjet natvrdo nebo ogivál apod., tak to nemohu sloužit, nemám představu, jak by to z ní chodilo.
Určitě se vyplatí pánvičkový prach.

Nechci být nezdvořilý, ale jaké máš zkušenosti s předovkami?
Jako první pušku bych ji asi spíše nedoporučoval. A vůbec křesačku. :idea:
Kdybych o střílení nevěděl nic, tak bych se z ní asi zbláznil.
Takhle jsem byl nadšený a vyladil si ji tak, jak mi to stačí ke štěstí.
Rozhodně to nebyla puška, kterou člověk koupil a hned bez problému střílela.
artu72
Příspěvky: 16
Registrován: 20 črc 2014 13:01

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od artu72 » 26 lis 2014 09:06

Díky moc za odpověď

Střílím perkus (jak kule s flastrem, tak střely REAL), ale pořád mne to táhne ke křesadlům)
Uvažoval jsem i o Ardese, ale bylo mi řečeno, že armi sport je o třídu výš. A i to spracování je dobovější.
Zámky budou asi stejné jaku 45 tak u 50. Jakou velikost kamene používáš? Jaký druh pánvičkového prachu používáš? U koho jsi kupoval? Je možno u prodejce prosvítit hlaveň.
Promiň asi tě zahrnu otázkami

Díky za odpověď
(nebyla by detajlní foto zámku?) :)
cernunos
Příspěvky: 456
Registrován: 05 lis 2008 12:58

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od cernunos » 26 lis 2014 12:43

artu72: Kup si něco od Pedersoli a budeš ještě o třídu výš a to jak kvalitou tak samozřejmě i bohužel cenově ale věřím že nebudeš muset "zámečničit" na jednotlivých dílech jako u Ardesy nebo Armi sportu,jak tu psal pán přede mnou.Chápu toto nadšení si něco dodělat a doladit ke své spokojenosti ale mě osobně tohle dát prodavač za mé prachy do ruky tak mu to omlátím o hlavu(obrazně :D )U nově koupené zbraně by mělo vše šlapat a vše být slícováno-pokud tomu tak není tak at se jde onen výrobce bodnout a nic od něj nechci.Někdo má holt nervy z oceli a je kutil a tak si doma odfláklou pušku dobastlí,no já jsem opak..... :)

TÉMA: Predovky Chiappa-Armi sport
artu72
Příspěvky: 16
Registrován: 20 črc 2014 13:01

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od artu72 » 26 lis 2014 14:52

děkuji za názor

Něco na tom je, ta od podersoli vypadá dost dobře a jsou to 2000 navíc.
Znamená to, že nemoce dvou předchozích značek jsou u té od pedersoli vychytány ?
Ať se jedná o provedení zbraně tak hlavně u křesadl. zámku ?
Je zde nějaký hrdý majitel, který by to osvětlil?

díky za názory

TÉMA: Predovky Chiappa-Armi sport
Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 69
Registrován: 05 dub 2013 23:32

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od molegabet » 26 lis 2014 22:02

artu72 píše:Střílím perkus (jak kule s flastrem, tak střely REAL), ale pořád mne to táhne ke křesadlům)
Tak to pardon, nevěděl jsem, jaké máš zkušenosti.

Co se firmy Pedersoli týče, tak ta má samozřejmě některé zbraně nádherné, já například za vrchol sériovky pokládám křesadlový Frontier v provedení maple de luxe. Jejich Kentucky mne ovšem nechává poměrně chladným, je to i při té ceně na krámě pořád takový jejich low-end a tomu všechno odpovídá.

Vycházím tedy z Tvé úvodní premisy, že chceš Kentucky.
Pak za sebe musím říci, že Armisport je z mého pohledu nejkrásnější z toho, co připadá pro náš trh v úvahu, ideálně samozřejmě gravírovaná verze; dobovost nedokážu 100% posoudit. Působí na mne rozhodně původním dojmem.
Krom toho rozdíl u Brymové činí u křesadla .50 ne dva, ale 4000. Což je už znát. Kolik stojí pedersolácká Kentucky v .50 u Pavlíka netuším, uvádí na stránkách vždy jednu cenu pro celou řadu.
Já jsem si původně chtěl koupit pennsylvánskou rifli od Ardesy, moc se mi líbila a stále ještě líbí. V křesadle se ale už nevyrábí nebo aspoň sem nevozí.

Křesadla: Pedersoli dělá masivní a spolehlivá křesadla. Armisporťácká křesadla jsou vysloveně drobná. Pro srovnání: když jsem si koupil křesadlovou pistoli Ardesa Kentucky, tak jsem tam namontoval normální střední pazourek, co jsem koupil v obchodě se zbraněmi, a mohl jsem střílet. Armisport má ale na rifli menší křesadlo, než je na té Ardese na pistoli!
Jinými slovy, není vždy lehké sehnat pazourek ještě menší, než se vejde do Ardesáckých pistolí. Navíc ta cena! :roll:
Nakonec jsem našel výrobce, co dělá křesací kameny podle požadovaných rozměrů v milimetrech a za normální ceny.
Od té doby pohoda, zámek chodí jako hodinky.
Samozřejmě, pokud chceš zápal rychlý jak u perkusky, a nastřílet spolehlivě přes 90, tak to je jiná liga. Pedersoli bude určitě spolehlivější a asi i přesnější ... byť si myslím, že tohle také trochu záleží na stylu střílení a vychytání mazání, flastrů, kamene etc. etc.
Puška bez napínáčku asi nebude nejpřesnější model na trhu, ať od jakékoli firmy.
artu72
Příspěvky: 16
Registrován: 20 črc 2014 13:01

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od artu72 » 27 lis 2014 18:53

To je docela zajímavé to co říkáš o velikosti zámku u Armi a Peder. Popravdě zatím sbírám informace, pak stejně pojedu do Prahy a chci je porovnat na vlastní oči. Tvoje postřehy jsou proto důležité v mém rozhodnutí. Obě mít nemůžu ! Kdyby to byl rozdíl 2000 tak beru, která je lepší. Kdyby to bylo o víc beru Armi Sport. To co jsi říkal o kamenech je pravda, kdybych si nenašel zdroj za rozumný peníz tak bych do toho nešel. Nedávno jsem viděl amer. film kde "kentačku" měli a hned mi přišel ten zámek nějaký malinkatý. Oproti anglickým voj. puškám.
Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 69
Registrován: 05 dub 2013 23:32

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od molegabet » 27 lis 2014 22:18

artu72 píše: Kdyby to byl rozdíl 2000 tak beru, která je lepší.
To je ale bohužel dnes už taky individuální věc kus od kusu, i Pedersoli pouští do světa šmejdy,
viz zkušenosti popsané zde:
http://www.radio-foto.eu/predovky/pedersoli.php
artu72 píše:Nedávno jsem viděl amer. film kde "kentačku" měli a hned mi přišel ten zámek nějaký malinkatý. Oproti anglickým voj. puškám.
To je ale v pořádku, civilní long rifle MÁ MÍT citelně menší zámek než vojenská mušketa.
Ještě jsou určité rozdíly mezi francouzským stylem křesadel a stylem englických kolonistů.

Z hlediska dobovosti tedy Kentučka musí mít menší křesadlo, než Brown Bess, to je bez diskuse. Tady jde o to, že Pedersolácká Kentucky a dokonce o něco i Ardesácká Kentucky mají křesadlo celkově robustnější, než u Armisportu.
Nicméně schválně se podívej na stránky Pedersoli a porovnej křesadla u Kentucky a u Frontiera. Kentucky a ještě Alamo mají zámky poměrně menší.
artu72
Příspěvky: 16
Registrován: 20 črc 2014 13:01

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od artu72 » 28 lis 2014 19:54

Máš pravdu ty zámky jsou menší. Jen se zeptám, velikost zámku (křesacího) má vliv na zapálení prachu ?
Nebo jen na životnost zámku ?
Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 69
Registrován: 05 dub 2013 23:32

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od molegabet » 28 lis 2014 23:28

To je slovo do pranice! :twisted:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Já myslím, že záleží zejména na celkové geometrii zámku.
Tedy na sklonu a úhlech vzájemného postavení ocílky, kohoutku, na hloubce pánvičky, velikosti a umístění zátravky, samozřejmě síle bicího pera a součinnosti všech prvků zámku (tj. načasování otevření pánvičky proti proudu vykříslých jisker).
Strašně záleží na materiálu ocílky a na přesném sklonu a místě kontaktu kamene s ocílkou. Například udělá poměrně dost, když tentýž kámen jen obrátíš a změníš tím mírně sklon dopadu ostří na ocílku.

Suma sumárum, co jsem střílel z ardesáckých zámků, tak byly všechny o fous mohutnější a téměř vždy byl zápal s větší prodlevou než u mé Kentučky.

Těžko se to ale porovnává ... pálil jsem třeba z pedersoláckého Jägera, kde šel zápal jak u perkuse. Ale byl vyladěný na medailová umístění, na kohoutu byl zakázkový německý achát a samozřejmě na pánvičce byl Swiss. Naproti tomu jsem pálil z pedersolácké Kentučky a chodilo to hůře než můj Armisport, ovšem na pánvičce byl obyčejný v hmoždíři podrcený Vesuvit a v kohoutu běžně komerčně prodávaný pazourek standardizovaného rozměru. Také jsem pálil z ardesácké Shennandoah, kde každá druhá rána selhala. Tam zas byla hodně ojetá ocílka. Moje pistole Ardesa Kentucky od té doby, co tam dávám pazourek na míru, tak neselhává vůbec. Ale zápal je s citelně větší prodlevou.
Tak si vyber. :roll:
Skoro bych řekl, že fakt ta velikost a robustnost zámku na kvalitu zápalu vliv nemá, spíš na jeho spolehlivost po delší době a asi i na jeho křehkost při nějakém převážení a tak.

Ještě jedna věc je u Armisportu vzhledem k našemu trhu unikátní: hlaveň má vrtanou zátravku. To je samozřejmě daleko historicky věrnější řešení.
Jiné pušky, co jsme viděl, měly snad bez výjimky zátravkový šroub. Jestli to má vliv na rychlost zápalu netuším, ale určitě se s tím dá více ladit ... např. vyměnit ten šroub za jiný s větším či menším zátravkovým otvorem. A samozřejmě vůbec vyměnit po nějakém tom roce - já, pokud nedejbože propálím zátravku, tak budu si u puškaře muset nechat vyvrtat závit a ten zátravkový šroub tam dodat ... což je otázka, jak to pak bude chodit a tak.
Ale to je samozřejmě otázka let. :wink:
artu72
Příspěvky: 16
Registrován: 20 črc 2014 13:01

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od artu72 » 29 lis 2014 22:36

takže jsem se rozhodl
zajedu do Prahy, nechám si před sebe předložit Kentucky 45 od Armisportu a Pedersoli a tu, která se mi bude zamlouvat po stránce zpracování tu beru. S tím, že pokud budou přibližně stejné a v rozumném finan. rozmezí tak pár bodů navíc bude mít pedersoli (skrz robusnější zámek).

U Armisportu se mi zase více líbí provedení schránky na pažbě, ale to je jen estetická záležitost.

Po výběru pušky koupím jeden kámen, aby jsem věděl jaké rozměry pasují pro výrobu dalších.

Jaký doporučujete pánvičkový prach ?
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od Jim » 30 lis 2014 13:07

Tak si pak taky zkus založit ji do ramene. Mě tato rozměrově skoro dětská flintička kvůli moc prohnutý a na moje rameno malý botce neoslovila. Vyloženě v rameni botka tlačila.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
artu72
Příspěvky: 16
Registrován: 20 črc 2014 13:01

Re: Predovky Chiappa-Armi sport

Příspěvek od artu72 » 30 lis 2014 19:18

Ano, to máš pravdu.
Samozřejmě také míření. Nosím brýle tak abych vůbec našel při té délce mušku.
Už jsem se na to ptal, ale odpověď nepřišla.
Umožní prodejce nahlédnout do laufu tím, že ho prosvítí. Nebo Vás pošle někam?
Odpovědět