Predovka Ardesa Pensylvanie - selhani vystrelu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

hadrburg

Předovka Ardesa Pensylvanie - selhání výstřelu

Příspěvek od hadrburg » 07 úno 2009 20:26

Rád bych se jako naprostý nováček mezi předovkáři zeptal na řešení svého problému.

Mám nově pušku Ardesa Pensylvania.
Po prvním střílení jsem ji čistil a namazal olejem WD40 (a to včetně zámku, pistonu atd). Při následující střelbě nebylo možné zapálit prach. Poměrně dlouhou dobu jsem různými hadříky snažil olej vysušit a vystřelil jsem minimálně 10 zápalek, ale nepodařilo se mi pušku zprovoznit. Jakým olej vysušit?

Kolik oleje mám příště použít a kam ho stříkat a kam ne, aby se podobný problém neopakoval?


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovka Ardesa Pensylvanie - selhání výstřelu

Příspěvek od blecha.z » 07 úno 2009 20:57

Ahoj pane. Na zprovoznění stačí jedna či dvě zápalky. Při pečlivé přípravě na střelbu doma, kdy prohlídneš zbraň, není potřeba žádná zápalka. Z toho vyplývá, že je nějaký špunt v pistonu, v kanálku mezi pistonem a komorou a nakonec mezi hlavní a vyústěním z kanálku od pistonu. Předpokládám, že je hlaveň volná? Při čištění se tam snadno zapomene kousek flanelu. Pak bys mohl nabíjet jak chtěl, prach by byl na hadru a plamínek od zápalky by na něj nedosáhl. Při čištění je potřeba dávat pozor, hadříky třeba počítat. Nakonec tenkým kontrolním vytěráčkem zkontrolovat volnou hlaveň, zároveň se člověk přesvědčí, že zbraň nezůstala nabitá.
Je potřeba všechno rozdělat a štětinkou od smetáku vyčistit! Na pročistění stačí vyšroubovat piston a šroubek z boku do hlavně. Piston je našroubován na válečku. Tomu se říká "drum". Šroubek vyšroubuj šroubovákem přesně odpovídajícím drážce, ať se nestrhne. Po střelbě a vyčistění závit šroubu namaž vazelinou s grafitem, šroubek se bude lépe povolovat. Na dnový šroub a ten váleček (drum) NESAHAT!!!
Nic víc, to stačí na uvolnění zbraně.
Po ukončení střelby je dobré vyčistit tyto cesty, udělat si tenký vytěrák speciálně na komoru, kde normální vytěrák nemá šanci se dostat!
Po skončení střeleb musíš všechno rozdělat, v horké vodě vyprat, vysušit na radiátoru, v létě na sluníčku, namazat WD, nemusíš šetřit. Nic se nestane. Ale před další střelbou pročistit, ověřit si stav zbraně.
hadrburg

Příspěvek od hadrburg » 08 úno 2009 10:21

Díky za informace. Jsou určitě zajímavé jako prevence. Nicměně neřeší můj problém.

Piston jsem vyšrouboval a byl průchozí, váleček pod pistonem i hlaveň asi byla volná také, protože vždy když nevyšla rána jsem vyšrouboval šroubek z boku a prach i ucpávku přes váleček několikrát vyfoukl.
Ale uvnitř válečku bylo mokro od oleje. Viditelně mokro. Doma jsem vysušil a uvidím.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 08 úno 2009 11:31

Jaký průměr má u předovky kanálek který vede od zápalky do hlavně?


Předně musím upozornit že nejsem předovkář ale technolog amatér :lol:

No, existuje věc které se říká odporový drát.
http://www.elektroraj.cz/detail.asp?flo ... 6&id=50378
Vyrábí se to v různých průměrech.

Dává se do okapů, takže v nich nezamrzá voda.
Ale některé typy je možné rozžhavit až do ruda.
Třeba je tak tenký typ, že by se dal prostrčit do hlavně - klidně se může prostrčit i větší množství - a tím provést zážeh?

Olej se horkem rozloží, drát se dá rozžhavit tak, že by vysušil i mokrý prach.
:roll:

Nevím - je to jen úvaha, zkoušel to někdo?
romi
Příspěvky: 205
Registrován: 15 črc 2008 17:29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romi » 08 úno 2009 11:34

Nemusí se použít odporový, stačí obyč měděný, výsledek bude stejný. I když v tomto případě se mi zdá tato akce zbytečná.
Loupeznik

Příspěvek od Loupeznik » 08 úno 2009 11:38

Pokud nejde podsypat novým prachem a odpálit,tak upnout holou hlaveň do svěráku,namířit někam třeba do starých novin a nahřát ledlampou nebo svíčkou atd.Dojde k výstřelu na 100% je to jen otázkou času...
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 08 úno 2009 11:41

Celkové nahřívání > 150 stupnů nelze doporučit.
Pak degraduje ocel, čím vyšší teplota tím rychleji.
Loupeznik

Příspěvek od Loupeznik » 08 úno 2009 11:51

No je to asi extrémní řešení pro extrémní případy,ale s tím drátem se mi to moc nezdá.Foukl bych to tou ledlampou do otvoru po pistonu...
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 08 úno 2009 11:55

V Extrémním případě bych to asi raději rozdělal 8)
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Příspěvek od blecha.z » 08 úno 2009 12:07

Ahoj, souhlasím s Romim, ale přesto mně to nedá:
a) Je hlaveň prosta prachu?
b) Pokud ne, musí se uvolnit (na to jsou zvláštní postupy)
c) V žádném případě NENAHŘÍVAT!
d) Postupuj takto. Vezmi dlouhý drát, nejlépe měď nebo hliník. Délka taková, aby byl delší než hlaveň. Odšroubuj šroubek na drumu. Zastrč drát do hlavně od ústí směrem k dnovému šroubu až na doraz. Vezmi si lupu a lampičku a koukni do dírky po šroubku. Musí být vidět drát, jak tam na konci hlavně kvedlá. Pokud je vidět, je hlaveň čistá. Zašroubovat šroubek na drumu a pročistit piston. Zbraň je volná.
e) Pokud šly zažehovat zápalky a předtím i střílet, musí být puška OK.
romi
Příspěvky: 205
Registrován: 15 črc 2008 17:29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romi » 08 úno 2009 14:28

hadrburg
celé jsem si to znovu přečetl a není mi jasné, Je v hlavni střela?????
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 08 úno 2009 15:02

No jak jsem to pochopil já: V hlavni je střela a pod ní prach utopený v oleji
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
romi
Příspěvky: 205
Registrován: 15 črc 2008 17:29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romi » 08 úno 2009 16:05

Pokud tomu tak je.... Tak jako prevenci ,první rána je vždy hajzlpapír. Teprve potom střela. "Papírová" střela setře přebytečný olej. A pokud selže lehce ji vyštouráš ven.

V tomto stavu v jakém se nyní nachází vyhledej odbornou pomoc člověka který se v tom vyzná.. Zdraví máš jen jedno.

Majitelé inline jsou těchto starostí ušetřeni, vyšroubují dnový šroub. Před touto činností doporučuji flintu utopit, to znamená zalít prach přes piston vodou !

U Brýmové se dal koupit vytahovač střel. Použijí ti, kteří nemohou vyšroubovat dnový šroub.
Deerhunter

Příspěvek od Deerhunter » 08 úno 2009 17:13

Skus to trosku podsypat cez piston suchym prachom a hned odpalit, ak to nepojde, tak vyber piston a nalej tam vela oleja, nechaj to aspon 2-3hod. Na nabijak natoc vytahovak, zavrtaj do gule a pomalicky tahaj von, ale neodporucam ti pouzivat ten origo nabijak, aby ti neostala z neho koncovka vo vnutry hlavne. Ako ti uz napisali u brymovej by ho mali mat. Ked uz budes mat strelu vonku, skus to najprv dobre poumyvat a na novo nakonzervovat, ale jemne,iba mastnou handrou, je zbytocne naliat tam 1dcl oleja. :)
No to si tam musel toho WD dobre naliat, ked to mas mokre.... :roll: Wd pouzivam iba na vytesnenie zostatkovej vody po umyvaní, nemam dobre skusenosti s konzervaciou, lepsi je brunox, balistol alebo legia. konkor sa mi tiez moc neosvedcil.
hadrburg

Příspěvek od hadrburg » 08 úno 2009 19:16

2 ROMI Ne, v hlavni není střela. Byl jsem opatrný a chtěl udělat výstřel bez střely, aby se vypálil olej. Ale ani po několika pokusech se to nepovedlo.

Tak řeším jak jí vůbec zprovoznit, když se vše zdá v pořádku. Jakým způsobem nejrychleji vysušit, pokud je problém v přebytku oleje nebo v čem může být problém.
Odpovědět