Pravidla odstrelovacich disciplin - jsou realna??

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pravidla odstrelovacich disciplin - jsou realna??

Příspěvek od Shiva » 27 úno 2006 10:45

Nespokojenost s pravidly "odstřelovacích" soutěží se rozrůstá. Někteří střelci na soutěže přestali jezdit (třeba já) protože soutěže jsou statické a s realitou sniperského zaměstnání nemají nic společného. Stává se z toho, jak jsem již uvedl, BR střelba v leže. Pro mne není tahák jezdit střilet staticky na 300m. Vzhledem k tomu, že mám možnost střílet jinde, tak mi to nevadí. Problém je ten, že většina lidí tuto možnost nemá a proto jezdí na střelecké závody (Maxičky, Olomouc, Poříčany apd.) Maxičky je jen pro členy ČSS, Olomouc - dáleko a Poříčany. Po posledních úpravách pravidel, prostě nejezdím. O změně pravidel jsme také diskutovali, ale narazilo se na již zmíněny fakt, počet lidi co se přihlásí a zaplatí. Takže jediná změna pravidel byla k horšímu. Vpředu může být co člověk chce, vzadu pod pažbou nic (takže mne nebaví střílet s tactickou puškou z nožiček a volně z ruky, proti speciálům uložených v předu v heveru s terčovým puškohledem) což je prostě mimo realitu.
No a protože se u nás sportovní střelba rozrostla, ale střelnic je málo, tak ti co nemají možnost střílet jinde, na závody jezdí. Pořadatele a organizátoří z toho těží a nemají potřebu dělat jiná pravidla. Jim to tak vyhovuje. Některým soutěžícím to nevyhovuje, ale nemají kde jinde střílet a jiní si přízpůsobují vybavení.
Pravda je, že je dost střelců, kteří na soutěže kvůli pravidlům nejezdí a kdyby se pravidla změnily, tak by jezdili. Otázka je kolik by jich zase přestalo jezdit, protože by se svýma speciálama nemohli zvládat trochu reálnější disciplíny. Takže je to zase o penězích.
Další negativní vliv je to že se stále vychází z pravidel desítky let starých a jen málo upravených. všichni se dovolávají a odvolávají na ČSS.
Další negativum je, že neexistují žádná jednotná pravidla pro taktickou střelbu a to ani ve světě ne, takže se někde udělá soutěž s mezinárodní účastí a vyhlásí se to jako Mistrovství Světa.
Naposledy upravil(a) Shiva dne 27 úno 2006 11:19, celkem upraveno 1 x.


Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 úno 2006 11:12

Tento příspěvek je pokračování diskuze
http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t ... sc&start=0
ale protože si myslím, že se více týká ostatních soutěží, tak ho Andy dal jako základ další diskuze.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 úno 2006 11:29

Já myslím, že deset střelců je deset názorů. Každý by chtěl mít pravidla podle toho s čím sám střílí. Lidí ochotných ty soutěže pořádat bude vždycky mnohem míň, než lidí ochotných se zúčastnit. A tak bych ta pravidla nechal na jejich "despotickém" rozhodnutí. Sám jsi to nakousl - jakmile se upraví pravidla, aby vyhovovala jedněm, okamžitě se proti tomu ozvou jiní (třeba ti se speciály). Ono i ta samotná změna pravidel by se neměla dělat nijak často, jak by k tomu přišli střelci, kteří si podle těch pravidel upravují zbraně a kupují doplňky? Najednou by jim to bylo nanic nebo by byli v nevýhodě.
Já bych třeba chtěl diciplínu "perkusní revolver s 12 palcovou hlavní s ručně vyrobenými střenkami v pouzdře vlastní výroby". :lol: Ale je mi jasné, že to neklapne, protože bych to střílel jenom já. Je to těžké, pravidla musí být dostatečně volná, aby se mohlo zúčastnit co nejvíc lidí, ale zároveň dost svazující, aby nebyly některé skupiny nepřiměřeně zvýhodněny a dosažené výsledky mohly být jakžtakž porovnatelné.
Jo, napadá mě jedna disciplína, kde by nebyl žádný rozdíl mezi zbraněmi a nikdo by neměl žádnou výhodu - střelba na 100m od pasu se zavřenýma očima. :wink:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 úno 2006 11:40

V tom máš sice pravdu, ale nejde tak o to, pravidla sešněrovat, ale postavit závod tak, aby byl realný.
Účastnil jsem se několika relativně velkých závodů v zahraničí a nikde jsem neviděl, takhle omezující pravidla. Prostě průběh a stavba soutěže byla taková, že jsi opravdu musel mít takticke odstřelovací vybavení. Né terčové puškohledy, né hevery jako předni rest, na stanovištích byly buď pytle s piskem (od pořadatelů), nebo jsi střílel s nožiček či kletru.
Neměl jsem v úmyslu více pravidla upravovat, ale naopak nechat je volnější a postavit závod tak, aby to z toho vyplynulo samo.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 27 úno 2006 12:58

Souhlasim s tim, ze nynejsi pravidla odstrelovacskych disciplin (At uz MaO v Branne, nebo MaO CSS) toho maji malo spolecneho s odstrelovacskou strelbou. Problem je dle meho ten, ze stavaji discipliny kdyby se zmenily od zakladu na vice "takticke a realne" .. prisly by urcite o vice strelcu nez kolik by jich novych pribylo. Spise bych se tedy soustredil na soutez novou.. Ujme se toho nekdo? Jaka by byla pravidla?

Je to podobne jako "field target shooting" se vzduchovkou. Strelcu, kteri maji vykonou vzduchovku vybavenou optikou je cim dal vice a soutez pro ne neni zadna .. :cry:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 úno 2006 13:50

Mně by se líbila soutěž, která by vypadala jako ta procházka po lese ve videu o Knob Creek, co dal Fiochi do sekce Střelecká videa.
Je to asi v půlce toho videa, ten chlápek má nějakou karabinu s kolimátorem, jde po vyznačené stezce a trefuje visící kusy plechu na různé vzdálenosti a v různé výšce. Je to jak dělané pro všelijaké ty ořezané klony Sa58, co má u nás kdekdo a náboje jsou za babku. Pojal bych to jako soutěž na čas, je jedno kolik by kdo vystřelil nábojů. Výhoda by byla, že se to samé dá střílet i z pistole, takže by se mohlo zúčastňovat daleko víc lidí.
Takhle já si představuji taktickou disciplínu.
Ovšem v našich podmínkách je taková soutěž asi nerealizovatelná.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 27 úno 2006 14:03

Neco podobneho jsem videl strilet s kusi - 3D. Celkem fajn prochazka s palbou na ruzne cile a ruzne distance. Cas nehraje roli, ale na kazdy cil jen jedna rana. Neco podobneho s puskou by bylo fajn..
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 úno 2006 14:05

Hm, to je IPSC (nebo hodně podobné) a s odstřelkou to nemá nic společného. Neodbíhejme od tématu.
Až dotáhnem BR do nějaké samo života schopné verze, tak je tu možnost začít s taktickou puškou. Věřím, že je hodně lidí co by se opravdu dynamické a reálné soutěže účastnilo.
Jsou tu tři problémy.
1. střelnice (ale myslím si že je to otázka komunikace)
2. nejsou žádná mezinárodní pravidla. Takže se lidi (organizatoři i střelci) špatně motivuji.
3. obrovská rivalita a řevnivost. Každý chce velet kdo má v prdeli díru. a když nemůže tak si udělá vlastní soutěž. Nikdo nechce spolupracovat, protože se bojí o ty peníze ze startovného. Ale je to jen o chtění udělat něco dobrého.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 úno 2006 14:37

Já bych řekl, že možná právě dozrál čas na tu taktickou pušku, protože co jsem tak slyšel, tak nejprodávanějším bestsellerem u nás je CZ858 a s tou nikdo BR ani jinou mířenou disciplínu střílet nebude. Na něco takového bych šel ze srandy i já.

Jinak máš pravdu s bodem 3. Já na soutěže nechodím. Střílím si pro zábavu sám. Byl jsem párkrát na naší blbé klubovce a zařek jsem se, že tohle teda ne. Samé protesty a přitom šlo o houno. Jestli jste někdo viděl film Jáchyme, hoď ho do stroje jak tam vyhraje Koudelka a ten automobilový závodník Nárožný říká "Požaduji opakování ceremoniálu" - tak něco podobného. :wink:
Co se bavím na střelnici s lidmi, co na soutěže chodí, tak jenom brblají, tak sám nevím co si o tom pořádně myslet, asi se budu muset zkusmo něčeho zúčastnit.
Pokud je to něco jako lidová zábava a společenská událost pro pár kamarádů, tak je to OK. Ale jakmile se tam objeví pár lidí co to začnou moc žrát, tak už to ztratí kouzlo.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 27 úno 2006 15:20

Kubajzz píše: Ale jakmile se tam objeví pár lidí co to začnou moc žrát, tak už to ztratí kouzlo.
Jo hochu to je o tom co od toho cekas. Nekdo odreagovani a klid od vsednich starosti, jiny se v tom chce realizovat a chce byt nejlepsi.

Obe varianty maji neco do sebe. Muzou dokonce vedle sebe klidne koexistovat.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 úno 2006 16:36

To je sice pravda, ale jestliže skupina lidí, co si pronajme čas od času střelnici a udělá si tam odpolední párty, pozve si tam pár fandů, kteří svým vstupným zaplatí náklady, to je jedna věc. Pak to dopadá tak, že prostě lidi kritizují pravidla, průběh a co já vím co vše. Protože se to prezentuje jako soutěž.
Ale pokud opravdu někdo chce postavit kvalitní soutěž, tak je to opravdu těžké. Ani ne tak organizačně, ale papírově. Z vlastní zkušenosti vím, jak je to těžké vypracovat pravidla tak aby byly jednoznačný. Aby lidi věděli, že tohle chtějí nebo nechtějí střílet (myslím tím typ soutěže).
U odstřelky je to komplikované, protože dnes slušnou flintu člověk sežene pod 40.000kč a chce střílet. Současná pravidla ho nutí k vybavení, které se neslučuje s realitou odstřelovače (ani policejního ani vojenského).
Je tu nejasný vzdálený plán na utvoření něčeho, co by mohlo fungovat. Ve spolupráci s některýma složkama.
Není mnoho vojaků či policistů kteří se účastní civilních soutěží. Ne proto že by neuměli střílet, ale proto, že oni mají vybavení, které je koncipováno k tomuto typu střelby. Takže když pak přijedou na soutěž, tak se lehce stane, že statická střelba s optikou nikoli taktickou ale terčovou je pro ně velký konkurent. Prostě terčová střelba je něco jiného. A oni si k vůli svým nadřízeným nemohou dovolit špatný výsledek. Navíc nemají ani zájem o konfrontaci v závodech kde jsou pravidla, která je automaticky znevýhodňují.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 úno 2006 16:47

Sidewinder píše:Neco podobneho jsem videl strilet s kusi - 3D. Celkem fajn prochazka s palbou na ruzne cile a ruzne distance. Cas nehraje roli, ale na kazdy cil jen jedna rana. Neco podobneho s puskou by bylo fajn..
Tohle bych klidně chodil střílet každý den, ale bohužel žijeme ve špatném státě. :wink: :(
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 27 úno 2006 16:55

Nejaky maly zavod - spis setkani - vetrovkaru se chystam dat dohromady v lete na strelnici v HK. Pokud bude zajem, napisu zde podrobnosti a muzeme se tam sejit .. ale zatim to vidim opravdu jen jako ojedinelou akci pro zname a zatim pouze se vzduchovkou.

Mozna ze se podari mit k dispozici zarizeni na mizive cile, coz by asi bylo zajimave i pro malorazkare. Ale stale to neni zadna odstrelovacska disciplina .. s ni budeme asi muset pockat..
Uživatelský avatar
Chorche
Příspěvky: 96
Registrován: 27 úno 2006 17:17

Příspěvek od Chorche » 27 úno 2006 17:24

Já ty pravidla sice vůbec neznám, nemam ani snajperku (jenom 858), ale pamatuju si, že za bolševika byla v Krušnejch Horách nad N.Hamrama v osadě Jelení otevřená pohraničářská střelnice. Odhadem měla 500 metrů a v růzenjch vzdálenostech od střeleckejch stanovišť měla ručně ovládaný výklopný terče. Vypadalo to tak, že v zemi byla vyskružovaná díra, v ní seděl voják a pomocí lana zvedal nad sebou terč. Těch děr a terčů tam bylo odhadem 10. Střelci na střeleckejch postech teda nevěděli na kterej terč střílet, dokud se ten (na pokyn důstojníka) nezvednul. Pak ho měli sejmout a objevil se o kus dál jinej. Nebo se objevili dva tři najednou.
A takle nějak bych si já přestavoval aspoň trochu reálnou simulaci snajperství. Jako vedoucí dětí na táboře sem tehdá uspořádal podobnou soutěž na týdle střelnici pro děti, samozřejmě ze vzduchovky. Předpokládám, že tam ta střelnice ještě je (i když zrušená) a kdyby měl někdo dost sil k tomu to vyběhat na úřadech tak by to tam šlo zrealizovat.
Niripe
Příspěvky: 62
Registrován: 02 čer 2006 10:17

Příspěvek od Niripe » 21 črc 2006 14:17

Je dobre, ze toto tema nekdo nakousl a asi je uplne nejlip, ze je to nekdo kvalifikovany a zkuseny.

Ono totiz vsechno souvisi se vsim. Pokud nekdo chce zacit strilet z "odstrelovacky" tak si musi predem ujasnit spoustu veci, ktere pak hlavne souvisi s penezi (kde strilet, jak presne apod.). A pokud ho zajima skutecne strileni a ne pouze sber zbrani, tak se chce lepsit a k tomu je potreba se s nekym merit a tim se samozrejme dal ucit.

Uz nejakou dobu zvazuji koupi "odstrelovacske" pusky a proto by me hodne zajimalo, jak by takova takticka soutez mela vlastne vypadat, jake discipliny by mela obsahovat, jake vybaveni by mela prinutit ucastnika postupne porizovat.

Otazka je asi nejvice smerovana na Shivu ...
Odpovědět