Pravidla odstrelovacich disciplin - jsou realna??

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 21 črc 2006 14:38

Pánové, o tom jsme přece již diskutovali v tématu Malá "odstřelovačka" - jak střílet
Pověsil jsem tam návrh pravidel s připomínkovacím termínem do konce 07/06. V srpnu udělám závazná pravidla a po prázdninách (původně jsem se domníval, že to stihnu rychleji) první soutěž. Je fakt, že velký kulovničáky to asi neuspokojí, protože je to psáno na malorážku. Připomínky mi prosím pište na původní téma.


Viper

Příspěvek od Viper » 21 črc 2006 17:24

Já bych tedy chtěl příštím rokem s odstřelovačkami začít (zatím CZ 550). Líbí se mi vše okolo sniperů - od filmu po realitu a o ideální soutěži mám také docela jasno. Líbila by se mi soutěž, kde by se střílelo jednak na 800m (to už myslím chce nějaký um) a jednak z čehokoli u čeho je garantován efektivní dostřel okolo těch 800m (CZ 750) - doplňky, puškohledy jakékoli. Jestli má někdo dvojnožku, nebo pytel s pískem by bylo jedno. Větší optikou taky myslím nikdo dostřel nezvýší. Styl - když se s tím trefíš, tak je vše jedno.
Ono střílet na 200m se sice taky musí umět, ale se sniperským řemeslem to má pramálo společného (tuším, že rekord vojenských sniperů je zásah člověka na 2500m).
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 21 črc 2006 22:23

Viper píše:Já bych tedy chtěl příštím rokem s odstřelovačkami začít (zatím CZ 550). Líbí se mi vše okolo sniperů - od filmu po realitu a o ideální soutěži mám také docela jasno. Líbila by se mi soutěž, kde by se střílelo jednak na 800m (to už myslím chce nějaký um) a jednak z čehokoli u čeho je garantován efektivní dostřel okolo těch 800m (CZ 750) - doplňky, puškohledy jakékoli. Jestli má někdo dvojnožku, nebo pytel s pískem by bylo jedno. Větší optikou taky myslím nikdo dostřel nezvýší. Styl - když se s tím trefíš, tak je vše jedno.
Ono střílet na 200m se sice taky musí umět, ale se sniperským řemeslem to má pramálo společného (tuším, že rekord vojenských sniperů je zásah člověka na 2500m).
Je to omnoho zložitejšie ako si predstavuješ ! na 2500m a čím to strieľali
12.7x108 HMG ??? Preboha strieľal si už niekedy na 300m ??? Asi nie.
Skús to v ľahu z vreca z pieskom ak nenastieľaš do rozptylu 10cm,
tak zabudni na 800m. Nie, lepšia optika výkon nezvýši, ale presnejšie zamieri, na to sa optika bežne používa vieš ... ?! :lol:
A či niekdo strieľa z ruky alebo BR stolice je podľa teba jedno
... neviem ale prehodnoť svoje postoje ...
:?
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 21 črc 2006 22:54

:D

Jsem rád, že jsem tu kritiku nenapsal jako první.
Viper neví o čem píše, viděl moc filmů a četl moc blbých knížek.

800m je o ca 50m dál, než vzdálenost od muzea přes Václavák na Můstek co stoji obchodní dům NewYorker. Střelit na 800m s jistotou určenou osobu, je stejně těžké jako střelit Bad guy do nervového centra na 150m.
Proto je 60% zásahů policejních odstřelovačů na vzdálenost 75m.

co se týče pravidel, myslím že Harpplayer udělal skvělý pravidla a ty se daji použít jako základ k velke odstřelovačce.

Trefit něco čímkoli na 2.500m není umění, ale štěstí.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
riskman
Příspěvky: 39
Registrován: 28 kvě 2006 11:23
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od riskman » 22 črc 2006 02:21

Zdravím všechny,

pokud chcete akční disiplínu v pušce zkuste IPSC Puška. Letos se střílí v Boleticích 2. ročník 3Gun. Toho se mohou zúčastniti všichni členové IPSC. Pak se střílí 2 Gun v Tišnově. Kombinace pušky a pistole. V Batelově se bude asi za 3 týdny střílet útočná puška, 1 stanoviště mířenka a pak zbytek akční.
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 22 črc 2006 12:56

Shiva píše::D

Jsem rád, že jsem tu kritiku nenapsal jako první.
Viper neví o čem píše, viděl moc filmů a četl moc blbých knížek.

800m je o ca 50m dál, než vzdálenost od muzea přes Václavák na Můstek co stoji obchodní dům NewYorker. Střelit na 800m s jistotou určenou osobu, je stejně těžké jako střelit Bad guy do nervového centra na 150m.
Proto je 60% zásahů policejních odstřelovačů na vzdálenost 75m.

co se týče pravidel, myslím že Harpplayer udělal skvělý pravidla a ty se daji použít jako základ k velke odstřelovačce.

Trefit něco čímkoli na 2.500m není umění, ale štěstí.
Vedel som, že budeš podobne reagovať... :wink:
Na tých 2500m to možno bolo z tanku ... :lol:

´´Aha! tam na kopci je vojak. Skús ho vyplašiť :D Tak tomu ver!
Jano zastav! máš? hej! davaj! ha-ha-ha, si to videl ??? :lol: :lol: :lol: ´´
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 črc 2006 13:05

No prostě nechci furt být ten chytrej idiot a tak už se mi kolikrát nechce reagovat na nesmyslné příspěvky.

Jasně, tank, raketa apd. je jasná. Samozřejmě, že jsem měl namysli pušku.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 22 črc 2006 13:13

Co vím tak nejdelší potvrzený zásah byl v Afganistánu na 2430 metrů puškou 50BMG. druhou ranou.
-------------------
Já nejdál pálil na 514m a už za slabého větru to neni žádná prdel :cry:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 črc 2006 13:31

1. Kolikrát to ten střelec udělá z deseti pokusů. Kdykoli a kdekoli?
2. Jsem k těmto tzv. potvrzeným zásahům skeptický. Nevidím - nevěřím
3. Na 1000m mi vítr o rychlosti 4m/s foukající z 30 stupňů dělá na terči kolem 250cm. A to je měřeno jen u flinty. Jak to fouká po cestě nemám tuchy. Korekci neuděláš, protože tam prostě ničím nedohlídneš.
ráže .308win, střela Berger 175gr a rychlost na 1000m ješte supersonic.

4. Držte se tématu = pravidla.

o zázračných zásazích je mraky příspěvku na Specnazu u M. Chlíbka.

O potvrzených a ověřených výsledcích doporučuji
http://www.6mmbr.com/index.html
zvláště pak článek
COMPETITION--Vince's 7 WSM sets new UK record at 1000 yards:
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 22 črc 2006 13:42

Shiva píše: 4. Držte se tématu = pravidla.
Sou jaká sou at už Olomouc , Poříčany , nebo podle ČSS ........ vymyslet svoji soutěž muže každej kdo na to má střelnici a lidi.
Nám obyč. střelcům zbyvá přečíst si propozice ......... a přijed nebo zustat doma.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 črc 2006 14:14

To je sice pravda, a s tímto konstatováním jsem uzavřel mou přítomnost v jiném thredu.
Založil se tento a ten se jmenuje:
Pravidla odstrelovacich disciplin - jsou realna??
a měla by to být diskuze, která by měla vést k realnějším pravidlům nebo ke zlepšením stávajících. Stejně tak jako Harpplayer udělal pravidla, která si myslím jsou naprosto reálná a mají hlavu a patu a jak jsem již napsal, dala by se použít jako základ i k normální velké odstřelovačce, tak třeba vznikne soutěž, která má smysl jako odstřelovací reálná soutěž.
Přístupem
Pravidla jsou taková jaká jsou, nic nezměníme a bude se stále střílet BR v leže.
Sám nemám čas na organizaci taktické soutěže, protože mám nad hlavu práce s Českou BR associací a její reprezentaci v zahraničí. Je to více práce než jsem si původně myslel a to jsme zatím u disciplíny "rimfire" jež je ve světě vedlejší produkt soutěž Centerfire BR.
Pokud se mi podaří zainteresovat některé kamarády z ozbrojených složek, tak nevylučuji v budoucnu nějaký taktický závod. Střelnice by nebyl takový problem a pokud se toho chytnou i vojáci, tak nebude problém ani s lidma. Jenže s tím je prostě problém.
Proto mi případá diskuze o nesmyslných pravidlech a vyvijení tlaku na stávající organizátory možná efektivnější co se týče dlouhodobého pojetí.
Čím více se ale střelci budou spokojovat s pravidly, která vznikla před 50 lety a to jen proto, že pár dědků to organizuje a kdyby tato pravidla změnili, tak by se sami nemohli účastnit. Tak bude vznikne situace, že budou vyhrávat lidi s BR specialama a optikou s obrovským zvětšením.
Po pravdě řečeno, nemám problém nastřílet v leže na 500m soustřel kolem 50mm 8x z deseti položek a není to BR speciál, je to obyčejna AI v .338LM. zvětšení optiky 5.5-22x50 NF. Ale abych byl upřimný, tak je to nuda.
Takto statickou disciplínu mohu střílet 2x v týdnu až do vzdálenosti 1.300m, ale o čem to je.?
Na každém kurzu, který udělám, je 75% účastníků po ukončení kurzu, vleže na 200m zasáhnout terč o velikosti 8cm pěti ranama s rozptylem subMOA. (z mojí .308 a mými náboji).
Tato přesnost je dostačující pro sniperské aplikace a není potřeba tuto přesnost zvyšovat vybavením, naopak je důležité tuto přesnost zachovat při std. sniper vybavení a běžných situacích.
Tohle organizátoři nepochopili a zjevně to nepochopili ani střelci.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 22 črc 2006 14:35

Jen sem tim chtel říct že v praxi končí jaká koliv diskuze s organizátorem asi takhle ......... "Pravidla se ti nelíbí no tak sem nejezdi"
Ano Harpplayer udelal dobrá pravidla a zřejmě to bude fajn soutěž , ale žádné znměny v součastných pravidlech stejně nedocílil .... tak si musel udelat vlastní závod (moc mu fandím)
A jak píšeš , bez ozbrojených složek se asi žádný jiný závod pořádat nebude.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 črc 2006 14:48

Dovolím si nesouhlasit, závodnící si potřebují uvědomit, že bez nich žádné soutěže nebudou. Jinými slovy, soutěže a organizátoři jsou PRO soutěžící, nikoli naopak.
Problém je ten, že soutěžící jsou dnes tak nadrženi střílet, že si nechaji srát na hlavu od organizátorů. Pokud nevznikne tlak na organizátory ze strany soutěžících, tak prostě změny nebudou.
Jasně, pak tu vznikla skupina střelců, kterým to vyhovuje. Specializovali se na tato pravidla a to včetně vybavení. Ti nakloněni ke změnám taky nebudou.
Je to škoda, že organizátoři jsou tupci a zkostnatělí soudruzi kteří žijí 50let zpět. Proto jsou schopni říci, nelíbí se ti to, tak nejezdi. Tento přístup byl patrný donedávna i v normálním životě. No a není konkurence.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 22 črc 2006 21:16

Nějaký rok jezdím po závodech z Velkorážné pušky s puškohledem ("odstřelovačce") a když koukám do vysledkové listiny tak zjistím že průměrný věk závodníka je cca 48let.
Ty lidi nechtějí žádnou změnu mají nakoupené vybavení na ty pravidla podle jakych se už pár desítek let střílí a jsou spokojeni.
Veliký problém je v tom že nejsou mladý střelci kteří by to chteli střílet jinak a realneji.
Problém je asi taky v tom že tato disciplína je trochu nakladnější na provoz a né každému to finance dovolí , neni to jako střílet LM kde je mladých lidí hafo.
A pokud se už pořádá nejaký reálný závod , tak pouze vrámci ozbrojených složek většinou pouze pro členy ZJ.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 črc 2006 21:38

No v podstatě jsi napsal to samé. Pravda je, že malorážka jako odstřelovací disciplína je o hovně. A protože není ekonomicky náročná, tak se toho chytlo relativně hodně mladých lidí.
Ale i tam ty pravidla jsou o ničem. Takže opravdu doufám, že Harpplayer udělá dobrý závody. Riziko je, že tam příjdou lidi s vybavením přizpůsobeným std. pravidlům a pokud bude závod dobře postaven a terče také přizpůsobeny smyslu závodu, tak tito soutěžíci s vybavením přizpůsobeným na MaO závody by neměli vyhrát. Otázka je kolik ostatních soutěžících závod ocení a budou se těšit na další kolo.
Pokud se mi podaří zainteresovat patřičné lidi, tak si myslím, že by se mohl nějaký závod (podobný) zorganizovat i na dospělou odstřelku. Ale to je věc, kterou nemohu slíbit.
Třeba se někdo rozhodne udělat pořádný závod a bude inspirován právě touto diskuzí.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Odpovědět