Povazuji zakony airsoftovy samopal za zbran...??

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 04 bře 2005 11:50

Ahoj,
docela by mě zajímal Váš názor, zda je podle českých zákonů airsoftový samopal zbraní v pravém slova smyslu.
Když si vemete klasickou vzduchovku, je to podle mě zbraň. Jelikož pro ni platí stejná omezení, jako pro "ostrou" zbraň.
U vzduchovky například nelze legálně používat tlumič a přitom se smí střílet i dávkami, jako například plně automatická vzduchovka Drozd.
Airsoftové samopaly také střílí dávkou i když raniví účinek je minimální.
Pak tedy platí zvláštní pravidla, protže automatiku ano, ale tlumič už ne.
Nejde mi o tlumič, jako takový, ale o podivný systém třídění povolených doplňků.
Prosím o Váš názor ...
Děkuji za odpověď Vám všem.
Martin Mor. Kras


Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 04 bře 2005 18:51

Človíčku, ráčej si přečíst zákon. Dyk to tam je napsaný....

Takže čtěte. Vaším čtivem by měl být zákon 119/2002 sb. paragraf 7.

Proč se nesmí střílet s tlumičem? Protože je zakázaný (a je jedno, pro jakou zbraň - viz zákon výše). Proč na vzduchovce je zakázaný a na airsoftu ne? Protože na vzduchovce je to doplněk zbraně, u airsoftu je to kus bakelitu (nebo plechu) ve tvaru tlumiče.
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 07 bře 2005 06:25

Děkuji za odpověd i když jsem svůj dotaz asi špatně formuloval.
Mě šlo o to, že tlumič je v kategorii A , stejně jako zbraně samočiné, což airsoft i vzduchové zbraně mají.
Zajímal mě Váš názor, proč samočinná ano a tlumič už ne. Jedná se přžitom o jednu kategorii.
Snad jsem to teď napsal jasněji.
Děkuji za názor..
Odpověd byla trochu mimo, ale to bylo špatnou formulací dotazu....
Díky za ni.
Martin Mor. Kras
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 07 bře 2005 18:48

No, všechno je v dikci zákona. V první řade Vás musím vyvést z omylu. Airsoftová zbraň není z hlediska zákona zbraní automatickou. Důvod najdete ve vysvětlivkách zákona 119/2002, které jsou uvedeny v příloze. Zde se o samočinných zbraních říká:

Samočinná zbraň - palná zbraň, u níž se opětovné nabití a napnutí bicího mechanismu děje v důsledku předchozího výstřelu a u které konstrukce umožňuje více výstřelů na jedno stisknutí spouště.

Vše by bylo skoro jako u airsoftové zbraně, jenom s tím rrozdílem, že airsoftová zbraň není palná, protože:

Palná zbraň - střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění chemické energie.

A navíc opětovné nabití a napnutí bicího mechanismu NEděje v důsledku předchozího výstřelu.

V airsoftové zbrani se neuvolňuje chemická, ale mechanická energie (která se mění na tlak vzduchu - pokud se nemýlím).

Další otázku, kterou si při kvalifikaci zbraní musíte položit je jaká je napínací síla. Pokud je větší než 150N, pak máte doma zbraň a musíte mít ZP, jinak stačí aby Vám bylo 18 let právě v den, kdy zbraň kupujete.

No a tlumič:
Nevím, ale jak moc tlumí zvuk výstřelu tlumič, který nemá za úkol nic utlumit (tedy nemá za úkol tlumit tlakový skok vzniklý normálně při vypuzení střely z hlavně ať chemickou energií, nebo tlakem plynu - vzduchu). Pokud by "tlumič" AS zbraně tuto funkci měl, pak by byl logicky zakázaným doplňkem.

Tolik, pokud moje skromné znalosti AS zbraní sahají. Já nikdy nic takového vlastně v ruce nedržel, jenom jsem o tom četl. Takže pokud si myslíte, že kecám, zkuste argumentovat v čem. Mýlit se může každý.
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 08 bře 2005 06:51

Jak to po sobě dnes čtu, zjišťuju, že jsem se dopusil nevhodného výrazu v větě o tom, že máte doma zbraň (mohlo by být vykládáno, že zbraň to je teprve tehdy, když její napínací síla je větší než 150N).

Z hlediska zákona o zbraních, máte zbraň doma vždy, ať už je, nebo není napínací síla větší, nebo menší než 150N.

Těch 150N je rozhraní mezi zbraní kategorie D (menší než 150N) a kategorie C (tedy větší, než 150N), kde je již potřeba ZP, a trezor na úschovu.

Ptáte-li se, jak je možné, že se zbraně prodávají třeba u stánkařů na poutích - no je to zcela flagrantní porušení zákona, které by měla potírat Policie ČR (složka pro dozor nad zbraněmi střelivem a drogami). Jenomže, to by museli vykonávat jakousi činnost a ne sedět v kanceláři a generovat papíry (mnohdy zcela zbytečně). Z mého pohledu se zde jednoznačně jedná minimálně o porušení živonostenského zákona pro provozování nekoncesované živnosti.
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 08 bře 2005 07:04

Děkuji za kvalitní odpověd,
promiňte, že budu ještě otravovat, ale jak je to tedy v případě větrovky.
Systém stlačený vzduch energie pod 16 Joule, ale tlumič, který se prodává v Anglii, je u nás zakázaným doplńkem.
Stejně tak je nelegální dát na větrovku zaměřovač.
Jde mi jen o pochopení principů, jak byl tento předpis nastaven. Tlumič kupovat nechci i když je u větrovky účinný....
Děkuji Vám za ochotu a čas, který jste mému dotazu věnoval..
Martin Mor. Kras
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Andy » 08 bře 2005 09:32

Ahoj Martine a spol.,

Vlozim se Vam krapet do debaty. Pan co reagoval na tve prizpevky mel vice mene pravdu a jeho snaha drzet se dikce zakona a presnych formulaci me v diskuzich na gunshopu mile prekvapila!

Jenom v jedne veci nemohu souhlasit.
Tech 150N jako napinaci sila u mechanicke strelne zbrane. To je totiz hodnota, kterou kdyz zbran neprekroci, neni zarazena mezi zbrane kat. D! Nikoliv z D do C! Ale z "niceho" do D!

Nu a co se tyce tlumice u vetrovky, ci jakehokoliv drzeni tlumice. (Nesouvisi s funkci automaticke zbrane jak jsi to mohl z predchoziho prizpevku chybne dedukovat) Jakmile predmet nazyvany tlumic je konstruovan tak, aby plnil svou funkci, stava se zakazanym doplnkem zbrane a jako takovy nesmi byt drzen bez udeleni vyjimky. Tedy je uplne jedno na co ho hodlas pouzit(u airsoftu se nejedna o tlumic, nybrz o maketu bez patricne funkcionality).

O.P.
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 08 bře 2005 10:35

K tlumiči: přesně tak jak to napsal kolega přede mnou. Když je to kus plastu, který netlumí, pak to není tlumič. Takže je legální.
To, co se v UK používá jako tlumič, má opravdu dlumící funkci (tedy tlumící labyrinty a ucpávky) a jako takové je funkčním tlumičem a tudíž i zakázaným doplňkem.

Neslyšel jsem, že by se na vzdychovku nesměl montovat zaměřovač (tedy pokud máte na mysli to, co já, tedy "dalekohled"). Pak by spousta lidí měla problém se zákonem. Jediné, co se nesmí, je použít dalekohled s osvětlenou osnovou pro lov v noci, což ale se vzduchovkou snad nemůže myslet ani vážně.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Sidewinder » 08 bře 2005 12:11

To by mne zajimalo co je nelegalniho na puskohledu s osvetlenou osnovou? To jste pane asi mimo..

Martin asi myslel zamerovac laserovy, ktery je nelegalnim doplnkem k jakekoli zbrani, tedy i ke vzduchovce nebo ke zbrani airsoftove.
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 08 bře 2005 18:35

Puškohled s osvětlenou osnovou - viz zákon o myslivosti (449/2001 sb), § 45 písmeno g:

lovit zvěř s pomocí elektrických zařízení schopných zabíjet nebo omráčit, zdrojů umělého osvětlení, zrcadel, zařízení pro osvětlení terče, hledí pro střelbu *** v noci ***, s elektronickým zvětšením obrazu nebo pro převracení obrazu, reprodukční soustavy s hlasy zvěře, výbušnin...

S tím zaměřovačem - nenapadlo mne, že se zeptá na takovou otázku, než si přečte prvních pár řádků zákona. No příznávám, že jsem asi profesionálně deformován...:)

Omlouvám se za vlastní blbost při čtení ustanovení o mechanických zbraních...
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 08 bře 2005 19:11

Tak to jsme si nerozumeli .. na osvetlene zamerne osnove neni nic nelegalniho ve spojeni se vzduchovkou, samozrejme vzduchovku neni mozne pouzit pro lov.
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 09 bře 2005 07:29

Anonymous píše: ...Jediné, co se nesmí, je použít dalekohled s osvětlenou osnovou pro lov v noci, což ale se vzduchovkou snad nemůže myslet ani vážně.
Dyk to říkám...
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 09 bře 2005 07:53

Tak zkusím to napsat ještě jednou,
aby už nemohlo být dohadů, na co se vlastně ptám.
Takže.....
Tlumič, laserový zaměřovač, stejně jako zbaraň plně samočinná jsou v kategorii A. tedy doplňky na výjimku dle legislativy ..
Ale teď pozor,
plně samočinné vzduchové zbraně /tedy samopaly na ocelové broky popř. plastové kuličky airsoft se volně prodávají, ale tlumič a zaměřovač už ne.
A o tom je celé toto téma.
Ti co radí přečtěte si zákon, vůbec nepochopily na co se ptám.
Takže, proč je to tak, jak to je, tedy že,samopaly z energií i kolem 16 Joule nikomu nevadí a laser, je na prokurátora.
Na osvětlenou osnovu se samozřejmě neptám ta je jasná, to by musela znít otázka...Je legální puškohled se zařízením na zesilování zbytkového světla..?? A pak by někdo mohl říct, přečti si zákon...
Chci pochopit princip, jak se zákon nastavoval a proč né jeho znění, to mám jak na papíře, tak na CD. Jen se ptám, nehodlám se připravovat na třetí světovou. A s větrovkou s tlumičem už vůbec ne.Hi Hi...
Tak snad jsem to zvládl.
Ale musím uznat, některé odpovědi byly moc poučné.
Díky za ně kluci....
Martin Mor. Kras
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Andy » 09 bře 2005 09:45

Martine,

chapu na co se ptas... ale na to se nic uz napsat neda.

Zakonodarci to proste bud vypustili, nebo s tim pocitali.

V kazdem pripade plati to co si napsal.
Plne samocinna vzduchovka je legalni.
Návštěvník

re:Považují zákony airsoftový samopal za zbraň...??

Příspěvek od Návštěvník » 09 bře 2005 12:21

Proč samopal fluskuličkový ano, a tmumič a laserový zaměřovač ne?

Jak nebezpečný je fluskuličkový samopal? Minimálně!
Jak nebezpečný je tlumič, který opravdu tlumí?

Z hlediska práva hodně proto, že tlumič je doplněk, který činí ze zbraně nezákeřné, zbraň zákeřnou - tedy dle p. plk. ing. Kremla (ale i já jsem tomuto odůvodnění nakloněn) - a tudíž proto, že se jedná automaticky o zbraň útočnou (není určen k obraně), bránit se není nutno potichu. Zbraně prodávané v ČR jsou určeny ZÁSADNĚ jako obranné, sportovní, sběratelské nebo myslivecké. Ani u jednoho tohoto účelu (krom sběratelů, kteří mají právo vyjímky) a profi ochranek (také možnost vyjímky) nejsou tyto předměty potřeba.

U zaměřovače je důvodů víc. Jeden čistě nesmyslný - možnost poškození zdraví útočníka při zasažení útočníkova oka paprskem zaměřovače (zákon říká, že je nutno jej šetřit i při obraně). Další je opět fakt, že laserový zaměřovač je primárně určen jako útočný (viz výše). Při obraně není většinou nutno používat laser, protože pokud je čas laser zapnout a namířit, byl čas (většinou) utéct - proto je nesmyslem varovný výstřel (státní zástupci něco takového mnohdy považují za veřejné ohrožení).

A nakonec: nikdo Vám nemůže zabránit koupit maketu (nefunkční) obého (tlumiče a zaměřovače). Pokud ale budete nosit tyto předměty na veřejnosti neskrytě, připravte se na možný problém s policií ČR (z důvodu možné záměny). Přečtěte si pasáže o tom, co smíte a nesmíte se zbraní tř. D. Bude to pro Vás v tomto ohledu poučné.

Doufám, že toto Vás už uspokojí.
Odpovědět