Pouziti slepe munice na vlastnim pozemku?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: GunShop.cz, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
*cz*
Příspěvky: 66
Registrován: 25 kvě 2009 20:30
Bydliště: Praha

Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od *cz* » 24 čer 2010 23:43

Zdravím,
mohu použít slepou munici ve zbrani kat. B na vlastním soukromém pozemku? Předem díky za odpověď!


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1845
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od Artifex » 24 čer 2010 23:51

Myslím že by se nemělo, použití pokud se nejedná o sebeobranu jedině na střelnici nebo na místo k tomu určené...
HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SKS 45 Simonov, Mosin-Nagant 91/30, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od kayakero » 25 čer 2010 08:22

Použít leda ke procvičování nabíjení a vybíjení, další možnost je ke plašení třeba špačků (tedy zákonnou obranu majetku) - ale jen mimo městskou zástavbu.

Náhodné (ojedinělé) výstřely slepými doma na dvorku nějak okecáš - na zahnání potkana nebo cizí kočky v podezřelém zdravotním stavu či od potravin v nákupu a pod. (tím by se daly zdůvodnit i výstřely ostrými). Opakovaně to ale bude na popotahování za rušení klidu: dokonce i když si doma na dvorku bouchneš pouhou čínskou petardu MEGA, lze to dohnat před přestupkovou komisi. A líní ale panovační úředníci pak asi budou i řešit, zda užití zbraně bylo oprávněné: tedy zda to předat i zbraním a střelivu.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od JirkaS » 25 čer 2010 09:14

Nelze! Zákon v tomto případě nerozlišuje jaké střelivo bylo ke střelbě použito, ale mluví obecně o použití zbraně. Je to přestupek proti zákonu o zbraních.
§28
(5) Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.
Zásoba petard doma určitě není k zahození :wink: .
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od kayakero » 25 čer 2010 10:51

Sebeobrana či krajní nouze ospravedlní i čin jinak trestný.

Navíc: důkazní břemeno bude zde na žalovateli, tj.: orgáni budou muset hmotnými důkazy / očitými svědectvími vyvracet moji verzi: že jsem zrovna zbraň čistil, když jsem uviděl mezi drny trávy (... žlabem kanálu - tedy sousedovi neviditelně) ke mně (či mému-cizímu dítěti) cupitat drobného potkana beze stop plachosti - tedy s podezřením na vzteklinu; spěšně jsem zbraň zprovoznil, (několikrát) vystřelil na potkana či do vzduchu - a potkana, žel, nezasáhl - proto jeho tělíčko mezi hmotnými důkazy chybí. Touhle omletou story bude v nejhorším vždy možné pár ran na zahradě zdůvodnit: i kdyby mne měli na videu, tohle jen tak nevyvrátí. A hlavně vůbec vyvracet nebudou ani ti nejangažovanější orgáni, jelikož takovou balalitou si ostruhy nevyslouží, spíše by se ztrapnili, že plýtvají časem na banality. Vytknout budou moci pouze nenahlásím-li sebeobranou palbu včas na PČR - včas je: když uvidím, že sousedi to vidí a začínají prudit.

Budete-li předvoláni na magistrát před přestupkovou komisi (tj.: čelíte hrozbě mocných pokut), je lepší vzít na něj s sebou (i venkovského) právníka: včas Vám řekne, že než sdělíte svou výpověď, máte právo nahlédnout do spisu na důkazní podložení (svědky, důkazy). Profláknutou verzi o útoku neviditelného potkana tedy vytáhnete pouze mají-li video či očitého svědka. Mají-li jen udání sousedky babky-práskačky co šlyšela rány, uhrajete to třeba na ty petardy nebo na odpálení náboje mimo zbraň - nedopatřením v ohníčku třeba. I za to může být postih (který může pomoci ke ztrátě spolehlivosti - tedy i odebrání zbrojáku) http://forum.gunshop.cz/prestupek-na-us ... t8235.html, ale není to porušení zbrojního zákona.

Jinak: nasírat sousedy palbou slepými (krom toho že je to proti hned dvěma zákonům) je samozřejmě bezohlednost, slušní lidé se k tomu běžně nesníží.
rx6
Příspěvky: 99
Registrován: 26 led 2009 19:26

Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od rx6 » 28 čer 2010 13:53

...pěkně napsané, ale spíše bych se připojil k JirkaS. Nevěřím, že by policie připustila důkaz, že jsem viděl na svém pozemku potkana, který by mohl mít vzteklinu a já jsem se zbraní v ruce odvracel možný útok. Mimo to, potkan by musel útočit přímo na mě, dítě... abych mohl použít zbraň. Chtěl bych vidět precedens, kdy takto někdy bylo rozhodnuto.
Používat zbraň kategorie A,B či C k plašení špačků a podobně nelze vůbec.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od kayakero » 28 čer 2010 16:00

rx6 píše: Používat zbraň kategorie A,B či C k plašení špačků a podobně nelze vůbec.
Zde: http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp ... d=76&typ=r
jsou okolnosti kdy je dovoleno špačky C-čkovou zbraní nejen strašit, ale i střílet. Dře to, ale jde to.


A s tím potkanem:
zodpovědný+soudný jedinec milující svůj zbroják doma střílet nebude asi ze slepých, natož z ostrých. Ale stanou se někdy případy. Pak PČR jen sepíše protokol. Důkazy pak nebude připuštět PČR, ale přestupková komise nebo až občanský soud. A tam jsou jako důkazy používány často totální hámotoviny, jimž nevěří nikdo - ale na vyvrácení kterých nejsou důkazy: třeba že já jsem z brokovnice nestřílel jedovatým olovem, ale nezávadnými antiperlemi, které již rozpustil déšť. Trest za neposkytnutí pomoci tonoucímu se běžně odvrací tím, že soud nemůže dokázat, že umím plavat - třeba. Jo: je třeba jednat přes právníka: ten tyhle kryplí postupy už ovládá. :wink:
rx6
Příspěvky: 99
Registrován: 26 led 2009 19:26

Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?

Příspěvek od rx6 » 28 čer 2010 18:56

ok, beru zpět :D ...jen bych upravil, že toto mohou dle mého jen držitelé loveckého lítku
Koukám, že tyto diskuse vždy o něčem jsou a člověka to nutí přemýšlet, bádat...
Ukončeme to ale větou, že soudný a zodpovědný držitel ZP (a nejen ten) používá jakoukoli střelnou zbraň jen v souladu se zákonem, slušnosti a ohleduplnosti.

p.s. Nemusíme to nutně vztahovat jen ke střelným zbraním, stačí třeba automobil.... :wink:
Odpovědět