Nejlepsi rozptyl na 50m z dlouhe malorazky s oporou

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 lis 2005 14:21

Slim Jim píše:Nemůžu se ze zkušenosti vyjádřit k extrému, jako je Benchrest
Promin, ale mi se prave o Benchrestu bavime.


Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

BR, přesná střelba vůvec

Příspěvek od Shiva » 01 lis 2005 17:29

BR střelba všeobecně je nejpřesnější střelecká disciplína vůbec. Asi nebudu moci komentovat vše po pořádku. Ani si nemyslím, že by to mělo smysl. Všeobecně, když dá někdo dotaz, na vhodnost vybavení, tak mu na to řeknu svůj názor ev. radu v tom o čem si myslím, že mu radit mohu. Až se padne dotaz, jak střílet a dosahovat nějaké přesnosti, tak se pokusím odpovědět i na to. Nemám potřebu tajit věci a techniky. Člověk si to musí odzkoušet sám.
Někdo tu zmínil přesnost 1 MOA. Vycházejme z technických faktů a požadavků.
1 MOA na 50m je ca 14.5mm
potřebná přesnost nábojů a zbraně k zásahu desítky každou ranou je 11.9mm (středový soustřel, takže subMOA). Přední výrobci munice zaručují přesnost jejich výrobků takovou, že trefí olympijskou desítku (10.1mm) k tomu je zapotřebí soustřel 15.7mm. Pušky speciály jsou schopné střílet s přesností 0.1-0.2MOA (1.5-3mm středový soustřel) což je díra o opsané kružnici 7-9mm (cirka). Opsaná kružnice u udávané přesnosti vyrobci nábojů je 21mm. Je to stále ta samá míra. Takže u malorážky je jasně vidět, že limitujíci technický faktor (slabé místo) je munice.
Nejrozšířenějsí zbraní u nás (i ve světě se relativně často používá) je Suhl 150.
Tak, to je co do požadované přesnosti.
Munice
Ve velkém BR jsou limitujícími faktory vlastnosti a dovednost střelce. Kvalita a přesnost zbraně je stejná jako u BR22, munici si každý ladí ke své zbrani. Někdo mi tu nazval alchymistou. Nevím jak to bylo míněno, ale pravda je, že pokud někdo chce zjistit jak přesně mu jeho mazlík střílí, musí laborovat náboje podle komory. A dalo by se to nazvat "alchymii". U BR22 to nejde, takže se ke každé zbrani hledá optimální výrobce munice, pak optimální šarže nábojů, kterými se dosahuje potřebný (nejlepší) soustřel. Dále, aby se eliminovaly výkyvy v nepřesnosti výrobce munice (udávaná přesnost je pro BR22 nedostačující) tak se náboje třídí. Každý na to má svůj názor. Mně třeba vážení nevykázalo žádný efekt, naopak, tloušťka zápalky ano. Pak se ladí vibrace hlavně pomocí tzv. tuneru.
Tak, to bylo trochu k vybavení.
Někdo tu napsal, že mu vadí, že když půjde na závody s Brnem a sypačkama tak prohraje, protože i horší střelci (otázka je, jak měřit a porovnávat kdo je lepší nebo horší střelec) ho přestřílí protože mají lepší vybavení.
Dovolím si oponovat. Člověk, který neumí střílet, nenastřílí ani s tím nejlepším vybavením.
Pokud budou, ale dva střelci kteří jsou naprosto stejně dobří, musí logicky vyhrát ten, který má lepší kombinaci technických parametrů munice a zbraně.
Nemusíme jít v porovnání do extrémů. Dva stejně dobří piloti F1 se stejnými stroji na stejné trati. Jeden si zvolí jiné pneumatiky a prohraje.
Naopak, lepší pilot dostane auto s méně vhodnými pneumatikami a zákonitě by měl vyhrát (zde je právě ten subjektivní prvek, kdo a o kolik je horší či lepší).
V BR22 je to hlavně o technice (není to o tom kdo nastřílí nejmenší soustřel, to slouží jen při testování a nastřelování zbraně) jak 25x za 30minut přemístit zbraň naprosto stejně, 25x stejně konsistentně zamířit, udělat korekci na vítr, držet zbraň a odmáčknout. Toto je absolutně rozhodující variabilní faktor. A to bych řekl, že je otázka střelce a jeho dovednosti.
Není možno porovnávat různé disciplíny. BR je extrémně přesná střelba a proto jsou na tuto disciplínu (nakonec na každou discíplínu to tak je) specielní zbraně a specielní techniky.
Těžko bych se mohl účastnit malé odstřelovačky s BR speciálem. Mám puškoled se zvětšením 35 a druhý 40 předbažbí má 7cm.
F1 po polní cestě neujede ani 2m aby si něco neurvala. Ale allroad dojede na okruhu až do cíle. A určitě nebude poslední, protože ostatní speciály jsou doladěny na krajní meze a nemusí vůbec dojet.
Nejlepší bude, když se přihlásíte a vyzkoušíte si to na vlastní kůži.
Stálo by za zvážení, proč olympijská reprezentace nestřílí sypačkama za 1kč a 456 či co tu kdo zmiňoval.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 01 lis 2005 18:14

Po prvé:
Musím byť proti, pretože sidewinder nehovoril o tom, že si niekto zle vyberie pušku na benchrest, ale o tom, ak sa stretnú dvaja rovnocenný strelci, z nich jeden má vybavenie za 20 000 t.j. brno a sypačky
a druhý za 100 000 t.j. feinwerkbau a lapua midas v F1 si slicky či intermediaty môžu dovoliť oba týmy, ale nie každý má 100 000.
Chápeš rozdiel? :(

Po druhé:
Ak strieľate olympijskú ľubovoľnú malorážku na 50m,
máte pevnú ruku a máte brno nastrieľate viac, ako ten kto
´´cestuje´´ po terči a má anschutz,
lenže v BR máte ´´pevnú ruku´´ 8) vždy.
Je to skôr závod mechanikov či teoretikov.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: BR, přesná střelba vůvec

Příspěvek od Sidewinder » 01 lis 2005 18:55

Shiva píše:Někdo mi tu nazval alchymistou. Nevím jak to bylo míněno, ale pravda je, že pokud někdo chce zjistit jak přesně mu jeho mazlík střílí, musí laborovat náboje podle komory. A dalo by se to nazvat "alchymii".
Presne tak to bylo mysleno!
Shiva píše:Někdo tu napsal, že mu vadí, že když půjde na závody s Brnem a sypačkama tak prohraje, protože i horší střelci (otázka je, jak měřit a porovnávat kdo je lepší nebo horší střelec) ho přestřílí protože mají lepší vybavení.
Dovolím si oponovat. Člověk, který neumí střílet, nenastřílí ani s tím nejlepším vybavením.
Cloveka, ktery neumi strilet, toho neberu .. bavili jsme se o dvou strelcich, tedy strilet umeji oba .. ale jeden ma pevnejsi nervy, pevnejsi ruku a lepsi oko .. pokud ale nema taky dost penez nebo kupu stesti, nevyhraje :)
Shiva píše:V BR22 je to hlavně o technice (není to o tom kdo nastřílí nejmenší soustřel, to slouží jen při testování a nastřelování zbraně) jak 25x za 30minut přemístit zbraň naprosto stejně, 25x stejně konsistentně zamířit, udělat korekci na vítr, držet zbraň a odmáčknout. Toto je absolutně rozhodující variabilní faktor. A to bych řekl, že je otázka střelce a jeho dovednosti.
Muj nazor je takovy, ze faktor "technika strelby" se na vysledku odrazi mnohem mene, nez faktor "kvalita vybaveni" .. s Brnem muzes mit techniku strelby sebelepsi, se sypackama nastrilis hure nez nervozni zacatecnik, ktery ma ovsem na BR stolici polozenou Anschutzku.
Shiva píše:Stálo by za zvážení, proč olympijská reprezentace nestřílí sypačkama za 1kč a 456 či co tu kdo zmiňoval.
Samozrejme! - proto nechapu, proc jsi v jednom ze svych prizpevku napsal "Vemte si své Brno a sypačky (či co koli jiného, pokud se to vejde do technických specifikací) a předveď te se." .. k tomu bych dodal jen .. brzy zjistite, ze s Brnem a sypackama nemate v BR co delat :)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 02 lis 2005 01:33

To jozsp111

1. Sidewinder mluvi sám za sebe, takže nemusíš interpretovat co měl on namysli. Jestli jsi tu k vůli hádaní, tak si vyber jiný thread.
I slabomyslný člověk pochopí, že ze dvou stejně dobrých, trénovaných a schopných sportovců bude mít lepší výsledek ten co bude mít přesnější pušku, kvalitnější vybavení nebo lepší zázemí či lepšího doktora ktery přečurá dopingové testy.
2. tohle je asi z tvé hlavy
přirovnání k F1 jsem použil proto aby zase někdo nezpochybňoval špatný výběr auta. jestli jsi to nepochopil tak jinak. Prostě mu technici namontovali jiné gumy (třeba levnější). On o tom nevěděl a tudíž prohrál.
asi bude lepší nepoužívat přírovnání.

Ten kdo cestuje po terči neumí střílet. Takže jsi mimo mísu.

Pokud máš ještě něco, pošli to soukromou zprávou, osobní věci a invektivy sem nepatří.
Chápeš rozdiel?
Je to skôr závod mechanikov či teoretikov.
Podle mne jsi teoretik ty.

to Sidewinder
Muj nazor je takovy, ze faktor "technika strelby" se na vysledku odrazi mnohem mene, nez faktor "kvalita vybaveni" .. s Brnem muzes mit techniku strelby sebelepsi, se sypackama nastrilis hure nez nervozni zacatecnik, ktery ma ovsem na BR stolici polozenou Anschutzku.
To s tebou nemohu souhlasit. Když tě nechám střílet z mého specialu a nebudeš umět střílet BR, tak tě přestřílí na soutěži kde kdo.
Co se týče BR střelby je tvůj názor mylný.
U taktické střelby, je chyba střelce tak velká, že se do ní schová chyba munice i flinty. Teda pokud nestřílíš něčím totálně rozhašeným.
Když tak o tom přemýšlím, tak možná máme pravdu oba.
V taktické střelbě, střelec který je schopen minimalizovat svoje chyby, bude střílet lépe než jiný střelec, který to nedokáže. S tím budeš souhlasit, že ano? Pokud (teoreticky, prakticky to není možné, pokud máš Suhlku v dobré kondici) bude střelec schopen minimalizovat svoje chyby na takovou míru že bude omezován chybou vybavení, bude hledat lepší vybavení. Pokud se najde někdo stejně schopný, a bude mít horší flintu (vybavení) než ty, tak prohraje. To nemůžeš popřít. NEMLUVÍME O BR, ale o tvoji disciplíně.
Takže to platí i v jiných sportech a disciplínách. Jak jsem již napsal BR je extrém, a pokud někdo chce dosahovat maximální přesnosti, musí mít k tomu extrémně přesné vybavení. Přeci nevěříš, že flinta za 100.000 to za tebe nastřílí sama. Extrém extrémů je ARA soutěž, desítka má hodnotu 100 bodů. je veliká 1/2" (12,7mm) ale počítá se VNITŘNÍ tečna. Takže požadavek na přesnost vybavení je soustřel 7mm. 2500bodů (maximální možný počet) byl dosažen jen jednou po sedmi letech a to loni.
Nevím o čem se tu bavíme. Je přeci jasné, že čím větší extrémy tím menší chybu ti vybavení dovolí. Když to otočíme, dva naprosto stejné sety, extrémně přesné (0.01MOA) kdo vyhraje, na čem to bude záležet?
Samozrejme! - proto nechapu, proc jsi v jednom ze svych prizpevku napsal "Vemte si své Brno a sypačky (či co koli jiného, pokud se to vejde do technických specifikací) a předveď te se." .. k tomu bych dodal jen .. brzy zjistite, ze s Brnem a sypackama nemate v BR co delat
Napsal jsem to z důvodu, že většina lidi, a mám pocit, že i ty, BR nebo střelce BR podceňuje a myslí si, že to střílí samo. Sám jsem myslel něco podobného. A protože drtivá většina příspěvků na fórech je, jak střílet co nejlevněni, jak ušetřit, pak BR zlehčují. Protože prostě mají jiné priority a nemohou či nechtějí investovat peníze a vymlouvají se na to. Střílet dnes 245-248, na to ti stačí Suhlka nebo CM v dobrém stavu. Investice kolem 3.000kč. Předělat pažbu, ale ani to není až tak potřeba, ale nebudeš vyhrávat. Prostě to nebude dostatečně přesné. Ale s perkusem by jsi to taky nenastřílel. Drahá věc je optika. Tomu se nevyhneš. Na malou odstřelku ti stačí kde jaký čínský šmejd. Ty uděláš větší chybu, levné náboje čí puška udělají větší chybu. V BR koukáš do skla 30 minut a chceě vidět jasně, kontrastně a zřetelně. VŠICHNI kterým jsem na jejich přání přívezl optiku do pěti tisíc, mění a kupuji minimálně něco kolem dvaceti.

Myslím si, že už není o čem psát. Nejslabší článek je a bude vždy člověk. Čím extrémnější, vyhrocenější podmínky, tím je vybavení citlivější na chybu člověka.

Další diskuze na toto téma je z mé strany zbytečná. Nejsem Andy, abych se bavil psaním a diskuzema, které k ničemu nevedou. Píši sem, protože chci pomoci těm, kdo o to stojí. Tím je pro mne toto téma vyčerpáno, další diskuze je jen slovíčkaření a honění si vlastního ega. Zabírá mi to spoustu času, hlavně nervů a ovládání abych někoho neposlal do řitě. Proto mi prosím k tomuto tématu pište na mail, soukromou správu nebo ICQ (je to v mém profilu)
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
anonym

Opět "shivo dík"

Příspěvek od anonym » 02 lis 2005 11:29

Jsem rád, že jsem diskusi převedl na téma, které se tu nikdy dřív neprobíralo, a to je nejen to omleté "výběr přesné zbraně a munice a to je hrozně drahé a já jsem socka a nemám na to, tak budu kritizovat benchrest", ale hlavně (a to je pozitivní, to je jeden z tvých přínosů, a velkých, při té úrovni tady panující) nutnost ladění hlavně a výběru munice i když už máš vybranou značku a výrobní dávku :-)
Tvoje příměry jsou skvělé a kdo je napadá je u mě hňup, nezávisle na tom, jak je tady registrovaný. Troufám si říct, že to, cos napsal, tu nikdy nezaznělo. Na důvodech nezáleží a nenech se zatáhnout do diskuse o nich, teď už tu potřebné informace o zbrani, munici a ladění jsou a jsem si jist, že nikdo z místních k nim NENÍ schopen dodat nic novějšího a přínosnějšího.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 02 lis 2005 15:02

Děkuji, to opravdu potěší.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

To shiva.

Příspěvek od jozsp111 » 02 lis 2005 16:58

Shiva napísal:
Sidewinder mluvi sám za sebe, takže nemusíš interpretovat co měl on namysli. Jestli jsi tu k vůli hádaní, tak si vyber jiný thread.

To Shiva:
Nechápem, prečo iný názor berieš ako útok na tvoju osobu,
proste si to nepochopil správne, forúm je na to, aby ľudia diskutovali.
Neinterpretujem, proste som sa ho zastal, lebo si to myslím ťiež.

Shiva napísal:
tohle je asi z tvé hlavy

To Shiva:
Nesúď druhých, ja teba tiež nesúdim, len som si dovolil oponovať.

Shiva napísal:
přirovnání k F1 jsem použil proto aby zase někdo nezpochybňoval špatný výběr auta. jestli jsi to nepochopil tak jinak. Prostě mu technici namontovali jiné gumy (třeba levnější). On o tom nevěděl a tudíž prohrál.
asi bude lepší nepoužívat přírovnání.

To Shiva:
Ale toto bolo blbé prirovnanie, pretože ja nemám na výber 10 druhov pušiek (to by bolo adekvátne k strelivu). t.j.- Tým F1 je takmer finančne neobmedzený, čo o sebe pri výbere pušky ja nemôžem povedať.
Už chápeš rozdiel?

Shiva napísal:
Ten kdo cestuje po terči neumí střílet. Takže jsi mimo mísu.

To Shiva:
Bolo to obrazne povedané, presne, takže BR môže strieľať aj ten,
kto neudrží pušku ´´vodorovne´´, samozrejme je to o niečom inom,
takže uznávam aj to, že treba pušku perfektne nastreliť, experimentovať s laboáciami, mať odhad...
(preto som to prirovnal k teoretikom a mechanikom.)
Pri klasickej streľbe robí vybavenie 20% výsledku pri BR 80%

Shiva napísal:
Pokud máš ještě něco, pošli to soukromou zprávou, osobní věci a invektivy sem nepatří.

To Shiva:
Neviem ako ty, ale ja s tebou osobný problém nemám, prečo tak ťažko toleruješ iný názor. Nemyslím, že by som sem napísal nejaké osobné veci, podľa mňa sa chceš hádať skôr ty, ja som len napísal svoj názor. Každý nech posúdi sám, ja nikomu názor neberiem.

Shiva napísal:
Podle mne jsi teoretik ty.

To Shiva:
Urážaš, ja som ťa neurazil.
:twisted:

To je asi všetko. 8)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 02 lis 2005 18:47

Poprosil bych aby příspěvky, které nejsou přínosem, jste mi posílali na SZ, mail nebo ICQ.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
majk59
Příspěvky: 89
Registrován: 18 říj 2005 12:05
Bydliště: Jihlava

Nejlepší rozptyl na 50m.................

Příspěvek od majk59 » 18 pro 2005 15:21

Ahoj vážení.Sice tu nevidím žádné fotečky rostřílených desítek,ale to nevadí.Přispěju také troškou do mlýna.Stříleno dnes tj.18.12.05 v dopoledních hodinách za docela prudkého větru.Zbran-452 VARMINT, střelivo-PMC SCOREMÁSTER,5 ran,vzdálenost 65 kroků,optika-4x32,s podpěrou.Foceno mobilem,takže kvalita nic moc.
Přílohy
Picture49.jpg
Picture51.jpg
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 18 pro 2005 16:18

http://www.sniper.cz/pictures/BR_22.jpg
popis testu je zde
http://www.sniper.cz/clanek.php?id=56
Stříleno na Kladně, střelnice Halda, bezvětří, slunce a ca 25 stupňů ve stínu. Sestava stejná jako dole. Podrobnosti v článku.

ca před měsícem jsem testoval flintu, optiku a náboje v hale v Liberci.

http://www.sniper.cz/ruda/liberec_hala.jpg
bráno ze spoda nahoru.
1. soustřel v červeném kroužku 5 ran, opsaná kružnice 9mm
2. soustřel v červeném kroužku 5 ran, opsaná kružnice 9mm
3. soustřel v červeném kroužku 7 ran, střílel jsem na čas (20 minut) 25 terčů, tak jsem se potřeboval nastřelit na střed. první rána dole (střílím na terč otočený o 90 stupňů, takže to co je tady dole je ve skutečnosti vlevo) po korekci další rána na úrovni desítky, dalších pět ran opět do rozptylu 9mm. Celkový výsledek 248 bodů a 11X. Obě devítky zaviněny malou koncentrací. Celý terč
http://www.sniper.cz/ruda/248_11.jpg Vzálenost: 50m, puška: BR special Anschutz, náboje: Eley EPS Match a EPS Ultimate (střílel jsem oboje), nepřebírané, místo: hala, optika: Leupold Competition series 35x.
Velikost desítky je 6.3mm.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 18 pro 2005 18:21

Od začátku Listopadu vlastním samonabíjecí malorážku Walther G 22 tady posílám dva terče z jejího nastřelování (pak už sem jenom blbnul a plítval munici do kovových terčíkú)
Stříleno v leže s oporou,střelivo Zapper 40gr.(360 m/s) na vzdálenost 50 a 100 metrů vždy 10 ran (jeden zásobník) zvětšení 9x velikost černého kolečka na padesáti metrech je 5 cm. -- vítr a počasí si už nepamatuju.
Na 50metrů je to na samonabíjecí zbraň celkem uspokojivé,na 100metrů už je to horší :cry:
Na přesnost Walthera bude mít taky vliv deformace střely při podání do komory,jedna promáčklina se dělá na špici střely a druhá zhruba u prostřed.
Balda
Přílohy
Walther G 22 - 50metrů.JPG
Walther G22 - 100metrů.jpg
Poškození 22LR.jpg
majk59
Příspěvky: 89
Registrován: 18 říj 2005 12:05
Bydliště: Jihlava

Nejlepší rozptyl na 50m.................

Příspěvek od majk59 » 24 pro 2005 16:43

Dneska jsem si byl trošku zablbnoout.Stříleno na 50m,zbran-452 Varmint,
optika-9x40,střelivo Winchester HP,15 ran,stříleno s oporou.Nějak moc tu začíná vonět kapr.Pěkné vánoce chlapi.
Přílohy
24.12.2005.jpg
Smazaný uživatel 111

Re: Nejlepší rozptyl na 50m.................

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 24 pro 2005 17:23

Já byl ve čtvrtek. ZKM 456,Meopta 4x32mm,munice Lapua standart.
5ran na 50metrů.
Přílohy
50m.- Lapua.jpg
majk59
Příspěvky: 89
Registrován: 18 říj 2005 12:05
Bydliště: Jihlava

Nejlepší rozptyl na 50m.................

Příspěvek od majk59 » 24 pro 2005 18:03

Nezdá se ti ti ta desetikačka nějaká moc velká? :D :D
Odpovědět