Vydut na nabojnici

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

fredy

Příspěvek od fredy » 15 srp 2008 16:56

Chlapy zajedte na exkurzi do zbrojovky... :D :wink:


stifter
Příspěvky: 33
Registrován: 02 zář 2007 10:08

Příspěvek od stifter » 15 srp 2008 21:30

Hlavně se nekalí, jenom zušlechťují. Vrtat jdou normálně, a vrták se zasekne protože vrtáš do rádiusu díry a chytne se při dovrtávání za fazetky. Lauf není tvrdý, ale houževnatý. Pokud jsi strojař, tak výstružníky vydrží hodně dlouho (vyjíždět, čistit od špon, mazat a nenajíždět do chromovaných hlavní), další věc jsou řezné rychlosti.

Rusové mají materiál velmi dobrý, stupeň zušlechtění ještě trošku vyšší než je zvykem v našich krajích. Použití jejich materiálu bych se rozhodně nebál, mechanické vlastnosti budou u jednotlivých taveb asi stálejší než u produkce nakoupené v EU, technologové našich zbrojovek by mohli napsat román, zaměstnanci jejich kalíren encyklopedii.

Bohužel i hladina zbytkového alkoholu v ruských závodech po ránu nebo v průběhu dne bývá také trochu vyšší než v našich zeměpisných šířkách, o nesení odpovědnosti za svoji práci moc řeči také být nemůže, ztratí se v přívalu boje o plnění plánu produkce. Navíc komerční firmy neplatí tolik jako prezident Chávez, takže nějak to dopadne. I v Rusku mizí odborně fundovaní zaměstnanci, noví nejsou a staří jdou nebo jsou v důchodu (jako u nás) Podle toho to vypadá. Názorná ukázka jsou kulovnice IŽ 18. V tomhle případě ale bude asi zmetková komora, musela by se změřit vystřelená hilzna a porovnat s tabulkovými rozměry, pokud ti nejde ani velkou silou zpátky zasunout do komory, tak je evidentně vyfouklá a překročila stanovené rozměry. Více v tabulkách CIP.
fredy

Příspěvek od fredy » 16 srp 2008 01:27

Pane Stifter to jsem rád že jste tady zasáhl, od zbrojíře si to určitě nechají vysvětlit,o tom vrtání sem si myslel to samé že se kousne při dovrtávání, ale chlapy tomu nechtějí věřit. :D :wink:
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 16 srp 2008 15:11

Přikládám výkres na hlaveň Sten MK II,ve kterém je jasně uveden druh oceli a požadavek na jeho vytvrzení.Vemte proto na vědomí,že jsou zbraně,které hlaveň kalenou mají.Pokud tedy kalením rozumíme tepelné vytvrzení.
Přílohy
ScannedImage-396komp.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 16 srp 2008 18:28

Já jsem taky přesvědčen, že ne všechny hlavně jsou bláto. Fakt je ten, že hlavňovina od Ardesy bláto je. To by chtělo změřit tvrdost a porovnat. Pak by bylo po dohadech.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 16 srp 2008 18:37

To- Jim
Ardesa ujde,pokud nebudeš paušalizovat na všechnu její produkci.Prostě mají výrobky v trvalé kvalitě a výrobky ve špatných sériích.Jinak koupil jsem Browen Bess od Pedersoli a hlaveň rapatá jak z Číny,kámoš vzal od Indů a měl ji jak zrcadlo(zato zámek a ocílka nanic).Takže šmejda umí udělat kde kdo.
:wink:
Jo a jinak můj derhunter od Ardesy střílí stejně dobře a přesně jako štuc Lorenz a to jsem koupil tu Ardesu za 3500,-
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
stifter
Příspěvky: 33
Registrován: 02 zář 2007 10:08

Příspěvek od stifter » 16 srp 2008 19:16

Na tom výkrese tedy nic přečíst nedokážu, je to velmi malé rozlišení. Zušlechtěním se rozumí mezi strojaři tepelná úprava materiálu. Napiš jaká hodnota je tam uvedena (tvrdost?) Jinak všechny hlavně se tepelně upravují, ale nemohou být tvrdé, jinak by praskly.

Nejtvrdší jsou bolševické vojenské výrobky z padesátých let, tvrdost okolo 25-28 HRc, dnes se používají spíše 16-22 HRc u dobrých výrobců, ale i s 28 HRc jde obrábět !!!

Hlavňovina předovek je spíše "automatová ocel", má pro výrobce to kouzlo, že jde velmi dobře a rychle obrábět.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 17 srp 2008 08:41

stojí tam:
Barrel-Material:AISI 4140,Harden to-Br.255-277
S tím co píšeš se dá souhlasit,ty výstružníky jsem zničil právě na těch věcech z 50.let.
Jinak firma Kora vyrábí bubínky revolverů pro .22 z oceli 13,pro .38 z oceli 15 a pro.38 magnum z oceli 15 zakalené(a popuštěné).Ta výše zmíněná AISI 4140 je v podstatě naše tř.15.Říká se,že na hlavně by se dala vzít i jedna ze tř.12 (myslím že 12050).Válec u jednoho exempláře Colt pocket London .31 byl tvrdostí totožný s materiálem 11300.
/pozn.Ocel nemá žádné univerzální roztřídění,dokonce ani v rámci EU ne,takže situace je na tomto poli opravdu nepřehledná,navíc pro hlavně se dříve používaly zvláštní výkovky všelijakých typů damašku nebo výkovků z drátu(č.s.armáda),taky výkovků ze stočeného plechu(Spiller a Burr,nejstarší předovky),což je sběratelsky významné pro určení autenticity./
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 17 srp 2008 10:42

Tak jsem se zeptal pana Googla a tvrdost 277 Brinell odpovídá 29 HRc
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 17 srp 2008 11:18

myslím,že z uvedeného je zřejmé,že některé (ale ne všechny)zbraně mají hlaveň tepelně vytvrzenou.Takže vrátím-li se k závadě té Saigy,znamená to,že při této tepelné úpravě mohlo dojít k chybě.Pokud tomu je tak,potom se výduť bude zvětšovat.
--myslím,že k nedorozumění došlo tak,že jsem mluvil o kalení a měl jsem na mysli tepelné zušlechtění (vytvrzení),což byla chyba,protože kalení je jen částí procesu tep.zušlechtění.--
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
stifter
Příspěvky: 33
Registrován: 02 zář 2007 10:08

Příspěvek od stifter » 17 srp 2008 16:25

Já bych řekl, že se do toho zase zaplétáš ................. :lol:
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 17 srp 2008 17:13

budiž,ať si tu svou aneurismu léčí jak chce.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Odpovědět