Chassepot M. 1866 (renovace a strelba)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Příspěvek od Fifo » 09 bře 2007 18:37

Tak to bych tam nedaval, je to penova guma, nevydrzi tlaky, rozprasi ju to. V modelarskom klube robili z toho materialu pneumatiky na modely zavodnych auticok a zodrali ich za jeden zavod.
Na tychto silentblockoch je ovela kvalitnejsia guma, ktora vyrzi teploty a aj tlaky. a je to celystvy material dokopy aj s kovovymi prirubami.


kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 13 bře 2007 19:46

Trošku s prodlevou pokračování.
Předstočený papír slepím na kovové trubičce o průměru 12mm, přesah na lepení vychází asi na tři-čtyři mm. což bohatě stačí, lepím herkulesem.

Obrázek


Svitek z papíru nesundám ale posunu přes okraj trubičky a vstrčím kotouček se zápalkou.


Obrázek

kotouček do svitku utopím tak o jeden a půl-dva mm. Objedu herkulesem a mezi prsty zalemuji. Jde to opravdu snadno, párkrát otočit mezi prsty pak stačí chvilku přidržet a drží.

Obrázek
Obrázek


Prachovou náplň, jak je napsáno na obrázku jsem zvolil 70gr. Vesuvitu a domáčkl kartonem. Abych dostal celkovou délku potřebných 71mm, musel jsem filc rozříznout na polovinu, vsadil do „náboje“ a opět domáčkl kartonem.
už jen stačí vsadit střelu předem nejlépe namočenou do rozehřátého maziva. Na fotkách to není vidět ale ty ostatní jsem s ještě rozehřátým voskem vsadil do jinak volného prostoru v náboji a střela se pěkně zalepí a drží. Pro máčení v horkém vosku mám udělané dřevěné kleštičky, ukážu později.
No, a náboj je hotov. O víkendu hurá na střelnici.

Obrázek
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 13 bře 2007 22:00

Nádhera! Moc se těším na výsledky.
Mimochodem, když člověk porovná pruskou dreissovku a tuhle podstatně dokonalejší flintu, je s podivem, jak mohla Francie v r.1870 prohrát.
My s Prušáky u Hradce prohráli zastaralou taktikou a blbým velením, ale proč Frantíci...?
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

bezpecnost

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 16 bře 2007 15:04

ako je to s ostatkami flobertovej nabojnice po vystrele? Nemoze ostat v hlavni? - bacha pred dalšim vystrelom.
držim palce
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 18 bře 2007 17:11

Jsou tu první výsledky zkoušek ve střelbě.
Připravených jsem měl nějakých pětadvacet nábojů. Pátnáck kusů bylo se zápalkou z flobertky, deset kousků se zápalkou z upravené „boxerky“ na „berdana“.
Při zkoušce se projevila zásadní chyba při výrobě nábojů. Filc který jsem použil pod střelu a který měl vyplnit délkovou mezeru v náboji se totiž ukázal jako moc pružný a komplikoval iniciování zápalky.

Obrázek

podrobnosti později
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 19 bře 2007 20:17

Nabíjení zbraně. Před otevřením závěru je nutné natáhnout úderník a teprve poté je možno klikou otevřít závěr a odsunout jej pro nabití. Náboj se do komory musí zastrčit poměrně hluboko, je možnost zasunout jej malíčkem a nebo samotným závěrem.
Klikou se závěr zavře a úderník (jehla) zůstává v napnuté poloze. Zbraň je nabitá, připravena k výstřelu.
Střelba samotná je opravdu zážitek. Odpor je přiměřený vojenské zbrani. Zpětný ráz je opravdu znatelný, při střelbě v leže je dobré pažbu dobře usadit do ramene protože je relativně krátká a kovová botka není guma.
Mířidla u téhle zbraně nejsou zrovna ideální, široká a tupá stříškovitá muška, hodně rozevřené hledí typu širokého V je dobře čitelné. Výhodou je možnost překlopení plátku hledí o 180st. pro střelbu na vzdálenost 100 m.
Obrázek
Při střelbě na 50m což byl můj případ, jsem mířil na spodní okraj černého kruhu pistolového terče. Nesnažil jsem se usadit zásahy na střed, ale soustředil jsem se na rozptyl. Zda je dobrý nebo nic moc si může udělat každý svou představu, podle mého, tahle zbraň má na víc. Po každém výstřelu jsem hlaveň protáhl pucovákem s vlhkým flanelem.
Jako další nevýhoda se projevil měděný nálitek na čele závěru. Pokud se totiž po výstřelu nevyčistí přechod do kterého nálitek „zapadne“ a zároveň neotře samotný nálitek, závěr se těžce dovírá, a někdy prostě dovřít nešel. Podle mě to způsobí usazeniny právě na nálitku a přechodu. Při vysokém tlaku ke kterému dojde během hoření dochází k stlačení gumového těsnění, v tom momentě se usadí zplodiny které později brání dovření závěru.
Otevření závěru vyžaduje po každém výstřelu trošku námahy, natažení jehly zvednutí kliky je v pohodě ale odsunutí a uvolnění roztaženého těsnění už vyžaduje trošku víc zabrat a nebo udeřit do kliky.
Zbytky v komoře díky čištění po každém výstřelu nebyli tak hrozné jak jsem čekal, z celého náboje zůstával akorát kotouček z kartonu a vždy bez flobertky. Sem tam se ukázal kousek zbytku shořelého papíru.
Odpálení náboje bylo celkem v pohodě, až na zmiňované zápalky pro puškové náboje s odstraněnou kovadlinkou.
Z šesti zkoušených nábojů se zápalkou „berdan“ vyšel výstřel pouze z jednoho náboje. Ostatní ani po opakovaném spuštění nic. Podle mě tyto zápalky potřebují větší, silnější úder, a nebo pevnější oporu. To znamená místo filcu použít krupici aby byl náboj na délku pevnější.
Zato náboje s flobertkovou zápalkou bez problémů, snad jen jednou jsem opakoval natažení. Ani jednu z flobertek jsem po střelbě nenašel.

A samotné výsledky střelby, posuďte sami. Střílel jsem jak jsem uvedl na 50m v leže s opřenou zbraní. Foukal silnější vítr, viditelnost byla dobrá.


ObrázekObrázek
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 20 bře 2007 07:51

Nejdřív ty výsledky - podle mne nádhera ! SZ sice posunut trochu vlevo, to ale lze bez problémů vyřešit posunutím hledí vpravo. Soustřel s ohledem na charakter zbraně (a možná i vítr) výborný - vím, o čem mluvím, v So jsem střílel Hermesa.

Pokud ta měď vadí, myslím, že by šlo ji klidně vynechat, domnívám se, že to byl "zlepšovák", jak nahradit gumové těsnění na základě zjištění, že gumu je třeba často měnit. No a jak známo, pokus vylepšit každý dobrý výrobek (a tahle flinta byla ve své době špica) vede k ausšusu.
Když o tom dumám, zdá se mi to stejně nějak divné. Ta měděná polokoule by mohla těsnit (blbě), jen kdyby byla natvrdo natlačena do konusu komory. Princip samotěsnění je ale v tom, že výstřelový tlak ji zatlačí zpět, aby se roztáhlo gumové těsnění do soudku, takže v nejlepším případě může sloužit jen jako výplň komory s cílem "zvýšení komprese".

Filc bych neodsuzoval, spíš bych to viděl v chybějící kovadlince v bývalé "boxer" zápalce - holt ji tam potřebuje. Myslím, že ten filc v kombinaci s vrstvou prachu a mohutnou kulí vytváří dostatečně pevnou oporu - důkaz je i to, že flobertky "šly" bez problémů. Samozřejmě tu krupici můžeš zkusit, ale nemyslím, že to bude hlavní příčina. Spíš bych v zápalkách nechal tu kovadlinku.

Jinak: velká gratulace - k práci i výsledkům.

Ještě jsem zvědav, ozve-li se se svým odborným názorem "black powder shooter" Fandaks - a samozřejmě František.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 20 bře 2007 12:19

Jak tady čtu, tak Fantan je zvědav na můj názor. Můžu říct jen pár poznámek.

Všechno co tady předvádí Kovák je opravdu obdivuhodné. Já jsem tuhle pušku nikdy v ruce neměl a tak o technických věcech nemůžu nic říct. Takže jen pár poznámek co bych udělal já, kdybych s touhle kráskou chtěl střílet, tedy přesně střílet.

1/ Rozhodně bych si nechal precizně přeložit ty dva články z francouštiny, i když to nebude levná záležitost .

2/ Udělal bych si odlitek nábojové komory pomocí přípravku CERROSAFE který je k těmto účelům určen. Je to kov který se taví už při teplotě 85°C. Prodává ho firma Stifter v Trimbsu , NSR za 24 Euro. Odlitek komory bych přesně změřil a nakreslil. Podle nákresu bych vybral dostupnou a vhodnou odlévací kokilu známých firem, nebo bych nechal u firmy LEE udělat kokilu na zakázku podle tohoto nákresu. Je to jen o pár dolarů navíc. Pokud střela přesně nepasuje do komory, je například troch menší, vykloní se z osy a po odpálení už tak zůstane!! Rozhodně se v hlavni nesrovná jak si někdo možná myslí. Přesný zásah je pak prakticky vyloučen.

3/ Je otázka jaký prach použít, protože originální černý prach už není k dispozici. Tady bych ještě trochu pátral. Naštěstí je dnes i u nás k sehnání několik druhů od různých výrobců. Další důležitá věc je jakou zrnitost použít a jaké množství. To je velice důležitá věc. I nepatrná změna v množství prachu v náboji může podstatně změnit rozptyl. Musí se zkoušet a zkoušet....

4/ Je potřeba se postarat o co nejlepší a stejnoměrný zápal prachu. Tohle si Kovák určitě vykoumá a zajistí.

5/ Použití zátek z plstě nebo filc je vždy problematické. Často vysoká zátka působí za střelou jako kormidlo a než se zátka oddělí tak střelu vychyluje ze směru. Lepší by asi bylo použít za střelu zátku z tvrdého papíru a zátky vyseknout lochajznou. Vhodný materiál je například pivní tácek.

6/ Jako poslední věc kterou lze ovlivnit přesnost je volba mazadla. Určitě bych se nespoléhal na originální recept protože všechny komponenty dnes používané jsou jiné, ale vyzkoušel bych i to originální mazání.

Tak takhle bych asi postupoval já. Ale každý má své názory a znalosti kterými se bude řídit. Kovákovi přeju hodně zdaru v jeho chvályhodném úsilí a budu se těšit na jeho výsledky.
Naposledy upravil(a) Fandaks dne 20 bře 2007 21:59, celkem upraveno 1 x.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 20 bře 2007 19:43

Díky za hodnocení i za kritiku.
Vždy je třeba nad věcí trošku diskutovat, víc hlav víc rozumu.
Při výrobě nábojů jsem nevycházel jen z oněch stránek ale kdysi vyšel článek na toto téma v německém časopise „Visier“. Základy jsem čerpal tam protože se jim po několika různých laboracích se podobnou střelou od Lee povedl nástřel 52mm! na 50m. dokud se nedostanu aspoň do devítkového kruhu nepřestanu si hrát s navážkou prachu, typem zápalky a různými druhy ucpávek.
Schválně jsem uvedl že si budu hrát jen s navážkou prachu, zápalkou a ucpávkou. Věřím že i s touhle střelou se dostanu na lepší výsledky a o kvalitě Vesuvinu nepochybuji, doufám že mi střelci kteří ho používají dají za pravdu.
Mimochodem, když bylo zmíněno mazivo, co používáte na své střely nejčastěji. Jen dodám že včelí vosk míchám s vazelínou a troškou parafinu. Řekl bych že v hlavni po střelbě nezůstalo žádné olovo
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 14 srp 2008 23:08

ihlovku by som si vlemi prial ale nejsu financie (študent)
nevie niekdo o ihlovke Chassepot / Dreyse na predaj? vykresovu dokumentaciu?

možno kovák vyriešil preklad francuzkych stranok. Ja si dovolim upozornit na službu google prekladača
http://66.102.9.104/translate_c?hl=cs&s ... JWZGABSybg
a
http://translate.google.com/translate?u ... l=fr&tl=cs
ja viem, nič moc to neni, ale je to zadarmo..
a kdo nevie ako na to
http://translate.google.com/translate_t?hl=cs
mnoho zdaru
Odpovědět