GUNLEX: Oficialni vyzva vsem majitelum zbrani

Vše co se událo v souvislosti se zbraněmi

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

GUNLEX: Oficiální výzva všem majitelům zbraní

Příspěvek od FRENKY » 20 dub 2007 17:20

Oficiální výzva všem majitelům zbraní, jímž není lhostejná budoucnost

„Vaše zbraně chrání vaše práva, proto si chraňte právo na vaše zbraně.“

Franz Czsaplar – vícepresident sdružení IWO – rakouský LEX

Hned na začátku chci říci, že je mi nesmírně líto zmařených životů při masakru ve Virginii. Obyčejně lidsky líto. Zasáhlo to asi každého z nás a asi každý sezamyslel. Snad si i položil pár otázek. Já rovněž a také chci položit pár otázek. A začnu na pozadí zmiňovaného případu asi netradičně – proč žije od druhé

světové války svět relativně v míru (tedy bez globálního konfliktu)? Dál už budu klást jen tradiční otázky. Kde se nejen v USA páchá nejvíc masových vražd a

proč? A naopak, kde se nepáchají vůbec? Proč volá přeživší student, účastník Virginského masakru, po tvrdém dodržování 2. dodatku ústavy USA? A mají tyto

otázky společného jmenovatele v odpovědích na ony otázky? Svět žije v míru proto, že supervelmoci vědí, že stejné zbraně má protivník a odpověděl by na agresi stejně zničujícím způsobem. Ve světě se páchá nejvíc

masových vražd ve školách, univerzitách, kostelech a divadlecjh. Je to proto, že vrazi velice dobře vědí, že se tam zbraně nenosí. Naopak jsem slyšel, že by

se masové vraždy páchaly v kasárnách, na policejních stanicích nebo na střelnicích plných legálních střelců. Životnost takového pachatele by se počítala na

vteřiny. Uvedu jeden ilustrativní příklad, který vzbudil značnou pozornost. Lupič se zbraní v ruce přepadává obchod, bohužel (pro něj) se zbraněmi. Takřka

okamžitě připomíná cedník. Stupidita jeho počínání je tak zjevná, že je mu posmrtně udělena Darwinova cena, tedy cena pro někoho, kdo nejvíce obohatí lidský

genofond tím, že lidstvo zbaví své osoby (tento případ se skutečně stal ve městě Renton ve Státě Washington v roce 1990, psali jsme o něj na Gunlexu cca před

rokem – pozn. přepisovatele). Prostě „Blbec roku“. Americký student, který byl přítomen tomuto masakru žádá, aby byl 2. dodatek ústavy USA dodržován vždy a všude. Když si připomene hrdinství izraelského

profesora virginské univerzity, který se pachateli postavil do dveří, aby jeho studenti mohli uprchnout a zaplatil za to životem, pak je zcela namístě

poznamenat, že američtí studenti již delší dobu žádají, aby byli jejich učitelé ozbrojeni a byli schopni je chránit. Američtí studenti nejsou hlupáci a ví o

čem mluví. Sami vidí, že školy jsou velmi riziková místa, protože jsou zde bezbraní. Nemám vás za hlupáky a vím, že jste společného jmenovatele našli. Nemusí

se jednat jen o USA. U nás dva největší hromadní vrazi (pozn. přepisovatele – hromadným vrahem byla Hepnarová, sériovým pak vrah nemocniční, Zelenka) si

vybrali také bezbranné občany. Před revolucí si Olga Hepnarová vybrala lidi na zastávce tramvaje a nedávno si nemocniční vrah vybral staré, nemocné a na

lůžko upoutané lidi. Není od věci připomenourt čím se vraždilo. V prvním případě to byl nákladní vůz a v druhém lék Heparin. V USA myslím vede žebříček

„zbraní“ letadlo, kterým se teroristé trefili do dvojčat WTC v New Yorku. Hned za ním je průmyslové hnojivo, kterým Timothy Mc Veigh vyhodil do povětří

federální budovu v Oklahoma City. V prvním případě bylo mrtvých přes tři tisíce, v druhém pak skoro dvě stovky. Jak se dalo očekávat, média a různí

mírotvůrci vůbec nepochopili podstatu věci a volají po zákazu zbraní. Neuvědomují si asi, jak hroznou sejí setbu. Vždyť lepší zprávu pro psychopatické vrahy

než to, že slušný člověk je odzbrojen a vydán na pospas a milost zločinci, který si ilegální zbraň sežene vždy nebo může zabíjet něčím jiným. Letadlo,

nákladní vůz, hnojino v kombinaci s naftou nebo lék je toho důkazem. Na pozadí tohoto masakru je víc než zřejmé, že se tito snaží odzbrojit slušné lidi. Jako

by zločincům říkali: "Jděte a zabíjejte, půda je připravena, nikdo už se vám nemůže kvalifikovaně postavit. A celá věc má ještě sociální aspekt. Lidem se stav, kdy jsou předhozeni jako předem jasná oběť, brzy začne zajídat. V Anglii velmi sílí hlasy obyčejných

lidí, že status quo je neudržitelný. Pak následuje asi následující scénář. Buď lid vezme spravedlnost do svých rukou – a to není nikdy dobře. Velká

francouzská revoluce ukazuje jaké to má konce. Nebo druhá možnost – objeví se vláda silné ruky. A to je stejně špatně. A tohle by si měli nejvíce uvědomit

novináři i politici. Ti si svým přístupem kopu hrob. Jak dopadají v diktátorských režimech je všeobecně známo. U nás by byla ohrožena vládnoucí garnitura.

Takovéto zlomy by mohly proběhnout v horizontu párlet. Bezpečnostní otázka je ve všech průzkumech veřejného mínění na čelných místech a je velmi citlivě

vnímána.

Myslím, že jsem přinesl dostatek důkazů, že zbraně a o to více majitelé zbraní jsou v tom nevinně. Jenže to my, majitelé zbraní, víme. Je to potřeba říci

novinářům a politikům. Nebojte se to říkat. Lhát nebudete, pravda je na naší straně.

Vlastníci zbraní ve Velké Británii při demagogické kampani po masakru v Dunblane také mlčeli a dnes sklízí plody svého pověstného anglického klidu. Stanislav Gibson

(z pergamenu v klávesy přepsal Tomáš Trávníček)

P.S. Tento článek vznikl ve stejné době jako článek Ing. Blažka. Pokus se některé argumenty překrývají a opakují, není to proto, že bych od něj opisoval. Je to

jen důkaz, že některá fakta jsou natolik zjevná, že si jich všimne každý. Pokud novináři ignorují či zatajují v zájmu politické korektnosti nebo jiného, mně

nepochopitelného vyššího zájmu, pak je to tragické. Pokud je ale nevidí, pak nevím, zda-li se mám smát či brečet. Ale co je hlavní – hysterie se stupňuje a

odpůrci zbraní vycítili svou příležitost a snaží se jí využít až do konce. Proto je potřeba se bránit. Pište!! Pište kam vás napadne a komu vás napadne.

Argumentů máte dost, tak pište! Teď opravdu hrozí nebezpečí.


http://www.gunlex.cz/?p=108


Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
thrax

Příspěvek od thrax » 20 čer 2007 13:52

V argumentaci se objevují tři subjekty-občan,zločinec a stát.Občan-podle svého názoru má právo na klid a bezpečí pro práci a rodinu,podle názoru státu jde o ze všeho podezřelé individuum,tolerované jen proto,že plní státní kasu.Občan si myslí,že stát je tu proto,aby mu výměnou za jeho daně zajistil bezpečnost proti vnějšímu nepříteli(jiným státům),proti vnitřnímu nepříteli(zločincům)a aby vytvořil právní prostředí.Stát si to nemyslí,protože si na občanech může vynutit co se mu zlíbí a jediné závazky,které hodlá plnit jsou vůči jiným státům(protože se jich na rozdíl od občana bojí).K tomu potřebuje policajty a armádu a násilí považuje za svůj monopol.
A teď si představ,že chce občan zbraň,tak tohle stát považuje za zásah do svých práv.Jemu je úplně jedno,jestli jsou občani v bezpečí.A pokud nějaký blb pobije pár lidí,jen se zaraduje,jaký že důvod má omezit ještě těch několik málo práv co těm žijícím ponechal...
BETTER
Příspěvky: 204
Registrován: 07 zář 2007 14:49
Bydliště: Vyškov

Příspěvek od BETTER » 11 lis 2007 23:43

thrax: Velmi zajímavá úvaha :!: :)
Baikal IŽ 27 EM-1C, ČZ 110, GLOCK 17

Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 12 lis 2007 00:28

Pokud tuto úvahu rozvineme,pokud stát občany odzbrojí získá bezbranné stádo na jehož ovládání stačí i policisté s pistolí.Potom je možné lidi nahnat kamkoli včetně koncentráků,nenajde se nikdo kdo by se měl čím bránit.Stát který se pokouší odzbrojit občany je státem totalitním,bojícím se vlastních lidí.Ano pokud sledujeme jak si tu náš stát vede,tak je zjevné že ekonomika atd.jde do prdele.Asi už to zase tak dlouho nekočírují systémy se unavují a nejsou schopny zdravě fungovat.Takže stát předpokládá problém a horší než ozbrojený občan je ozbrojený nasraný občan!!!Naše garnitura ví že nesplnila nic ze svých slibů,touží po jediném užít si toho co se jim povedlo urvat a v tom by mohl nasraný ozbrojený občan představovat problém.Peníze mají cenu dokud systém funguje,dojde li nafta,nebo bude li málo jídla,nebo pokud opět systém restartují krachem burzy.Budou mít problém,peníze budou k ničemu,kdo se nají zlata???Takže jako všechny totality vezmou si občana za rukojmí a pokusí se všechno špatné naložit jen a jen na něj. :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 12 lis 2007 13:20

edelweiss: přesně, polovina poldu chce do civilu,polovina vojáků to samé, bachaři taky.Příští rok budou opět sahat na výplaty ale opět řadovým státním zaměstnancum nikoliv poslancum, senatorum a podobné verbeži co dělá jen naší zemičce ostudu a maj ze všeho vyloženě legraci.Třeba jak nejmenovaný politik provolal něco přes stotisíc ze služebního mobilu :!: no do prdele za to bych ho vyrazil šaška jednoho :evil:
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 04 pro 2007 19:47

Edel, souhlasím, skvěle řečeno.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 04 pro 2007 23:51

Nojo řadový občan...volič... je při volbách za ty jejich průsery s chutí pošle do propadliště dějin a na tu chvíli lačně čekají ti kteří ještě nemají nakradeno nebo ti kteří to první nakradené už utratili.Je všeobecně známá skutečnost,že politik v prvním volebním období ze všeho nejvíc touží po druhém volebním období. A lidí schopných něco pro republiku udělat povážlivě ubývá. Ve vrcholné politice nevěřím absolutně nikomu...ani sám sobě,protože když by mi řekli,že buď s nima budu výt a nebo tam nebudu tak se skrčím,protože ono je rozdíl brát plat devadesát nebo dvanáct tisíc. Špičkoví manažeři kteří by to mohli někam dotáhnout to dělat nepůjdou,protože v zaměstnání berou víc a ti šmejdi co tam sedí ti zas nic neumí,jinak by šli dělat do komerční sféry.A včil mudrujte jak z toho. :cry:
Aquila non captat muscas
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 18 čer 2008 17:24

Asi si řeknete, že jsem naivní a blbé individuum, které nemá ani na to aby s úspěchem graduovalo na základní škole, bez dopomoci poloviny vlastní (stejně blbé) rodiny.

Problém je, že to, co tu popisujete je ve skutečnosti důsledek tří základních věcí:

1. Nedostatek občanské politiky - ono to je vlastně jednoduché, když všichni politici (hlavně Klaus) říkají, že občanská sdružení jsou nanic a že občané mají svou účast a vůli projevit jen při volbách a jinak nechat vše na "odborníky politiky", tak většina národa zůstane spát a komentuje dění v republice maximálně v hospodě (což je mimochodem typický příznak pro státy asijského stylu, kde se ale nejedná o hospody, ale o čajovny, kavárny a pod). K demokracii je u nás ještě tak daleko, jako je k tomu, aby se řadový občan rozhodl a postavil se do čela hnutí, které něco vybojuje.

2. Neochota starých politiků předat moc těm novým - to je snad pozůstatek ještě z dob Komunismu. Pamatujete, jak tehdejší funkcionáři ve funkcích umírali? U nás to je skoro to samé. Vládne vždycky jen skupinka lidí a pokud se chcete k něčemu dopracovat, nezbývá vám než pochlebovat a udělat si známosti (formou materiálních, morálních, nebo finančních úplatků). Platí to bohužel jak v politice, tak například v ekonomice a v průmyslu. Ještě zrůdnější je, že se jedná v mnoha případech o staré komunistické struktury, napojené na kdoví jaké další eSTéBáky, kteří ale neškodí z principu, ale kvůli vlastnímu nakapsování.

3. Nefunkčnost státního aparátu a justice. Ve státě má vždy platit, že trest za čin má být stejný, bez ohledu o koho jde. Ve vyspělém světě to platí. Pokud to neplatí hned, pak se najde někdo (viz bod 1), kdo se postará aby to platilo. U nás to neplatí jednak proto, že se všichni v justici znají (protože působí na stejném písečku léta) a hrají si do karet. A taky proto, že politika a justice je podlě některých politiků jedno.

A poč všichni nemají rádi zbraně?
1. Protože bez nich jsou lidé bezbranní a podstatně jednodušeji manipulovatelní.
2. Protože staří příslušníci VB, dnes policie byli celou dobu učeni, že občanům zbraně do rukou nepatří. Dnes stále jsou tito lidé na čelných místech a strašně špatně se z těchto míst vyhánějí (podařilo se to nechtě až Langrovi - za což mu patří dík, následovaný nakopáním do zadnice za to, že nechal odejít ty dobré policisty).
3. Protože jsou denně běžní občané manipulováni tím, že lidé se zbraněmi jsou divní. Původ hledejte v bodech 1 a 2.

Tolik k tomu, co tu píšete.

A nyní se ptám: co každý z Vás udělá pro to, aby se situace zlepšila? Čím přiložíte ruku k dílu? Kdysi dávno se jeden (posléze zastřelený) mladý americký prezident ptal:

Ask not, what your country can do for you. Ask, what you can do for your country!
(Neptejte se, co vaše zem udělá pro vás. Ptejte se, co mužete udělat vy pro svou zemi.)


Vaše zem nejsou politici. Jste to VY, Vaše rodiny, známí, přátelé, kamarádi, lidi, které potkáváte denně na ulicích. Pokud budete něco pro svou zem dělat, děláte to pro ně (ale bohužel taky pro politiky).

Možná se ptáte, co udělám já. Zatím začnu jen tím, že si nechám vyrobit tričko s nápisem Jsem hrdým majitelem střelné zbraně" a budu jej nosit. Možná si nechám vyrobit i nálepku na auto s podobným textem. Ano, není to moc dramatický počin, ale je to alespoň o něco víc, než nic nedělat a nadávat v hospodě.

A co uděláte Vy?

Budu se těšit na Vaše odpovědi!
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Smazaný uživatel 967

Příspěvek od Smazaný uživatel 967 » 19 čer 2008 12:29

Pane kolego, neobáváte se, že podobné tričko či nálepka Vám vyslouží nežádoucí pozornost zájemců o získání zbraně bez zbytečného papírování?
Uživatelský avatar
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FRENKY » 19 čer 2008 13:18

Před měsícem jsem se dal k LEXu, což je myslím krok správným směrem.
Pokud chcete někde začít, doporučuji totéž.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 19 čer 2008 13:45

GeorgeM píše:Pane kolego, neobáváte se, že podobné tričko či nálepka Vám vyslouží nežádoucí pozornost zájemců o získání zbraně bez zbytečného papírování?
Víte, chvíli jsem nad tím přemýšlel. Říkal jsem si: neupoutám na sebe pozornost? Jenže, pak jsem si říkal: budu-li se bát, tak nic nedosáhnu a oni vyhrají. Tím "oni" myslím zloděje, úředníky a jiné šmejdy. Následující psychologický stupeň od obav je totiž strach se projevit a stud. A já se za to, že jsem fanda do zbraní, stydět nechci a nebudu.

Nebráním nikomu, aby si o mě myslel, že jsem dement, který místo aby držel hubu a byl rád, že mu stát něco umožnil získat, tak hrdě něco vytrubuju do světa a tím na sebe lákám pozornost. Ale já se nebudu doprošovat a bát se někoho, když nedělám nic protizákonného a nedovoleného. Zvlášť tím, že budu nosit tričko a mít polepené auto, což dnes může být klidně i záměr výtvarníka.

Co takhle projevit trochu občanské odvahy?
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 19 čer 2008 16:22

To-GeorgeM
Vždy jsem chtěl být opatrný a do ničeho se nenechat navrtat.Doba postoupila totalitní diktatura současné politiky u nás,se pro mě vyhranily do pozice nepřítele,co mi den po dni oklešťuje svobodu.Svůj názor byť není dokonalý nebudu popírat.Perzekuce ze strany státu je mi fuk,chtějí mně odzbrojit můžou,pro mě jsem zbraň já,není podstatné co držíte v ruce,je důležité kdo to drží.
Každá akce budí reakci,takže se nakonec vzepře každý,stačí ho přitlačit na dno a to se zjevně daří.
Co si neobhájíme samy,jako spolky,sdružení,rodiny a občané.To nám s ledovým klidem vezmou.Peníze a byznys to je alfa-omega této politiky.
Není týden aby naši mocipáni nevymyslely nějakou flignu,jak nám urvat z gatí kapsy,třeba tohle je gutt: http://www.novinky.cz/clanek/142896-maj ... -dane.html
Potlesk pro geniální bandity.

(
PS:kdo sleduje,je sledován a každý komplot je zaznamenán,tedy bude za co vyúčtovat a to všem.Takže hrdě a s hlavou vzhůru.)
:twisted: :twisted: :twisted:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Smazaný uživatel 967

Příspěvek od Smazaný uživatel 967 » 24 čer 2008 10:48

To:HanuIv
Nevím, v jakém prostředí se pohybujete Vy, ale já se docela často dostávám do míst, kde rozhodně každý nemusí vědět, že jsem hrdým majitelem zbraně. Osvětu ohledně zbraní zatím omezuji na své blízké a přátele. Máte ale asi pravdu, že by to chtělo větší záběr. Pokusím se.

To:edelweiss
Souhlasím s Vámi, že je nutné se bránit evidentním snahám o omezení osobních svobod. Tak si říkám, že už je na čase, abych vyzpovídal "své" poslance, jaký mají názor na LS v současném znění. Jestli jim třeba nevadí, že politická reprezentace si bude moci na zvládnutí problémů pozvat ozbrojené evropské jednotky. Myslíte, že poslanec bude vstřícnější, když budu mít triko hrdého majitele zbraně?
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 24 čer 2008 11:16

To- GeorgeM
Podle mě je třeba otevřeně prezentovat názory a vůli občanů,jinak budeme dále přehlíženi.Čuníci u koryt musí vědět že i lidé mají názor,není sice u nás běžné že by si občan s politikem vyřídil fyzicky rozdílné pojetí názorů,ovšem soudobé vedení politiky k tomu jistě občany donutí a to je důvod k jejich odzbrojení.Bude li občan bezbranný bude moci stačit těch pár špatně ozbrojených,špatně vycvičených a špatně placených policistů a vojáků.Obráceně totiž absolutně nemají šanci,budu li vycházet s vojenské strategie,že na jednoho ukrytého obránce je potřeba devět útočníků aby měli šanci (o výzbroji atd. nemluvím) asi by při obraně práv občanů občany,velmi rychle došli státní správě lidé k prosazení vůle.
Takže státní správa se dnes občanů bojí a to právě proto že si uvědomuje jak špatně to dělá a že lidé už toho pomalu začínají mít dost.Funkci státu dneška bych definoval takto,záměrem je surovými metodami tvořit velké balíky peněz,jež díky neprůhledným manipulacím,jsou vydány v šanc machinacím a obohacují lobující ale i ty kteří mají kontrolovat toky.Krásný příklad je fond EU kdy cca.5mld Kč sežral úřad jež měl hospodaření kontrolovat,na bankety a večírky.Asi to nevrátí ze svého,zaplatíme to všichni.Takže právě pro tyto trvalé prohřešky proti správě veřejných financí,se státní úředník obává hněvu ozbrojeného občana,maskují to kriminalitou,humanitou a jinými bláboly jež s problémem nijak nesouvisí.
:twisted: :twisted: :twisted:
PS:to je jen můj soukromý,subjektivní názor.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 24 čer 2008 13:47

GeorgeM píše:To:HanuIv
Nevím, v jakém prostředí se pohybujete Vy, ale já se docela často dostávám do míst, kde rozhodně každý nemusí vědět, že jsem hrdým majitelem zbraně. Osvětu ohledně zbraní zatím omezuji na své blízké a přátele. Máte ale asi pravdu, že by to chtělo větší záběr. Pokusím se.
Logicky, že tričko o tom, že jsem hrdým majitelem zbraně nenosím denně. Například vzít si toto tričko na poradu s panem ředitelem, bych asi nemoh... Protože jsme kravaťácká firma.
Nicméně, třeba když jdu ven - do hospody, na grilovačku a tak - tak si to triko beru s sebou. Budím s ním sice mírný poprask, ale to je mi jedno.

Co se týče naší skvělé státní byrokracie: já mám tu výhodu, že mohu srovnávat s tím, jak pracuje byrokracie v USA, u nás a v Řecku. Závěr je prostý, ale asi vás nikoho nepotěším: hlavním rozdílem je míra buzerace (oficiálně kontroly) podřízených, nadřízenými - mluvím o běžných úředních službách.

Zatím, co v USA platí pravidlo, že pokud je někdo za něco placen, tak to udělá - a jestliže je place státem, aby sloužil občanu, tak to udělá. Vedoucí jej buzeruje k vyššímu výkonu.
U nás je pravidlo, že se odevzdává jen ta práce, která je bezpodmínečně nutná a kterou si vyřve klient. Vedoucí (většinou, ale jsou i čestné výjimky, pro které to neplatí) jen náznakem řídí oddělení a občas zasáhne. Pokud někdo z venčí potřebuje službu nad rámec, musí dát úplatek. Za službu se považuje i enormně rychlé provedení služby.
V Řecku je situace podobná, jako u nás. Jen vše trvá dlouho a za zvláštní službu se považuje vše. Včetně služeb jinde běžných. Neboli, na všechno je potřeba dlouho a hodně peněz za úplatky. Klasikou pak byl človík, jmenovaný do protikorupční komise, beroucí úplatky, aby nechodíl na kontrolu, zda někde neberou úplatky...

Úplně jiné poměry fungují zřejmě ve vrcholné politice, kde se úplatky nepředávají, ale přímo nabízejí a vnucují a ten, kdo dá nejvíc, taky dostane největší krajíc.

Obrátit se na svého senátora? A jste si jistý, že to je Váš senátor, nebo poslanec? Já si nemyslím. Je to v první řadě poslanec strany, která jej nominovala, protože v ČR se volí hlavně strany (protože máme kombinaci, kde stěžejní roli plní systém poměrného zastoupení). Až budou věci fungovat jako v Anglii, kde se volí v první řadě člověk a teprve potom partie, tak se možná "svého poslance dočkáte", jinak se vám vysměje do obličeje. Leda by takových, jako Vy přišlo tak 10 000.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět