SKS Simonov

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Dark

Příspěvek od Dark » 27 kvě 2008 07:54

Může mně někdo osvětlit čím se liší (je lepší či horší) SKS od pozdější AK nebo 58 ? Přiznám se že SKS jsem oproti dvou následně jmenovaných zbraní nikdy nedržel v rukou natož abych z ní střílel tak se pouze ptám. Trochu mně zaráží že ve své době byla SKS docela snadno nahrazena AK ale občas se objevují hlasy že SKS je střelecky lepší. Jediné co mně napadá při pohledu na SKS, že by byla výrobně náročnější a dražší což je ale faktor který dnes nehraje roly pro lidi co si jej pořídí a upřednostní jej před zmiňovanými AK a 58.


Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 27 kvě 2008 09:44

SKS-Samonabíjecí puška,dělala se i ve full-auto,schránka 10ran,třískově obráběna.
AK-Samonabíjecí útočná puška,lisovaný plech,zásobník s velkou kapacitou,hravě porazil SKS a tedy ji nahradil.
SA58- Samonabíjecí útočná puška .Třískově obráběná zbraň výrobně nákladnější než AK (ačr ji nakupoval za 1300kčs,proti tomu pistole vz 82 stála 4000,-) Velkokapacitní zásobník.

Jiné rozdíly pak hledej v konstrukci,doporučím opět sebevzdělání.Pár hodin na internetu ti odpoví na všechny tvé otázky. :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Dark

Příspěvek od Dark » 27 kvě 2008 14:18

Ale jo. Sehnat si konstrukční nákresy by snad nebyl problém a i nějaké povídání o historii zavádění útočných pušek ve východním bloku. Mně by však zajímaly spíše zkušenosti těch kteří měli SKS zároveň třeba AK v rukou z důvodu porovnání chování při střelbě nebo jak je to s přesností a třeba závadovostí. Zda je tedy SKS zdařilá konstrukce do té míry že to že jej nahradil AK bylo jen z důvodů jejich levnější výroby nebo i z jiných důvodů.
Jinak jsem viděl SKS i s větším zásobníkem než na 10. Mám dojem že byl na 30.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 27 kvě 2008 21:20

Víceranné schránky nebo zásobníky,mají zhusta problémy s funkcí.Porovnám li SKS se Sajgou stejné ráže musím říci že sajga je v dablování výrazně rychlejší a i přesnější.S AK jsem neměl tu pravou zkušenost.Dá se říci že AK je oproti SKS krok kupředu a to ve všem.Ovšem najdou se i oponenti tohoto názoru,sajga má uzamčení rotací takže je při střelbě klidnější,dokonce ač nerad musím přiznat že mi kropí lépe než SA.58.
Něco k chování SKS z praxe
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Dark

Příspěvek od Dark » 29 kvě 2008 10:23

Pěkná videa, očividně jde vidět záliba v sovětských zbraních :-) .
Věřím že na tom srovnání Saigy, 58 a SKS něco bude. Jde o to že jsem na chvíli podlehl názorům které SKS považují za původně předčasně vyřazenou a předčasně nahrazenou AK. Tak ono tomu nebylo moc těžké uvěřit, je to od pohledu líbivá zbraň ale jak vidno tak klady pozdějších útočných pušek budou přece jen dostatečné aby ospravedlnily její nahrazení. Definitivní názor si stejně udělám až potom co si z SKS vystřelím ale to může ještě nějakou chvíli trvat.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 29 kvě 2008 10:31

Vem to tak,dnešní cena SKS a cena náboje,to je přesně to co říká vezmi to.Levnější trénink má jen malorážka.Za tu cenu jiná puška nestřílí.Jen teda nějak extra nevěř tomu že SKS je něco suprového,je to co je nic víc nic míň.Starý krám pro pobavení,snaipr to nikdy nebude.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Franz Joseph I

Příspěvek od Franz Joseph I » 30 kvě 2008 15:30

Starý krám pro pobavení,snaipr to nikdy nebude....
Ke zdi tě postavit...
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 30 kvě 2008 15:43

To- Franz Joseph I

Než se o to pokusíš- ,tak raději dodej důkaz,kecá tu kde kdo.SKS má problém na 100m udržet se v 5cm kruhu.Je to dáno bodákem,vytěrákem atd.Ovšem tobě zjevně chodí zálepkou co?
:twisted:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Dark

Příspěvek od Dark » 31 kvě 2008 20:47

Tak dnes je docela trend cpát optiku snad na všechno a dělat tak ze kdečeho snajperku. Vlastně můj původní dotaz na SKS byl motivován názory z jedné anglicky psané diskuse kde si několik lidí navzájem přizvukovaly jak jim ty SKSky famózně lícou. Staré legendární zbraně mají své kouzlo a není nic zvláštního jim podlehnout ale potom tady máme zázračně střílející 58 a již zmiňované SKSky . Nic proti těmto dvěma jmenovaným, vždyť možná si jednu z nich pořídím ale dnes jsou mnohem přesnější a i v dalších ohledech lepší zbraně. Bohužel, jejich pořizovací cena a cena střílení je někdy jinde.
Jinak Edowi názory mají docela velkou váhu. Myslím že jeho videa jsou dostatečným důkazem že kromě klábosení na netu si jde občas i střelit :-) .
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 31 kvě 2008 20:50

ten termin obcas strelit bych se nebal nahradit slovem denne :lol:
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Dark

Příspěvek od Dark » 31 kvě 2008 20:56

:-) Proto jsem tam také dal toho smajlíka. Sice Eda neznám ale mám takové tušení že na střelnici bude opravdu jako doma :-) .
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 31 kvě 2008 21:18

Přiznám se tento týden jsem na střelnici strávil jen asi 6 dnů ale zítra jdu taky tak to bude bez A-čka.Ten dragunov mně tam žene,musím mu najít TOP krmení nebo laboraci. :twisted:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
SIGarmy

Příspěvek od SIGarmy » 26 říj 2008 19:15

Rozhodl jsem se koupit SKS Simonov na rekreační střelbu maximálně do 100 metrů (otevřená mířidla).
Láká mě hlavně dostupnost střeliva, přemíšlel jsem nad civilním klonem Sa 58, ale nakonec mě odradilo, že jej má skoro každý. SKS aspoň vipadá jako puška.
Chtěl bych se tady poradit o tom, od kterého výrobce tuto pušku koupit. Čínskou jsem zavrhl ihned. Teď váhám jestli koupit sovětskou nebo třeba jugoslávskou, zajímá mě hlavně kvalita zpracování, popř. i další postřehy odlišující obě tyto "stejné" zbraně. Je-li u nás možné koupit SKS od jiného výrobce, tak uvítám i zhodnocení tohoto.
Díky všem za odpovědi.
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Příspěvek od derringer » 26 říj 2008 21:37

kup si jugoslávskou - sice vYpadá trochu jinak, ale je lepší než sovětská
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 27 říj 2008 09:27

Myslím že je to jedno, ale Jugoslávská líp vypadá. Ale střílí stejně...

Hlavně si pohlídej, aby měla tvrdochrom v laufu. Páč se dělali i verze bez.

Protože jestli chceš kupovat ty levný plechový náboje s plechovým pláštěm (jakože to chce každej), tak životnot laufu bez chromu při používání této munice si netroufám odhadnout, zatímco chromovaná jde daleko přes sto tisíc...

Takže to je tak asi to hlavní, na co si dát bacha.

PS: jestli vlastníš několik kusů jugoslávskejch puškovejch granátů, jdi do jugoslávský verze, ať je sranda. Ta má totiž v základu zařízení (včetně mířidel) na odpalování těchto granátů... :lol:
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Odpovědět