Princip uzamykani zaveru

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Theodor Kabilka

Princip uzamykání závěru

Příspěvek od Theodor Kabilka » 11 lis 2005 17:40

Prosím o radu. Mám v plánu si pořídit novou pistoli, jsem už v podstatě rozhodnut, oba typy jsou navenek stejné, ale jedna má uzamčený závěr do ozubu, druhá má uzamčený závěr do výhozního okénka. Jaký je mezitím rozdíl? Poznám to při střelbě, má to vliv na něco? Jsem amatér a tomuhle nerozumím. Jedná se o pistole CZ Strakonice a Alfa Holek v ráži 45 ACP. Mužete je někdo i porovnat? Jaké jsou? Díky za vaše zkušenosti a rady.


nespavec

Re:Princip uzamykání závěru

Příspěvek od nespavec » 11 lis 2005 18:09

Oba principy jsou srovnatelně kvalitní,uzamčení do výhozního okénka je výrobně jednodušší.
Tyhle dvě pistole,co píšete,jsem zatím v ruce neměl.
Návštěvník

Záleží na tom, kdo a jak to vyrobí

Příspěvek od Návštěvník » 11 lis 2005 18:45

Přesně tak a doplnil bych, že nezáleží na systému, jako na jeho výrobě. Viz zamykání válečky - existují zbraně, u kterých funguje, a existují jiné zbraně, u kterých je tentýž systém nespolehlivý až nefunkční, viz naše CZ52 a rychlé zničení tohoto mechanismu u ní, během normální střelby.

Zamykání do výhozního okénka je novější výmysl, konstrukce vznikaly postupně, nejdřív jeden pán vymyslel pistoli a vytvořil v ní kvůli zamykání samostatnou sestavu výstupků na hlavni a protivýstupků v závěru, pak si jiný pán všiml, že trochu víc masa na hlavni a trochu pravoúhlejší výhozní okénko by plnilo stejnou funkci. Výhozní okénko a hlaveň se vyrobit musí tak jako tak, takže ten novější systém je jednodušší, protože ty dříve používané samostatné výstupky už se nemusí vytvářet...
Theodor Kabilka

Příspěvek od Theodor Kabilka » 11 lis 2005 18:55

A na přesnost střelby nebo opotřebení to teda nemá žádnej vliv??
nespavec

Re:Principy uzamčení

Příspěvek od nespavec » 11 lis 2005 19:00

Na to má vliv jen materiál.Konstrukce vzniká na základě výpočtů tak,aby plocha vždy dostačovala,plus rezerva.
nespavec

uzamykání

Příspěvek od nespavec » 11 lis 2005 19:02

Sorry,ještě přesnost:záleží viz výš plus přesnost opracování.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 11 lis 2005 19:46

Popravdě - důvodem k přechodu mezi zamykáními byl jednak "technologický pokrok" - tedy známost jistých metod (třeba výpočetních a jiných) a také výrobní náročnost (tedy nepřímo cena výroby a z ní vycházející zisk výrobce).

Osobně bych se asi ani neptal, který z výrobních postupu a funkčních principů je lepší. Při výběru bych se spíš podíval, jak ta konkrétní zbraň vypadá - tedy jaké jsou vůle v zamykání (bohužel u žeber nejsou moc vidět - tady ale lze posuzovat u zbraně střílené podle stupně opotřebení).

Měl jsem třeba v ruce Čízu (ČZ vz. 75), která střílela dobře, ale občas (tak jednu ze sedmi ran) ustřelila. Po zkouškách, při kterých jsme vyloučili vlivy mezi pažbičkami a zemí (tedy střelce) a poté jsme zjistili že žebra nejsou dokonale rovnoběžná - a bylo to na nich vidět - jedna strana žeber byla víc opotřebená.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
nespavec

Re:Princip uzamykání závěru

Příspěvek od nespavec » 11 lis 2005 22:41

Studoval jste něco o těch zbraních z firemních stránek?Tady je pěkný odkaz:
http://www.alfa-proj.cz/infoservis/naps ... index1.php

Tady je zase příklad sortimentu v bazaru: http://www.bazarzbrani.cz/
Z těch nových myslíte TT 45?Závěr s hlavní by mohl být dílem ing.Tůmy,vynikající konstruktér.Rám bude asi taky Tanfoglio jako u Alfy,kvalita dobrá,všechny klony CZ75 se na něm stavějí(např. i Jericho).

Ceny těch Alf jsou nějak dobře utajené,ale u TT jsou zajímavé.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 11 lis 2005 23:59

Princip uzamčení není podstatný. Důležitý je materiál a přesnost výroby. Asi 7 let vlastním dvě pistole ve stejné ráži 9 Para - SIG-SAUER 226 a SIG 210. Jedna uzamyká do okénka a druhá do ozubů. Obě jsou naprosto spolehlivé a vyrovnají se i v přesnosti. Životnost nemohu hodnotit, nejsem schopen vystřelit z každé více než asi 3.000 nábojů za rok, ale předpokládám, že mě obě zbraně přežijí. Důležitější (pro lepší výsledek střelby) je vhodná ergonometrie - co komu při střelbě lépe sedí v ruce.
Návštěvník

P210 slint slint

Příspěvek od Návštěvník » 12 lis 2005 07:20

O dokonalosti provedení ozubů v P210 vypovídá to, jak dlouho se ta kráska vyrábí, navíc před pár lety se vyrobily výroční modely Švýcarské konfederace, modřené se zlacenými detaily, prodejní cena tuším přes 1/4 milionu čechokreditů, prostě ačkoli ta konstrukce je stará, pořád je to díky přesnosti výroby jedna z nejpřesnějších zbraní vůbec.
Tohle bylo spíš pro ostatní, teď dotaz na vás - kde jste koupil tu svou a jaký je to přesně model, pokud to není tajné? Přiznám se že jsem z P210 ještě neměl tu čest střílet, jinak P226 mám doma.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 12 lis 2005 08:10

Mám SIG 210-6, byl dovezen ze SRN (komise, na nový bych neměl), stáří 20 let, stav byl a stále zůstává výborný. Zbraň, se kterou není sebemenší problém. Všechny modely 210, které jsem měl zatím možnost prohlédnout, někdy i vyzkoušet jsou v podstatě stejně dobré, liší se jen např. kvalitou povrchové úpravy. Vše plně zaměnitelné, což jsem při téměř nulových tolerancích neočekával. Problém je cena, ale dá se sehnat už asi od 28.000,-Kč, jen málokdo má ale tu odvahu dát tolik peněz za použitou zbraň. Kdo to udělal, nelituje!
Theodor Kabilka

Příspěvek od Theodor Kabilka » 12 lis 2005 09:39

Mám jenom problém, že ty pistole ze Strakonic se snad už nevyrábí, a tak nevím kde bych co sháněl, kdyby bylo potřeba nedejbože něco reklamovat. Do Brna to mám blíž a firma Alfa Proj, pokud vím, nekrachuje. Cena Pistolí od Alfy je o 1000,- korun nižší než u TT, to je zanedbatelný rozdíl. Asi pujdu do té Alfy- jen kvůli blízkosti výrobce. Jinak b\ch vzal nejspíš Strakonice.
Odpovědět