Air gaged

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
RN

Air gaged

Příspěvek od RN » 08 lis 2005 08:43

Může mi někdo podrobně vysvětlit co je "Air gaged"?? Jedná se o nějaký výrobní proces při výrobě puškových hlavní, ale víc o tom nevím.
Dík.


Návštěvník

Vysvětlení

Příspěvek od Návštěvník » 08 lis 2005 10:22

Nikdy jsem to neslyšel, ale air gaged znamená vzduchem měřeno, tj. bezdotykově měřeno /opticky apod./.

Hledám na googlu... a nacházím..

Zdroj: http://64.233.183.104/search?q=cache:VD ... rrel&hl=cs

Mohu přeložit celý článek, je skvělý pro člověka, co se zajímá o zbraně a strojařinu, ale tebe bude zajímat tenhle kousek.

So, anyone saying a barrel is air-gaged is simply saying the bore/groove
was measured. Period. It means nothing as far as accuracy is concerned.

Když se tedy řekne air gaged, myslí se tím prostě, že průměr polí/vývrtu byl změřen. Nic víc. Neříká to nic o přesnosti (hlavně a zbraně).

(V článku na začátku píší, jak se to měření provádí - vložením přesného trnu s pár tisícínami palce vůle oproti hlavni, která je zaručeně dobrá. Trn se protahuje hlavní a měří se kolik vzduchu mezi trnem a stěnou hlavně projde - zdrojem vzduchu je přesně regulované čerpadlo. Tím se dá zjistit, zda je hlaveň vyvrtaná, vykovaná nebo vylapovaná po celé délce absolutně přesně - jak je jen technicky možné - nebo ne).
RN

Re: Vysvětlení

Příspěvek od RN » 08 lis 2005 17:12

Anonymous píše:Nikdy jsem to neslyšel, ale air gaged znamená vzduchem měřeno, tj. bezdotykově měřeno /opticky apod./.

Hledám na googlu... a nacházím..

Zdroj: http://64.233.183.104/search?q=cache:VD ... rrel&hl=cs

Mohu přeložit celý článek, je skvělý pro člověka, co se zajímá o zbraně a strojařinu, ale tebe bude zajímat tenhle kousek.

So, anyone saying a barrel is air-gaged is simply saying the bore/groove
was measured. Period. It means nothing as far as accuracy is concerned.

Když se tedy řekne air gaged, myslí se tím prostě, že průměr polí/vývrtu byl změřen. Nic víc. Neříká to nic o přesnosti (hlavně a zbraně).

(V článku na začátku píší, jak se to měření provádí - vložením přesného trnu s pár tisícínami palce vůle oproti hlavni, která je zaručeně dobrá. Trn se protahuje hlavní a měří se kolik vzduchu mezi trnem a stěnou hlavně projde - zdrojem vzduchu je přesně regulované čerpadlo. Tím se dá zjistit, zda je hlaveň vyvrtaná, vykovaná nebo vylapovaná po celé délce absolutně přesně - jak je jen technicky možné - nebo ne).

Moc děkuju za vysvětlení a překlad, opravdu mám radost. Setkával jsem se s tímto pojmem už dřív, ale netušil jsem jak se to provádí.
Ještě jednou dík.
Odpovědět