LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
joot

Příspěvek od joot » 07 říj 2005 08:20

cmk píše:Jestli vy jste nebyl na tom samem skoleni AEGIS TEAMu, jako ja :-)
........
:)))))


cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 07 říj 2005 16:08

HanuIv píše:
cmk píše:Podle mne střelivo se "standartním" ranivým účinkem je oparvdu střelivo dovoleného výrobního provedení. Logicky, žádná vyhláška nesmí negovat vyšší normu (zákon). Polopláště jsou povolené výrobní provedení střeliva, stejně jako oglivály, nebo střely ve tvaru komolého kužele (které mají některé taky tu plošku mírně konkávní) a tudíž to musí být střely se standartním ranivým účinkem.

Mushrooming (tedy vytváření hřibovitého tvaru) je u poloplášťů ve svalovině odhadována na cca 130% původního průměru u dráhy asi 10 cm. Proti střelám se "zvýšeným ranivým účinkem" je to minimální deformace.

Ano, nebezpečí prostřelení útočníka je to nejhorší, co by mohlo obránce potkat. Proti tomu zabití útočníka "polopláštěm" je "běžná" věc.
No, a na to prave znel ten muj dotaz na CUZZS a odpoved je takova, jaka je nahore -> nejednoznacna, tzn. ze je to nejednoznacny. Uznavam, ze Vas nazor maji i profici (zkuseni skolitele v sebeobranne strelbe, pravnici prodavajici zbrane apod...) a ja si osobne taky myslim, ze by to tak melo byt, nicmene to proste neberu jako 100% zaruku toho, ze kdyz nekoho zabiju poloplastem a celoplastem bych ho jen vazne zranil, tak ze mi to u soudu nepritizi :-((( Takze doufam, ze to nikdy nebudu muset resit.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 07 říj 2005 16:10

joot píše:
cmk píše:Jestli vy jste nebyl na tom samem skoleni AEGIS TEAMu, jako ja :-)
........
:)))))
Takze byl? V sobotu nebo v nedeli? ja tam byl v sobotu - ten co vecne zapomnel davat prst ze spouste :-(
trunjun

Příspěvek od trunjun » 11 říj 2005 11:07

myslim si, ze v nekterych situacich je naopak lepsi, kdyz se ubranite se smrticim ucinkem. minimalne z toho duvodu, ze neexistuji 2 protichudne verze, jak se to vlastne semlelo. ale to samozrejme jasne neresi pouziti streliva, to je jen tak mimo. zbran zatim nenosim, chodim na strelnici a otazku pouziti streliva pro sebeobranu jsem zatim neresil. ale o to vic mi prijdou tyhle prispevky zajimavy.
joot

Příspěvek od joot » 11 říj 2005 11:33

cmk píše:
joot píše:
cmk píše:Jestli vy jste nebyl na tom samem skoleni AEGIS TEAMu, jako ja :-)
........
:)))))
Takze byl? V sobotu nebo v nedeli? ja tam byl v sobotu - ten co vecne zapomnel davat prst ze spouste :-(
V sobotu. Prst na spoušti - už nevím kdo to byl. Já jsem byl ten co tam byl už potřetí :)) Nejedete tam 15,16 na pokročilé ?
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 11 říj 2005 12:02

V sobotu. Prst na spoušti - už nevím kdo to byl. Já jsem byl ten co tam byl už potřetí :)) Nejedete tam 15,16 na pokročilé ?
No, prave lezim v posteli a stonam, jestli se dolecim, tak jedu. Chci si projit vsechny kurzy, co me zajimaj (1,2,expert,svetlo&tma,puska) a pak kazdej rok chodit na 1ku, abych nezapomnel a odkontroloval si, jestli si nepestuju blby navyky.
joot

Příspěvek od joot » 11 říj 2005 12:20

cmk píše:
V sobotu. Prst na spoušti - už nevím kdo to byl. Já jsem byl ten co tam byl už potřetí :)) Nejedete tam 15,16 na pokročilé ?
No, prave lezim v posteli a stonam, jestli se dolecim, tak jedu. Chci si projit vsechny kurzy, co me zajimaj (1,2,expert,svetlo&tma,puska) a pak kazdej rok chodit na 1ku, abych nezapomnel a odkontroloval si, jestli si nepestuju blby navyky.
To chce jinak je to na pendrek. Co máte za kvér?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 11 říj 2005 12:32

Pro CMK a JOOT:

Pokud si chcete povidat... zkuste pouzit "SZ" cili soukromou zpravu. Nebo navrhuji abyste zalozili jine tema.
joot

Příspěvek od joot » 11 říj 2005 12:37

Andy píše:Pro CMK a JOOT:

Pokud si chcete povidat... zkuste pouzit "SZ" cili soukromou zpravu. Nebo navrhuji abyste zalozili jine tema.
Už mizíme.
Nikita

Zelenáč se ptá...

Příspěvek od Nikita » 25 říj 2005 23:09

Byla tu řeč o plastových a pryžových střelách. Rád bych o nich věděl něco bližšího (vlastnosti, účinnost). Pokud pachateli alespoň vyrazí dech či oko, máme tu ideální obranný přostředek ne? Dají se koupit v ráži .38 Special?
nespavec

Re:LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od nespavec » 26 říj 2005 01:06

Přímo v ruce jsem měl jen plastový náboj ráže 9x19,světle modrý plast.Dno náboje bylo z hliníku,ale stěny nábojnice se střelou byly z jednoho kusu plastu.Při výstřelu se střela odtrhla od zbytku nábojnice.Na 2m rozštípla smrkové prkno asi 2cm silné a vklínila se do praskliny,deformovaná do hřibu.Výstřelem se roztáhla hliníkoplastová nábojnice a zůstala,též vklíněná,v komoře.Musel jsem ji vyrazit.Zamýšlené použití jako prvního náboje se ukázalo nevhodné pro samonabíjecí pistoli.U revolveru by možná další střelbě nebránilo,ale s přebitím by byl určitě problém.Náboj byl bez značení,zakoupen kusově cca před 5 roky v Praze.
Charlie
Příspěvky: 6
Registrován: 23 říj 2005 17:33

Re:LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Charlie » 26 říj 2005 16:20

Na http://www.mvcr.cz/odbor/bezp_pol/dokum ... dp046.html najdete odpověď přímo z Ministerstva Vnitra, nic méně vás odkazují opět na Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva.
Nikita

Příspěvek od Nikita » 26 říj 2005 20:53

Aha! Takže, jestli to správně chápu, pokud by ona plastová střela nevypadala přesně podle popisu MVČR, ale po nárazu by se zdeformovala (viz nespavec), můžeme ji v nebezpečí použít. Pokud je dostatečně účinná, nemyslíte, že by to měla být jedinná povolená střela pro civilní sebeobranu?
Běžný agresivní ksindl přece neprůstřelné vesty a helmy nenosí. Vyvarovali bychom se situací kdy útočníka prostřelíme a zraníme neviné osoby.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 26 říj 2005 21:57

Nikita píše:Aha! Takže, jestli to správně chápu, pokud by ona plastová střela nevypadala přesně podle popisu MVČR, ale po nárazu by se zdeformovala (viz nespavec), můžeme ji v nebezpečí použít. Pokud je dostatečně účinná, nemyslíte, že by to měla být jedinná povolená střela pro civilní sebeobranu?
Běžný agresivní ksindl přece neprůstřelné vesty a helmy nenosí. Vyvarovali bychom se situací kdy útočníka prostřelíme a zraníme neviné osoby.
Covece bud jsem natvrdlej, nebo nechapu tvoje myslenkove pochody.
Nikita

Příspěvek od Nikita » 27 říj 2005 01:19

Možné je obojí :-) Co přesně nechápeš? Říkám jenom svůj názor a sice:

Pecka i pouhou plastovou kulí 9mm při síle asi 300 J přerazí žebra, pohmoždí srdce a pohne třeba i obsahem střev. Útočníka to prostě zastavit musí (jestli ne, prosím opravte mě). Sebeobranný účel to splňuje, takže proč by měli obyčejní civilisté nostit olověné kulky? Od zabíjení je tu přece policie a armáda.

Zajímaly by mě názory i ostatních lidí.
Odpovědět