Vyuka strebly - svereni zbrane znamemu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
epetr2008

Výuka střebly - svěření zbraně známému

Příspěvek od epetr2008 » 09 srp 2007 21:57

Modelová situace: Máte známého, který se chce naučit střílet a samozřejmě nemá zbrojní průkaz, vy ano, zbraň i chuť ho učit.

Zákon hovoří takto:

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/ ... s=10#10821
http://www.mvcr.cz/bezpecnost/zbrane/lex/odp056.html

§ 59
Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

A teď 3 body, které se na to mohou ,,vztahovat"

b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,
d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,
f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

Otázka je, jestli mu mohu svěřit po řádném poučení svojí zbraň, aby pod mým dohledem trénoval střelbu?

Protože konkrétně u nás na střelnici na mě hned vystartovali, že to může udělat jen odborný instruktor - tedy oni. (Byť v provozním řádu střelnice nebylo o tom není ani slovo)


Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 09 srp 2007 22:07

:lol: tak to mate na strelnici pekny buzeranty, ja mam papiry par mesicu a chodim bezne strilet s nekolika lidmi co papiry nemaj ani zbran- strili s moji a ja delam dozor + si taky strelim. nikdy zadny problem. jedine by mohl byt problem pokud by osoba nemela 18

a hele koukam ze mam 500 prizpevku a skoro 2 roky na foru :D tak to chce oslavit! jinak preju vsem zde pritomnym strelcum at jim nezvlhne prach a kule litaj k tercum- ne obracene :lol: :lol:
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 srp 2007 23:27

Já si taky myslím že by to mělo být OK, ale každý se může plést žejo. :?
Tak nevím.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 09 srp 2007 23:38

Opet moje oblibena citace celeho paragrafu - zvyraznim to dulezite:
§ 59
Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

a) podnikání zaměřeného na výcvik a výuku ve střelbě,
b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,
c) výuky k loveckým účelům,
d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,
e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo
f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen

a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,
b) dbát nutné opatrnosti a
c) zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

(3) Zbraň nebo střelivo do této zbraně lze svěřit fyzické osobě podle odstavce 1 jen na dobu nezbytně nutnou, a to pouze

a) k provedení střelby na střelnici, pokud nejde o střelbu ze zbraně uvedené v odstavci 1 písm. e), nebo
b) k jiné manipulaci se zbraní nebo střelivem v prostoru, který určí odpovědná osoba provádějící dohled podle odstavce 2 písm. c).

(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

Bod 1B:
- znameho nechavm strilet proto, ze ho to bavi a chce si jit nekdy zastrilet na zavod, kde mu to podle druhe casti bodu B umozni - tedy jedna se o sportovni pripravu - proto mu sveruji svoji zbran

Bod 1F:
- znamy planuje zbrojak a tak trenuje - branna priprava? Muze byt

Bod 2C:
- proc bych tim instruktorem nemohl byt ja, majitel ZP? Muzu. Tim, ze jsem udelal zkousky na ZP jsem prokazal, ze mohu byt odpovedna osoba

Bod 3B:
- tenhle bod to ale tak trochu obraci naruby - predpoklada, ze ta osoba vykonavajici dohled ja nebudu, ale furt nevidim duvod, proc bych ji byt nemohl
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 srp 2007 23:53

2 cmk

Jo já jsem stejného názoru, proto nechápu o co jim šlo.
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 10 srp 2007 00:06

az budou prudit priste tak je slusne posli do pr.dele :D
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Neptunus

Příspěvek od Neptunus » 10 srp 2007 03:38

Pokud vim tak je tu ale ještě podmínka, že půjčovat může pouze držitel Zp, který jej má již tři roky a více.
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 10 srp 2007 06:38

jo,ale pouze osobe mladsi 18ti let,osobe starsi,muze pujcit zbran i ten co ho ma tyden,takze tady bych problem nevidel
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Uživatelský avatar
Cherubín
Příspěvky: 32
Registrován: 23 úno 2006 15:00
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Cherubín » 10 srp 2007 10:21

epetr2008 píše:2 cmk

Jo já jsem stejného názoru, proto nechápu o co jim šlo.

Tak já chápu celkem přesně, o co jim šlo (mám na mysli ty pošuky na střelnici, co prudili). Šlo jim o to, aby si kámoš půjčil zbraň od nich a vložil za to tučnej balík v jejich kapsu - víme? :twisted:
Vržený nůž, střelu ani slovo nezastavíš.
Arnie

Příspěvek od Arnie » 10 srp 2007 10:54

Pokud to nebylo v provoznim radu, tak jim slo akorat o prachy a oporu v zakone podle me namaj. Ja s timhle nikdy nemel sebemensi problem.
Odpovědět