Jak jsem ladil vetrovku

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
dajda4603
Příspěvky: 47
Registrován: 04 črc 2005 21:58
Bydliště: Střední Čechy

Jak jsem ladil větrovku

Příspěvek od dajda4603 » 28 srp 2005 09:45

V dubnu 2005 jsem si pořídil větrovku CZ 200 S. Osadil jsem ji puškohledem Tasco 8-20 x 40 a za pomoci pumy Hill jsem ji pravidelně plnil a zastřílel. Používám diabolky JSB Match 0,520g. Po vystřílení zhruba tisícovky diabolek, jsem se rozhodl změřit, jakou sílu větrovka skutečně má. Pomocí chronometru Alfa Chrony a programu od I. Pellanta jsem zjistil, že skutečná energie je menší, než deklarovaných 16 J, ve skutečnosti byla pouze 13,5 J. Zajímavé také bylo, že energie zbraně postupně vzrůstala, při maximálním tlaku 180 bar se rychlost střel pohybovala něco nad 600 fps, vrcholu dosáhla kolem 120 bar, kdy střely létaly kolem 750 fps. Při tlaku pod 100 bar rychlost začala poměrně rychle klesat.

Během střílení jsem si všiml, že okolo malého šroubku na pravé straně zbraně se tvoří mastné kolečko a při výstřelu kolem něj unikne trochu vzduchu. Nejdříve jsem tomu nevěnoval pozornost, ale po zjištění, že tento šroubek má regulovat výkon zbraně jsem se rozhodl s tím něco udělat.

Předem chci upozornit, že nejsem školený odborník, mým největším počinem na poli ladění vzduchových zbraní byla výměna pružiny u Slavie 630 a výměna plastového závěru za kovový na vzduchové pistoli Crosman 1377c. Prosím neberte další řádky jako návod, pouze jako informaci. Případné následování mých kroků je na Vaší vlastní zodpovědnost.

Po přečtení několika článků (zejména návodu I. Pellanta) a odrazující informace z manuálu k CZ 200 jsem se rozhodl na nastavení energie zbraně podívat. Po sejmutí pažby jsem se dostal ke šroubu na zadní straně těla větrovky, kterým se energie reguluje. Šroub je přetřen červenou barvou a je zašroubován zhruba dvě otáčky pod úrovní těla zbraně. Šroub jsem vyšrouboval a vyjmul pružinu. Pokud by byla vyměněna za silnější, energie zbraně by vzrostla. To by ale znamenalo přesun zbraně do kategorie C, podléhala by ohlášení a byl by šmytec se střílením doma na zahrádce... Zkusil jsem však, co se stane, když se pružina více stlačí. Po zašroubování asi osmi otáček pod úroveň těla zbraně a utěsnění malého šroubku na boku zbraně (byla na něm nanesena příliš malá vrstva jakési modré těsnící hmoty) jsem začal měřit. První hodnoty byly povzbuzující, při tlaku 180 bar byla rychlost 760 fps a postupně rostla až na vrcholových 870 fps při 120 bar. To odpovídá maximální energii 18,3 J, což je ale už trochu mnoho. Zvýšený hluk výstřelu a rychlejší úbytek tlaku vzduchu také nebyly ideální. Začal jsem tedy hlavní regulační šroub opět vyšroubovávat, až jsem se dostal zhruba zpět na původní stav. Lepší těsnění u malého šroubku na boku zbraně přispělo ke zvýšení výkonu, který ve špičce pohyboval kolem 14 J, a to se mi zase zdálo málo. Tak jsem si ještě chvíli hrál (pro představu, po každé změně nastavení to znamenalo větrovku znovu natlakovat a nastřílet sérii zhruba 80 ran přes chronometr, psát si rychlosti, hodnoty tlaku a pak vše přepisovat do PC - že já jouda si nekoupil Beta Chrony, ten to umí sám... :?) až jsem byl s výkonem spokojen, energie se pohybovala těsně pod 16 J. Dlužno podotknout, že jsem celou dobu střílel do prázdného terče téměř bez míření, tím mi unikla jedna důležitá věc.

Když jsem chtěl střílet na přesnost, z hrůzou jsem zjistil, že má větrovka přestala být přesná. :shock: Před zásahy do nastavení energie střílela na dvacet metrů absolutně přesně (předpokládám, že zkušenosti ostatních majitelů téhle zbraně jsou obdobné), ale nyní šla každá rána jinam. Pro šťouraly dodávám, že střílím stále stejnými diabolkami a zbraň mám v držáku. Pro jistotu jsem důkladně vyčistil hlaveň a vše promazal, ale ke zlepšení nedošlo. Jelikož silná, ale nepřesně střílející zbraň je k ničemu, začal jsem znovu ladit. Hlavní regulační šroub jsem zašrouboval tak, že je v jedné rovině s úrovní těla zbraně a malý regulační šroubek jsem vyšrouboval téměř úplně ven (což byla chyba, která mě stála hodinu ladění - dokud nebyl šroubek dostatečně zašroubován, dutina fungovala jako brzda, maximální výkon nastal, až když přední strana šroubku byla na úrovni kanálu, kterým proudí vzduch do hlavně, při dalším šroubování již výkon začal opět klesat). Následovala další série střel měřená chronometrem. Energie byla pořád dost vysoká, ve špičce byla těsně nad 16 J. Postupně jsem proto zašroubovával malý regulační šroub, až koukal nad úroveň těla zbraně zhruba 3 mm. Energie tak klesla na 14 J, ale přesnost se vrátila :twisted: ! Na dvacet metrů jsem mohl opakovaně zasáhnout terč do jednoho místa. Zajímavé je, že maximální energie se posunula na tlak těsně nad 100 bar, ale křivka jejího průběhu se dost zploštila, zhruba od 150 bar do 100 bar se pohybuje v rozmezí 2 J (tedy 700 až 750 fps).

Takže závěrem mohu říci, že jsem v podstatě opsal velký kruh a s výkonem a přesností jsem se dostal přibližně tam, odkud jsem vyšel. Rozdíl je pouze v tom, že jsem se dozvěděl něco více, jak to funguje. Můžete mě nyní kritizovat, můžete se mnou nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat...

Jo a na závěr posílám fotku mého střeleckého parku a souvisejícího vybavení.
Přílohy
zbrane.jpg


skala

Příspěvek od skala » 28 srp 2005 23:24

vitej mezi vetrovkare

u te nepresnost pri vyssim tlaku me pripada jako by diabolka "nedrzela" ve vyvrtu a utrhla se z drazek. :shock: Chtelo by to vyzkouset vetsi prumer diabolek, tusim ze se delaji i o prumerech 4.51 a 4.52 a zkusit jestli by to pomohlo.
Ono vlastne pri tom ladeni nejde ani tak o to aby byla vetsi energie strely ale spise srovnat krivku prubehu aby byla co nejvic plocha. Presne tak jak to u toho tveho ladeni dopadlo. :-)

jinak zkus me sem hodit odkazy na stranky ze kterych jsi vychazel u toho tveho ladeni, ja vim jen o :
http://home.hiwaay.net/~ispellan/Airguns.html
http://www.airguns.pl/index.php?idmenu=47
Návštěvník

Co vnější balistika?

Příspěvek od Návštěvník » 29 srp 2005 05:53

Co takhle ofouknutí střely za koncem hlavně?
Zkoušeli jste nějaký úsťový nástavec, který odvede vzduch stranou, na způsob úsťové brzdy?
dajda4603
Příspěvky: 47
Registrován: 04 črc 2005 21:58
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvek od dajda4603 » 29 srp 2005 07:34

skala píše:vitej mezi vetrovkare

u te nepresnost pri vyssim tlaku me pripada jako by diabolka "nedrzela" ve vyvrtu a utrhla se z drazek. :shock: Chtelo by to vyzkouset vetsi prumer diabolek, tusim ze se delaji i o prumerech 4.51 a 4.52 a zkusit jestli by to pomohlo.
Ono vlastne pri tom ladeni nejde ani tak o to aby byla vetsi energie strely ale spise srovnat krivku prubehu aby byla co nejvic plocha. Presne tak jak to u toho tveho ladeni dopadlo. :-)

jinak zkus me sem hodit odkazy na stranky ze kterych jsi vychazel u toho tveho ladeni, ja vim jen o :
http://home.hiwaay.net/~ispellan/Airguns.html
http://www.airguns.pl/index.php?idmenu=47
Díky za info, používám JSB Match 4,51 přišly mi přesnější než standardní 4,50 (ještě že JSB vyrábí tester pack...). 4,52 jsem nezkoušel, ale když jsem vylovil z lapače některou z vystřelených 4,51, tak na ní byly vidět drážky jak na sukýnce, tak na hlavičce (víte, co tím chci říci 8) ), takže vedení drážkami bylo OK. Už mě taky napadlo, že diabolka s plochou hlavičkou může být na 20 metrů ovlivněna odporem vzduchu, ale nebude to asi mít takový efekt. Abych to upřesnil, z téměř absolutní přesnosti (dvě i tři diabolky do jednoho místa, tedy průměru 4,5 mm) se má větrovka při vyšším výkonu zhoršila na průměr cca 2 cm.

Vycházel jsem právě z těhle odkazů, co uvádíš, pak navíc z diskuse někde na AirGunForum.net (pardon, ale už je to delší čas) a také expertního názoru na www.reviewcenter.com .
JdC: Budoucnost patří aluminiu !
Paštikár

Příspěvek od Paštikár » 29 srp 2005 19:01

Ahoj prosím ta kde sa da zohnat taky chronometer a kolko to asi stoji?Dakujem
skala

Příspěvek od skala » 29 srp 2005 20:27

cena hradel pro mereni rychlosti strel neboli chronometru se pohybuje okolo 3000Kc v normalnim provedeni, profi budou krapet drazsi :wink:
jinak je nabizeji napr tady
http://shop.vmcustom.cz/cat.php?showid=21&lang=czech



TAKze se diabolky z drazek netrhaji, coz je jedine dobre
ta moznost ze by diabolku vychylil (toje ale hrozny slovo :D ) vzduch kterej vyleti za strelou z hlavne se me moc nezda, ale je zas pravda ze Aeron u svych vzduchovych pistolich pouziva neco co ten vzduch odvadi, ale podle toho jak to vypadalo by to clovek doma bez CNCcka asi tezko vyrobil :(

Zatim cau,
Paštikár

Příspěvek od Paštikár » 31 srp 2005 21:44

Ináč dík za to že si si dal tú námahu a podelil si sa o svoje skusenosti dalším vetrovkárom

----------------------------------------------------------------------------------
Každé pristání je dobré.... :D
skala

Příspěvek od skala » 01 zář 2005 18:44

vetrovkari
chtel jsem se jeste zeptat jestli nemate u CZ 200S problem se zadrhavanim prvniho stupne u spouste a jak jestli se to da vyresit nejakym jinym zpusobem nez jen jeho vyrazenim z cinnosti
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 01 zář 2005 20:13

skala píše:vetrovkari
chtel jsem se jeste zeptat jestli nemate u CZ 200S problem se zadrhavanim prvniho stupne u spouste a jak jestli se to da vyresit nejakym jinym zpusobem nez jen jeho vyrazenim z cinnosti
Podobny problem jsem nemel .. ale muzu doporucit to vyrazeni vetsiho odporu spouste z cinnosti .. sice si ze dvoufazove spouste udelate prakticky jednofazovou .. ale pouzivat pouze mensi odpor ke spousteni je pro tercovou strelbu lepsi .. spoust je lehci a rychlejsi.

Jak na to? .. cervik blize k luciku vysroubovat vice ven .. cervik dale od luciku naopak sroubovat dovnitr.
Jirka

Příspěvek od Jirka » 01 zář 2005 20:15

Dovolte mi prosím malou otázku,čím tlakujete vzduchový válec?Pumpa,kterou nabízí výrobce se mi zdá příliš drahá.Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 01 zář 2005 20:48

Jirka píše:Dovolte mi prosím malou otázku,čím tlakujete vzduchový válec?Pumpa,kterou nabízí výrobce se mi zdá příliš drahá.Děkuji za odpověď.
Pumpa ma sva pro i proti, pokusim se je shrnout:

+ muzete tlakovak kdy chcete, kolikrat chcete a na jaky tlak chcete
+ je lehka, skladna, muzete ji nosit sebou
+ neni v uskladnenem stavu nebezpecna jako tlakova bomba

- da dost prace natlakovat zasobnik - pote je problem neco vubec trefit
- aby byla vetrovka plnena suchym filtrovanym vzduchem (mastny, vlhky nebo necisty vzduch muze poskodit mechaniku vetrovky) je potreba k pumpe mit filtr (DryPac), k nemuz je nutne dokupovat cistici a susici napln
- cena

Druhou moznosti je tlakova nadoba - bomba:

+ cena (stara 10l se da poridit za cca 1500-2000)
+ rychle prepustite bez vetsi namahy (z 10l lahve asi 50x)
+ levny provoz (jednou za cas k potapecum, kteri bombu naplni za cca 100,-)

- vaha vs. objem = lepsi mit vetsi objem bomby, pri tom ale vetsi bomba jiz vazi tolik, ze se neda nosit sebou
- nutna tlakova zkouska, platnost 5 let a nova zkouska stoji cca 500,-
- nebezpecna (pod postel bych si ji nedal)

Vyber je na Vas .. ja mam bombu a prepoustim. Kdybych chtel s vetrovkou chodit na vylety, koupim nahradni tlakovy valec (cena cca 2200,-)
Naposledy upravil(a) Sidewinder dne 02 zář 2005 09:18, celkem upraveno 1 x.
skala

Příspěvek od skala » 01 zář 2005 22:41

zatim mi teda nezbyva nic jineho nez tedy vyradit prvni stupen z cinnosti, ale snad se nekdy dostanu k tomu abych to rozebral a podival se v cem je "zakopanej pes" (podle schema co je v navodu to vypada ze v miste dotyku spoustove paky a uderniku to drhne - snad to pujde prelestit, vic zjistim po rozebrani)

jinak mohu doporucit k tlakovani vetrovky potapecskou lahev, je to pohoda jen prepustit vzduch do zasobniku a jit strilet, nez se trapt s pumpou a pak to rozdejchavat :wink:
jo a tu tlakovou lahev mam ulozenou pod posteli :D , je to po ruce a verim ze kdyby nebyla v poradku tak na to tlakou zkousku nedostanu
dajda4603
Příspěvky: 47
Registrován: 04 črc 2005 21:58
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvek od dajda4603 » 03 zář 2005 10:19

Sidewinder píše: Pumpa
- aby byla vetrovka plnena suchym filtrovanym vzduchem (mastny, vlhky nebo necisty vzduch muze poskodit mechaniku vetrovky) je potreba k pumpe mit filtr (DryPac), k nemuz je nutne dokupovat cistici a susici napln

Druhou moznosti je tlakova nadoba - bomba:
Máte někdo zkušenost s filterm DryPac :?: Váhám si jej pořídit, protože když jsem po jednom napumpování pumpu rozebral, tak jsem uvnitř našel kondenzovanou vodu. Ptal jsem se v prodejně CZUB v Praze, ale nemají jej, prý snad bude v září za zhrbua 1500 Kč, což by bylo OK, jelikož britský výrobce za něj chce 50 liber. Náplně by měly být kolem 300 Kč, netuším, jak dlouho vydrží... Každopádně, pokud chcete používat pumpu bez DryPacku, tak doporučuji po každém napumpování odpojit spojovací hadici, profouknout ji a párkrát zapumpovat pumpou naprázdno, aby z ní vyběhla voda. No a skladovat někde v suchu.

Mám i bombu 5 litrů, je snadno přenosná, ale relativně rychle se vypotřebuje, takže když už není plná, je třeba větrovku dotlakovat pumpou :?

A k předchozímu dotazu na chronometr Chrony - vyrábějí ho Kanaďani (www.chrony.ca), dá se sehnat přes internet, jak jsem koukal, mají distributora i v Polsku a jak píší i v Západním Německu :lol: (holt jim nějak uteklo, že časy se mění... :) ) Ceny se pohybují od 90 USD do 200 USD podle modelu, pokud nechcete měřit každý den, stačí model F-1 nebo Alfa.
JdC: Budoucnost patří aluminiu !
Dawe1

Re: Jak jsem ladil větrovku

Příspěvek od Dawe1 » 03 zář 2005 15:53

dajda4603 píše:V dubnu 2005 jsem si pořídil větrovku CZ 200 S.

zhruba 3 mm. Energie tak klesla na 14 J, ale přesnost se vrátila :twisted: ! Na dvacet metrů jsem mohl opakovaně zasáhnout terč do jednoho místa. Zajímavé je, že maximální energie se posunula na tlak těsně nad 100 bar, ale křivka jejího průběhu se dost zploštila, zhruba od 150 bar do 100 bar se pohybuje v rozmezí 2 J (tedy 700 až 750 fps).

Takže závěrem mohu říci, že jsem v podstatě opsal velký kruh a s výkonem a přesností jsem se dostal přibližně tam, odkud jsem vyšel. Rozdíl je pouze v tom, že jsem se dozvěděl něco více, jak to funguje. Můžete mě nyní kritizovat, můžete se mnou nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat...

.
To vážně zajímavá náhoda, vzhledem k tomu, jak na na to ve zbrojovce dlabou.. 8) 8)
coviha
Příspěvky: 163
Registrován: 25 lis 2012 10:51

Re: Jak jsem ladil větrovku

Příspěvek od coviha » 18 říj 2019 06:51

zdravim nema někdo výrobni výkresy ventilu
Odpovědět