Kvalitni optika na vetrovku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
vaclavik22
Příspěvky: 9
Registrován: 11 čer 2021 08:50

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od vaclavik22 » 14 srp 2022 18:31

koi41: PCP střílím taky, jinak bych nepsal do tématu " kvalitní optika na větrovku ". Ale nemám lepší výsledky na těch 200m se zvětšením 24x oproti 12x. Za dobrých světelných podmínek vidím samozřejmě víc detailů, ale na přesnost to u mě nemá vliv. Za mě doporučuju spíš se zaměřit na kvalitu optiky než na maximální zvětšení, to je vše.


koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od koi41 » 14 srp 2022 23:38

Že já mám to štěstí, že se zapletu do diskuze s naprostým ignorantem a ještě k tomu hulvátem.
muf10
Příspěvky: 80
Registrován: 03 čer 2013 18:56
Bydliště: Zlínsko

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od muf10 » 15 srp 2022 09:54

Taky jsem vyměnil 6x24 za 4x16 s lepším obrazem a použitelností na krátké i dlouhé vzdálenosti.
80m není problém zamířit jen s mojim flusbrokem trefit.
U velkého zvětšení nešlo patřičně nadsadit musel pořád doklikávat a to na plné nestačilo.
Artemis M16 .177, Westhunter 4-16x44 FFP , pumpa Mil-Tac, kompesorek ali 12v
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2000
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od cannis » 21 srp 2022 18:51

Když už tady píšete o svých výkonech a použitelnosti zvětšení, tak by bylo vhodné napsat i s jakou optikou jste ne/byli spokojeni. Jinak to nemá absolutně žádnou validitu, takové výkřiky, že to nejde, nebo že to naopak je v poho. Já konkrétné teď používám Meoptu ZD 6-24x56 RD Mildot. Jelikož je na nové pušce, tak se v podstatě pohybuji do 70 m, abych vůbec zjistil, jak na tom je zbraň, co do přesnosti a vhodného střeliva. Nicméně nastřeleno mám pro svoje potřeby na 50 m. Optické zvětšení používám do 60 m 12x, střílím na rastr velikosti 5 mm s tím, že středový kříž má sílu čáry 1 mm a ostatní 0.5 mm. Do této vzdálenosti a na tento terč jsem absolutně spokojený s nastavením a troufnu si tvrdit, že při vhodnějším výběru kilzony si vystačím i na 80 m. Pokud bych bral v úvahu, že použiji svůj terč s lízátkem o prúměru 30 mm, tak si podle mnou osobně ověřeným pozorováním vystačím se zvětšením max 18x/100 m. Je to ovšem ryze individuální, protože mi oči už tak neslouží jako kdysi. Pokud tady někdo píše nesmysly o trefování nábojnic na 50 m a potřebuje na to větší zvětšení než 12x, měl by si zajít na oční. Bejvalka mi na 50 m s Cricketem z plného zásobníku sundala každou ranou s optikou MTC Connect 3-12x24 hilzny(nechci kecat co to bylo za ráži ale nebylo to snad víc než 7.65)během chvilky a pak to okomentovala, že by si přála nějakou větší výzvu. A to si picla jen občas. Myslím, že můžu opravdu posoudit zvětšení, používal jsem kdysi Sightron S III 10-50x60 LR IRMOA a to je dost dobré sklo( to by mohl určitě potvrdit nejeden špičkový střelec, namátkou zmíním Grinche, ten ji měl jen v jiném provedení kříže). Stejně jsem střílel max na zvětšení 24x, větší se bez pořádné opory stejně nedá solidně udržet.
Takže asi tak bych viděl s těmi pochybami.
P. S.Ta Meopta je za tu cenu super sklo. :D
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od koi41 » 11 říj 2022 00:39

No, musím se tomu trošku chechtat, když někde ale i tady čtu, jak s optikou 4-16x sestřelují hilzny od 9mm nebo kostky cukru na 60 m a výše. Ani jsem se s tím na střelnici nikdy nesetkal. Jsem sice starý, musím proto používat jen opravdu dobré sklo s velkým zvětšením, ale jen jednou se mi letos povedlo trefit pet zátku 2x za sebou na 90 yardu. ( Na mojí výzvu se žádný čarostřelec neozval.) Udělal jsem pokus. Dal jsem PCP Steyra do nastřelovací stolice a výsledek ? V tom nejlepším případě jsem se vešel do černého na terč 14 x 14. V podstatě i stejný výsledek s Daystate. A jsou to super pušky. ( Pokud jsem to udělal na cca 40 m, v terči je jedna díra 5mm.) Takže pokud je tu někdo, kdo trefuje kostku cukru na 80m s optikou max.24x, ozvěte se, rád vás vezmu na mojí střelnici www.benango.cz rád se zde při kladném výsledku veřejně omluvím.
Já jsem si po dlouhém váhání objednal sklo IOR Terminátor12-52-56 SFP. Je to sice cikán, má ale zajímavé parametry a záruku 30 let. Dodací lhůta měsíc u Kralíků, teď mi napsali že tři měsíce. Objednal jsem si u nich i Red Wolfa v provedení HP a puškohled je určen na něj. Tubus tohoto skla je 40 mm, sklo super, tak jsem na oboje opravdu fakt natěšenej.
Xfantasy
Příspěvky: 64
Registrován: 20 úno 2022 08:49

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od Xfantasy » 11 říj 2022 14:01

Zajímavá výzva, jsem zvědavý jestli se někdo najde :shock:
vaclavik22
Příspěvky: 9
Registrován: 11 čer 2021 08:50

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od vaclavik22 » 11 říj 2022 16:43

Na PCP mám Meoptu 4-16 a jsem si naprosto jistý, že můj střelecký výsledek na těch 50m co obvykle střílím, není limitovaný zvětšením. Ale třeba se k tomu časem prostřílím, jak se říká nikdy neříkej nikdy. :)
spikelet
Příspěvky: 101
Registrován: 24 pro 2013 17:31

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od spikelet » 11 říj 2022 20:04

Ale to nic nevypovida o kvalite optiky, ale spis o nekvalite sestavy pusky a streliva, nebo to opravdu neumis. Neber to zle, ale zvetseni vic jak 24x Ti nepomuze k lepsimu vysledku, Ba naopak Ti vysledek jeste vic pokazi. Pri velkem zvetseni vidis uplne vsechno, coTve telo dela. Kazdy uder srdce, kazdy nadech a vydech. Cely obraz se Ti bude daleko vic trast. Nakonec zjistis, ze jsi vyhodil uplne zbytecne penize za drahou optiku s ultra zoomem. Sam mam optiku se zvetsenim 50x, ale strilim na zvetseni maximalne 30x a na vzdalenost 300-500 metru. Na 100 metru davam zvetseni 12x 16x.
Lens
Příspěvky: 63
Registrován: 01 úno 2009 00:20

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od Lens » 12 říj 2022 21:56

Záleží i do čeho se střílí.Je např.Petka a je Petka.Kolik ti kliká MOA optika na těch 500m?Altaros musí na kilometr mířit 200m nad cíl,což vyžaduje nakloněnou šínu,která zase znemožňuje střelbu na blízko.V rozsahu klikání se do vzduchové střelby a její balistiky na takový dálky nevejde žádná optika.To by to muselo letět 450 a víc.Nějak se mi nechce věřit,že střelba nad 200m má nějaký smysl a představa na co se musí střílet na 400m,aby to mělo konstrukční smysl sestavy.
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od vin » 13 říj 2022 16:11

Za léta střílení se vším možným, a na všechno možné (krom lidí) s optikou i bez vím, že existují dobré zbraně i optika, se kterou někteří dokážou divy a jiní se sotva kdy trefí. Na druhou stranu i méně přesné sestavy zbraně v rukou zkušeného a se zbraní sžitého střelce překvapí celkovými výsledky.
Manželka zvedne Benjamina maximuse, mrkne na tlakoměr, krátce zamíří a cíl je dole, syn dlouho přemýšlí, přepočítává vzdálenost a netrefí.
Pominu-li airsoftové "puškohledy", kterých jsem si pár otestoval, tak pojem kvalitní (spíše vhodný) by se měl vztáhnout k účelu a způsobu užití konkrétní zbraně. Asi není puškohled vyhovující všemu a všem. Někdo preferuje rozměry a váhu, jiný použitelnost za šera, lovec preferuje široké zorné pole, jiný vyžaduje přesnou korekci paralaxy. Jiný zase snadné klikání velkého rozsahu.

Je pravdou, že od určitého stupně přiblížení se negativně projevují jinak neznatelné pohyby těla, tep, dech, třes rukou apod., které znehodnocují zaměřování. Ale není to u každého střelce stejné a liší se to také značně podle podmínek střelby a použité zbraně.
Stejná optika (přiblížení) se projevuje rozdílně na zbrani lehké a jinak na zbrani těžké, kde se i při větším přiblížení vliv třesu těla projevuje výrazně méně, v závislosti na způsobu držení zbraně, jestli v ruce, nebo s oporou. Jiné je to u ležícího střelce, jiné u stojícího, či klečícího.
Tak například zvětšení 24x na malé, lehké karabině z pistole marauder s oporou je mnohem více znát třes těla a kříže na cíli, než na 4 kilové pušce se stejnou oporou.
Proto je nutno vybírat podle zbraně a účelu, způsobu používání. Někdo může střílet úspěšně i s větším přiblížením, záleží na podmínkách. Ale 24x mi nevyhovuje ani na delší vzdálenosti, leda tak na 2 litrovou petku.
Lens
Příspěvky: 63
Registrován: 01 úno 2009 00:20

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od Lens » 13 říj 2022 17:55

No mě jen zajímalo,jak se dá bez klikání dostat balistická křivka vzduchovky o rychlosti 300m/s (s lehkým střelivem,se slugy už vůbec ne)Do osnovy puškohledu.A to bez ohledu na zvětšení.U lepších optik co klikají 90MOA a víc,jako NXS 125 MOA.Jednoduše využiju li celou osnovu od shora až dolů,můžu se dostat na 250m a zbytek doklikat.Nedostávám se ale na oněch 300-500m jak píše a píší i jiní střelci.
spikelet
Příspěvky: 101
Registrován: 24 pro 2013 17:31

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od spikelet » 13 říj 2022 19:22

Trochu to rozvinu.
Koi41 je presvedceny, ze za lepsimi vysledky mu pomuze ultrazoom optika, protoze na 40 metru ma rozptyl 5 mm a na 80 metru uz ma rozsev jak na poli. Puska je v nastrelovaci stolici v obou pripadech. Tady neni chyba ve zvetseni optiky. Tady je chyba v sestave puska a strelivo. Predpokladam, ze kdyz strili ze stolice, tak jako strelec neudela chybu, nebo minimalni. Takze v jeho pripade, bych se zameril prave na sestavu puska a strelivo. Strelivo na 40 metru uz ma vychytane, pokud to opravdu chodi aspon 5 ran v rozptylu 5 mm. Ted by se mel zamerit, aby vychytal strelivo i na jine vzdalenosti. Optika s ultrazoomem mu vubec nepomuze. Na tak smesne ano smesne vzdalenosti je zoom 20x uz moc.
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od vin » 14 říj 2022 08:59

Na dálkovou střelbu nelze mít nastřelenou nulu na 30 metrech. Nastřelení musí odpovídat vzdálenosti cíle. Myslím, že pro vzduchovku se nenajde optika, která bude použitelná na cíle od metru do 5 stovek metrů bez úpravy náklonu.
Jsou na to i montáže, které mají štelování náklonu.
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od koi41 » 14 lis 2022 01:44

Trošku to upřesním. Fakt střílím krátce. pouhých 60 let, pokud vezmu v úvahu, kdy jsem dostal první vzdůšu. Ale o to nejde.
Vlastním čtyři pušky. Nebudu zde psát o tom, co by jste měli všichni znát. ( Vliv všeho možného na přesnost střelby.)
Já to mám nastavené takto:
1) AA TX 200 + Meopta ZD 4-16x44...........Používám do 50 - 60m, nastřeleno na 50 m střed JSB do váhy 0,670g.
2) Daystate Huntsman 4,5 (Upraveno na 24J) + Hawke Sidewinder 30 8-32x56 SF.....60m až 100m, střelivo JSB do 1g.
3) Steyr CHallenge 4,5 (30J) + Delta Stryker 5-50x56......100 yard až 105m, JSB 840 až 1,5g......,nastřeleno na 100 yardů, střílím tak do 130m.
4) Nově : Red Wolf HP 5,5 + IOR Invictus 10-60x56 SFP. Pro střelbu nad 100m. počítám střelivo slimáky od 1,5g výše dle nastaveného výkonu zbraně.
Tak nad tím asi hodně lidí bude kroutit hlavou. Ale mě to tak prostě vyhovuje a střídám pušky i vzdálenosti bez velkého přetáčení skla a mám i potřebný výkon zbraně pro použité střelivo dle váhy.
Tak asi tak.
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Kvalitní optika na větrovku

Příspěvek od koi41 » 01 bře 2023 01:56

Tak testuji Red Wolfa a IOR Invictus. Tedy od Ježíška jsem byl 2x na place. Dost jsem se bál Invictus koupit, je drahý a výroba Rumuni. Čekal jsem na něj asi tři měsíce, ale je doma. Je na něj 30 let záruka, to mi pomohlo při rozhodování, zda koupit či ne. No, co říci o skle za 2.400 Euroušů ? Má super kříž, to se mi líbilo jako první. Zajímavé je jeho nastavení. Velikost kroku, tedy myslím posun na terči se mění dle použitého zvětšení. S tím jsem se zatím nikde nesetkal. Jinak je celkem jednoduchý na ovládání. Paralaxa naprosto perfekt, stejně jako sklo.
Zatím je čes dělat nějaké závěry. Uvidíme tak po půl roce.
Odpovědět