Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
drevokocur89
Příspěvky: 7
Registrován: 28 čer 2011 20:56

Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od drevokocur89 » 24 črc 2022 12:30

Ahoj chci si teď udělat ZP a už pomalu koukám, co si pořídit po absolvování. Jakou zbraň byste doporučili záčátečníkovi?

Co od toho očekávám:

Jsem levák, takže pohodlné ovládání, nemusí být přímo určena pro leváky, ale určitě znáte typy zbraní, které se Vám ovládají dobře i když většina je určena spíše pro praváky.

Chci chodit na střelnici, nechci zbraň je na uložení do trezoru, takže bych ocenil i kdyby se dala skrytě nosit. Chci také spolehlivou, blbuvzdornou zbraň.

Docela mě zaujal PM Makarov/Baikal 442/Baikal MP-71/ co tak čtu tak většina lidí si tyto chválí, co jsem koukal tak náboj 9mm Makarov stojí podobně jako Browning

Také mě docela zaujaly některé typy 7,65mm ČZ 27,50

Nebo byste šli cestou něčeho S 9mm Luger? např. Grand Power K100 Mk12, Baikal 446 C (ten ale prý nafukuje náboje) nebo Revolver Alfa

Nebo byste pro leváka doporučili revolvér? Jakou velikost zvolit 4? a jakou ráži 38 nebo 357 MAG.

Co říkáte na výrobce Taurus nebo Norinco i když čína tak někteří lidé to chválí nebo se držet raději ověřených výrobců?


Co byste vybrali pro začátečníka leváka, určitě vás napadnou další možnosti, budu rád, za každý návrh. Aspoň budu vědět co si např. před koupi půjčit a vyzkoušet na střelnici a některé věci bohužel poznáte, až po delším používání, víc lidí víc ví.

Děkuji za rady.


Uživatelský avatar
STALKER
Příspěvky: 117
Registrován: 16 črc 2014 12:31

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od STALKER » 24 črc 2022 19:01

Otázka na co to chceš jestli sport tak 1911 nebo shadow 2 jestli na nošení a kurzy tak cz p10 nebo glock . 19nebo43x
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od tomcat » 25 črc 2022 02:24

Nik neskonci len s jednou...

Ked s danou problematikou nemas skusenosti, tak ako najjednoduchsie je si ako prve kupit to co sa ti paci. Aby ta bavilo chodit s tym trenovat nech ziskas prakticke skusenosti.
Potom az vsetkemu budes viac rozumiet, ked budes vediet co ti vadi, co ti chyba na tom co doma mas, az budes vediet co od zbrane ocakavas, tak si kupis presne to co naozaj bude pre teba idealne.

Konkretnu zbran neporadim, to je na vkuse kazdeho sudruha, co ti ale odporucim je velkost.
Kup si ako prvu zbran full size, pripadne kompakt. Urcite si nekupuj nic mensie.
Zvycajne plati ze cim mensia velkost, tym zlozitejsie ovladanie a spravanie pri strelbe (kopanie).
A az sa naucis strielat a triafat tam kam naozaj chces (po ziskani ZP si kazdy mysli ze vie strielat a potom sa trapi na strelnici a vymysla 3,14coviny o zle nastavenych mieridlach...), tak si kup subkompakt alebo mikrocompact ak to teda chces na skryte nosenie.

Ak to ale chces brat aspom troska seriozne a nechces kupovat len podla toho co sa ti paci, tak v kazdom pripade ti musi dobre sediet v ruke (kazdy ma inu ruku, velkost dlane, dlzka prstov...). Pripadne si zisti ci sa daju zmenit parametre uchopovych casti (velkost chrbtov, bokov) aby si si to vedel upravit presne na svoju ruku.
Preto je aj zbytocne sa pytat na forach co kupit.

Co je ale dobre je pytat na skusenosti co sa tyka spolahlivosti, kazovosti, servisu, dostupnosti nahradnych dielov. Dane informacie najdes aj na fore vo vlaknach tykajucich sa konkretnych zbrani. Ak nie, mozes sa tam na to spytat.
Takze urcite si daj kolecko po obchodoch nech si aspom vyskusas drzanie. Vytipuj si par kuskov a potom si to kolecko daj po strelniciach kde si tie zbrane pozicaj a otestuj realne v praxi.

Ako lavaka ta bude zaujimat ovladanie zbrane lavou rukou (vypustanie zasobnika, ovladanie pripadnej poistky, decockera,...). Niektore zbrane su obojstranne, niektore iba jednostranne a niektore maju moznost prehodit ovladacie prvky podla potreby.

Nafukovanie nabojov ta asi bude trapit ak chces prebijat... inak by ta malo len trapit ci spolahlivo vyhadzuje nabojnice, nie ich tvar po vystreleni.

Hlavne s kupou zbytocne neponahlaj, to ze mas ZP neznamena ze hned na druhy den musis kupit zbran.
Daj tomu cas a kludne aj niekolko tyzdnov nech v klude stravis a vyhodnotis vsetky informacie ktore nazbieras na strelnici pri testovani zbrani.
Kludne si rob na papier poznamky z dojmov. Ako ti sedela pri strelbe, aka bola ovladatelnost, spolahlivost. Casom sa totiz tie dojmy z pamati vytratia alebo "vychladnu".
Potom si s odstupom casu aj ked len na papieri lahsie porovnas co bolo pre teba najprijemnejsie na ovladanie a strelbu.
To kolecko na strelnici kludne si daj aj viac krat a skusaj zbrane co najskor po sebe aby si mal cerstvo v pamati vnemy z testovania.
Rychle nakupy casto prinasaju sklamanie.
drevokocur89
Příspěvky: 7
Registrován: 28 čer 2011 20:56

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od drevokocur89 » 25 črc 2022 03:28

Tomcat: ahoj díky za vyčerpávající odpověď zatím jsem střílel s kamarádovy ČZ 83 a Glocka 48, Zkoušky budu dělat ČZ 10.

Je pravda, že střílet na střelnici se dá pomalu se vším, ale ČZ 83 se mi docela blbě ovládala, je vidět, že je určená pro praváky. Proto jsem se ptal např. na ČZ 50 nebo Makarov mají jinak uspořádané ovládací prvky a proč se ptám např. na určité modely zbraní? Protože věřím, že existují modely pro praváky, které se levákům ovládají také dobře. Někdo také říká, že nikdy neměl potřebu vlastnit zbraň, která je určená pro leváky.


Samozdřejmě mám v plánu si je nejprve půjčit na střelnici. Co se týče použití chci zbraň použivat převážně na střelnici, takže mě větší velikost vadit nebude. Důvod proč jsem se ptal na určité modely je ten, že mám omezený rozpočet 8-12 tis. Myslím, že je důležité po absolvování ZP hlavně chodit střílet.

Někde tady jsem četl, že pokud člověk ještě neví přesně učel, je vhodný např. revolver, proto jsem začal pokukovat po Taurusech.

Pistole Shadow nebo Colt 1911 je podle mě do začátku zbytečnost, přeci jen jsou v horním cenovém spektru.

Je tady nějaký levoruký střelec?
Co by sis jako první půjčil na střelnici, takový referenční model? Od čeho se odpíchnout.
zabludeny
Příspěvky: 3
Registrován: 26 črc 2022 11:44

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od zabludeny » 26 črc 2022 11:59

Zdravím
Som ľavák a keď som začínal neboli ľavoruké zbrane bežné. Čokoľvek sa bezproblémov dá ovládať ľavou rukou je to len o zvyku. Proste používam na tlačítko zásobníka aj záchyt uzáveru ukazovák. Momentálne mám Glock gen3 a K100. Na K100 ovládam záchyt záveru ukazovákom a vypúšťanie zásobníka palcom ľavej ruky. Dalo by sa aj ukazovákom ale to tlačítko je tuhšie a palcom je to o trošku pohodlnejšie. Záver: Začni strieľať čímkoľvek čo sa Ti dostane do ruky, prípadne čo sa Ti páči. Na ovládanie si proste zvykneš.
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 221
Registrován: 02 srp 2009 05:05
Bydliště: Žarnovica-Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od marekzcke » 26 črc 2022 20:45

Neni to tak davno co som riesil podobny problem.
Proste som zavital na strelnicu, skusil asi 4 modely co som mal vyhliadnute na internete a s velkym sklamanim som skonstatoval, ze ma nic neoslovilo. Jasne CZ-75 s tou som mal natrenovane na skusky, ale to fakt nechces. Glock ten mi na prekvapenie nesadol vobec. Skusil som este CZ P-10, ale ten grip a male vybranie pod lucikom?
No nic, tak som zbrane vratil, zdelil predajcovi, ze asi to chce cas kym zistim co chcem. V tom vytiahol v tu dobu novinku Steyr A2 MF a bola to laska na prvy dotyk. Myslim, ze ide prestavit aj na lavaka. Fakt odporucam sa na nu v reale podivat. Nepise sa o nich na internete vela, ale je to genialne navrhnuta zbran.
hrojar
Příspěvky: 8
Registrován: 28 kvě 2022 10:43

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od hrojar » 29 črc 2022 07:01

Ano, já jsem levoruký střelec, a ještě takový dost specifický, pravá ruka mi chybí od zápěstí a na levé mi chybí 2 články ukazováku a kousek palce. Mám jednu pistoli ČZ85 a pár revolverů. Všechno pro praváka. Ale všechno se dá naučit a nakonec ani střelba levou rukou s pravostrannou zbraní není žádná trága. Já začínal na ČZ75 a revolverem Ruger Security Six čtyřpalec v ráži 357M. A dobrý.
drevokocur89
Příspěvky: 7
Registrován: 28 čer 2011 20:56

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od drevokocur89 » 29 črc 2022 21:12

Ahoj tak dnes jsem vyzkoušel revolver SW byl to myslím 3 nebo 4 palec ve 38.

Plusy:

Celková jednoduchost
Co se týče obsluhy obsluhoval se mi fajn.

Mínusy:
Nějak mi nesedli mířidla, lépe se mi stříli z Glocka 48, zase obsluha vše na levé straně (určeno pro praváky) mi nesedí, ne že by z toho nešlo střílet, ale prostě mi to nesedí.

Někdo nějaký nápad jaký revolver třeba vyzkoušet? např. s lepšími mířidly atd.? Revolveru se určitě nebráním a rád bych si třeba vyzkoušel i Revolver na 9L. Máte někdo s tím zkušenosti.

Dnešní zkoušení bych shrnul tak jako jo, ale nenadchlo mě to. Vystřílel jsem 50 nábojů. Nebo si myslíte, že to chce vystřílet více nábojů?
drevokocur89
Příspěvky: 7
Registrován: 28 čer 2011 20:56

Re: Jakou zbraň pro začátečníka (leváka)

Příspěvek od drevokocur89 » 29 črc 2022 21:12

Ahoj tak dnes jsem vyzkoušel revolver SW byl to myslím 3 nebo 4 palec ve 38.

Plusy:

Celková jednoduchost
Co se týče obsluhy obsluhoval se mi fajn.

Mínusy:
Nějak mi nesedli mířidla, lépe se mi stříli z Glocka 48, zase obsluha vše na levé straně (určeno pro praváky) mi nesedí, ne že by z toho nešlo střílet, ale prostě mi to nesedí.

Někdo nějaký nápad jaký revolver třeba vyzkoušet? např. s lepšími mířidly atd.? Revolveru se určitě nebráním a rád bych si třeba vyzkoušel i Revolver na 9L. Máte někdo s tím zkušenosti.

Dnešní zkoušení bych shrnul tak jako jo, ale nenadchlo mě to. Vystřílel jsem 50 nábojů. Nebo si myslíte, že to chce vystřílet více nábojů?

Co se týče úchopu tak u Glocku 48 je sice tak tak, ale prsty tam naskládám.
Odpovědět