Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 15 zář 2021 17:17

Nemá niekto skúsenosť s predovkami talianskej firmy CHIAPPA? Najmä čo sa týka kvality spracovania a presnosti napr. v porovnaní s PEDERSOLI.
Přílohy
chiappa-lepage.jpg


TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
jirhavli
Příspěvky: 63
Registrován: 27 říj 2011 21:11
Bydliště: Brno

Re: Předovky

Příspěvek od jirhavli » 19 zář 2021 16:53

Zdravím vespolek, mám dotaz. Dá se k pušce Ardesa Deerhunter dokoupit piston na zápalky W209?
NAA, flobertky, TAUky, CO2jky, zápalkovky
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 19 zář 2021 22:48

Pedersoli měl v sortimentu konverzní piston pro brokovou zápalku. Byl součástí sady pro pokojovou střelbu plastovými kuličkami. Nicméně i kdybyste ho někde sehnal, nebude vám u zbraní Ardesa pasovat závit.
Takže nedá.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 23 lis 2021 16:19

Je podľa vás bezpečné strieľať z originálnych damaškových hlavní?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 23 lis 2021 17:52

Tvůj dotaz je příliš všeobecný. Jako by ses zeptal, zda je bezpečné jezdit se starým autem. Navíc neuvádíš, zda jde o předovku nebo zadovku, kulovnici nebo brokovnici. I moderní hlaveň se může roztrhnout.
Pokud je jakákoliv zbraň technicky v pořádku, prošla zkušebnou, tak neny problém. Sám střílím s originály, ale jenom kulovnice, a bez jakéhokoliv problému. Mám např. naprosto unikátní brokovou dvojku jehlovku s damaškem a nebál jsem se ji vyzkoušet.
Specielně u brokovnic velmi záleží na důkladné prohlídce vnitřku a vnějšku hlavní. A potom se musíš rozhodnout, zda riskovat případné otevření hlavně (svazku hlavní) ve zkušebně.
Kdysi jsem střílel občas jenom pro zábavu z brokovnice s damaškovými hlavněmi. Puška na pohled jako tyčka do plotu, ale technicky OK. Skončila v Rakousku, práci odvádí doposud. Pak jsem měl, někdy v 90. letech, dvojku zadovku od Nowotného v Praze, Hlavně damašek, ale na povrchu byly skvrny po rzi. Nový majitel si nechal nalaborovat patrony s Vesuvitem, při druhé ráně se mu jedna hlaveň otevřela před předpažbím, v místě upevnění poutka na řemen.
Závěrem:
a) rozhodnout se riskovat a dát zbraň do zkušebny. Pokud projde, máš jistotu a seš v pohodě :D
b) pověsit flintu na hřebík :( :(
Šakal
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 06 pro 2021 18:00

Ešte by som sa rád vrátil ku knôtovkám-doutnákovkám. Istý talianskym výrobca je dosť známy tým, že mu praskajú pažby na kresadlovkách, čím je to spôsobené, je na inú debatu.
Ale čo praskliny na knôtovkách? Tam by zámok nemal byť až tak namáhaný? Mám možnosť (možno) kúpiť pušku, ale tie praskliny na pažbe sú jasne viditeľné, pričom ide o značku Artax, čo by už mala byť "vyššia trieda" týchto zbraní.....
vid foto:
https://aparapi.rajce.idnes.cz/Lunt/1517906523
https://aparapi.rajce.idnes.cz/Lunt/1517906524
hm :idea:
knôtovky potrebujú dosť "podsypať" a bol by som nerád, aby mi pri poriadnej rane lauf vyskočil z pažby a dal "do držky"
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 06 pro 2021 20:04

Nechci tady dělat chytrolína, ale s doutnákovou puškou mám dost velké zkušenosti. Jenom pár poznatků:
- měl jsem pušku od německého puškaře H.J. Glessmera, který udělal 4 kusy a všechny jsou mistrem světa. Zbraně (doutnákovky) od továrních výrobců bych nikdy nekoupil. :)
- u bočních zámku předovek (všeobecně) je velmi důležité, jak je zámek zapuštěn v pažbě. Pokud se hlavní pero zámku dotkne při výstřelu dřeva, je to špatně a pažba dostává obrovské rázy. Pozná se to tak, že na dřevo pod plochou pera se nanese barva a zámek se spustí. Pokud je barva otištěna na povrchu pera, je to špatně a dřevo se musí upravit. Nabarvit pero je špatně, při výstřelu může barva pokračovat setrvačností a ulpět na dřevě.
- uvedený puškař všechny hlavně pušek "ukládal" do pažby vždy tak, že na obou koncích předpažbí vylepil lůžko pro hlaveň v délce 6 až 8 cm epoxidovým lepidlem s přísadou ořechového prachu v pměru cca 50/50. V JINÉM MÍSTĚ SE HLAVEŇ DŘEVA NEDOTÝKALA !!!!! Tato úprava měla několikero funkcí, údajně i jako ochrana pažby před prasknutím vlivem chvění hlavně při výstřelu. Čím delší hlaveň, tím větší účinek.
- hlaveň musí být dycinky v pažbě řádně upevněna, bez jakékoliv vůle. Křížový šroub na zadku hlavně je nutné dotahovat vždy do stejné polohy a zajistit lepidlem Kanagom. Drží, přitom lze snadno odstranit. V předu je většinou klínek nebo objímka. Klínek doporučuji zajistit lepidlem, nebo prostě omotat izolepou přes dřevo a hlaveň. Pokud se jedná o zbraň, která má vpředu hlaveň uchycenou objímkou, tak tam doporučuji pomocí epoxidu vymezit všechny vůle. Stejně tak i v případě, že hlaveň je uchycená vzadu tzv. " na hák". POZOR!: uchycení hlavně na předním konci pažby musí být pevné, ale ne na krev. Vlivem tepla se materiál nepatrně roztahuje a hlaveň musí mít možnost vpředu "klouzat".
-zvážit způsob čištění zbraně. Ideální je hlaveň vůbec nevyndávat. Moji doutnákovku jsem měl asi 15 roků, než šla do Švajcu. A vůbec nevím, jak vypadalo předpažbí pod hlavní. Ani jednou jsem hlaveň nevyndával.

Nikomu svoje rozumy nevnucuji.
Šakal
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1141
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Re: Předovky

Příspěvek od Erix » 23 pro 2021 19:12

Zdar, nemá někdo bližší info, jak to vypadá s budoucností BP zbraní? Myslím tím, jaké dopady bude mít plánovaná EU regule k olovu, která nejen že omezuje spotřebu olova, ale také diktuje, že střílet se bude asi postupem času výhradně na vnitřních střelnicích (kvůli záchytu olova) a to jaksi není pro BP úplně to nejlepší. Myslíte že bude konec BP?
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 17 led 2022 13:13

Stretol sa už niekto na zámku typu lepage (perkus s franc. napináčikom), že by po natiahnutí kohúta a stlačení spúšte kohút nebil na piston, ale sa zasekol zas v prvej poistnej polohe? Pohyb zámku by mal pokračovať v smere šípky, ale nedeje sa tak:
https://aparapi.rajce.idnes.cz/vyrez/1522283042
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 led 2022 13:39

Ano!!! Bohužel'! Záleží totiž na správné funkci tzv. přehazovačky, která zajištuje právě to,aby spoušťová páka, je-li natažen kohout a páka drží v druhém, střeleckém ozubu, se po uvolnění nezachytla v prvním, tzv. bezpečnostním ozubu.(v hantýrce sichrrastu)
Přehazovačka může být krátká, ochozená nebo úplně vypadlá. Prostě nefunkční.
Šakal
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 19 led 2022 08:57

Pukud se natáhne kohout na druhý ozub, měla by se špička té ,, přehazovačky" (říkám tomu přemetka) volně pohybovat v prostoru bezpečnostního ozubu. Je schovaná ve výřezu ořechu z druhé strany od zámkové desky. Správná funce je ta, že pri natahování ji spoušťová páka potlačí dozadu a může zapadnot do prvního ozubu. Pri výstřelu
s napínáčkem musí špička přemetky zakrýt bezpečnostní ozub, spoušťová paka po ni sklouzne a ořech se pohybuje dále. Na fotce je v ořechu vidět čep přemetky, takže by tam asi měla být. Otázka je, v jakém stavu, ale může být jenom zatuhlá vlivem nečistot a bude stačit prostříknout wédéčkem, nebo něčím podobným. Při natažení na zadní ozub by měla být vidět i zespod ořechu.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 19 led 2022 12:26

Vďaka za tipy, podumám a niečo vymyslím :)
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 25 led 2022 18:23

U nás na Slovensku sa uťahujú šrouby, už budúci týždeň začne platiť nový zákon o zbraniach, podľa ktorého aj predovky budú musieť byť evidované na polícii a na nákup doma alebo aj dovoz takejto zbrane zo zahraničia budete potrebovať povolenie od rovnako ako pri "ostrej" zbrani.
Tak som sa porozhliadol, čo by sa dalo rýchlo dokúpiť a v Reichu som objavil dávny sen perkusnú pištoľ Hege Siber v kal 33. a kedže má výrobné číslo 100, tak bývalému majiteľovi väčšinou času len ležala vo vitríne a je v stave novej zbrane :) škoda že kresačku Hege Manton už zrejme nikdy nezoženiem.... :-(

Inak Siber je zaujímavý tým, že hoci má kaliber .33 výrobca do neho odporúča aj guličky .33 (cca 8,38mm) + na to ešte flaster, dúfam, že to dnu "namlátim" :D
Přílohy
hege siber.jpg
siber hege.jpg
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 25 led 2022 19:12

Zdravím, uvedeného "Sibera" jsem kdysi měl. Kupoval jsem ho přímo od majitele firmy HEGE pana Hebsackera přes prodejce v Passově, kde je opravdu pěkný obchod pro milovníky zbraní a myslivosti. Doporučuji Passov navštívit a spojit s návštěvou katedrály, kde jsou největší varhany v Evropě.
Od pana Hebsackera jsem dostal řadu informací k nabíjení této úžasné zbraně a o praktických testech jsem kdysi napsal i článek do Střelecké revue. Už ale nevím do které a nemám čas zabývat se pátráním. Třeba někdo pomůže. V digitální podobě to posílat nebudu, stálo mě to spoustu, spoustu času !!!!! V každém případě - používal jsem kokilu na dvě kuličky ráže.330 od RCBS. Drahá jako prase, ale fungovala excelentně i s flastrem. :D
Pokud budeš střelu opravdu natloukat, tak se rozluč s přesností, dej si Sibera do ořechové kazety a na střílení si kup nějakýho taliána.
Na síle flastru a mazání opravdu záleží, zvláště pak u tak malé ráže. Čím menší ráže, tím náchylnější na jakékoliv rozdíly v nabíjení.
Uvedená pistole má přezdívku "Pistole třech trojek"! 0,3 mm je hloubka drážek, .33 je ráže, 333 mm je stoupání.
Nikomu svoje názory nevnucuji.
Šakal
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 26 led 2022 19:36

To natlkanie bolo samozrejme myslené s "nadsázkou", ježia sa mi chlpy po celom tele, ked vidím niekoho mlátiť do zbrane tak, že sa otriasa celá strelnica :(
Patrím medzi zástancom nabíjacieho štýlu, že guličku s flastrom treba do ústia jemne naťuknúť kladivkom alebo "štarterom" a potom nabijakom ideálne jedným "ťahom" zasunúť s príslušným odporom až na prach (alebo lepšie povedané na krupicu). Po streľbe vždy pozbieram zopár flastrov a kontrolujem, či nie sú natrhnuté alebo prepálené. :)

kokilu .33 mám len od Lee, RCBS ak dobre pozerám kokily na predovky už nemá v ponuke, oceľové kokily, ktoré by mali byť papierovo kvalitnejšie ako hliníkové má v ponuke ešte Hensel a jeden nemenovaný taliansky výrobca predoviek :D

Už by nemali byť mínusy, hádam sa mi podarí vytiahnuť s kvérami cez víkend na strelnicu a vyskúšať čo a a ako...
Odpovědět