Sebeobrana - osoba bez ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

ferdo
Příspěvky: 44
Registrován: 11 čer 2010 14:44

Re: Dreslerovy flobertky

Příspěvek od ferdo » 31 říj 2021 07:11



michseb
Příspěvky: 6
Registrován: 17 říj 2021 21:27

Re: Sebeobrana - osoba bez ZP

Příspěvek od michseb » 03 lis 2021 13:56

Zdravím, přátelé, střelci.
Měl bych dotaz. Pořídil jsem si Flobertku, kal. 6 mm Revolver. Testoval jsem ji na fošně silné asi 4 cm a zjistil, že prostřelí tuto fošnu téměř celou. Jedná se o Flobertku bez omezení výkonu, tj. C-I. Docela by mně zajímal váš názor ohledně nutné obrany s touto zbraní. Z8kon o zbraních pamatuje na možnost využití Flobertek, plynovek a podobných z kategorie C-I pro nutnou obranu, dokonce se o ni v daném ustanovení zmiňuje. Myslíte, že když tato zbraň dokáže skolit fošnu o tomto průměru, dokáže zajistit i odrazení pachatele z pohledu průraznosti?
noth
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2020 22:04

Re: Sebeobrana - osoba bez ZP

Příspěvek od noth » 04 lis 2021 15:21

Určitě, když mu zarazíš hlaveň okem do hlavy, nebo ho do toho oka alespoň trefíš, tak jo. Jinak je ale spousta lidí kteří si myslí, že ani 9mm Luger není dost.
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Sebeobrana - osoba bez ZP

Příspěvek od Piggy » 05 lis 2021 18:02

"Zajistit" zcela určitě nedokáže. "Z pohledu průraznosti" dokáže určitě způsobit zranění, v naprosté většině případů lehké či dokonce zanedbatelné. I to ale některého útočníka může odradit, ale také naopak rozčílit. Pokud bude mít útočník zvlášť špatnou karmu, může ho i zmrzačit nebo zabít, byla by to ale výjimečná událost, o které by se posléze psalo v bulváru i v odborné literatuře.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Sebeobrana - osoba bez ZP

Příspěvek od skagerak » 06 lis 2021 10:58

Klidne to, zpusobi neco na urovni "Tezkeho ublizeni na zdravi", ale to nemusi znamenat ze to utocnika v dany moment odvrati od utoku....
michseb
Příspěvky: 6
Registrován: 17 říj 2021 21:27

Re: Sebeobrana - osoba bez ZP

Příspěvek od michseb » 08 lis 2021 23:32

To: noth

Souhlasím s tebou, že nad ideálním střelivem se vedou dlouhé debaty, někdo chce něco jako subsonické, jiný zase vysokoenergetické. Jinak jsi mne s tím zaražením hlavně do hlavy docela pobavil. Ale zpět k tématu. Ideální střela, která někoho trefí a on se skácí po jedné ráně na zem, prostě není a nikdy nebude. To je asi fakt, na kterém se shodneme oba. Co se týče těch .22 ME Flobert, myslím, že při zástřelu na želatině v délce asi 7 cm, což jsem četl v nějaké studii, to nemusí být špatné z hlediska obrany na menší vzdálenost. Ono ale bude vždycky záležet, kam se člověk trefí a kolikrát? Ono někdy je lepší víc ran o menším průměru, než jedna o velkém.

***
To: Piggy
Souhlasím s tebou, že zranění, která by to udělalo, asi nebudou nijak dramatické, ale bavíme se stále o jedné střele, pokud bychom vypálili dvě, máme asi víc šancí na odvrácení útoku. Pokud útok trvá, lze pokračovat ve střelbě dál. Jak tu někdo psal, tuším v jiném vláknu, bavíme se už o střele někde kolem 35J, například .22 Short má třeba něco kolem 70J a dokáže prostřelit lebku a náboj skončí kdesi uvnitř. Takže co myslíš, výsledek by nemusel být na těch 35J nijak horší. Pořád je to víc než 7,5, což bývala "Lechtačka" :-D Jinak o každé střelbě, která se udála u nás se psalo vždy. Přece jen střelné zbraně a střelba je pro média zajímavá z hlediska akčnosti.
Naposledy upravil(a) michseb dne 08 lis 2021 23:41, celkem upraveno 1 x.
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Sebeobrana - osoba bez ZP

Příspěvek od Piggy » 10 lis 2021 08:55

Pokud si dobře vzpomínám, na probití lebky je potřeba cca 50 j/cm2 - záleží samozřejmě i na tvaru střely a tloušťce kosti. Čili i těch 35 J u 6mm by stačilo.
Před mnoha lety jsem četl v časopise 100+1 článek s RTG snímkem z Emeriky, kde bylo porůznu uvnitř lebky roztroušeno 6 střel 22LR. Dotyčný si pamatoval přepadení a bolela ho hlava, ale vůbec netušil, že je střelený.
Odpovědět