Dovoz zbraně z nečlenského státu EU

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Barnii
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2021 19:55

Dovoz zbraně z nečlenského státu EU

Příspěvek od Barnii » 22 říj 2021 15:47

Zdravím,
rád bych se vás zeptal, zda mátě někdo zkušenost s dovozem střelné zbraně ze třetích zemí? Rád bych dovezl střelnou zbraň z GB, ale nějak mi kolidují lhůty "dovozní licence vs souhlas s dovozem". Můžete mi někdo poradit?
Děkuji
L.


Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Dovoz zbraně z nečlenského státu EU

Příspěvek od Wdog » 22 říj 2021 20:59

Kdysi jsem si sice dovezl pušku z US, ale už je to déle, nicméně současné zákony to upravují poměrně jasně.

Zbrojní zákon nerozlišuje trvalý dovoz ze zemí EU a zemí mimo EU. Pro obojí je to stejné, žádáš o dovozní povolení, které se jmenuje zbrojní průvodní list a k tomu dostaneš další papír, tzv. předběžný souhlas. Zbrojní zákon nezná dovozní licenci.

Ale (!), vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu stanoví, co všechno je tzv. vojenský materiál, který nelze dovézt jen tak na dovozní povolení dle zbrojního zákona, ale potřebuješ zvláštní dovozní licenci od ministerstva průmyslu a obchodu. Kdyby tam patřily jen tanky, děla a jaderné hlavice, tak by se to dalo pochopit, ale ti blbci tam zařadili i pušky vyrobené po roce 1936 (nebo po 1938, teď z hlavy nevím), a pistole, které nemají ověření (tormentaci) pro civilní trh. Takže na toto pozor. Když třeba koupíš pušku opakovačku z WWII od souseda zde v CZ, stačí ji jen přeregisrovat u PČR, když ji chceš dovézt ze zahraničí, budeš potřebovat rok na papírování a sbírání razítek.

Při dovozu ze země mimo EU ještě vždy u nás zaplatíš DPH 21% z kupní ceny a případně i clo.
Barnii
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2021 19:55

Re: Dovoz zbraně z nečlenského státu EU

Příspěvek od Barnii » 23 říj 2021 10:14

Děkuji za odpověď. Já mám spíš problém s dobou platnosti vydaných povolení. Při podání žádosti na MPO o dovozní licenci musím již předložit vydaný zbrojní průvodní list a předběžný souhlas, který vydává PČR. No a tady je trochu problém s tím, že dovozní licence může platit až 12 měsíců, ale zbrojní průvodní list a předběžný souhlas pouze měsíce tři. Z toho jeden měsíc ukrojí lhůta na vyřízení dovozní licence (mají na vydání 30 dnů) a tak na vlastní dovoz už zbydou pouze měsíce dva. Bohužel vývozce z GB musí nechat vystavit tzv. vývozní licenci o kterou ale může požádat až potom, co mu já pošlu tu svou dovozní. Lhůta v GB pro vydání této vývozní licence prý není stanovena a tak se lehce může stát, že můj zbrojní průvodní list a předběžný souhlas" pozbyde platnosti z důvodu vypršení časové lhůty. Mám jen špatné informace, nebo to je skutečně tak? Jak potom dovozci dokážou vůbec nějaké zbraně přivézt?
L.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Dovoz zbraně z nečlenského státu EU

Příspěvek od Wdog » 23 říj 2021 20:51

Musejí prostě najít cestu byrokratickým bludištěm.
V tvém případě by asi byla cesta, po získání dovozní licence od MPO a jejím zaslání do zahraničí, pokud ti mezitím vyprší platnost ZPL a souhlasu, tak zde na PČR znovu požádat o ZPL a souhlas na stejnou zbraň. Oni ti ho vydají, musí, bude platit další 3 měsíce a ty zde budeš v pořádku v okamžiku fyzického dovozu. Jen tě to bude stát 800,- Kč za kolky navíc. Protistrana v zahraničí si svůj export vyřídí na základě té licence a bude v pohodě taky.
Odpovědět