Rozdíl v konstrukci dalekohledů

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Johnsix95
Příspěvky: 2
Registrován: 21 kvě 2021 19:45

Rozdíl v konstrukci dalekohledů

Příspěvek od Johnsix95 » 21 kvě 2021 20:11

Zdravím,

začal jsem se více zajímat o dalekohledy kvůli pozorování přírody, především ptactva.
Odjakživa vlastním jeden dalekohled - binokulár, nedávno jsem zjistil, že se jedná o Galileiho typ (pouze 2 čočky, žádný hranol uprostřed). Průměr je 42 mm, zvětšení bohužel neznám, je to starý dalekohled bez popisků. Protože mám ještě 2 teleobjektivy k mobilu (zvětšení 12x a 18x), tak dle srovnání uzuzuji, že zvětšení dalekohledu je 10x.
Měl jsem možnost používat dalekohled VANGUARD 10X42 SPIRIT XF 1042, který stoprocentně obsahuje střechové/ kuželové hranoly a při zvětšení 10x jsem viděl sledovaný objekt stejně blízko (možná ještě o něco blíže), jako při použití mého teleobjektivu k mobilu se zvětšením 18x.
Proto mám otázky:
Jak celkově ovlivňují hranoly přiblížení objektu? Proč jsem mohl vidět objekt blíže s dalekohledem s hranoly, když můj dalekohled má mít prakticky stejné přiblížení? Jaký je hlavní rozdíl mezi Galileiho dalekohledem a dalekohledy s hranoly? (kromě hranolů a lomu světla)
Děkuji za informace.


válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Rozdíl v konstrukci dalekohledů

Příspěvek od válec » 22 kvě 2021 00:20

To není hranolama. Já bych těm číslům z mobilového průmyslu nevěřil. Však si skutečný zvětšení změř. Dvě fotky. Jednou bude před foťákem dalekohled, podruhé nebude. V editoru obrázků porovnáš pixelové velikosti vzdáleného objektu.
Foťak by měl být zaostřenej v obou případech na stejnou vzdálenost (zamči zaostření na nekonečno), abys dostal správnej výsledek. Například kdybys na dalekohledu nastavil dioptrickou korekci do mínusu, následkem čehož automatika foťáku přeostří na blízko, tak ti vyjde menší zvětšení dalekohledu než jaké je skutečné.
sasula
Příspěvky: 77
Registrován: 16 srp 2020 22:51
Bydliště: Praha

Re: Rozdíl v konstrukci dalekohledů

Příspěvek od sasula » 24 kvě 2021 10:18

xNásobné zvětšení se počítá z nějaké prvotní hloubky ostrosti.

Proto není úplně správné označování zvětšení u mobilů.

Jestli si dobře pamatuji tak pokud u dalekohledu to je definováno násobkem, tak je to jak si každý představuje "objekt je x násobně větší v dalekohledu než pouhým okem".
Tohle ale nejde použít u mobilů a jakéhokoliv foťáku. pokud je ohnisková vzdálenost 30mm tak 10x zvětšení bude 300mm ohnisko, ale pokud by počátek byl 18 (širokáč - což na mobilu je reálné) tak to je jen 180mm (téměř polovina předchozího)

u dalekohledu bych předpokládal že 10x bude něco jako 500mm ohnisko u foťáku (v přepočtu na FullFrame).
Kral Arms Puncher Jumbo Dazzle Camo 5.5mm .22 + Falcon X50 10-50x60 + modulátor Hogan Decimeater
KalibrGun Springbok 5.5mm 600mm hlaveň - dočasně zapůjčen
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Rozdíl v konstrukci dalekohledů

Příspěvek od Igrlik » 24 kvě 2021 22:12

Johnsix95 píše:
21 kvě 2021 20:11
Zdravím,

začal jsem se více zajímat o dalekohledy kvůli pozorování přírody, především ptactva.
Odjakživa vlastním jeden dalekohled - binokulár, nedávno jsem zjistil, že se jedná o Galileiho typ (pouze 2 čočky, žádný hranol uprostřed). Průměr je 42 mm, zvětšení bohužel neznám, je to starý dalekohled bez popisků.
...
Měl jsem možnost používat dalekohled VANGUARD 10X42 SPIRIT XF 1042, který stoprocentně obsahuje střechové/ kuželové hranoly ...

Proto mám otázky:
Jak celkově ovlivňují hranoly přiblížení objektu? Proč jsem mohl vidět objekt blíže s dalekohledem s hranoly, když můj dalekohled má mít prakticky stejné přiblížení? Jaký je hlavní rozdíl mezi Galileiho dalekohledem a dalekohledy s hranoly? (kromě hranolů a lomu světla)
Děkuji za informace.
Galileiho ďalekohľad má spojnú a rozptylnú šošovku. Zobrazuje "vzpriamený" obraz, teda polohe ako videný voľným okom, ibaže zväčšený.
Ďalekohľady s hranolmi (triédre) sú Keplerovej konštrukcie, majú obe šošovky spojné, takže by zobrazovali obraz stranovo a výškovo prevrátený. Práve toto zabezpečí dvojica hranolov, ktoré jednak "vrátia" obraz do "vzpriamenej" polohy, ale súčasne aj predĺžia cestu lúča, čím umožnia skrátiť konštrukciu ďalekohľadu.
Posudzovať zväčšenie klasických optických ďalekohľadov voči mobilu je problém, keďže v mobile dochádza k elektronickému spracovaniu obrazu a to, čo vidíme na displeji, už nie je realita...

(Princíp Galileiho ďalekohľadu sa používal v jednoduchých divadelných ďalekohľadoch "kukátkach", ktoré nemávali veľké zväčšenie.)
Johnsix95
Příspěvky: 2
Registrován: 21 kvě 2021 19:45

Re: Rozdíl v konstrukci dalekohledů

Příspěvek od Johnsix95 » 27 kvě 2021 15:36

Děkuji za všechny odpovědi a informace.
Trochu jsem testoval a čísla u teleobjektivů k mobilu jsou opravdu nadhodnocená.

Nicméně zvažuji nákup nějakého 10x50 dalekohledu a všiml jsem si, že i tyto dalekohledy mají různé zorné pole (96/100 m nebo třeba 119/1000 m). Princip chápu, je to šířka např. krajiny, kterou uvidím ve vzdálenosti 1 km v okuláru. Objekt by měl být přiblížený úplně stejně, pouze se liší zorné pole.
Proto ještě jeden dotaz - má cenu jít do menšího zorného pole při stejném zvětšení, má to nějakou výhodu (světelnost)? Dočetl jsem se, že čím širokoúhlejší optika, tím je až moc přehnaná světelnost (popsáno na příkladu binokuláru 7x50).
Odpovědět