Brouseni nozu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

smates
Příspěvky: 288
Registrován: 18 bře 2007 12:46
Bydliště: Ústí n.Labem

Re: Broušení nožů

Příspěvek od smates » 02 pro 2015 20:15

Mam tu sadu na brouseni koupenou na eBay asi za 550Kc.Brousi to stejne jako ty drahy ce se prodavaj tady.Samozrejme je rozdil ve kvalite brousku ale zase tak casto to nepouzivam a navic jdou dokoupit.


Něco málo mám :-)
Uživatelský avatar
karfik
Příspěvky: 51
Registrován: 25 bře 2017 20:56

Re: Broušení nožů

Příspěvek od karfik » 18 kvě 2017 21:05

Přátelé,

chtěl bych něco na broušení nožů, hlavně kuchyňské na domácí použití a pak na malý Dozier. Zkoušel jsem to na kameni,co jsem našel v šopě a tam mi nejde udržet úhel a ni vlastně nevím, pod jakým to ostřím. Ty hrůzné ostřící kalené kolečka jen ničí nůž. Našel jsem si kopie ostřicích sad na eBay a zamlouvá se mi toto:
http://www.ebay.com/itm/Kitchen-Knife-S ... SwX61ZDWka
http://www.ebay.com/itm/Knife-Sharpener ... ZAvAQ#rwid
První se mi líbí pro skladnost a jednoduchost, druhý zase pro bytelnost.
Popřípadě co by jste mi doporučili? Těch 500Kč je max.
Děkuji.

Petr
Už nic.
Jakub00
Příspěvky: 1
Registrován: 14 čer 2017 19:33

Re: Broušení nožů

Příspěvek od Jakub00 » 15 čer 2017 21:21

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli se brousí i házecí nože ( PROFI stříbrné) jsem nováček a na internetu psali "oboustranně broušené" a ony jsou tupé, že by nepřeřízli ani máslo :D :D. Tak se radši ptám.
Uživatelský avatar
karfik
Příspěvky: 51
Registrován: 25 bře 2017 20:56

Re: Broušení nožů

Příspěvek od karfik » 16 čer 2017 23:01

No já nejsem žádný odborník na nože, ale Gerber Bear Grylls Scout byl nabroušen asi tak na 90°, takže ten bych se nebál dát ani své 3 leté dceři. Ten jsem vyměnil za Ka-Bar Dozier Small Folder a ten už na tom byl líp, ale papír řezat moc nechtěl. Ještě jsem vzal do auta/chata/stan Morakniv Companion MG (S) a ten je z výroby pěkně ostrý, papír fikne lehoučce. Celkově se mi moc líbí, představil bych si ho klidně i jako uni nožík do kuchyně a stojí pár korun.
Jinak mi došla v týdnu z ebay brousící sada Ruixin III a dělá se s tím moc pěkně, za večer jsem na tom nabrousil všecky nože co jsem měl po ruce. Ten hrubovací kámen docela mizí, ale nový na ebay stojí 30Kč. A vzal jsem ještě i kámen 3000, ať se to leskne jak psovi kulky. Jediné co nevím, zda místo oleje nevadí voda. Nože jsem nabrousil na 30° a papír fiknou, neholí, což od nože nevyžaduji, na holení mám bezpečnější nástroje. Uvidíme co to vydrží, i když je to celé kovové.
Už nic.
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Broušení nožů

Příspěvek od selag » 07 lis 2018 10:30

Dovolím si trošku oživit tuto"mrtvolu" :-) po delším používání brousící sady Lansky de Luxe jsem zjistil, že už mi zcela nevyhovuje a začal vybírat něco jiného na broušení a údržbu svých nožíků. Po delším hledání sem objevil brousící systém na nože KMFS RIVAL diamant. Vypadá hodně sofistikovaně, cena není zrovna lidová, ale pokud tomu budou odpovídat užitné vlastnosti, bude to O.K. Snad by měl zítra dorazit. O zkušenosti se rád podělím :-)
kmfs_rival_1.jpg
donn
Příspěvky: 2
Registrován: 21 dub 2019 12:46

Re: Broušení nožů

Příspěvek od donn » 28 kvě 2019 21:27

Jak brousíte své nože, necháváte si je brousit nebo si je brousíte sami?
Smazaný uživatel 3413

Re: Broušení nožů

Příspěvek od Smazaný uživatel 3413 » 29 kvě 2019 07:11

Na broušení nožů používám níže uvedený brousek a nedám na něj dopustit. Nic levného, ale nastavíte úhel a opravdu řežou jak živí.

https://www.vsharp.cz/v-sharp-classic-ii-black/
webbot
Příspěvky: 28
Registrován: 23 úno 2015 19:48

Re: Broušení nožů

Příspěvek od webbot » 29 kvě 2019 14:40

Velký test 6 brusičů – přehled české brusičské scény
https://www.vybaven.cz/noze-a-naradi/ve ... ske-sceny/
Sarikk
Příspěvky: 1
Registrován: 13 čer 2019 09:00

Re: Broušení nožů

Příspěvek od Sarikk » 13 čer 2019 09:03

donn píše:
28 kvě 2019 21:27
Jak brousíte své nože, necháváte si je brousit nebo si je brousíte sami?
Já si nechávám brousit nože od ostreposty.
Uživatelský avatar
shadowmage
Příspěvky: 104
Registrován: 16 črc 2018 09:35
Bydliště: Praha

Re: Broušení nožů

Příspěvek od shadowmage » 26 bře 2021 08:49

Dával jsem před nedávnem recenzi sady KMFS na Knife, tak jí přidám i sem, pokud má někdo více dražších nožů tak se rozhodně vyplatí, ale i přebroušené kuchyńáky alespoň trochu rozumné kvality stojí za to

Krátká recence brusné sady KMFS

Připravil jsem krátkou recenzi pro ty, co dosud váhají. Za život jsem vyzkoušel dost různých sad. Lansky klasické i diamantové, dvě dle názvu nic neříkající sady z Činy, i přípravky Belsky na upnutí keramických brousků pro použití se sadou Lansky. Takže mám s čím porovnat. Zahraniční sady s cenou srovnatelnou s bruskami Tormek jsem nikdy v ruce neměl, s těmi tedy srovnávat nebudu.

Spousta z Vás asi narazí na to, že se jim sada bude zdát drahá. I já s tím chvilku bojoval, než jsem se odhodlal k nákupu. Musím ale říci, že tento pocit trvá jen do okamžiku, než ji vidíte naživo. Je to opravdu pořádný kus kvalitního kovu, žádné čínské Los Bakelitos. Váha přípravku je opravdu úctyhodná, strojařská práce poctivá, nikde žádné otřepy, použití silně eloxované hliníkové slitiny kde se dá. Navíc je vidět, že nad přípravkem někdo opravdu přemýšlel. Nevím zda je větší devizou že úhly na obou stranách jsou stejné, nebo to, že je zcela eliminováno poškrábání čepele. Tady prostě nemůže vodítko vyklouznout jak třeba u Lanskyho (problém hlavně u delší čepele, ten kdo tam dal tak krátkou vodicí tyčku by zasloužil24 hodin poslouchat Babišovy projevy). Copak brusná sada musí být nutně malá a kompaktní, jako bychom jí všichni nosili na tůry? Tady na KMFS jsem brousil nůž i s 30 cm čepelí bez problému. Pokud budete takto velký kousek brousit, tak jej ale pečlivě upněte a nebo neseďte v ose čepele. Při náhodném uvolnění by Vás mohl zranit. U Lanskyho se Vám zase zabodne do nohy…to si nevyberete… Jednoho takového člověka znám. S tím souvisí jeden drobný problém, pokud se jedná o dýku nebo o nůž s plochým výbrusem až ke hřbetu, musíte to upnout přes kousek kůže nebo gumy. To samé čepel kde Vám záleží na povrchovce, tam to zase lidé řeší třeba samolepící štítkem. V nouzi stačí třeba čepel v místě upnutí dát papírový samolepící štítek, a pak ho sloupnout a umýt lihem. Možností je dost, ale možná by pár lidí uvítalo, kdyby byl kousek samolepícího filcu k sadě přiložen, ne každý má doma dokonalé vybavení. Stejně tak si dovedu představit, že by byly ve volitelném příslušenství návleky z tenké tvrdé gumy (podobně, jako bývají ty plastové na truhlářských svěrkách).

Prostě zjednodušit použití i pro technicky méně zdatné. Takhle sada umožňuje špičkové výsledky i technickým antitalentům. Je jen málo přípravků, co dávají výborné výsledky na první pokus a tohle je jeden z nich. Když nenastavujete úhel pod 30 stupňů (to si odřete přípravek) a dáte nůž jak takž rovně, výsledek je parádní. Pokud na tom děláte fasetu od začátku (s takovým nožem se běžně nesetkáte), možná budete muset víc přibrousit u špičky. Tedy osvědčil se mi postup brousit nejhrubším, dokud se nesejdou strany na rovné části, pak doladit špičku, a nakonec opět pár tahů co celé délce aby se srovnaly přechody. S dalšími brousky už brousíme normálně. Každý si najde svůj postup, netvrdím, že tohle je ten jediný správný.

A dostáváme se ke kamenům. James Bond sice tvrdí, že diamanty jsou věčné, ale já zjistil, že u brusných sad to neplatí. Zejména u ocelí 60 a víc Rockwellů je opotřebení znát, a upozorňuji, že časy nabroušení nože, co jsou v recenzích na Youtube, platí pro neobroušené kameny. Není problém nabrousit všechny domácí kuchyňáky, co bývají maximálně z N690 a nepozorovat nějaké zhoršení. Zato když uděláte pár velkých a silných nožů ze Sleipneru nebo Elmaxu, a to od počátečního vytvoření fazety a do fáze, kdy se můžete oholit, začne jim docházet dech. Velké plus sady je, že kromě úplných nahoře a dole lze využít celou plochu brousku. A dostáváme se k ceně originálního spotřebního materiálu, které sice nezruinuje (6 brousků, každý s trojnásobnou plochou než u Lanskyho, za cenu necelých 3 diamantových od Lanskyho), ale ani nepotěší, protože doba pokročila a stejné brousky pro jiné sady pořídíte ve více zrnitostech a mnohem levněji. Tedy objednal jsem spotřebák pro jiné sady, celkem od 8 různých obchodníků z Aliho. Vždy samozřejmě v páru a dodržel jsem to, že jsem nakupoval ty se zlatavým povrchem (mimo hodně jemných, co nebyli k mání) a od obchodníků se špičkovou kvalitou (tedy stovky objednávek, hodnocení 4,8 a více z 5). A mohu zodpovědně prohlásit, s drobnou úpravou upnete všechno. Ta spočívá v tom, že v upínací části srazíte roh brousku pod uhlem 45 stupńů třeba štípačkama. Z obou stran, aby se dal otáčet. Právě kvůli pevnému rohu upínky totiž o milimetr nezapadne, odklápěcí část už dosedne přesně. A pokud má brousek zespodu vystupují logo, musíte ho ubrousit, stačí pár tahů na šmirglu. Brousek zespodu musí dosedat v celé ploše. A vždy samozřejmě objednat dvě stejné sady, to u jiných přípravků není. Pro zajímavost 2x3 kusy zrnitosti jako origo16 dolarů, jemněji odstupňovaná sada od 150 do 1000, tedy 2x6 kusů necelých 30 dolarů. Rozdíl v životnosti nezaznamenán, dobré jsou třeba sady pro brusnou sadu Ruixin. Nikoho k tomu nenutím, brusná sada naštěstí není digitální, aby hlásila neoriginální brousek jako tiskárny, jen to uvádím jako možnost pro ty, co váhají s nákupem k kvůli ceně spotřebního materiálu. Úprava na jeden brousek aby to pasovalo asi jedna minuta

Takže co dodat závěrem? Nákup rozhodně doporučuji, nedovedu si představit, že za tyhle peníze by se dalo vyrobit ve stejné kvalitě něco lepšího. Poctivá strojařina má svoje náklady. Originál spotřební materiál nezruinuje, ale když brousíte hodně, chcete víc zrnitostí a nebo zrovna máte hluboko do kapsy, je dost možností. Každopádně v posledních pár měsících po čelovce Solclight (kde recenci pro Fotonmag teprve chystám) zase jeden výrobek, na který můžeme být v Čechách hrdí.
Optimista ten svou hlavu mučí, ve svém volnu anglicky se učí, pesimista, ten má obzor dosti úzký, ve volnu se tedy učí rusky, realista nechce jenom v demonstracích kvílet, pořídí si zbraň a jde se učit střílet...
Odpovědět