Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 06 bře 2021 16:46

Mohl by mě někdo vysvětlit, k čemu je dobré vyrábět kónické ústí hlavně? Pořád se řeší šetrnost právě vůči ústí hlavně u předovek a najednou je tady borec, co na to vezme šmirgl.


Času dosti mám, trpělivost musím míti.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 06 bře 2021 20:30

K ničemu.
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 07 bře 2021 10:55

Myslím si, že je to totální blbost. Rozšířením ústí jenom zvyšuje rozptyl. Taky ty jeho zásahy na 25 yardů (22m), nejsou nic moc, vzhledem k délce toho laufu. Takové zásahy musím dělat pistolí jednoručně..
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 07 bře 2021 11:03

Díval jsem se na jiné video, kde střílí na kovové placky na vzdálenost 25 yd.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 bře 2021 11:52

Pro naše potřeby a případné úspěchy by byl vhodnější seznam názvů šatovek, odkazů na webech, tipů na kvalitní bavlněné látky pro flastr.
Smirkování ústí hlavně do kónusu je něco děsnýho. Přiznám se, že jsem to pouštěl několikrát za sebou a nemohl pochopit, co ten chlap vlastně dělá. Upravit na soustruhu ústí, to je jasný stejně jako zahloubení 45°a následně 70°.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 07 bře 2021 13:01

Nedá mi to, abych se taky k tomu smirkování ústí nevyjádřil.
Jde totiž o úhel pohledu. My jsme většinou perfekcionalisti, kteří střílí na střelnici s puškou v drtivé většině případů na 50 metrů, honíme se za desítkama a všechno potřebné si dovezeme v autě. Na všechno máme čas, terč nám neuteče. Tedy mám naprosto diametrálně rozdílné požadavky na svýho mazlíka.
Ale takovej trapper, kterej má pušku na lov, všechno si nosí kilometry v terénu po kapsách nebo na opasku, má ouplně jiný požadavky.
Musí trefit první ranou, proto se snaží střílet na co nejmenší vzdálenost. Tím i větší účinek střely v cíli.
Nehoní se za rozptylem, ale aby trefil ňákej objekt. Olověná střela už svoji práci odvede. Rozptyl cca 20 cm na vzdálenost 25 yardů je pro něj naprosto dostačující.
Musí nabíjet co nejrychleji - tedy položit flastr, kuli a tu zatlačit.
Každej starter nebo palička, nedej bože falešný ústí je pro něj balast.
Takže shrnuto, tato "hnusná" úprava ústí je pro něj vyloženě účelová, i když nám se ježí chlupy i v rozkroku. Ale účel světí prostředky. Pušku nabije rychle a na těch 20 až 25 metrů trefí, co potřebuje.
Takže opravdu vše je o úhlu pohledu. Názornej příklad:
Chlap osloví slečnu, že se s ní za 2.000 kaček pomiluje. Ona ho pohoršeně odmítne. A on jí odpoví, že ty 2.000 ale opravdu nutně potřebuje! :lol:
Šakal
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 07 bře 2021 13:22

Tak nějak by to mohlo být. Třeba je to jen další z jeho experimentů. Ty drážky co má vypilovány po obvodu ústí už se tady řešily. Prý se pak flastr líp poskládá do vývrtu.
Sám upravuju ústí jen smirkem a palcem, tak aby náběh neměl ostré hrany, ale abych se zároveň nedotkl drážkování. Pěkně je to provedeno už z výroby na nové produkci pistole Ardesa Kentucky. Ústí je zaobleno a vyleštěno. Nabíjí se velice dobře, ale blbě se drží. Na rukojeti výrobce nesmyslně šetří dřevem.
Zdeňku, od Mikea se rady ohledně látek na flastry nedočkáš. Jak už jsem psal, používá jeden hadr na všechno. Vsadím se, že mimo kameru poslouží i jako kapesník 😀
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Předovky

Příspěvek od Wdog » 08 bře 2021 20:46

Pavelsakal1955 píše:
07 bře 2021 13:01
...
Jde totiž o úhel pohledu. My jsme většinou perfekcionalisti, kteří střílí na střelnici s puškou v drtivé většině případů na 50 metrů, honíme se za desítkama a všechno potřebné si dovezeme v autě. Na všechno máme čas, terč nám neuteče. Tedy mám naprosto diametrálně rozdílné požadavky na svýho mazlíka.
Ale takovej trapper, kterej má pušku na lov, všechno si nosí kilometry v terénu po kapsách nebo na opasku, má ouplně jiný požadavky.
...
Přesně, když si představíme takového typického moderního současného předovkáře na střelnici, tak má s sebou pušku a k tomu menší množství, cca 40kg, pomůcek pro střelbu, nabalené v praktickém lodním kufru nebo bedně. jako v tom již klasickém českém filmu: ... to máte zkumavky, prach, ucpávky, papírové kapesníčky, olejíček, lůj, nabiják, vytěrák, kapsle, kleště, paličku, startér, kule, ogivály, terče, zálepky, brejle, podložku, šroubovák, klíč na pistony, náhradní piston, křesací kameny, dalekohled, trychtýř na prach, mosaznou trubku, koncovky na vytěrák, zápisník a tužku, sluchátka, rukavice, hadřík, mobil ... je to všechno pane Lorenc? Pane Šakale? :)

A nebo se to dá dělat stylem "na trapera", chcete-li "ultralight", kdy si všechno sbalím do malé, ideálně kožené, brašny přes rameno. Co nemám, nepotřebuji.

... na internetu lze občas zahlédnout dobová story o tom, jak kdysi prakticky používali předovky, mj. bylo popsáno dobře nacvičené rychlé nabíjení pušky předovky např. v situaci boje, obrany osady před útočící indiánskou hordou, kdy dobře trénovaný traper byl schopen vystřelit tuším několikrát do minuty. Z pušky předovky! (když tak mne opravte). Když nebyl takto vycvičený, v divočině nepřežil. Takže jak píše Pavel Šakal, byly to velmi rozdílné požadavky.

Ale neposmívám se, jen konstatuji, každý to má jinak, ale jde nám přece o tu zábavu spojenou s předovkovou střelbou.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 bře 2021 00:01

Ano a opakuji: vše je o potřebách a od toho, co od svého konání očekávám. Vystřelit co nejvíce ran v daném čase, nebo trefovat na velkou vzdálenost malou desítku. Přežití, nebo zábava. Terén nebo střelnice. Jednoduchost vs. precize.
Když se tady zmiňuje rychlost střelby - je obrovský rozdíl, zda:
- střílím křesadlem nebo perkusem
. střílím kuli s flastrem, nebo ogiválem, který jenom zasunu do ústí
Kdysi pořádal již zesnulý kamarád Hugo Markes v Praze závody z perkusních předovek na siluety prasátek. Bylo jich 10 (puška na 50m, pistole na 25m), výška 10 cm, délka 20 cm. Rozhodoval počet zásahů, v případě rovnosti ČAS střelby 10 výstřelů. Vzpomínám si, že puškou Enfield Navy Match jsem střílel pohodlně 10 ran za 5 minut, spíše méně. A nikdy jsem neminul. Rakouský předpis o střelbě z pušky Lorenz udával 3 výstřely za minutu.
To jen tak na doplnění. A pokud někdo jede na střelnici, kterou má daleko a platí od hodiny ( a jede autem), tak si těch krámů vezme raději více, než méně. Sichr je sichr. A spoustu toho můžu nechat v autě. Třeba manželku.
Dobrou noc!
Šakal
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 21 bře 2021 20:49

Minulý rok sme tu diskutovali o výkyvoch v jednotlivých šaržiach Vesuvitu. Pri blúdení po internete som narazil na tento článoček:
http://sk.westerners.cz/predovky/VESUVIT.htm
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 21 bře 2021 22:56

Vzhledem k tomu, že v minulém příspěvku, resp. odkazu je citováno moje jméno, dovoluji si k tomu malé vyjádření.
- V době výbuchu na výrobě černého prachu jsem pracoval jako samostatný výzkumný a vývojový pracovník v Explosii, oddělení hnacích hmot (rozuměj raketové motory)
- Úzce jsem jako střelec spolupracoval na testování nových serií Vesuvitu a sám jsem ho (a to výhradně) používal.
- Po výbuchu na výrobě černého prachu byl pochopitelně výpadek výroby a Explosia poptala další výrobce v Evropě. Poláci byli na moje doporučení z výběru vynecháni, s jejich prachem, který jsem měl k dyšpozici, jsem měl velmi špatné zkušenosti.
- Byl vybrán prach z Francie a výrobce dodal první serii. Tu jsem, jak bylo uvedeno, testoval a shledal jako vyhovující. Prach se začal balit do lahví a prodávat. Bohužel, další serie z Francie už byla nekvalitní a šla do prodeje. To už jsem v Explosii dal výpověď a pracoval jsem v jiném oboru. Takže jsem druhou dodávku netestoval (až mnohem později)
- Bohužel tato druhá serie zavinila problémy u střelců a stížnosti na Vesuvit. Zbytek prachu z této serie, který ještě nebyl prodán, byl spálen (několik tun)
- Bohužel, jak to tak už někdy bývá, paralelně s tímto problémem, se jeden vykuk z Moravy nějakým způsobem dostal k prázdným lahvím a začal do nich plnit prach polský. Ovšem prodávaný jako Vesuvit. Polský prach byl ksindl. Zbytek si každý domyslí sám. Dodens nechápu, že Explosia nedala podnět na neznámého pachatele.
- Mezitím se v Explosii výroba černého prachu obnovila a začal se vyrábět i Vesuvit. O Vesuvitu se hovořilo ve dvou rovinách. Jeden vyrobený před výbuchem, druhý vyrobený po výbuchu. S novým Vesuvitem byly ze začátku různé problémy a bohužel ktomu dopomohla i zhoršená kvalita surovin ze zahraničí. Postupně se kvalita dostávala na slušnou úroveň, prach vyhovoval technickým podmínkám, ale pořád to nebylo ono. Navíc se zde začalo střílet z předovek i na mezinárodní úrovni a střelci mohli porovnávat Vesuvit se švýcarákem. Který byl cenově ale úplně někde jinde.
- S Explosií znovu již dlouhodobě úspěšně spolupracuji. Před časem vyvstal na základě poskytnutého grandu úkol vyvinout a zavést výrobu Vesuvitu, kteý by se maximálně přiblížil švýcaráku. O tom zde již bylo napsáno hodně a výsledkem je Vesuvit LC1, LC a LC2. Uvedené prachy mohu jen a jen doporučit a kromě jedné zbraně jej požívám do všech ostatních zbraní.
- V rámci vývoje nového Vesuvitu byly nakoupeny i další druhy černého prachu určeného pro předovky, v různých zrnitostech. Vše bylo testováno a vzájemně porovnáváno jak po stránce chemické analýzy, tak i po stránce balistické. Tedy praktické střelby, vč. měření tlaku a jeho průběhu a Vo. V rámci toho jsem na vlastní náklady přes střelce na Slovensku sehnal 3 druhy nového polského prachu Zlatyj štok. I tento prach prošel uvedeným testovacím postupem, vč. praktické střelby jak na balistické zkušebně, tak i střelbou z předovky. Přesto, že výrobcem byl prach deklarován jako rovnocený se švýcarákem, výsledky byly velmi, velmi špatné, dokonce kvalitou hodně pod původním Vesuvitem. Hodně jsem si to šplhnul u německých střelců, kteří měli již připravenou objednávku na hodně kil polského prachu. Na základě předložených analýz ji ale na poslední chvíli zrušili.
A to je asi vše!
Pavel Balák
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 24 bře 2021 14:26

Zdravím,
nemá niekto bližšie informácie, alebo osobnú skúsenosť s perkusnou pištoľou Pedersoli Saloon .36? Vyzerá ako terčovka, ale zdá sa mi, že ani výrobca ju nedeklaruje ako súťažnú zbraň. Zaujímalo by ma, či sa dá použiť na "serióznu" terčovú streľbu, alebo je to iba "hračka" na vyblbnutie sa na strelnici, čomu by nasvedčovala aj pomerne nízka cena.
Přílohy
pistolet-saloon-w.jpg
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 5
Registrován: 15 lis 2020 16:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od ok1in » 25 bře 2021 17:10

Ahoj, omlouvám se za krok stranou od debaty. Před časem provozoval Sagitarius (Franta OK2FJ) stránky pro majitele předovek, s množstvím zajímavých informací a postřehů, ale po čase je zrušil - přestal se BP věnovat. Oslovil jsem ho a Fanda mi poslal kompletní obsah stránek - tak jak je stvořil, jsou opět dostupné na http://www.cernyprach.cz/. Třeba to někomu udělá radost...
Díky Fando!
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 25 bře 2021 21:45

ok1in - tak to je to nějkrásnější, co se v posledních pěti letech stalo. Předovky zase vstanou z popela zapomenutí. Stránky jsou nádherně zpracované a plné výživných informací. Děkujeme.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 5
Registrován: 15 lis 2020 16:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od ok1in » 26 bře 2021 08:42

Děkovat je třeba Fandovi, to je jeho práce, já je jen opět plácnul na web... :idea: Ale kdyby se našel někdo, kdo by měl zajímavé informace, nápady či postupy, rád je budu doplňovat. Já osobně na to zatím nemám zkušenosti,..
Odpovědět