Gewehr 88

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 19 led 2021 23:32

Ano, WF je německá Frankonia.


Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 23 led 2021 11:00

Po měsíci pokusů o doručení mě Ježíšek konečně našel!
Je to Loewe Berlin 88/05 a přišel bez vytěráku a bez krytky nábojové schránky, zato s luxusní hlavní.

Celkově je vidět, že puška byla používána, ale nevystřílena a neležela někde ve vlhkém skladu.
Vše bylo promazáno, nikde žádná rez.

Místo vytěráku jsem z estetických důvodů instaloval kovovou tyčku ze železářství o průměru pět milimetrů.
Konec tyčky končí přesně na konci přední objímky, nic nevyčnívá ven.
Originál vytěrák tedy opravdu nepotřebuji, historická hodnota mě nezajímá, zajímá mě puška samotná.

Pochopitelně jsem ji celou rozebral a promazal přípravkem Militec-1. Na současné zbraně používám BreakFree,
ale pro G 88 mám tenhle kondicionér kovů.

Na plášti hlavně jsou dva ťukance, ne blízko sebe, jeden větší, jeden menší. Nevadí mně to, aspoň se nebudu bát vzít pušku do ruky, abych, nedejpámbu, někde neudělal šrámeček...

Na tormentaci se zatím nechystám, počkám až jak se vyvine situace.

Teď ale opět jeden dotaz:
Matice zápalníku byla tak utažená, že si dala říci až s jemnou pomocí francouzáku. Závěr samotný byl také vzorně promazán. Vadí, že po sborce závěru matice zápalníku nešla utáhnout na doraz? Tedy ona by šla, ale pak by ochranné křidélko a spodní výstupek pro drážku těla závěru byly v jiné poloze - křídélko by bylo o něco výše a výstupek o něco více vlevo, při pohledu zezadu.

Domnívám se, že to nemůže vadit, ale přesto bych to měl rád potvrzeno od zdejšího pléna.

A tady ta kráska je:
https://i.postimg.cc/hGV6hKNK/Pro-f-rum.jpg
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 23 led 2021 20:47

Síla utažení matice není důležitá, naopak poloha matice důležitá je, aby ten výstupek šel kolmo dolů, aby zůstal v drážce.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 24 led 2021 08:28

Špatně jsem popsal ten stav matice zápalníku. Ke správné poloze, tzn. křidélko vodorovně vlevo,
chybí po lehkém dotažení matice tak 30 - 45 stupňů doprava:

https://i.postimg.cc/q76X8C62/2.jpg

Nechápu to, závěr je kompletně sčíslovaný, mimo zápalníku.

Abych tedy dostal křidélko a spodní výčnělek do správné polohy, musím matici pootočit zpět doleva
o cca 315 - 330 stupňů.
Pak to ovšem vypadá takhle a to je špatně, mimo jiné kvůli tomu zápalník hodně "leze" ven po spuštění,
zápalník není v matici zcela zašroubován:

https://i.postimg.cc/VkpXLLZv/1.jpg

Napadá mě jediné řešení - opatrně postupně lehce odbrušovat zadní stranu matice zápalníku dokud
nepůjde matice lehce dotáhnout a křidélko bude ve správné poloze. Podle mě by to měly být jen
desetiny milimetru. Prostě to dolícovat. Samozřejmě bych to nechal na puškařovi.

Nebo zkusit tento postup u plochy matice pojistky na kerou si "sedá" matice zápalníku?

Jde totiž o to, že na obvodu matice zápalníku je kulatý výřez pro vačku páčky pojistky a možná by se
po zbroušení musel prohloubit o těch pár desetin ubraných po broušení na horní kulaté ploše.

Pokud by se obrušovala ta matice pojistky, tam je jen rovná plocha, žádný výřez.

Nechápu, jak tu pušku někdo provozoval. Když dorazila, byl závěr zabalený zvlášť a, jak už jsem psal,
k povolení matice zápalníku jsem musel použít francouzák. A před povolením NEBYLA ve správné poloze.
Prodejce si zatím hraje na mrtvého brouka, pokud nebude reagovat, zveřejním jeho jméno.

Prostě jak psal pan Foglar v jedné knížce: "od malička vím, že mám smůlu, ale že by ta smůla byla taková,
to jsem si opravdu nepředstavoval..."
***
Přátelé, už jsem na to asi přišel. Vycházíme-li z toho, že závěr je sčíslovaný, jen zápalník má jiné číslo, napadlo mě, že upravovat se musí právě ten nový zápalník pro daný závěr. Práce pro zbrojíře.
Zápalníky se lámou, mění se, součástky závěru ne, tedy pokud je někdo ve válečné vřavě nepostrácí.

Takže by mělo stačit nepatrně a opatrně brousit tuhle plošku (viz fotka) kam dosedá matice pojistky, která tedy bude sedat postupně blíže směrem dopředu, což je to samé, jako kdyby se brousila samotná matice pojistky zepředu, nebo plocha matice zápalníku ve směru k matici pojistky.

Co myslíte, kápnul jsem na to?

https://i.postimg.cc/vHPNhfTK/P1060483.jpg
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 24 led 2021 21:08

Ještě žádnou paniku, ty drobné díly závěru, jako je vytahovač, vyhazovač, zápalník, jsou prostě spotřební materiál a občas odejdou. Tu pušku předtím nikdo provozovat nemusel. Mohla být již v naší moderní době jen složena či doplněna a prodána.
Z hlediska funkce (rostlináře) navíc ten nedotažený závit matice nemusí znamenat problém. Může totiž jít o zkrácený závit na konci zápalníku (sice nevím proč by to kdo dělal, ale tím bych začal). Podíval jsem se na jednu svoji pušku a tam má ten závit cca 15mm a celková užší část konce zápalníku asi 32mm. Pokud by závit byl správně dlouhý, můžeš zkusit ubrousit - prodloužit - to vybrání, jak jsi naznačil na fotce, normálně pilníkem nebo mikrobruskou, ale moc se mi to nezdá. Všechny díly byly normované a s přejímkou, sice se musely spasovat, a nebyly přímo zaměnitelné, např. kvůli závěrovým vůlím vůli v komoře, ale toto nevím. Ale pokud jde o pár desetin mm, nic to není, to si udělej sám, puškař není potřeba. Když to ubereš více a utáhneš matici více, maximálně už zápalník nebude odpalovat a ty to o jednu dvě otáčky zase povolíš.
Samotná matice mi jde povolit rukou, nemusí být utažená, protože ji ve správné pozici fixuje křidélko pojistky - je tam na to to vybrání.
Pokud se zamyslíš nad funkcí dotažení matice (tzn. proč ji třeba o otáčku nepovolit), tak ta matice také vymezuje přední hranici pohybu přední části zápalníku. Když bude matice moc povolená, tak zápalník bude při spuštění narážet vepředu do té otočné hlavy závěru, a při spouštění naprázdno bez náboje ji bude mít tendenci vyrážet dopředu, a ta hlava tam visí jen na malém čepu. Je tam sice zamčená, ale ten zámek uzamykacími ozuby je hlavně na pohyb dozadu. Takže je podle mne lepší matice dotažená optimálně, tak aby tvořila zároveň přední doraz zápalníku, a ten přesto dost vyčníval cca 2mm na odpal náboje. Ale takto jen spekuluji.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 25 led 2021 08:31

Tak se to povedlo. Opravdu stačilo zbrousit zápalník na této straně, aby "vlezl" o trochu dále do matice pojistky:

https://i.postimg.cc/Kvzq8RqP/Na-t-to-s ... avovat.jpg

Úpravu jsem provedl sám pomocí pilníku a el. vrtačky, která posloužila jako provizorní soustruh.
Postupoval jsem opatrně, systémem "broušení - vyzkoušení", dokud si matice zápalníku přesně nesedla
ve správném místě a jen s lehkým dotažením. Šlo to zkoušet jen se zápalníkem, maticí pojistky
a maticí zápalníku, nebylo tak třeba se pokaždé "rvát" i s hlavní pružinou při utahování matice zápalníku.

Zde je výsledek:

https://i.postimg.cc/tgYn1H0m/Povedlo-se.jpg

Jedinou menší vadou je, že na zápalníku v upraveném místě teď není konus (takto konusově upravená
je totiž i matice pojistky uvnitř), ale kolmá plocha. Ta se tedy opře o začátek konusu v matici.
Možná někdy pořídím nový zápalník a nechám ho soustružníkem upravit přesně podle toho mého,
ale tak aby ten konus měl.

Zde je upravený zápalník. Tomu zúžení u přechodu na silnější průměr jsem nedokázal zabránit.
I když je pilník na jedné užší straně bez drážek, má oba konce poměrně ostré. Možná jsem
se měl pokusit ty hrany před broušením nějak srazit (to by ale měl dělat výrobce pilníku!):

https://i.postimg.cc/6QnwbHCp/Upraven-z-paln-k.jpg

Při mé frekvenci střeleb (pokud vůbec nějaké budou), nebo suchého tréninku, se možná tak za padesát let trochu osoustruží ten konus v matici pojistky působením takto upraveného zápalníku, nebo naopak.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

8mm Mauser Matchline

Příspěvek od Ludva » 31 led 2021 11:44

Tak jsem přeměřil vyjmutou střelu z tohoto náboje a vyšel mně rozměr 8,10 mm = 0,3188976 palce.
Opravdu tedy lze tento náboj použít i v původních hlavních G 88:

https://i.postimg.cc/CLXHn569/St-ela-Ma ... -Match.jpg
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 13 úno 2021 20:58

Že jste to vy, borci, vložím vám obrázek, abyste mohli odborně diskutovat nad těmi úkosy. Jinak tam, kde to Ludva ubíral, k pohybu nedochází, takže by nemělo vadit ani to mírné zeslabení.

IMG_0601_CB_m.jpg
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 13 úno 2021 21:20

Ještě se zastavím nad současnými tržními cenami těchto pušek.

Zdroje vysychají, kdo zde v CZ Gew88 má, ten neprodává, poptávka roste, a jediný pořádný zdroj je dovoz z DE. Ale i tam už poslední dobou šly ceny dost nahoru, tažené zájmem CZ obchodníků, co tam tyto pušky vykupují a prodávají je u nás.

Není to tak dlouho, co šlo v DE koupit a dovézt za cca 600 EUR, včetně nákladů na export a dopravu (dost vysoké). Teď už se pohybujeme na cca 900-1000 EUR, za to se to sem doveze, a ještě přihodí marže a případně DPH. Výsledek - pultová cena 35 tis. a víc. A to je "puška obecná", žádný výběrový sběratelský kus. Pokud vám někdo prodá použitelnou pušku za méně, gratulujte si. A pokud chcete mít pušku opravdu pěknou, tak jich musíte postupně koupit tak 5 kusů, a z nich si podržet tu nejhezčí.

Čistě jako investice, šla za cca 10let u nás cena nahoru na zhruba 7-mi násobek, to je lepší výnos než byty.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 19 úno 2021 23:04

Třeba střelnice v Hr. Králové "V Mlejnku". Ale jenom 50 metrů. Nebo Choceň.
Proč střílet jenom zápalku. Původní náboj má navážku 3,2 g prachu. Pořiď si přebíjení a dávej sníženou laboraci - mně se plně osvědčila pro bývalýho kolegu navážka 3 g a soustřel na 50 m byl 2 cm. Nádhernej požitek ze střelby.
Šakal
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 21 úno 2021 10:35

V okolí Prahy jsou třeba tyto dvě vhodné střelnice, tedy možnost střelby minimálně na 100 metrů:

Střelnice Oleško
Střelnice Placy

Můj G88 byl na kontrole u puškaře. Při vložení náboje 8mm Mauser Match firmy Prvi Partrizan
nejde zavřít závěr. Tedy jde, ale hodně, hodně ztuha.
Při nabití náboje JS různých šarží a od různých výrobců žádný problém se zavřením.
Dle vyjádření puškaře je nábojnice od PP na hraně s některými rozměry (podle dané normy).

V dávné minulosti jsem si přebíjel náboje 9mm Luger, ale k přebíjení se už vracet určitě nebudu.

Tento americký náboj Federal bych se nebál vystřelit, není tak nadupaný, zato je drahý, což je mně celkem jedno:

https://i.postimg.cc/pLB6x40C/Federal-8x57-IS.jpg

Přeji všem klidnou neděli!
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 30 kvě 2021 10:32

Žádné nové příspěvky, tak se vrátím k tomu svému z ledna tohoto roku.

Upravovaný zápalník jsem odstranil a nahradil jej novým, který jsem i s jeho vlastní maticí sehnal na eGun.
Prodejce jej deklaroval jako turecký. Moje puška nemá na pouzdru závěru půlměsíc, ale v Turecku sloužila.
Matice zápalníku po lehkém dotažení "sedí" v požadované poloze, tedy čtvercový výčnělek přesně dole uprostřed a křidélko matice vlevo. Nic se nemuselo upravovat.

Po nabití náboje do komory se klika závěru ani nehne. Cvičně jsem odpálil delaborovaný (tedy jen se zápalkou) 8 mm Match a S&B JS. Bez problému, otisk zápalníku v zápalce dobrý. Do své pušky jsem zamilovaný! :lol:
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 14 říj 2022 09:13

Co myslíte, je to nějaký zbastlený pokus o třetí ozub?
U starších malorážek je běžně jen takto závěr (klika) "uzamčen" zevně v pouzdře závěru.
On ten třetí ozub u G 88 přece jen schází, ale že by se závěr při výstřelu utrhl a vlétl střelci do obličeje,
to zase asi ne...

https://i.postimg.cc/cJYL6kYM/T-et-ozub.jpg
Odpovědět