Horeni strelneho prachu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 20 led 2021 12:33

pro pan Blecha:
V náboji .22 LR je navážka prachu v rozmezí 0,076 až 0,082 gramu!!!!, při tlaku cca 900 barů. V náboji
.22 WMR je navážka prachu cca 0,12 gramu při tlaku cca 1.400 barů.
Pokud by se Vám vešlo!!!!!! do nábojnice .22LR 0,3 gramu prachu, tak tlak by šel exponenciálně nahoru, možná až k hodnotě cca 4.500 barů a závěr by šel dozadu.
Neny problem náboj .22LR delaborovat a prach zvážit!
Tolik tedy malá připomínka.
Šakal


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od blecha.z » 20 led 2021 14:08

Děkuji za usměrnění. Já hlava dubová. Já jsem si to popletl, myslím že do nábojnice LR se vleze 0,3 gramu Vesuvitu LC.
Když jsem koupil malorážku, tak jsem vzal náboje různých výrobců, zvážil střely, prach, granulaci prachu, šířku rantlu a materiál plechu aspoň pocitově. Nešlo mně do hlavy, a nejde doposud, proč jsou takové rozdíly v nástřelu tímto nábojem, když to dělá fabrika, střílí se vynikají flintou opřenou v bagu na kryté střelnici v bezvětří a střílí chlap, co to umí.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 20 led 2021 14:31

Náboje mají tolerance s omezením do plusu, nábojové komory a přechodové kužele zase s omezením do mínusu. Jde o to, jak se to zrona sejde.
Kdysi vrtalo amíkům v palicích, proč sovětští střelci se sovětskými zbraněmi a a sovětskou municí jsou ve světě neporazitelní. Tak se rozhodli prozkoumat náboj .22 LR z 250!!!!!!!!! hledisek. Představte si, takovej malej náboj a 250 hledisek. Pak udělali serii nábojů jako ruční výrobu a vyhráli s nimi olympiádu. A jejich závěr byl jednoduchej. Sovětské zbraně fungovaly přesně pouze se sovětskou municí. Pokud se cokoliv zaměnilo, výsledek se zhoršil. Takže holt všechno chce svoje.
Vezmete jeden druh náboje .22 LR a použijete ho ve zbrani, která má dva druhy závěrů. Jeden s úderníkem dole, druhý s úderníkem nahoře. A budete se divit, jaký je rozdíl v rozptylech. Úderník dole iniciuje slož dole a prach před úplným rozložením slože je rozvířen. Úderník nahoře iniciuje slož nahoře a prach je plynem ze slože "přežehlen" shora. Čili dva naprosto rozdílné způsoby iniciace prachové náplně v případě, kdy je zbraň při výstřelu ( a tedy i náboj) v horizontální poloze. Což je při závodní střelbě vždy.
Jsou náboje .22 LR, u kterých střelu volně v nábojnici protočíte, jiné to zase neumožní. Některé střely jsou mazané celé, některé jenom mikrometricky v mikrodrážkách. Všechno hraje svoji roli. A čím menší ráže, tím se rozdíly projevují markantněji.
Ale mám dojem, že jsem se dostal už mimo téma, mimo mísu. Končím se psaním a jdu hledat v dalších zákoutích střelby z předovek. Neboť se učím stále, jelikož, cituji "střelba z předovek nemá logiku".
Šakal
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od blecha.z » 21 led 2021 11:06

Pane Pavle, Vaše články si ukládám a vracím se k nim. Nemyslím si, že poznatky o malorážkách jsou mimo mísu. Udělal jsem si zbroják a koupil malorážku právě proto, abych poznal předovku. Říkal jsem si, možná hloupě, že mají hodně společného. Olověná střela, namazaná střela, malá dávka prachu, iniciace prachu z boku. Chtěl jsem znát vnitřní procesy v předovce a mít pak lepší výsledky - desítku v desítce. A že předovka nemá logiku? Nemá, co se povede jeden den, to se nepovede druhý, i při zachování všeho, co bylo včera.
Odpovědět