Noseni zbrane - kam se zbrani mohu a kam ne?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Bonanza » 16 říj 2012 17:47

Zbraň může mít od 21 let ( pokud není členem střel. klubu) a to pochybuji, že na ZŠ nebo na gympl chodí někdo po 21. roce. :D


Liweng
Příspěvky: 1
Registrován: 15 lis 2015 15:31

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Liweng » 15 lis 2015 15:57

Po aktuálních útocích ve Francii (13. 11. 2015) se táži, jak přesně je to myšleno v §60 Zákona o zbraních a střelivu a zda není na čase toto upravit? Citace:
§ 60
Držení a nošení zbraní při zvláštních příležitostech

Osoba, která se účastní veřejných shromáždění, slavností, sportovních podniků nebo lidových zábav, může na těchto akcích nosit zbraň pouze
a. drží-li zbraň k provozování zábavné střelby v komerčních nebo obdobných střelnicích,
b. podílí-li se se souhlasem pořadatele na zabezpečení akce, jejíž součástí je střelba,
c. zabezpečuje-li úkoly podle zvláštního právního předpisu,10) nebo
d. pokud je to nezbytné k ochraně života, zdraví nebo majetku, a nošení zbraně povolí útvar policie příslušný podle místa konání akce.


Tedy jestli správně chápu, pokud se skupinou E a povoleným nošením zbraně B chci jít na koncert/demonstraci atp., musím být buď domluvený s pořadatelem (a to se tam musí střílet v rámci programu), nebo mít souhlas místní policie.
Teď otázky na aktuální výklad:
a) Když jsem místně příslušný a jdu na akci ve městě, jehož místní oddělení mi vydalo povolení nosit, musím hlásit policii, že na tuto akci jdu se zbraní?
b) V jiném městě tedy předem musím informovat, že tam budu/chci jít se zbraní?
c) Co když jsem návštěvníkem jiného města a přijdu na místo, kde je veřejné shromáždění, resp. průvod demonstrujících mne obklopí, když normálně nosím a neplánoval jsem být součástí demonstrace? Musím vybít a jen držet?
d) V případě, že na této akci začne nějaký šílenec střílet do lidí, mám jen utíkat, nebo můžu bránit ostatní zbraní (když ji tam zákon omezuje či zakazuje vůbec mít)?

Nestálo by za to, v rámci úprav zákonů z donucení této tragédie, tuto formulaci paragrafu 60 změnit tak, abychom mohli nosit bez překážek i na veřejná shromáždění apod., neb taková jsou nejpravděpodobnějším cílem? Totiž útočník zcela evidentně má převahu tím, že jde spáchat přestupek a trestný čin, kdežto schopnost davu se bránit je omezována povinností to předem mít odsouhlaseno útvarem policie příslušným podle místa konání akce...

Dík za odpovědi!
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Piggy » 17 lis 2015 18:11

Čistě laicky:
a) nikoliv hlásit, ale předem žádat o extra povolení, k tomu zdůvodnit nezbytnost.
b) dtto, nikoliv informovat, ale žádat o povolení a zdůvodnit nezbytnost.
c) nejsi účastníkem, akorát to budeš muset věrohodně doložit.
d) můžeš bránit, akorát pak musíš ustát splnění podmínek NO (a případně taká ad c)).

P.S. Místně příslušné není místní oddělení, ale krajské ředitelství.
jenda23
Příspěvky: 3
Registrován: 27 čer 2020 23:25

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od jenda23 » 17 led 2021 10:50

Ahoj,
měl bych na Vás dotaz. V novém zákoně o zbraních je/bude ustanoveno že "právo nabývat, držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem" . Což pro mě znamená že mám že zákona právo držet, nosit a nabývat zbraň. Běžne zbraň nosím i do zaměstnání, samozdřejmě se jedná o skryté nošení. Ovšem zaměstnavatel teď vydal interní směrnici o zákazu vnášení střelných, palných a bodnosečných zbraní do areálu firmy. Bude tato firemní směrnice platná i v okamžik kdy vejde v platnost novela zákona o zbraních? Nebo interní ustanovaní zaměstnavatele je nad zákonem? Jestli jsem to dobře pochopil tak stále v zákoně o zbraních dává zaměstnavateli právo zamezit vstup se zbraněmi § 2 , odstavec 2, odsek a) bod 1.

Díky, s pozdravem jenda.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od skagerak » 17 led 2021 11:39

Nepochopil jsi to spravne

Pokud I navzdory prani, zamestnavatele budes nosit na pracovisti zbran, tak poruseni zakona o zbranich to neni (v romto zadna zmena...)
(Predpokladam dodrzeni ostatnich pozadavku zakona o zbr...)
jenda23
Příspěvky: 3
Registrován: 27 čer 2020 23:25

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od jenda23 » 17 led 2021 13:06

Děkuji za odpověď. Nejde mi ani tak o porušení zákona o zbraních, jde mi o to jestli zaměstnavatel má právo takovou směrnici vydat a nutit jí zaměstnance dodržovat pod hrozbou vytýkacích dopisů atd. Jde mi o to jestli se můžu v tomto případě odkázat na zákon o zbraních. Samozdřejmě vzhledem ke skrytému nošení zaměstnavatel v principu nemůže vědět jestli zbraň mám nebo ne. Ale našli se tam takoví ambioczní páni manageři jako je personální ředitel atd. který trvá na tom že bude náhodně kontrolovat lidem zavazadla jestli nenosí zbraň. Na což už vůbec nemá právo.
sasula
Příspěvky: 77
Registrován: 16 srp 2020 22:51
Bydliště: Praha

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od sasula » 17 led 2021 16:34

Je to porušení interních směrnic a je to důvod k vyhazovu. Dokonce pokud to máte ve směrnicích napsáno s klasifikací jako závažné porušení tak i na hodinu, a nebo další dopady.

odpověď pro tebe, sice dle zákona můžeš nosit, ale jen tam kam to je povoleno.
To je jako by si se tímto zákonem domáhal nošení zbraně třeba na soudě či na letišti.
Kral Arms Puncher Jumbo Dazzle Camo 5.5mm .22 + Falcon X50 10-50x60 + modulátor Hogan Decimeater
KalibrGun Springbok 5.5mm 600mm hlaveň - dočasně zapůjčen
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od vin » 17 led 2021 18:26

No bude to zajímavé s odkládáním zbraní v místech, kde je vstup s ní zakázán. Zákon dává povinnost zřídit za tím účelem každému kdo zakazuje vstup mít prostor na odložení zbraně. To bude muset být zvláštní stanoviště s trezorem a příslušnou vyškolenou obsluhou.
sasula
Příspěvky: 77
Registrován: 16 srp 2020 22:51
Bydliště: Praha

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od sasula » 18 led 2021 13:06

Nebo ti prostě nedovolí vstup do objektu a dostaneš neplacenou absenci na pracovišti.

To bych řekl, že je jednodušší si tu zbraň netahat do práce pokud ji nepotřebuje k výkonu činnosti.

Interní směrnice je lepší dodržovat. Do škol taky nesmí žáci nosit zbraně a trezor na zbraně tam taky mít nebudou. Jelikož zákaz nošení je organizačně nařízen nikoliv ze zákona. Hlavně u Zákona nařízených bude prostor pro zbraně. U organizačně bude prostě znemožněn přístup.
Kral Arms Puncher Jumbo Dazzle Camo 5.5mm .22 + Falcon X50 10-50x60 + modulátor Hogan Decimeater
KalibrGun Springbok 5.5mm 600mm hlaveň - dočasně zapůjčen
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od Wdog » 18 led 2021 22:57

jenda23 píše:
17 led 2021 13:06
Děkuji za odpověď. Nejde mi ani tak o porušení zákona o zbraních, jde mi o to jestli zaměstnavatel má právo takovou směrnici vydat a nutit jí zaměstnance dodržovat pod hrozbou vytýkacích dopisů atd. Jde mi o to jestli se můžu v tomto případě odkázat na zákon o zbraních. Samozřejmě vzhledem ke skrytému nošení zaměstnavatel v principu nemůže vědět jestli zbraň mám nebo ne. Ale našli se tam takoví ambioczní páni manageři jako je personální ředitel atd. který trvá na tom že bude náhodně kontrolovat lidem zavazadla jestli nenosí zbraň. Na což už vůbec nemá právo.
souhlasím s kolegou, taková interní firemní směrnice není porušením zákona. On ti samotný stát nijak nebrání nosit zbraň i na pracovišti, to ti brání ta firma, se kterou máš pracovně právní vztah. Pokud ji máš u sebe nabitou, tak ji nosíš, a k tomu zákon o zbraních nevyžaduje souhlas vlastníka objektu.
Osobně si nemyslím, že byl to byl zákonný důvod k výpovědi na hodinu za tzv. zvlášť závazné porušení pracovní povinnosti. Když by došlo na soud, ten by případ posuzoval individuálně.
Nabízí se možnosti: pokud je minimální šance, že tě prohledají, tak nosit, ale opravdu skrytě, pokud je reálná šance prohlídky, tak nenosit. Oni ti asi nebudou prohlížet tašku oficiálně kvůli kontrole nošení zbraně, ale třeba proto, zda nepřemisťuješ skrytě firemní majetek, a to oni mohou. Pokud nehrozí osobní prohlídka, tzv filcuňk, tak stačí nosit na těle a ukázat prázdnou tašku.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Nošení zbraně - kam se zbraní mohu a kam ne?

Příspěvek od skagerak » 19 led 2021 08:17

vin píše:
17 led 2021 18:26
No bude to zajímavé s odkládáním zbraní v místech, kde je vstup s ní zakázán. Zákon dává povinnost zřídit za tím účelem každému kdo zakazuje vstup mít prostor na odložení zbraně. To bude muset být zvláštní stanoviště s trezorem a příslušnou vyškolenou obsluhou.
Nr zcela. Ne každému ale jen ...
Pokud orgán veřejné moci vynucuje zákaz vstupu se zbraní do svých úředních či
chráněných prostor, umožní jejímu držiteli uložení krátké zbraně v souladu se zákonem.
Odpovědět