Vyladeni puskohledu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od válec » 19 pro 2020 23:58

ve videu měl pán kříž vyleptaný do skleněné ohniskové destičky. Mě s podsvíceným drátěným křížem to nefungovalo.
Nefunguje mi ani když se snažím světlo do tubusu dostat zboku sklem zrcadla. Ikdyž jsem podle rady https://www.youtube.com/watch?v=MN5vu_tKl3o dával na zrcadlo další vrstvy skla. A přiznám se že ani nechápu jakým zázrakem by to fungovat mohlo. Pokud jsem tam na moment něco zahlídl, bylo to jen z toho důvodu že se světlo svítilny od skla náhodou odrazilo do mýho oka a teprv z mýho oka se odrazilo do toho tubusu.
Výborně mi funguje tohle uspořádání s kouskem skla skloněným 45°před okulárem + svítilna puštěná na bílou stěnu vedle okuláru: https://ctrlv.cz/8Cr3 Svítilnu by to chtělo monochromatickou, třebas zelenou, tak jak v profesionálních kolimačních udělátkách. Stejně se mi ale kříže samy posouvají, jen co pohnu hlavou nebo když puškohled na zrcadle pootočím. Zhruba o půl mildotu.


Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 20 pro 2020 13:29

To Válec:
Zkusil jsem to znovu s puškohledem Discovery HD 5-25X50 SFIR DLTW (SFP), ten má podsvícenou vyleptanou osnovu v druhém - sekundárním ohnisku. V zrcátku je odražená osnova jasně vidět. Máš pravdu, musí se zaostřit na nekonečno, ale zvětšení (ZOOM) nastavit naopak na minimum a také se dívat v ose optiky.
Při zaostřování (změně paralaxy) se mi osnova odražená v zrcadle kupodivu nepohybovala. Ovšem při zvětšování ZOOMU se začala odsouvat úhlopříčně kamsi doprava a nahoru, ... což také o čemsi vypovídá. Je zřejmé, že se i nástřel bude se zvětšením měnit. :?

Je to jen informativní, ale rychlá metoda. Optiky jiných typů se budou asi chovat jinak, zejména pak ty s osnovou v prvním - primárním ohnisku (FFP), ...
------------------------

Podsvícení u levnějších optik s napařeným metalizovaným křížem je většinou naprosto k ničemu - LED dioda obvykle ve tmě jen oslňuje, neboť svítí přímo do části tubusu u okuláru a do oka! :twisted:
A ani v tomto případě nepomůže, světlo dolů k zrcátku nepronikne ... :(

Zkusil jsem i puškohled Gamo 3-9x40 WR nebo W1PM bez podsvícení, který má jen jednoduchý drátěný kříž, zrcátko je nutno nasvítit LED lampičkou, také další vrstva skla pomůže. Se zvětšením se mi kříž kupodivu posouval jen nahoru a dolů...

P.S.
Naši prodejci jistě dobře ví, co prodávají, ale nepoví... ! :lol:
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od válec » 20 pro 2020 21:21

Ověřil jsem si doměnku, že na rovinnosti zrcadla velmi záleží: Vzal jsem dvě různý zrcátka a jeden puškohled. Nenastavoval jsem překryv křížů, nechal jsem obraz odraženého kříže s obrazem neodraženého kříže trochu přesazené. ( hrozná věta :) ) Díval jsem se do okuláru a hýbal hlavou - bod protnutí křížů se měnil. Skokovitě. S prvním zrcátkem přeskakoval o jeden "mildot", s druhým o dva. Větší přeskakování se dělo na horizontálním ráhnu. Když jsem zrcátko pod puškohledem pootočil o 90°, začlo se to dít na vertikálním.
Takže metoda má šanci dávat přesný výsledky, jen to chce dost dobrý zrcadlo. Mohl bych si ho brát do krámu až zas propadnu iluzi že je nějaká optika dokonalá a já ji musím mít :lol:

Že se ti SFP osnovy rozjížděly od sebe při zvětšování zoomu je vysvětlitelný IMHO jednoduše: neměl jsi je na začátku seštelovaný do zákrytu. A víme, že úhlová rozteč bodů na SFP osnově se zoomováním mění. Dejme tomu, že při výchozím zoomu 5x bylo přesazení křížů o 1bod. Pak se zazoomováním na 10x muselo přesazení změnit na 2body a při zoomu 20x na 4body.
V případě FFP osnovy bude její přesazení v celým rozsahu zoomu pořád 1bod. Ověřeno.
Kromě tohoto jsem si nevšiml jiného rozdílného chování SFP a FFP.

Svícení na zrcátko mi pořád nefunguje, obzvlášt ne, pokud nasadím očnici, aby se venkovní světlo do tubusu nedostávalo odrazem od rohovky. Asi je to tím, že testím jen natištěný a drátový osnovy, žádnou leptanou nemám. Nevadí. Tabulka skla šikmo před okulárem to řeší.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 21 pro 2020 09:48

To Válec:
Měl jsi pravdu, záměrný kříž ujíždí u SFP jen pokud to není přesně vycentrováno, tedy obraz odražené osnovy se roztahuje následkem zvětšování ZOOMU ! :)

Jen je třeba se dívat přesně v ose optiky, aby se obraz záměrné osnovy nepohyboval.

Pro kontrolu není ani nutné puškohled sundávat ze zbraně a imitovat zpětné rázy boucháním jeho tubusem do stolu. Stačí poznačit si polohu překrytu na stupnici osnovy, nebo obě osnovy vycentrovat do zákrytu a po výstřelu pak přiložením zrcátka zkontrolovat případnou změnu... :wink:
Puškohled Discovery HD 5-25X50 SFIR DLTW (SFP) mám na pěkně kopající GAMO Shadow DX, ale nástřel i po 1000 ranách stále drží! :D :D
pixiboy
Příspěvky: 119
Registrován: 21 říj 2011 09:22

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od pixiboy » 21 pro 2020 17:54

To so zrkadielkom som odkukal tu
http://www.fekete-moro.hu/bfta-setup-ma ... dex-en.php
Tam je toho ovela viacej.
Je to vo viacerych jazykoch ale pre mna bol pozitelny len EN.
majo258
Příspěvky: 7
Registrován: 05 led 2021 10:51

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od majo258 » 06 led 2021 07:00

ahoj
studoval som vlakno o optike ale nenasiel som co som hladal, cize sa strcim ku vam s otazkou ze co je reset alebo nulovanie puskohladu, nieco som niekde na nete zaregistroval ale som z toho lelen, ak by niekto vedel a mohol polopate vysvetlit/ nie s lopatou :D / budem vdacny a mozno viaceri, ak je to mozne robit doma.
dakujem.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 06 led 2021 09:32

Musíš číst! Jednoduchá kontrola zda ZERO záměrné osnovy je v optické a mechanické ose optiky zde popsána--- vyber-puskohledu-na-vzduchovku-t1653-3210.html#p409630

Žel z Číny občas chodí špatně seřízené zmetky s nulou někde na dorazu regulačního rozsahu komínku, které pak nejde seřídit! :evil: :twisted: :mrgreen:
pixiboy
Příspěvky: 119
Registrován: 21 říj 2011 09:22

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od pixiboy » 06 led 2021 16:12

Ak je to posunute vyskovo, da sa pozit naklonena montaz (amatersky vypodkladat), ale ak stranovo, tak smola.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 06 led 2021 16:45

Podložit? ... To jsem si také myslel! :( :(
Ale když jsem musel nacpat do kroužku zadní montáže 1,5mm podložku, aby se zásahy na 15m zvedly od země de terče. To už se nedalo ani dotáhnout, aby to nezkřivilo celý tubus! ... poslechl jsem tedy dobrou radu z fóra - mlátit s tím puškohledem prodejci o hlavu tak dlouho, až se to srovná! ... :lol:

No nesrovnalo!! ... a ani u třetího kusu téhož typu, který z Číny přišel. :twisted: :twisted: :twisted:
Číňani prostě jen montují z toho, co jim přijde pod ruku, nic neseřizují a zřejme nemají ani žádnou výstupní technickou kontrolu... :mrgreen: Proto doporučuji udělat kontrolu ZERO hned v obchodě!! :D :D

Vymlátil jsem alespoň vrácení peněz a koupil od jiné firmy. A je to OK! :D
Smazaný uživatel 26342

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Smazaný uživatel 26342 » 06 led 2021 22:11

Ale vždyť to máš napsané ve svém profilu - " Ať ta koza ....."

Vždycky se najde magor, který to koupí. Proč bys to nemohl byt zrovna TY.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 07 led 2021 11:22

Jo, jo! ... Číňani dobře vědí, že jsme smetištěm celé Evropy. A tak k nám vozí také svůj odpad... :mrgreen:
pixiboy
Příspěvky: 119
Registrován: 21 říj 2011 09:22

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od pixiboy » 07 led 2021 18:51

Este existuje jedno riesenie.
Natocit o 90 °, pripadne o 180 °.
Horsie sa potom nastavuju kominky, lebo uz neplati L/R a U/D a horsie sa nastreluje, ale tak mam jeden 50 eurovy puskohlad z ebayu
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od Albert 22 » 08 led 2021 10:16

To pixiboy:
Otočit o 90°, ... když je NULA na na dorazu, to by ti moc nepomohlo! Lítalo by ti to někam nabok... :mrgreen:
Otočit o 180°, ... asi bys musel odříznout svislý komínek... :mrgreen: :mrgreen:

A pokud nechceš investovat do nakloněné montáže (...s náklonem 20-30MOA) 2x dražší než celá optika, :( pak ti zbývá třetí možnost: Zmlátit tím zmetkovým puškohledem prvního Číňana, kterého potkáš. Až se vrátí do vlasti, jistě eBay ten vzkaz předá.... :lol: :lol: :lol:
pixiboy
Příspěvky: 119
Registrován: 21 říj 2011 09:22

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od pixiboy » 12 črc 2021 16:25

Mam puskohlad s pevnym zvacsenim 10x42 vector optics marksman
Osnova true mildot pri 10x.
Pri testovani mi ukazuje odchylku cca 3-10 %.
Merane na pravitku pri roznych vzdialenostiach, kolko dotov na osnove prekryje.
Porovnane aj s chairgunom.
A teraz neviem, ci je zvacsenie 100/10,6=9,4 s mildot 10,6.
Mate s tym niekto skusenost?
Ako sa da zistit, ci je zvacsenie skutocne ako udava vyrobca? Je na to nejaky test?
Vdaka
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Vyladění puškohledu

Příspěvek od válec » 14 črc 2021 09:19

ano, zvětšení lze změřit "na koleně", postup jsem tu nedávno psal pro Johnsix95
Odpovědět