Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Bedan
Příspěvky: 4
Registrován: 19 zář 2020 21:13

Re: Předovky

Příspěvek od Bedan » 14 říj 2020 20:21

blecha.z píše:
11 říj 2020 12:44
Nikomu z nás to tenkrát nevadilo.
Nabíjet předovku v běhu jistě možné je, po důkladném nácviku. Herec by to určitě nezvládl, tomu dali pušku už nabitou. A fyzická stránka předovkářů? Je vynikající, proto je to taky sportovní střelba, ne?
Vojenská perkusní pistole by za běhu určitě nabíjet šla. Mně se líbí jezdecká perkusní pistole vojenská lorenc a ta na koni za jízdy určitě nabíjená byla.Na střílení do terče na 25m se ale hrozně špatně drží a navíc má i titěrný mířidla a skoro žádný hledí jen takovou drážku na hlavní. Nechápu jak se s takovými mířidla mi může někdo vůbec trefit do terče.Já ji měl půjčenou na pár ran a v terči nic moc zásahy.Před pár roky když jsem se byl podívat na mistrovství republiky předovkách tak vojenskou perkusní pistoli měl jeden pán nádherně vyřezávanou a měla i perfektní mířidla s nádherným hledím.Tenkrát jsem si ji vyfotil když ležela na stolku před střelbou ale víc jsem nezjistil protože ten pán co mu patřila mě odtamtud vyhnal.Takovou bych si koupil hned ale ani nevím co je to za typ nebo kdo by ji mohl vyrábět. V žádném katalogu jsem ti ani nezahlédl.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 15 říj 2020 20:12

Na YouTube jsou oba díly "Krása výstřelu z předovky". Koukněte na první díl, kde jsou pistole, není ta Vaše mezi nimi? Střelci obecně nejsou nadšení z diváků, zejména na soutěži. Přinejmenším se rozhodí soustřel, viděl jsem to mockrát u sebe i jiných.
Pistole Lorenz je plnokrevná předovka, ale není to terčová zbraň.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 16 říj 2020 09:36

Soustřel je u dvojáku, trojáku, dvouhlavňového derringeru atd. To co myslí Zdeněk je rozptyl.
Proto ,,nerozptylujte" soustředěné střelce. Můžete narazit na skutečného morouse. (Taky vlastní zkušenost. ) Nicméně většina předovkářů jsou lidé srdeční a pokud se jim vyloženě nevrhnete po stole s jejich poklady, rádi se pochlubí a poklábosí.
Bedan
Příspěvky: 4
Registrován: 19 zář 2020 21:13

Re: Předovky

Příspěvek od Bedan » 20 říj 2020 23:05

Pane blecho tak jsem na to video koukal. Určitě tam není. Nikoho jsem při střelbě nerušil tohle bylo když všichni vybalovali zbraně z kufříku a připravovali se. Diváci měli normálně přístup, a někteří bez problémů fotili.Se spoustou střelců se fakt dalo dobře pokecat. Lorenz tam mělo pro tu vojenskou disciplínu víc lidí. Tahle byla ale jiná a proto jsem si ji vyfotil a když jsem se chtěl zeptat co je to zač tak mě docela neurvale vyhnal. Ty fotky mám někde zašantročené a zatím je nemůžu najít.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 21 říj 2020 10:22

Když byste našel fotku, pověste ji sem. Když ne, zkuste nákres pažby, jestli jste si to zapamatoval. Pokud pistole byla originál, nebo replika kopírující historický vzor, dala by se pistole zhruba datovat podle tvaru rukojeti.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 27 říj 2020 17:52

Mám jednu z tých total noob otázok. :D
Už dávnejšie som si všimol, že kopa originálnych perkusných revolverov má lepšiu/zachovalejšiu povrchovku hlavne ako povrchovku zvyšku zbrane - rámu, valca.
Čím to podľa vás je?
Sú to fejky? Revolver opravili/hlaveň vymenili ešte v19. storočí? To sú veci, ktoré napadnú ako prvé asi každému. Ja som teraz vyňuchal na jednom fore
infošku, že vraj hlavne sú z iného (lepšieho) materuálu ako rámy, čiže sa na nich povrchovka lepšie zachovala. Čo si myslíte?
Uživatelský avatar
Optimista
Příspěvky: 1
Registrován: 01 lis 2020 15:04

Re: Předovky

Příspěvek od Optimista » 01 lis 2020 15:46

Zdravím, zakoupil jsem perkusní pušku s hladkým vývrtem, a rád bych se o ni dozvěděl co nejvíce informací. Už několik dní se snažím na netu dohledat značky které na ní jsou, ale zcela bezůspěšně. Značky jsou na spodní straně hlavně.
Kromě nich je na zadní části hlavně (háky) vyraženo číslo 5. Raže je 12, pistony jsou na zápalky č. 4.
Nepodařilo se mi sem vložit fotky ve větším rozlišení, tak jsem je nahrál tady: https://optimista2.rajce.idnes.cz/Perkusni_brokovnice/

Budu moc rád za každou reakci. Případně můžu něco dofotit. Díky!
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 01 lis 2020 20:48

Pro Optimista:
Značka v oválu: Kniha "Zeichen auf Handfeuerwaffen, značka č. 302 - Beschusszeichen Saint-Etienne - F- 1856-1869.
Označení palné zbraně, Saint Etienne, Francie, používané v roce 1856 až 1869.
Šakal
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 07 lis 2020 17:11

No, bláhově jsem si myslel, že by Optimista mohl alespoň poděkovat, že jsem mu vyřešil jeho "veliký" problém a určil jsem mu pro něj neznámou značku na zbrani. :(
Asi jsem byl velkej optimista.
Šakal
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 lis 2020 21:14

Lidi netuší, že za jednoduchou větou s informací se skrývá spousta materiálu za dvacet, třicet let uložený na harddisku, na CD, v knihovnách a taky v paměti. Staré tisky jsou velmi vzácné. Co jeden neocení, jiným to pomůže, díky za to.
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Re: Předovky

Příspěvek od tomcat » 07 lis 2020 22:53

nebol odvtedy prihlaseny, ak tu nebol anonymne, tak to nevidel
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 08 lis 2020 10:36

tomcat Aj ty si kocúr zo Slovenska? :D
Ale aby som nebo OT. Nedá sa toho veľa podniknúť v tejto dobe. Tak som niekoľko víkendov odlieval a teraz budem premeriavať a triediť guličky, a potom valcovať. Vy ste na tom ako?
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 08 lis 2020 10:59

Ja som celé dni od rána do večera v práci, takže času zatiaľ nieje na nič. Ale uvažujem, že si dám pauzu aspoň do marca a konečne bude čas aj na "flintičky". Niečo sa mi za tento rok nahromadilo, takže z niektorých nebolo ešte ani vystrelené (okrem zápaliek na skúšku).
No a keď sme už pri tom valcovaní. V jednej pištolke chcem používať gule s flastrom. Sú to gule. 440 a sú dosť nerovnomerné - šišaté. Pri použití flastra hrúbky 0,25mm ide gula nabíjať veľmi ťažko. Preto som rozmýšľal nad valcovaním. Boli by rovnomerné a možno o trošička "menšie". Posledné dni pozerám prípravky na valcovanie, tak isto aj technológiu valcovania. Videl som nejakú ručnú valcovačku od Pedersoli. Potrebujem nejaké jednoduché riešenie na občasné prevalkanie v malom množstve. Berme to tak, že žijem v paneláku a vyrábať nejaký prípravok doma je pre mňa nereálne.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 08 lis 2020 12:44

Pro Martin1976:
Na pseudoválcovačku od Pedersoliho zapomeň. Vyhozený peníze!!!! Je úplně na nic!!! Aby válcovačka opravdu fungovala,musí splňovat několik základních podmínek.
- hmotnost přítlačného kotouče
- excentrický pohyb přítlačného kotouče vůči spodní desce
- stejná mezera mezi spodní deskou a přítlačným kotoučem po celé ploše

Já jsem si válcovačku dělal sám, je robustní a jako spodní plochu jsem použil skleněnnou desku. Ale pozor, sklo válcované, nikoliv tažené. Je na ruční pohon i pohon elektrický 12V=, ale ruční pohon se mi zdál lepší a praktičtější. Když jsem přetrhnul hnací řemínek, tak jsem nový už neřešil.
Dneska už válcovačku nepotřebuji, doutnáková puška skončila ve Švajcu. Takže přemýšlím o jejím prodeji. Chystám se udělat ňáký fotky.
Šakal
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 08 lis 2020 13:33

Pán Šakal,
ďakujem za odpoveď a upresnenie. Tie fotky valcovačky určite potešia. Nech mám nejakú predstavu..:P
Odpovědět