Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 říj 2020 08:56

Můžete mít samozřejmě pravdu, záleží na tom, co se používá.
Kdysi dávno, když jsem ještě tu zásobu nastřelovaček neměl, mně právě již zesnulý kolega poradil použít .22 Short, protože tehdy byly za hubičku. Fakt už nevím, co to bylo za výrobce, ale fungovalo to. :D
Jsou dva způsoby aplikace slože do dna nábojnice .22. Jeden je vtíráním a to je slož jenom v okraji. Druhý je lisováním a to je slož po celém dně.
Šakal


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 říj 2020 09:24

Tak mně to nedalo, udělal jsem si kafe a provedl jsem pitvu třech druhů nábojů .22
1. Náboj .22 SHORT, Sellier Bellot, zelenobílá krabička s uvedenou cenou 8,25 Kčs. Slož je po celém dně Nc.
2. Náboj .22 LR, Sellier Bellot, černočervená krabička z roku 1961. Slož je po celém dně.
3. Náboj .22 LR, Sellier Bellot, REX, zelenobílá krabička. Slož je po celém dně.
Takže se opravdu dá vybrat.
Domnívám se, že náboje .22LR, které mají kulatý důlek ve dně Nc, mají slož jenom v okrajích. Ale momentálně žádný nemám, abych to mohl prozkoumat.
Tak, a nyní si jdu dopít s manželkou (vlastní) to ranní kafe!!
Šakal

Pravidla fóra:
zavazna-pravidla-pro-u-ivatele-diskusni ... t1381.html
2. Uživatel ... Nesmí ... duplikovat vlastní poslední příspěvek novým. Pro aktualizaci použijte funkci upravit /edit/. Tato funkce je aktivní pouze 10min.
Po tomto čase je nutno oslovit moderátora, aby vykonal směnu nebo označit příspěvek přes " ! " a nahlásit směnu textu. Uživatel nesmí mít dva po sobě jdoucí přispěvky během 24h..
Pokud tak nebude činit, je vystaven riziku smazání přispěvku a zablokování uživatelského jména a IP.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 říj 2020 12:30

Pokračování pitvy nábojů .22 LR a .22 SHORT:
1. náboj .22 SHORT, Sellier Bellot, krabička z roku 1971 - slož je po celém dně nábojnice
2. náboj .22 LR ELEY, plastová krabička s odsuvným víčkem - slož je po celém dně nábojnice
A nyní si jdu dát kafe po obědě! :?
Šakal

Pravidla fóra:
zavazna-pravidla-pro-u-ivatele-diskusni ... t1381.html
2. Uživatel ... Nesmí ... duplikovat vlastní poslední příspěvek novým. Pro aktualizaci použijte funkci upravit /edit/. Tato funkce je aktivní pouze 10min.
Po tomto čase je nutno oslovit moderátora, aby vykonal směnu nebo označit příspěvek přes " ! " a nahlásit směnu textu. Uživatel nesmí mít dva po sobě jdoucí přispěvky během 24h..
Pokud tak nebude činit, je vystaven riziku smazání přispěvku a zablokování uživatelského jména a IP.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 09 říj 2020 18:48

Pokud je i u perkusních zbraní zápalka určena jen k tomu aby zažehla prachovou nálož a nemá nějakou okrasnou funkci, tak nechápu proč se na piston musí nasazovat shora. Vždyť je tolik moderních zápalek typu Boxer, typu Gevelot nebo bez vlastní kovadlinky pro Berdan. Copak je to problém na tyto typy zápalek vyrobit piston a upravit kohout? Vždyť by se dala takto použít i nábojka do poplašňáku a není třeba řezat nábojnice. Nebo je na to nějaká směrnice, že piston musí mít jen tento tvar na kalíškové zápalky? Co jsem viděl, tak kohout po výstřelu odskočí a zápalka odlétne. Takže i zápalka vložená dovnitř pistonu by byla vytažena. A i kdyby zůstala v pistonu, s předovkou nikdo do války nepůjde a na střelnici je na odstranění zápalky času dost.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 09 říj 2020 19:24

Zápalka u perkusní zbraně se nemusí nasazovat shora. Piston je tvarován do kónusu, zápalka po nasazení drží samosvorně. Takže u revolverů i pistolí se spodním kohoutem je to jinak.
Řezání nábojek se děje většinou z finančních důvodů. Zápalky jsou stále více dražší a když má střelec nakoupenou zásobu nábojek, tak to využije.
Kohout neodskočí po výstřelu sám od sebe. Pokud odskočí, je něco špatně. Nemíním to rozebírat. Navíc kohout MUSÍ mít zahloubení, aby překryl piston se zápalkou.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 10 říj 2020 01:16

Shora bylo myšleno patrně zvenčí. Zápalka Gevelot asi nebude běžně k sehnání, ale broková W209 se používá v moderních inline předovkách a teoreticky by se např s adaptérem pro salonní střelbu dala použít i v replice ale nevím proč by si to takhle někdo komplikoval.
Ale Boxer, Berdan atd. notabene uvnitř pistonu to je na cenu Járy Cimrmana 👍.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 10 říj 2020 08:38

Ale Boxer, Berdan atd. notabene uvnitř pistonu to je na cenu Járy Cimrmana -
Proč? Piston může mít vnitřní kovadlinku i zátravky. Boxer má vlastní kovadlinku. Kohout ze zápalníkem a překrytím je něco nevyrobitelného? Piston je obyčejný šroubek, dnes se jich dá na CNC nasekat hafo. Doma si je naláduji a na střelnici přešroubuji. Víc jak 5 ran jeden na střelnici nedal. Řekl, že už ho bolí ruce od nabíjení. :D
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Předovky

Příspěvek od Wdog » 10 říj 2020 11:50

igorek:
Nezbyde ti nic jiného, než to prakticky vyzkoušet.

Máme tady totiž dost důvodů, proč to není dobrá cesta. Kdo střílí předovky nebo přebíjí náboje, chápe to.

Důvod finanční:
už to tady zaznělo, pro jistotu znovu: že hlavním důvodem pro řešení výroby zápalek uřezáváním nastřelováků je to, že těch nábojek má někdo k dispozici zadarmo, nebo za velmi levný peníz, velké množství, takže se mu to vyplatí vzhledem k investované práci. Kdybys měl ty nábojky nové kupovat, tak se to nevyplatí.
Dále výroba speciálních pistonů pro klasické LR zápalky by zabrala více času a tedy i peněz, plus cena boxer LR zápalek (nejlevnější cca 0,60 Kč/ks), takže pak lze dopočítat, od kolika tisíc perkusních výstřelů by se to (ne)vyplatilo.

Důvod technický:
Domnívám se, že klasické LR zápalky boxer jsou konstruovány na "kontaktní" zapálení prachu, což by u předovek s poněkud delší cestou zášlehu nemuselo stačit. Dále tyto zápalky nedrží v lůžku "na vůli", musí se zalisovat a vylisovat => další práce.

Důvod praktický:
Představa vyrobit si množství pistonů s boxer zápalkou nalisovanou doma a na střelnici je jednotlivě šroubovat - to je nereálné vzhledem k vynaloženému času a úsilí. To, že někdo nabíjí předovku a po 5 ranách je tak vysílen, že odpadne, znamená že nabíjí špatně, (nebo že je extrémně oslabený, skoro návštěvu střelnice nepřežil).

Brokové W209 se sice pro některé perkusní používají, ale u nás už takové pušky zkušebna klasifikuje jako kat.C. Neptejte se mne proč, prostě to tak je. A k tomu si vem cenu za ks brokové W209, jsou docela drahé.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 10 říj 2020 13:51

No, uplynulo více jak 24 hod. od mého posledního příspěvku, tak si troufnu ještě něco napsat.
K moderátorovi:
......."Uživatel nesmí mít dva po sobě jdoucí přispěvky během 24h.."
Omlouvám se, že to nevím. Ale nějak mi to nejde na rozum, proč tomu tak je! Ale v současné době nehodlám o tom polemizovat.
K Igorkovi:
Akceptuji sice Vaše "nápady a názory", ale opravdu jsem se tak dlouho nepobavil. Asi nevíte, že se předovky taky střílí závodně, kde máte stanovený počet ran a taky, a to zdůrazňuji, časový limit. Měnit po každé ráně piston v závitu - raději se nevyjadřuji, aby jste se nepohoršil. Když se střílí např. disciplína Whitworth, to je 1 + 13 ran na 100 metrů vleže, tak poslední ránu dávám cca 90 až 60 vteřin před koncem limitu 30 minut. A to nesmím mít selhač nebo jakoukoliv závadu. Další komentář netřeba!!!!!, že?
Pořídit nový kohout a použití jakýchkoliv jiných zápalek, které by jste musel do něčeho vložit - jako ateista říkám Bůh s Vámi, až to budete dolovat ven. Všechno se tak natemuje na stěny, že by jste se z toho po....
Ti, co vymýšleli perkusní zámek, jej dotáhli k dokonalosti na tehdejší dobu a drtivá většina střelců z předovek jeho konstrukci a způsob používání přijala a akceptuje. Protože jim zbraně této doby a vše, co s tím souvisí, něco říkají.
Vaše vyjádření, že piston je jenom šroubek? Teda fakt dobrý!!!!!! Pane, je to jedna z nejvíce namáhaných součástí perkusní zbraně. Mechanicky i tepelně!!!!! A proto, na rozdíl od "jenom šroubku" vyžaduje svoje specifika. Materiál, způsob opracování, rozměry, tolerance, kalení, popouštění atd.
V každém případě ale díky, pane Igorku, za Vaše příspěvky. Jak už jsem zmínil na začátku, dlouho jsem se tak nepobavil. Zvláště pak v dnešní hnusné době covidové.
Šakal
2x vícemistr světa, 2x mistr Evropy, 63x mistr republiky, 77x mistr České střelecké ligy - to vše ve sportovní střelbě z předovek, z 80% PERKUSNÍCH.


pane Balák:
zavazna-pravidla-pro-u-ivatele-diskusni ... t1381.html
Pravidla jsou zavazna a jejich neznalost nikoho neomlouva.
Napomenutí Adminem, nebo Moderátorem nekomentujte !
poruseni-pravidel-ud-leni-banu-t10073.html
Napadani vedeni fora tj. moderatoru a adminu jakymkoliv zpusobem, verejne nebo prez SZ okamzity trvaly BAN.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 10 říj 2020 18:10

Používat jakékoliv zápalky upravené z jiných nábojek na čtyřkový piston nemá z finančních důvodů význam. Čtyřková zápalka je za cca 1,40 Kč. Něco jiného je to třeba u Lorenzek či Sharpsek, kde jsou pistony na zápalky průměru 6 mm. Jednoduše proto, poněvadž cena šestek zápalek už moc levná není a pokud se používají šestikřídelkové šestky, tak je cena ještě podstatně větší-cca 3,50 Kč za ks. Já to řešil u své Sharpsky tak, že jsem si vyrobil piston s dutinou na nábojky do poplašňáku. Zážeh byl vždy spolehlivý, což pro krkolomnost cesty plamene ze zápalky právě u Sharpsky samozřejmost vždy nebyla. Pistony pro ty nábojky jsem vyráběl z materiálu co dům dal a tepelně nebylo třeba je upravovat. Stejně jsem řešil piston u repliky pistole Lorenz a taky bez problému. Kohout pistole Lorenz má dostatečně velký průměr dutiny, do které se vejde pohodlně celé dno nábojky. Nábojky do poplašňáku byly v době, kdy jsem to praktikoval něco málo přes 100 Kč za krabičku se 100 kusy, takže cena přijatelná.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 10 říj 2020 19:04

Pavel to krásně vystihl , že to co 200 let bez problémů funguje přijala drtivá většina z nás. Je v tom zároveň kus romantiky a respektu k těm, pro které byla předovka nástrojem k přežití. K těm co ji používali denně ve službách evropské šlechty a hlavně k těm, co před touto vrchností utekli do nových krajin, kde byli skutečně svobodní. Bohužel za cenu toho, že indián nebo grizzly bude jednou rychlejší. Předovka je prostě pro chlapy, ne pro blbce.
Nicméně kdo chce ať probádává slepé uličky ať může jednou říct: ,,Tudy ne pánové".
Osobně volím klasickou perkusní zápalku nasazenou na piston. Jednodušeji to nejde. Zároveň respektuji použití upravených nábojek. Například v Sharpce to má určitě opodstatnění. Zejména při použití papírových patron.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 10 říj 2020 21:40

Já to na konec doplním. Kolega p. Igorek předovku nestřílí. Takže jeho pohled na věc je pochopitelný. Ale my víme, že skutečně naši předkové dotáhli perkusní zámek k dokonalosti. Piston měnit na střelnici skutečně lze v případě závady. Ale jinak se tomu každý vyhne. Kolem pistonu po několika ranách je nános spalin černého prachu. Plyny se dostávají i do závitů pistonu a zanáší je. Proto se tomu snažíme zabránit namotáním jednoho, dvou, závitů teflonové pásky. Po deseti ranách jsou závity fakt černé a zanesené.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 11 říj 2020 09:23

No dobře, rozproudila se báječná diskuze. Je pravda, že z předovky jsem nikdy nestřílel, jen jsem viděl párkrát v reále. V dětském věku hajného Halamíka, ten vždy po výstřelu křičel ,,leží nebo běží"? Pro dým neviděl jestli trefil. Na střelnici z uctivé vzdálenosti a stejný problém, kdy předovkáři znemožnili mířenou střelbu dýmem. Vedoucí střelnice pak prohlásil, že jim vyhradí dny a pak jsem je už neviděl.
Nevím, na kolik přijde jedna rána. Obecně platí, no třeba v myslivosti, že cíl musí mít mnohonásobně větší cenu než náboj. Je neefektivní vystřelit náboj v ceně třeba 40 Kč po potkanovi. To se vyplatí na jelena. Pokud mám střelbu jako koníčka, tak je to jiné. Buď na to mám a zastřílím si, nebo nemám a rok pucuji flinty až našetřím. Takže když předovkář nemá na zápalky, musí si odpustit hospodu. Jelena s předovkou nikdo nestřílí. Ještě se mi nestalo, že by mi selhal náboj nebo zbraň nevystřelila, takže ke kvalitě i těch nejlevnějších nábojů nemám připomínku. Pokud jsou předovkové zápalky nekvalitní a závada není ve zbrani, je třeba masírovat výrobce ať o tom ví a zjedná nápravu a ne zkracovat funkční nábojnice ze zápalkovou složí.
Velmi mně zaujaly tituly šakala. Tyto určitě nevystřílel v průběhu roku. Já jsem žádné závody, žádné reportáže, přímé přenosy neviděl a ani v psané podobě nečetl. Jen nějaké dokumentační nebo informační video ze zábavné střelby. Z toho usuzuji, že propagace střelby z předovek je malá a tyto skvělé úspěchy nejsou v povědomí široké veřejnosti jako úspěchy zadovek všeho druhu. Tady by to zřejmě chtělo nápravu.
Zaujala mě věta- že indián nebo grizzly bude jednou rychlejší. Ve filmu Poslední Mohykán traper nabíjí předovku v běhu po skalách do kopce. Asi je to možné. A když je to možné, proč by to nebylo možné při biatlonu nebo jiné akční střelbě. To by byla přece ta nejlepší osvěta a propagace střelby z předovek v široké veřejnosti. Současný biatlom je nudný, v podstatě ho sleduji na střelnici, za běhu se nic moc neděje. Ale s předovkami - to by byla trefa do černého. Ale kdo ví, jak jsou na tom předovkáři po fyzické stránce. I kdyby se nabíjelo jen na střelnici.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 11 říj 2020 12:44

Od vedoucího střelnice to byla sprosťárna prvního řádu. Předovkáři jsou ukázněná sorta střelců. Než jdou na střelnici, tak tomu předchází dost rozsáhlá příprava – materiální i duševní. Na střelnici si v klidu připraví zbraň, náboje i nabíjecí náčiní. Těch cca dvacet, třicet ran nikoho nemuselo rozčilovat. A že dým z černého prachu smrdí, no smrdí. Je tam síra. Ale neviděl jsem předovkáře, že by se rozhlížel, co by na střelnici rozstřílel, kromě svého terče. Naopak jsem viděl zničené okapy, stojany i trámce. Správce ty lidi urazil.
Igoru máte pravdu, pokud člověk nemá na náboje, ať šetří. Ale my jsme si nestěžovali na kvalitu perkusních zápalek. Když selže jednou za čas zápalka, tak navlhla, nebo byla blbě nasazená na piston. Perkusní zámek je spolehlivý na 99,99%. Křesadlo je něco jiného, ale tam je kvalita a spolehlivost odvislá na přípravě zbraně. Zkracování nástřelek dělají ti, kteří střílí tisíce ran a mají staré zásoby.
Povědomost o historii střelby je prakticky nulová. Známý herec si nese ve filmu dvě předovky typu Hawken, natažené kohouty. Vzápětí střílí na zlé Indiány a ti padají z koní. Když si zastavíte film, vidíte, že na pistonech nebyly zápalky. Nebo Santer ve filmu Vinetou – tasí revolver Colt 1861, střílí Smis a Wessonem, zpět do holsteru zasouvá opět Colt 1861. Nikomu z nás to tenkrát nevadilo.
Nabíjet předovku v běhu jistě možné je, po důkladném nácviku. Herec by to určitě nezvládl, tomu dali pušku už nabitou. A fyzická stránka předovkářů? Je vynikající, proto je to taky sportovní střelba, ne?
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 11 říj 2020 15:07

Nedávno som tu riešil výmenu hlavne na Buckhunter za dlhšiu a s iným kalibrom. Nakoniec som kúpil Vortek s dhšou hlavňou, kaliber ostal 50-tka. Vortek je ročník 2011, nepoužitý v 100% stave. Takže Buckhunter pôjde na predaj. Vyriešené.. :wink:
A.jpg
Odpovědět